Opozicijai sužlugdžius kvorumą Seimui nepavyko įteisinti valstybinių vaistinių

Publikuota: 2020-09-29
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Valdančiajai koalicijai nepavyko susitelkti, kad Seimas patvirtintų įstatymą dėl valstybinių vaistinių įteisinimo – opozicija antradienį plenariniame posėdyje sužlugdė kvorumą ir toks projektas liko nepriimtas. Nors valdantieji tikino svarstysiantys, ar bandyti jį patvirtinti dar iki Seimo rinkimų, bet dalis koalicijos atstovų jau nebededa vilčių į dabartinį parlamentą.

Tekstas papildytas naujais komentarais po žlugusio balsavimo.

Antradienį Seime svarstyta ir bandyta balsuoti dėl Farmacijos įstatymo pataisų priėmimo. Šiuo projektu leidžiama nuo 2021 m. sausio 1 d. ne tik ligoninėse, bet ir poliklinikose bei ambulatorijose steigti valstybines vaistines, kurios galėtų parduoti vaistus ne tik tų sveikatos įstaigų pacientams, bet ir visiems vartotojams. Tokios vaistinės galėtų prekiauti ir internetu. 

Valdantieji tikina, kad tokios vaistinės pagerintų vaistų prieinamumą, didės konkurencija ir mažės vaistų kaina. Tuo metu opozicija, atvirkščiai, tikina, kad konkurencija sumažės, bus švaistomos sveikatos sistemos lėšos.

Balsavime dalyvavo mažiau nei pagal Statutą priklauso priimant įstatymo projektą, todėl jis liko nepriimtas.

Atmestos visos opozicijos pataisos

Seimo rytiniame posėdyje antradienį opozicija ragino išbraukti šį klausimą iš plenarinio posėdžio darbotvarkės, bet tam balsų dauguma nebuvo pritarta.

Seimas nesutiko svarstyti konservatoriaus Jurgio Razmos pasiūlymą nustatyti, kad, jeigu ir būtų leistos tokios valstybinės vaistinės, jos galėtų dirbti tik tuomet, kai nedirba jokie kiti vaistinių tinklai, pvz., naktimis. Taip pat balsų dauguma nepritarta J. Razmos siūlymui uždrausti tokioms vaistinėms prekiauti internetu.

Atmesta ir liberalo Juozo Liesio iniciatyva numatyti, kad valstybinių vaistinių įsteigimo įstatymo įsigaliojimas būtų atidėtas iki 2023 m. sausio 1 d.

Diskusijos metu Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė sakė: „Tokie projektai sugrąžina planinės ekonominės laikus. Neturėtume kurti dar vieno valstybinio monstro. Maža to, jis kuriamas pačioje kadencijos pabaigoje, tokiu būdu padedant tokią planinės ekonomikos ir neefektyvaus valstybinio verslo bombelę naujai valdžiai. Turėtume tam pasipriešinti.“

Parlamentarė tikino, kad prezidentas Gitanas Nausėda greičiausiai pasinaudotų savo veto teise, jeigu Seimas priimtų tokį įstatymą, „nes jis akivaizdžiai pažeidžia laisvos rinkos principus, pareikalaus papildomų valstybės lėšų“.

Tuo metu Seimo narių Mišriai grupei priklausantis Povilas Urbšys, kaip ir dauguma valdančiųjų, įtikinėjo parlamentarus, kad Farmacijos įstatymo pataisos turi būti priimti.

„Nuo konkurencijos lygio priklauso ir kainos. Tas pats ir su vaistais. Jeigu vaistinių rinkoje vyrauja monopolis, tai turi tiesioginės įtakos vaistų kainoms. Užtikrinus pakankamą konkurenciją šioje rinkoje, neabejotina, pavyks sumažinti ir vaistų kainas“, – argumentavo jis.

Aurelijus Veryga, sveikatos apsaugos ministras, savo pasisakyme tvirtino, kad „vaistinės nėra vien paprastos parduotuvės, nes tai iš dalies yra ir tam tikrų socialinių paslaugų suteikimo vieta“, tad šiame versle galėtų dalyvauti ir valstybė.

Pritrūko dešimties balsuotojų

Po audringo svarstymo Seimo posėdyje surengtas balsavimas dėl įstatymo priėmimo. Bet opozicija jame nedalyvavo, tad iš viso balsuoti registravosi tik 61 Seimo narys. Beveik visi jie – iš valdančiosios koalicijos gretų, prisidėjo tik vienas kitas opozicinis socialdemokratas ar Mišrios grupės narys. Visi 61 balsavo už tai, kad valstybinių vaistinių įsteigimo įstatymas būtų priimtas.

Tačiau norint priimti įstatymą, reikia, kad balsavime dalyvautų ne mažiau kaip 71 parlamentaras. Todėl įstatymas paskelbtas nepriimtu.

„Noriu pasveikinti visą privačių vaistininkų partiją su pergale. Bravo!“, – balsavimo rezultatus karčiai pakomentavo P. Urbšys.

Valdančiosios koalicijos atstovai teigė, kad balsavimui žlugus gali būti svarstoma, ar iki spalio 11 d. įvyksiančių naujojo Seimo rinkimų dar kartą bandyti plenariniame posėdyje balsuoti dėl Farmacijos įstatymo pataisų, numatančių valstybinių vaistinių įteisinimą, priėmimo. Anot posėdžiui pirmininkavusios valstietės-žaliosios Rimos Baškienės, „palauksime, matyt, geresnių laikų, kai salėje bus daugiau Seimo narių“.

Bet A. Veryga teigia nebesitikintis, kad valstybines vaistines pavyks įteisinti dar šioje Seimo kadencijoje: „Nieko čia nebus. Deja, bet to pritarimo nėra ir aš nemanau, kad šitą kadenciją Seimo jau sugebėtų priimti. Jeigu nuoširdžiai, tikrai neturiu vilties, kad šitas Seimas tą padarytų.“

Tikina, kad nebūtų privalomas

Valdantiesiems planuojant apsispręsti dėl valstybinių vaistinių steigimo, kai kurių ligoninių vadovai pertvarkų kol kas sako neplanuojantys, nes jos būtų brangios, o privačių vaistinių atstovai bei Seimo opozicija įspėja, kad priėmus pataisas prašys prezidento jas vetuoti, kreipsis į Konstitucinį Teismą (KT) ir Europos Komisiją.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis Ramūnas Karbauskis BNS aiškino, kad valstybinių vaistinių steigimas nebus privalomas: „Tikrai ne visur jos bus, Įstaigos pačios sprendimus priiminės. Neabejoju, kad jos bus klinikose, didesnėse ligoninėse. Kas ten steigs tą vaistinę mažoje ambulatorijoje? Nebus ten tokių vaistinių mažose įstaigose.“

R. Karbauskis mano, kad galėtų atsirasti apie kelios dešimtys tokių vaistinių. Jis neigė, kad jų steigimui lėšų bus numatyta biudžete. 

Opozicija anksčiau yra žadėjusi, jei Seimas leis steigti tokias vaistines, prašyti prezidento jas vetuoti, o jeigu to nebus padaryta, bus prašoma KT išaiškinimo. 

J. Razma nurodė, kad „yra pakankama konkurencija farmacijos sektoriuje, didelis vaistinių tinklas, o su valstybiniu verslu žinome, kaip kartais atsitinka: prasideda išlaidavimai, interesų kažkokių atsiranda, o žmogui tai stebuklų neatneš, kainos nemažės, nebent jos bus su paslėpta dotacija“.

„Valstybė kišasi į verslą“

Lietuvos vaistinių asociacijos pirmininkė Kristina Nemaniūtė-Gagė BNS aiškino, kad valstybinių  vaistinių įteisinimas nepaskatins jų ir privačių vaistinių lygiavertės konkurencijos. Ji abejoja, ar toks tinklas bus efektyviai valdomas.

„Ji bus ribota ir iškreipta. Valstybė visiškai kišasi į verslą“, – teigė K. Nemaniūtė-Gagė. 

Ji prognozuoja, kad valstybinių vaistinių atsiradimas paskatintų nedidelių vaistinių bankrotą arba pasitraukimą iš gydymo įstaigų. K. Nemaniūtė-Gagė, be to, klausė, kokiomis lėšomis bus išlaikomos tokios vaistinės ir kiek tai kainuos valstybei.

„Jeigu tai Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšos, kyla klausimas, ar neturėtume juos skirti gydytojų, slaugytojų atlyginimų didinimui, didesniam kompensuojamų vaistų sąrašui“, – tvirtino ji.

Jei Seimas anksčiau ar vėliau priimtų pataisas, K. Nemaniūtė-Gagė sakė prašysianti prezidento jas vetuoti bei inicijuosianti kreipimąsi į KT ir Europos Komisiją.

Respublikinės Panevėžio ligoninės direktoriaus pavaduotojas infrastruktūrai Mindaugas Čipinys BNS sakė, kad ligoninės vadovybė neskaičiavo, kiek kainuotų ligoninės vaistinės pritaikymas „klientams iš išorės“. 

Tuo metu Utenos ligoninės direktoriaus pavaduotojas medicinos reikalams Sergejus Naumkinas BNS teigė, kad būtų iššūkis pertvarkyti vidinę ligoninės vaistinę, kurioje dabar vaistai skirti tik šios medicinos įstaigos reikmėms.

„Būtų labai didelis sunkumas pertvarkyti vaistinę ir užtikrinti darbą, nes turime ribotą personalą ir darbo jis turi pakankamai su vaistais, kurie reikalingi skyriuose. Patalpos per mažos, mes patys tik tik išsiverčiame. Pertvarkymas pareikalautų papildomo darbo organizavimo, investicijų“, – teigė S. Naumkinas. 

Pasak Vilniaus miesto klinikinės ligoninės direktoriaus pavaduotojo infrastruktūrai ir ūkiui Algimanto Vakarino, kol nesibaigs patalpų nuomos sutartis su privačia vaistine, apie pertvarkas kalbos nebus.

„O antras dalykas – neturime daugiau patalpų, neįsivaizduoju, kaip techniškai pertvarkyti: reikia kasos aparatą statyti, personalą surinkti, nes ir dabar mūsų vaistinė nedirba per naktį, padaryti patogią žmonėms įeiti infrastruktūrą. Papildomas funkcijų išplėtimas susijęs su finansais“, – svarstė jis. 

Lietuvos gydymo įstaigose veikia apie 230 didžiųjų tinklų vaistinių. 

[infogram id="5147dafa-c73c-4177-8f85-e5b4ac5d5590" prefix="tuu" format="interactive" title="Vaistinių skaičius ir pajamos Lietuvoje 2019 m."]

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
JK sako esanti pasiruošusi ketvirtadienį atnaujinti derybas su ES

Jungtinės Karalystės (JK) vyriausybė trečiadienį pranešė, kad yra pasirengusi tęsti įstrigusias derybas dėl...

Verslo aplinka
2020.10.21
EP ragina atsistatydinti A. Lukašenką, reikalauja atidėti Astravo AE startą 2

Europos Parlamentas (EP) trečiadienį priėmė rekomendacijas Europos Sąjungos (ES) Tarybai, kuriose...

Verslo aplinka
2020.10.21
„AstraZeneca“ vakcinos bandymo metu mirė savanoris 6

„AstraZeneca“ ir Oksfordo universiteto sukurtos vakcinos nuo COVID-19 klinikinio tyrimo metu mirė savanoris.

Verslo aplinka
2020.10.21
NATO gynybos išlaidų tikslą pasiekė 10 valstybių narių

NATO užsibrėžtą tikslą skirti 2% BVP gynybai šiemet pasiekė 10 valstybių narių, įskaitant pirmąkart šiame...

2020.10.21
Medikai ragina pagyventi ramiau, pasisaugoti ir apsaugoti artimuosius 2

Lietuvos medikų organizacijos ragina atsisakyti nebūtinų susitikimų, kelionių, susibūrimų, veiklų būreliuose,...

Verslo aplinka
2020.10.21
Vilniaus naktinis aljansas dėl naujų ribojimų svarsto kreiptis į teismą 3

Vyriausybei trečiadienį nutarus restoranų, barų ir naktinių klubų darbą nuo kitos savaitės apriboti iki...

Paslaugos
2020.10.21
LLRA-KŠS teismui skundžia Panerių-Grigiškių apygardos rezultatus

Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga (LLRA-KŠS) trečiadienį pranešė Lietuvos...

Verslo aplinka
2020.10.21
Lietuva suskirstyta į 3 zonas: keliolikoje savivaldybių – karantinas 9

Be Raseinių, Vyriausybė paskelbė karantiną dar dvylikoje savivaldybių. Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir...

Verslo aplinka
2020.10.21
Vyriausybė sutrumpino barų ir restoranų darbo laiką iki vidurnakčio

Vyriausybė trečiadienį nusprendė, kad barai, restoranai ir naktiniai klubai turės užsidaryti vidurnaktį, o jų...

Verslo aplinka
2020.10.21
Pasibaigus karantinui Seimo nariai ėmė leisti parlamentinei veiklai skirtas lėšas

Pasibaigus karantinui, Seimo nariai ėmė leisti parlamentinei veiklai skirtas lėšas, ypač padaugėjo išlaidų...

Verslo aplinka
2020.10.21
Mokyklos po rudens atostogų savaitei pereis prie nuotolinio ugdymo

Šalies mokyklos po rudens atostogų savaitei pereis prie nuotolinio ugdymo. Iki lapkričio 8 dienos pereiti...

Verslo aplinka
2020.10.21
EVT pirmininkas: JK turi apsispręsti dėl savo ateities

Europos Vadovų Tarybos (EVT) pirmininkas Charles'is Michelis trečiadienį paragino Jungtinę Karalystę...

Verslo aplinka
2020.10.21
Raseinių rajone karantinas pratęstas dar dviem savaitėms

Vyriausybė trečiadienį dar dviem savaitėms pratęsė karantiną Raseinių rajone. 

Verslo aplinka
2020.10.21
„Brexit“ ir Sitis: Briuselis vėl bando prilygti Londonui finansų sektoriuje Premium

Nepraėjus nė kelioms valandoms po to, kai buvo paskelbti 2016 m. Jungtinėje Karalystėje vykusio „Brexit“...

Rinkos
2020.10.21
L. Kukuraitis: pajamų nelygybė šiemet bus rekordiškai maža

Pajamų nelygybė šiais metais turėtų būti rekordiškai žema, sako socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas...

Verslo aplinka
2020.10.21
Vėl registruotas rekordinis COVID-19 atvejų skaičius – 311, mirė du žmonės 11

Per praėjusią parą vėl registruotas rekordinis naujų COVID-19 atvejų skaičius – 311, mirė dar du žmonės,...

Verslo aplinka
2020.10.21
Vyriausybė nori virtualios nacionalinės oro bendrovės už 35 mln. Eur Premium 5

Vadinamąją virtualią oro bendrovę besirengianti steigti Vyriausybė suplanavo, kad tam reikės daugiau kaip 35...

Kaip nuo pandemijos pradžios keitėsi pinigų kaina?

Baimė, trumpalaikė panika, susitaikymas ir atsargus sambūvis – tai etapai, kuriuos prasidėjus pandemijai...

Finansai
2020.10.21
Naudoti saulės energiją neturint savo elektrinės jau gali ir verslas Verslo tribūna 1

Viena populiariausių atsinaujinančių išteklių energijos rūšių – saulės energija – darosi dar patrauklesnė.

Paslaugos
2020.10.21
G. Paluckas atidavė balsą rinkimuose: sako rinkęsis mažesnę blogybę 5

Socialdemokratų lyderis Gintautas Paluckas trečiadienį Vilniaus miesto savivaldybėje iš anksto balsavo...

Verslo aplinka
2020.10.21

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus