Po A. Lukašenkos saviinauguracijos S. Cichanouskaja ginčija jo legitimumą

Publikuota: 2020-09-23
Aliaksandras Lukašenka inauguravo save šeštajai prezidento kadencijai. Andrei Stasevich „BelTA“ / „Scanpix“ nuotr.
svg svg
Aliaksandras Lukašenka inauguravo save šeštajai prezidento kadencijai. Andrei Stasevich „BelTA“ / „Scanpix“ nuotr.

Aliaksandras Lukašenka trečiadienį inauguravo save Baltarusijos prezidentu šeštai kadencijai, praneša vietos žiniasklaida. Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius pabrėžia, kad nuo šiandien galime teisiškai laikyti A. Lukašenką buvusiu Baltarusijos prezidentu. Sviatlana Cichanouskaja teigia, kad nuo šios dienos A. Lukašenkos įsakymai yra neteisėti, o šiandien A. Lukašenka išėjo į pensiją, tad ji yra vienintelė tautos lyderė.

Papildyta S. Skvernelio citata.

Įprastai apie inauguracijos ceremoniją pranešama iš anksto, nes tai laikoma didžiule valstybine švente, tačiau po suklastotų rezultatų paskelbimo, kurie šalyje sukėlė šimtatūkstantinius protestus, A. Lukašenka naujai prezidento kadencijai save inauguravo tyliai ir slaptai.

A. Lukašenkos saviinauguracijos ceremonija surengta Nepriklausomybės rūmuose Minske.

Daugiausiai ceremonijoje dalyvavusių asmenų – A. Lukašenkos režimui vis dar pavaldžių struktūrų pareigūnai, parlamentarai, valstybinių struktūrų ir organizacijų vadovai, valstybinės žiniasklaidos priemonių vadovai, mokslo, kultūros ir sporto atstovai.

Anot tut.by pranešimų, iš Nepriklausomybės rūmų po inauguracijos ceremonijos dalyviai išvežti autobusais, kuriuos lydėjo kariniai sunkvežimiai.

Remiantis tut.by skelbiama informacija, į ceremoniją buvo sukviesta apie 700 žmonių. A. Lukašenka ceremonijos metu teigė, kad „su pasididžiavimu“ priima šias pareigas.

„Uždėjęs dešinę ranką ant konstitucijos, Aliaksandras Lukašenka baltarusių kalba pasakė priesaiką. Vėliau jis pasirašė priesaikos davimo aktą, o tada Baltarusijos centrinės rinkimų ir referendumų... komisijos pirmininkė Lidzija Jarmošyna įteikė Aliaksandrui Lukašenkai Baltarusijos Respublikos prezidento pažymėjimą“, – sakoma BelTA pranešime.

„Negaliu, neturiu teisės palikti baltarusių, kurie su valstybiniu kursu susiejo ne tik politines pažiūras, bet ir savo likimą, savo vaikų ateitį; visų, kas liko ištikimas šaliai ir liaudžiai tokiu sunkiu Baltarusijai laikotarpiu“, – sakė A. Lukašenka.

„Valstybės tarnautojai ir žmonės su antpečiais pademonstravo ištvermę, drąsą ir vieningumą“, – pareiškė jis.

„Mūsų valstybingumui buvo mestas precedento neturintis iššūkis – ne kartą išbandytų nepriklausomų valstybių naikinimo patikimų technologijų iššūkis. Tačiau tapome viena iš nedaugelio – galbūt net vienintele – [valstybe], kur „spalvotoji revoliucija“ nesuveikė. Ir tai yra baltarusių, kurie jokiu būdu nenori prarasti šalies, pasirinkimas“, – teigė A. Lukašenka.

„Beprecedentis išorinis spaudimas mus tik užgrūdino, padarė ryžtingesnius ir nenuolaidžius kovoje už savą – svetimo mums nereikia“, – pažymėjo jis.

Jis pareiškė esąs tikras, jog Baltarusija artimiausiu metu gali tikėtis naujų ekonominių, logistinių, technologinių ir kitokių sprendimų.

„Būtina įžengti į šį „renesansą“, visapusiškai išnaudoti jo galimybes, plėtojant tai, ką galime padaryti“, – sakė šalį nuo 1994 metų valdantis autokratas.

Ilgai slėpė

Kaip pranešė naujienų agentūros „Interfax“ korespondentai, pranešimų apie rengiamą inauguraciją trečiadienį ryte pasirodė platformos „Telegram“ kanalais. Vėliau interneto žiniasklaidos priemonės paskelbė A. Lukašenkos kortežo nuotraukų. Žurnalistai iškėlė versiją, kad tai A. Lukašenkos inauguracijos repeticija.

A. Lukašenkos oficialioje interneto svetainėje jokio pranešimo nebuvo, valstybinė televizija ceremonijos tiesiogiai netransliavo. Taip tikriausiai siekta išvengti protestuotojų susibūrimo.

Pareigūnai Minske neatsiliepdavo į skambučius arba sakydavo jokios informacijos apie inauguracijos datą neturintys. Tačiau netrukus „Telegram“ kanalais ir Baltarusijos valstybinės naujienų agentūros BelTA svetainėje pasirodė pranešimai, kad A. Lukašenka davė prezidento priesaiką ir pradėjo eiti pareigas.

Net ir A. Lukašenką kaip prezidentą pripažinusi Rusija pareiškė, kad taip pat nežinojo apie A. Lukašenkos inauguracijos ceremoniją, skelbia „RIA Novosti“. Anot Kremliaus atstovo spaudai Dmitrijaus Peskovo, jis neturi jokios informacijos apie šiandien įvykusią inauguraciją.

D. Peskovas taip pat pareiškė, kad inauguracijos ceremonija yra „Baltarusijos vidaus reikalas“ ir „jeigu toks sprendimas (inauguracija – VŽ) buvo priimtas, vadinasi, kad jis yra tinkamas“.

L. Linkevičius: A. Lukašenka yra buvęs Baltarusijos prezidentas

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sako, kad po Minske slapta surengtos inauguracijos Aliaksandras Lukašenka gali būti vadinamas buvusiu Baltarusijos prezidentu ne tik politine, bet ir teisine prasme.

Ministro vertinimu, iš anksto neskelbtoje ceremonijoje priesaiką davęs A. Lukašenka bando imituoti tai, „ko nėra realybėje“, ir tai prisideda prie valdžios represijų prieš žmones.

L. Linkevičius jau anksčiau ne kartą yra pavadinęs A. Lukašenką buvusiu prezidentu. Ministro teigimu, toks epitetas anksčiau buvo grindžiamas moraliniais ir politiniais argumentais, o dabar tam yra ir teisinis pagrindas.

„Jis nuo to netapo mažiau buvęs ir tik pagreitino teisinį aspektą. Kai minėjau, kad moraliai, politiškai mandatas jau kaip ir išeikvotas (...) Dabar, kadangi įvyko šis elementas, kaip jį vadina – inauguracija, tai jis jau nuo dabar yra ir teisiškai buvęs“, – trečiadienį žurnalistams Panerių memoriale sakė L. Linkevičius.

„Matome, kad bandoma imituoti tai, ko nėra realybėje, bet apmaudžiausia, kad nuo to kenčia žmonės, jie toliau bauginami, toliau tęsiasi areštai ir sulaikymai“, – kalbėjo L. Linkevičius.

Jo teigimu, ši A. Lukašenkos inauguracija nepagerina situacijos šalyje.

„Nesimato jokios išeities iš situacijos ir šitas įvykis, jis nei pagerina, nei paryškina. Jis įtvirtino tik tai, ką mes esame ne kartą konstatavę“, – teigė L. Linkevičius.

„Matyt, norima buvo užfiksuoti iš paskutinių jėgų tai, kuo jie yra įtikėję, bet tas nepaviešintas ir nemasiškas įvykis parodė visą situacijos apgailėtiną dvasią“, – pridūrė jis.

G. Nausėda: A. Lukšenka nėra legitimus

Lietuva nepripažįsta A. Lukašenkos legitimiu Baltarusijos vadovu, ir Minske surengta inauguracijos ceremonija šios situacijos nekeičia, pareiškė prezidentas Gitanas Nausėda.

Šalies vadovo teigimu, rugpjūtį vykę Baltarusijos prezidento rinkimai nebuvo laisvi, todėl Lietuva pasisako už naujus demokratijos Baltarusijos prezidento rinkimus.

„Lietuva nepripažįsta A. Lukašenkos legitimiu Baltarusijos vadovu. Rugpjūčio 9 dieną vykę rinkimai Baltarusijoje nebuvo laisvi, sąžiningi ir demokratiški. Nei slaptos, nei pompastiškos ceremonijos šio nenuginčijamo fakto nenuneigs ir legitimumo iliuzijos nesukurs“, – trečiadienį sakė Lietuvos prezidentas.

„Pasisakome už naujus demokratinius prezidento rinkimus dalyvaujant tarptautiniams stebėtojams“, – teigė G. Nausėda.

G. Nausėdos komentarą BNS perdavė prezidento atstovas žiniasklaidai Antanas Bubnelis.

S. Skvernelis: santykiai tarp valstybių išliks

Lietuvos premjeras Saulius Skvernelis sako, kad šeštai prezidento kadencijai Baltarusijoje inauguruotas Aliaksandras Lukašenka neteko legitimumo, tačiau santykius su kaimynine valstybe Lietuva palaikys.

„Faktas tas, kad praranda legitimumą su visomis iš to išplaukiančiomis pasekmėmis“, – į klausimą, kaip Lietuva teisiškai vertins A. Lukašenkos statusą, sakė premjeras.

Anot jo, ir toliau bus bendradarbiaujama tarp atitinkamų šalių institucijų, išliks diplomatiniai santykiai, o dėl detalesnių sprendimų Lietuvos vadovai dar tarsis.

„Bendradarbiavimo tarp atitinkamų institucijų valstybių, aišku, santykiai išlieka, diplomatiniai santykiai išlieka, bet bus panašiai kaip ir buvo su parlamento statusu – ne vienus metus buvo kvestionuojama arba nepripažįstamas parlamentas. Tai ta prasme toks ir bendravimas bus, o detalės bus suderintos kalbantis su Užsienio reikalų ministerija, Prezidentūra“, – žurnalistams trečiadienį tvirtino S. Skvernelis.

S. Cichanouskaja: A. Lukašenka atsistatydino

Sviatlana Cichanouskaja, Baltarusijos opozicionierė ir buvusi kandidatė Baltarusijos prezidento rinkimuose, po pasirodžiusios žinios apie A. Lukašenkos inauguraciją pabrėžė, kad šis A. Lukašenkos poelgis yra farsas, o A. Lukašenka iš esmės atsistatydino.

„Ta taip vadinama inauguracija, žinoma, yra farsas. Iš esmės šiandien A. Lukašenka paprasčiausiai išėjo į pensiją“,– pabrėžė S. Cichanouskaja, kurią cituoja „Dožd“.

Anot S. Cichanouskajos, nuo šiol A. Lukašenkos sprendimai yra nebeteisėti ir neturi būti vykdomi.

Ji taip pat teigė, kad yra „vienintelė žmonių išrinkta lyderė“ ir paragino kartu pradėti kurti naują Baltarusiją.

nuotrauka::1

Baltarusijos opozicija paskelbė rengianti neterminuotą protesto akciją po trečiadienį įvykusios slaptos inauguracijos ceremonijos.

„Mes niekada nesutiksime su klastojimu ir reikalaujame naujų rinkimų! Kviečiame visus pradėti neterminuotą nepaklusnumo akciją“, – „Telegram“ kanalu parašė opozicijos Koordinacinės tarybos prezidiumo narys Pavelas Latuška.

A. Lukašenkos inauguraciją jis pavadino „beprecedente situacija“.

„Šiandien pamatėme beprecedentę situaciją. Kadenciją baigiantis prezidentas, kuris tvirtina, kad per rinkimus gavo daugiau kaip 80% balsų, įvykdė specialiąją saviinauguracijos operaciją. Saugomas OMON'o, paslapčia ir slaptumo sąlygomis, siaurame paskubomis suvežtų valdininkų rate. Kur džiūgaujantys piliečiai? Kur diplomatinis korpusas?“, – rašė P. Latuška.

VŽ primena, kad Baltarusijos režimui dėl suklastotų rinkimų rezultatų paskelbimo ir jėga malšintų taikių protestų, reikalaujančių A. Lukašenkos pasitraukimo, gresia JAV ir Europos Sąjungos sankcijos.

Jungtinių Tautų žmogaus teisių tyrėja Anais Marin praėjusią savaitę paskelbė, kad daugiau nei 10.000 žmonių panaudojus jėgą buvo sulaikyti nuo rugpjūčio 9 d. vykusių protestų. Daugiau nei 500 žmonių pranešė apie Baltarusijos režimo saugumo struktūrų kankinimus, tūkstančiai buvo „žiauriai sumušti“.

Baltarusijoje jau daugiau kaip mėnesį vyksta beprecedenčiai protestai dėl rugpjūčio 9-ąją įvykusių prezidento rinkimų, kurių laimėtoju buvo paskelbtas A. Lukašenka, vadovaujantis šaliai nuo 1994 m. Opozicija ir Vakarų šalys šiuos rinkimus laiko suklastotais.  

FOTOGALERIJA A. Lukašenka inauguravosi (7 nuotr.)

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
S. Skvernelis: 13-oji pensija galėtų priklausyti nuo darbo stažo ar sumokėtų mokesčių

Premjeras Saulius Skvernelis teigia, kad tryliktos senatvės pensijos idėjos nėra atsisakoma, tačiau neatmeta,...

Kadenciją baigiantis Seimas imasi kitų metų biudžeto 

Seimui pristatytas 2021 m. biudžeto projektas. Formaliai jį pradeda svarstyti kadenciją baigiantys...

Prezidentas atleido korupcija įtariamą teisėją R. Jurgaitį

Prezidentas Gitanas Nausėda pasirašė dekretą dėl korupcija įtariamo Šiaulių apygardos teismo teisėjo Raimundo...

Įkalintos laivų pramonės laukia dar didesnių iššūkių metai Verslo tribūna

Koronaviruso sąlygota suirutė ir ją lydinti ekonominė krizė įvedė daug neapibrėžtumo verslo aplinkoje. Šie...

L. Kukuraitis: 13-oji pensija galėjo būti rinkiminis siūlymas 4

Seime kilusi idėja Lietuvoje įvesti vadinamąją 13-ąją pensiją galėjo būti ją pasiūliusios Lietuvos lenkų...

E. Malevskis: Gali daryti tik tą patį, ką sėkmingai daro kiti, bet ar įdomu? Verslo tribūna

Nekilnojamojo turto projektų plėtojimas yra savotiška šio verslo „sunkioji artilerija“, apimanti visas...

JAV pareiškė kaltinimus dėl kibernetinių atakų 6 rusų karinės žvalgybos nariams

Šešiems Rusijos karinės žvalgybos agentūros GRU nariams Jungtinėse Valstijose pateikti kaltinimai dėl...

Išankstinis balsavimas antrajame ture vyksta aktyviau nei pirmajame 1

Pirmąją išankstinio balsavimo Seimo rinkimų antrajame ture dieną prie balsadėžių atėjo dvigubai daugiau...

Sveiko proto pauzė 15

Premjeras Saulius Skvernelis pasiūlė padaryti visuomeninio gyvenimo pauzę. COVID-19 kasdien viršija rekordus...

Užsienio atsakovų daugetas: nesusipratimų išvengti padės sutartis   Verslo tribūna

Remiantis ES reglamentais ar Lugano konvencija dėl jurisdikcijos Europos teismuose išnagrinėta ne viena byla,...

VRK kreipėsi į teisėsaugą dėl reitingavimo įrašų Panerių-Grigiškių apygardos biuleteniuose

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) kreipėsi į teisėsaugą prašydama įvertinti galbūt neteisėtus įrašus...

Verslo aplinka
2020.10.19
Premjeras: savivaldybės pagal sergamumą bus skirstomos į zonas

Šią savaitę savivaldybės pagal koronaviruso sergamumą bus suskirstytos į zonas, joms planuojama pateikti...

Verslo aplinka
2020.10.19
Registrų centras: šią savaitę jodo tablečių receptai bus išrašyti 500.000 vilniečių 2

Šią savaitę vilniečiams e. sveikatos sistemoje bus išrašyta 500.000 receptų kalio jodido tabletėms įsigyti,...

Verslo aplinka
2020.10.19
Lietuva ketina jungtis prie Trijų jūrų iniciatyvos fondo

Lietuva ketina investuoti į Trijų jūrų – Baltijos, Juodosios ir Adrijos – iniciatyvos investicinį fondą.

Verslo aplinka
2020.10.19
Siekiant mažinti koronaviruso plitimą, svarstoma ilginti moksleivių atostogas

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad siekiant mažinti koronaviruso plitimą svarstoma...

Verslo aplinka
2020.10.19
Prokuratūra dėl A. Valinsko žodžių apie V. Tomaševskį pradėjo ikiteisminį tyrimą 33

Prokuratūra pranešė pradėjusi ikiteisminį tyrimą dėl buvusio Seimo pirmininko Arūno Valinsko žodžių apie...

Verslo aplinka
2020.10.19
Mirė dar trys koronavirusu sirgę asmenys

Mirė dar trys koronavirusu sirgę asmenys, informavo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro atstovė Daiva...

Verslo aplinka
2020.10.19
„Nokia“ kurs 4G tinklą Mėnulyje

JAV kosmoso tyrimų agentūra NASA bazės Mėnulyje parengiamiesiems darbams tarp kitų partnerių pasirinko ir...

Technologijos
2020.10.19
LLRA-KŠS ir A. Skardžius dėl neatitikimų prašo VRK perskaičiuoti balsus Seimo rinkimuose 2

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) atstovai ir Darbo partijos kandidatas...

Verslo aplinka
2020.10.19
J. Hopkinso universitetas: užsikrėtusiųjų COVID-19 skaičius pasaulyje viršijo 40 mln.  

Patvirtintų koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejų bendras skaičius pasaulyje viršijo 40 mln., anksti...

Verslo aplinka
2020.10.19

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus