Kai reformoms vis „netinkamas metas“

Publikuota: 2020-09-16
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Po rinkimų maratono, kurio finišo tiesioji bus kirsta po mažiau nei mėnesio, turėsime beveik pustrečių metų pauzę. Tai – metas, kai politikai bus laisvi nuo rinkiminių vilionių ir dosniai iki šiol žarstyto populizmo, tad, pasak ekspertų, tai turėtų būti idealus laikas imtis svarbių, tačiau daugelį metų vilkinamų reformų. Tačiau vis dėlto išlieka abejonių, ar tikrai politikai gebės susitarti dėl būtinų, bet ne visuomet populiarių sprendimų priėmimo ir produktyviai išnaudos rinkimų pauzę.

Pastarieji dveji metai stipriai „įdarbino“ ir politikus, ir rinkėjus. Pasirinkimo maratonas startavo rinkimais į savivaldos organus, kiek vėliau Lietuvos piliečiai rinko šalies prezidentą, delegavo atstovus į Europos Parlamentą ir galiausiai po mažiau nei mėnesio suformuos naują Seimą. Tuomet bus galima atsipūsti net pustrečių metų.

Tokia pauzė pasitaiko nedažnai, tad jeigu per 2021 ir 2022 m. nevyks kokie nors pirmalaikiai rinkimai, prie balsadėžių kitąkart Lietuvos rinkėjai eis tik 2023-iųjų ankstyvą pavasarį, kai bus rengiami eiliniai savivaldybių rinkimai. Politologai, ekonomistai ir asocijuotų verslo organizacijų atstovai tikina, kad tokio „štilio“ metu politikams bus visos sąlygos vykdyti esmines reformas.

Beje, 2017–2018 m. nevyko jokie rinkimai, tačiau dabartinė valdžia šio „vakuumo“ neišnaudojo, kad imtųsi esminių, ne populistinių reformų. „Taip, buvo pabandyta kai ką atlikti, pvz., miškų urėdijų reformą ar konsoliduoti mokesčius, bet tai buvo padaryta teisiškai netvarkingai, kai kas – tik paviršutiniškai, nepakankamai giliai. Žodžiu, 2017–2018 m. laikotarpis praėjo beveik be esminių pokyčių“, – apgailestauja politologė Rima Urbonaitė.

Koks bus ateinančios „rinkimų pauzės“ laikotarpio intensyvumas ir efektyvumas, daug priklausys nuo būsimosios koalicijos fragmentiškumo ir nusiteikimo spartinti visus su procedūromis ar techniniais reformų derinimais susijusius procesus: „Nes paprastai pas mus būna taip: praeina kone metai ar netgi dar daugiau, kol Vyriausybė patvirtina savo programą, jos įgyvendinimo priemonių planą, paskiau dar detalizuoja tą planą, žodžiu, vyksta grynai techninis derinimo darbas. Tai reikėtų spartinti. Bet jeigu koalicija bus marga, daug skirtingų žaidėjų, tarp kurių interesų bus sudėtinga suderinti veiksmus ir planus, reformos, deja, gali smarkiau ir nepajudėti“, – prognozuoja politologė.

Ir politologai, ir ekonomistai, ir asocijuotų verslo organizacijų atstovai vieningai išskiria problemą, kuri jau kone du dešimtmečius prašosi reformų, – švietimas. Prezidentas Gitanas Nausėda jau kurį laiką nevengia kritikos dabartiniams valdantiesiems dėl nevykstančios švietimo reformos. Dėl to kliūva ir Algirdui Monkevičiui, nebe pirmą kadenciją einančiam švietimo ir mokslo ministro pareigas.

Dar šią gegužę Europos Komisijos paskelbtoje Lietuvai skirtoje ataskaitoje nurodoma, kad švietimo reforma vyksta lėtai, trūksta koordinavimo ir ilgalaikės strategijos, kaip didinti švietimo įstaigų tinklo efektyvumą. Vis dar nėra nacionalinio švietimo susitarimo, neoptimizuojamas mokyklų tinklas ir kt. Švietimo reformas dabar akcentuoja beveik visos Seimo rinkimuose dalyvaujančios partijos, tačiau daugiausia jų programose kalbama tik apie didesnius finansus, mokytojų atlyginimus, o ne apie struktūrines sektoriaus pertvarkas.

VŽ kalbinti ekonomistai baiminasi, kad, esant margai koalicijai Seime, būtų sunku suformuoti stiprią Vyriausybę. Tai, savo ruožtu, apsunkintų svarbų Vyriausybės darbą su didelės finansinės apimties projektais, tarp kurių – ir ES ekonomikos gaivinimo plano įgyvendinimas, ir sinchronizacija, ir Ateities DNR plano įgyvendinimas, ir valstybės sektoriaus skaitmenizavimas, ir žaliasis kursas etc.

Prognozių esama įvairių. Tado Povilausko, SEB banko ekonomisto, nuomone, būsimasis Seimas eis progresyvesnio pajamų apmokestinimo keliu, kai ir toliau bus didinamas neapmokestinamasis pajamų dydis mažiausias pajamas gaunantiems asmenims, bet kartu bus didinamas didesnes pajamas gaunančių asmenų darbo ir kapitalo pajamų apmokestinimas.

Verslo organizacijos perspėja būsimą Seimą dėl ketinimų kaitalioti verslo sąlygas, ragina optimizuoti viešąjį sektorių. Rūta Skyrienė, asociacijos „Investuotojų forumas“ vykdomoji direktorė, atkreipia dėmesį, kad pandemijos padarinių valdymas ir pasirengimas naujiems su koronavirusu susijusiems iššūkiams bus verslui svarbiausi klausimai artimiausiu metu. „Iššūkių kelia nestabilios, kintančios verslo sąlygos, kai dėl priimamų sprendimų siekiant valdyti sergamumą per trumpą laiką įvedami nauji ribojimai“, – akcentuoja ji. To būtų galima išvengti tariantis su verslu.

Aleksandras Izgorodinas, „SME Finance“ ekonomistas, vardija dar kelis akcentus, į kuriuos turėtų atkreipti dėmesį naujos kadencijos politikai, ypač pirmaisiais darbo metais: prie tų ekonominės politikos sričių, kur reikėtų labiau padirbėti, yra ir alternatyvaus finansavimo sektoriaus palaikymas ir vystymas. Lietuvos verslas jau kurį laiką sunkiai prieina prie tradicinio finansavimo, t. y. bankų paskolų, tačiau ši problema ypač išryškėjo per COVID-19 krizę. 2020 m. liepą, palyginti su tuo pačiu 2019 m. laikotarpiu, bankų paskolų verslui portfelis Lietuvoje sumažėjo 9,9%. Tai – ne tik prasčiausias rezultatas visoje euro zonoje, Lietuva apskritai buvo vienintelė euro zonos valstybė, kur bankų paskolų verslui portfelis liepą traukėsi.

VŽ nuomone, jau tapo tradicija, kad prieš bet kuriuos rinkimus politikai trykšta dangiškosios manos ir pieno upių su kisieliaus krantais gausos pažadais. Tarp nepamatuotų užmojų kartais įsiterpia ir seniai pribrendusių struktūrinių reformų gairės. Bet nedažna rinkimuose pergalę šventusi politinė jėga tokių reformų imasi pirmaisiais ar antraisiais valdymo metais. Taip apšylant kojas pasiekiamas pusiaujas, o ten, žiūrėk, jau horizonte šmėkščioja nauji rinkimai, kitaip tariant, ryžtingiems ir nepopuliariems sprendimams – ne metas. Netrukus turėsime naują valdžią – jei valdančioji dauguma bus stipri, kuo labiau ji skirsis nuo dabartinės, tuo, pasak ekonomistų, ryžtingesnių pokyčių galima laukti jau pirmaisiais Seimo kadencijos metais.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
D. Trumpo skubėjimas paskirti Aukščiausiojo Teismo teisėją drebina rinkimų kampaniją

JAV prezidentas Donaldas Trumpas šeštadienį pažadėjo greitai paskirti Aukščiausiojo Teismo teisėją,...

Iš 80 naujų COVID-19 atvejų pusė siejami su židiniais, didžiausias – Radviliškio ligoninė

Iš 80 per praėjusią parą nustatytų naujų koronaviruso (COVID-19) atvejų 40 yra siejami su židiniais,...

Savininkų atsitraukimas nuo verslo valdymo: kada, kaip ir ar dabar tam tinkamas metas? 1

Pradėsiu iš karto nuo atsakymo į paskutinį klausimą, apimantį tiek šių permainingų laikų kontekstą, tiek bet...

Vadyba
11:53
Minske sulaikyta per 300 žmonių, „Nexta“ paskelbė VRM darbuotojų duomenis

Teisėsaugos pareigūnai šeštadienį Minske sulaikė per 300 moterų maršo dalyvių, praneša „meduza.io“,...

Verslo aplinka
2020.09.19
Investuodami į vis naujus socialinius tinklus, nepamirškite ir seno gero el. pašto

Socialiniai tinklai išlieka vienu patraukliausių pardavimų kanalų prekės ženklams, kurie ateina paskui...

Verslo aplinka
2020.09.19
Italijoje – referendumas dėl parlamentarų skaičiaus ir rinkimai regionuose

Nepaisant Europoje vėl suaktyvėjusio koronaviruso, italai sekmadienį ir pirmadienį eis prie balsadėžių...

Verslo aplinka
2020.09.19
Radviliškyje vyresni mokiniai mokysis nuotoliniu būdu, steigiamas mobilus patikros punktas

Radviliškyje vyresni mokiniai pereina prie nuotolinio ugdymo, neformalusis ugdymas stabdomas, mieste nuo...

Verslo aplinka
2020.09.19
D. Trumpas užsipuolė FTB direktorių dėl Rusijos kišimosi vertinimo

JAV prezidentas Donaldas Trumpas penktadienį užsipuolė Federalinio tyrimų biuro (FTB) direktorių Christopherį...

Verslo aplinka
2020.09.19
S. Skvernelis sudarė darbo grupę dėl Astravo AE keliamos rizikos savivaldybėms

Premjeras Saulius Skvernelis sudarė darbo grupę, skirtą nagrinėti savivaldybėms kylančias grėsmes dėl...

Verslo aplinka
2020.09.19
Po protrūkio Radviliškyje pirmadienį šaukiamas COVID-19 valdymo komiteto posėdis

Po protrūkio Radviliškio ligoninėje pirmadienį šaukiamas COVID-19 valdymo komiteto posėdis.

Verslo aplinka
2020.09.19
A. Navalnas papasakojo apie atsigavimo procesą po apnuodijimo 2

Garsiausias Rusijos opozicijos politikas Aleksejus Navalnas „Instagram“ paskyroje papasakojo, kaip vyksta jo...

Verslo aplinka
2020.09.19
Praėjusią parą nustatyti 99 nauji koronaviruso atvejai 9

Per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 99 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai, pranešė...

Verslo aplinka
2020.09.19
Mažėjo pasitikėjimas sveikatos apsauga, augo pasieniečiais

Lietuvoje sumažėjo pasitikėjimas sveikatos apsauga, o Valstybės sienos apsaugos tarnyba ir Valstybės kontrolė...

Verslo aplinka
2020.09.19
Kilo prezidento populiarumas, sumenko – A. Verygos 1

Per pastaruosius mėnesius pakilo prezidento Gitano Nausėdos populiarumas, o sveikatos apsaugos ministro...

Verslo aplinka
2020.09.19
„Valstiečiai“ ir konservatoriai reitinguose žengia koja kojon

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) bei Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD)...

Verslo aplinka
2020.09.19
Lyderiauti Baltarusijos klausimu Lenkijai koją kiša vidaus politikos žaizdos Premium 1

Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis šią savaitę lankydamasis Vilniuje paskelbė, kad Lenkija artėjančioje...

Verslo aplinka
2020.09.19
Izoliuotis reikės atvykus iš Švedijos, Norvegijos, Gruzijos ir Bulgarijos 1

Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) atnaujinus labiausiai koronaviruso paveiktų valstybių sąrašą, nuo...

Verslo aplinka
2020.09.18
JAV nuo sekmadienio nebebus galima parsisiųsti „TikTok“ 6

JAV vyriausybė penktadienį pranešė, kad nuo sekmadienio nebebus galima parsisiųsti populiarios kinams...

Technologijos
2020.09.18
EK stiprina superkompiuterijos ir kvantinės kompiuterijos sritis

Europos Komisija (EK) penktadienį nutarė didinti finansavimą bendrajai įmonei „EuroHPC“. Teigiama, kad tokiu...

Technologijos
2020.09.18
10 dienų izoliacija bus reikalinga ir iš Lietuvos į Latviją atvykstantiems žmonėms 1

Toliau plintant koronavirusui, izoliacijos nuo šeštadienio reikės laikytis ir asmenims, kurie į Latviją...

Verslo aplinka
2020.09.18

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus