Šešta protestų diena Baltarusijoje – be smurto, A. Lukašenkos retorika nesikeičia

Publikuota: 2020-08-14
Vasily Fedosenko („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
svg svg
Vasily Fedosenko („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

Penktadienį Baltarusijos centrinė rinkimų komisija galutinai patvirtino prezidento rinkimų rezultatus, pagal kuriuos Aliaksandras Lukašenka perrinktas šeštai kadencijai. Tuo metu šalies miestuose plėtėsi darbuotojų streikai ir tęsėsi protestai gatvėse, kurių pareigūnai antra diena iš eilės nevaikė ir nesuiminėjo. 

Kiti svarbiausi šeštos protestų dienos įvykiai:

  • Kandidatė į Baltarusijos prezidentus Sviatlana Cichanouskaja penktadienį pasiūlė įkurti Koordinavimo tarybą valdžios perdavimui užtikrinti.
  • ES sutarė parengti sankcijas prieš asmenis Baltarusijoje, kurie pažeidė demokratinius principus.
  • Šimtai žmonių paleisti iš milicijos skyrių ir sulaikymo izoliatorių po areštų. Daugelis paleistųjų pasakoja apie pasibaisėtinus mušimus ir kankinimus.
  • A. Lukašenka tvirtina priekaištų saugumo pajėgoms neturintis ir kartoja, kad protestai organizuojami iš užsienio, o juose dalyvauja žmonės su kriminaline praeitimi.

21:43 J. Borrelis pranešė apie pradedamą darbą rengiant

Europos Sąjungos diplomatijos vadovas Josepas Borrelis penktadienį paskelbė, kad Bendrija nepripažįsta oficialių Baltarusijos prezidento rinkimų rezultatų ir pradeda darbą rengiant sankcijas prieš asmenis, kurie pažeidė demokratinius principus.

„Baltarusija: ES nesutinka su rinkimų rezultatais. Prasideda darbas siekiant nubausti asmenis, atsakingus už smurtą ir falsifikavimą“, – parašė jis tviteryje penktadienį po ES užsienio reikalų ministrų vaizdo konferencijos.

Vaizdo ryšiu buvo surengtas neeilinis ES užsienio reikalų tarybos posėdis, kurio vienas iš pagrindinių klausimų buvo padėtis Baltarusijoje ir galimos sankcijos „kaltiesiems dėl smurto ir falsifikavimo“.

21:30 P. Auštrevičiui neleista išvykti į Baltarusiją

Europarlamentaras Petras Auštrevičius sako negalėjęs išvykti į Baltarusiją, o jo kolega Lenkijos europarlamentaras Robertas Biedronas buvo deportuotas iš Minsko.

„Mes su kolega R. Biedronu, kuris yra delegacijos su Baltarusija pirmininkas, o aš esu pranešimų apie Baltarusiją rengėjas Užsienio reikalų komitete, norėjome aplankyti Baltarusiją, įsitikinti savo akimis, pasikalbėti su pilietine bendruomene, su diplomatiniu korpusu, su opozicinėmis partijomis, bet taip atsitiko, kad mano kolega buvo sulaikytas Minsko oro uoste ir deportuotas į Vilnių, o man buvo anuliuoti bilietai – aš nuvykau į oro uostą, man pranešė, kad aš neturiu teisės skristi į Minską“, – BNS penktadienio vakarą sakė P. Auštrevičius.

„Sistema veikia ir ginasi nuo išorinių įtakų ir tuo pačiu užsidarinėja iš vidaus, nenorėdama įsileisti tų, kurie kažką gali pasakyti kitaip negu nori valdžia“, – kalbėjo europarlamentaras.

20:36 A. Lukašenka priekaištų saugumo pajėgoms neturi

Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka penktadienį pareiškė, kad prieš jo šalį prasidėjo agresija, teigdamas, kad po ginčijamų rinkimų prasidėję protestai organizuojami iš užsienio, o juose esą dalyvauja žmonės su „geroka kriminaline praeitimi“.

„Šiandien jau čia privažiavo iš Lenkijos, Olandijos, Ukrainos, iš tos „Atvirosios Rusijos“, Navalno ir taip toliau ir panašiai. Jau prasidėjo agresija prieš šalį“, – per pasitarimą su Saugumo taryba kalbėjo valstybės vadovas.

Jis pareiškė nemanąs, kad Baltarusijoje „yra kažkokia katastrofa ar bent pernelyg įtempta padėtis, nors užtenka problemų ir klausimų, kuriuos būtina spręsti“.

„Šiandien jau absoliučiai aiškiai matome, kas vyksta. Matome šiandien veikiančius asmenis. Kaip ir kalbėjome, viso to iniciatoriai ir organizatoriai yra užsieniečiai. Priešakyje yra žmonės, turintys nusikalstamą praeitį – geroką kriminalinę praeitį. Na ir mūsiškiai – tiek vaikai, tiek jau visai nebe vaikai“, – pridūrė prezidentas.

„Sakykite, kaip čia gali elgtis kariškis? Ką man daryti šioje situacijoje? Ar norite, kad sėdėčiau ir laukčiau, kol Minskas bus apverstas aukštyn kojomis? Taigi, vėliau padėties nestabilizuosime. Todėl turime sustoti, paimti galvą į rankas ir nusiraminti. Ir leisti mums atkurti tvarką, susitvarkyti su tais, kas čia atvyko“, – pabrėžė A. Lukašenka.

A. Lukašenka taip pat patarė baltarusiams vengti rodytis gatvėse esant dabartinei situacijai.

„Nelįskite jūs dabar į gatves! Supraskite, kad jūs ir mūsų vaikai naudojami kaip patrankų mėsa!“ – sakė A. Lukašenka.

Jis taip pat ragino paauglių ir jaunuolių tėvus „pasižiūrėti, kur yra jūsų vaikai“.

Tuo pat metu A. Lukašenka pareiškė neturįs priekaištų dėl saugumo pajėgų veiksmų protestuotojų atžvilgiu.

„Šiandien negaliu niekam reikšti pretenzijų. Negaliu. Nes matote, kaip vystosi situacija. Vienintelis dalykas, aš paprašysiu ministro ir kitų: mes vis dar esame slavai. Jei žmogus jau nukrito ir guli, nereikia jo mušti. Tai yra, turi būti tam tikras stabdis“, – sakė jis.

20:28 Perdavė Rusijai anksčiau sulaikytus 32 „kovotojus“

Rusija penktadienį paskelbė, kad į šalį saugiai grįžo 32 jos piliečiai, kurie buvo sulaikyti Baltarusijoje prieš rinkimus šioje valstybėje.

Pranešime teigiama, kad dar vienas asmuo, turintis dvigubą pilietybę, liko Baltarusijoje.

Baltarusijos saugumo tarnybos liepos 29-ąją sulaikė 33 Rusijos piliečius ir paskelbė, kad jie yra Rusijos privačios karinės bendrovės „Wagner“ nariai.

Baltarusija apkaltino areštuotus rusus siekus destabilizuoti padėtį šalyje kurstant masinius neramumus išvien su opozicijos lyderiais.

20:04 L. Linkevičius: ES ministrai palaiko sankcijas

Europos Sąjungos (ES) užsienio reikalų ministrai palaiko individualių sankcijų už smurtą ir suklastotus rinkimus atsakingiems Baltarusijos pareigūnams įvedimą, BNS po penktadienį vykusios ES užsienio reikalų ministrų tarybos sakė Lietuvos diplomatijos vadovas Linas Linkevičius.

„Pasakiau, kad mes turime imtis priemonių – įvesti individualias sankcijas prieš tuos pareigūnus ir atsakingus asmenis, kurie praktiškai falsifikavo rinkimus ir tuos, kurie vykdė smurtą gatvėse – tai vidaus reikalų ir specialiosios milicijos pajėgų vadovybė. Absoliuti dauguma pritarė šiam žingsniui ir todėl Komisijoje bus pradėtas techninis parengiamasis darbas, kad būtų paruoštos šios sankcijos“, – BNS sakė L. Linkevičius.

L. Linkevičius taip pat pasiūlė steigti ES fondą nuo represijų nukentėjusiems baltarusiams ir sako sulaukęs palaikymo.

20:01 Prieš KGB pastato – badmintonas

Anot „Nastojaščeje Vremia“ korespondento, protestuotojai, praeinantys pro KGB pastatą Minske, palieka plakatus „Atsiprašymų mažai“, o žmonės, vilkintys marškinėlius su užrašu „Sportas prieš prievartą“, šalia KGB pastato žaidžia badmintoną. 

Daug žmonių susirinkę ir prie metro stoties „Puškinskaja“, čia jų irgi niekas nevaiko.

19:50 Aviakompanija „Pobieda“ laikinai pakeitė logotipą

Aviakompanija „Pobieda“ (liet. pergalė) laikinai buvo pakeitusi savo logotipą socialiniuose tinkluose: vietoj trijų skirtingų žydrų atspalvių skrituliukų atsirado baltas-raudonas-baltas – su tokių spalvų vėliavomis į gatves eina protestuotojai. Tačiau po valandos grąžintos įprastos spalvos.

19:19 Gardine – irgi daugiatūkstantinis mitingas  

 Gardine, Lenino aikštėje ir greta jos, susirinko tūkstančiai žmonių – jų gali būti iki 30.000, praneša „Radio Svoboda“. Žmonės skanduoja „Išeik“ ir „Tikim, galim, nugalėsim“. 

Apie protestus praneša ir iš Pinsko, Babruisko, Slanimo, Soligorsko ir kt.

19:01 Minsko centre – specialiosios technikos kolona    

Informacija, kur Minske juda specialiosios technikos kolona su vandens patrankomis, prieštaringa. Apie protestuotojų vaikymą pranešimų kol kas nėra.

18:25 Tūkstančiai žmonių susirinkę prie Vyriausybės

Tūkstančiai žmonių atėjo prie Vyriausybės rūmų Minske. Kolona pajudėjo nuo Minsko traktorių gamyklos, kur keli tūkstančiai darbininkų penktadienį pateikė vadovybei pareiškimą, kuriame reikalaujama išlaisvinti visus politinius kalinius ir prievartos aukas, „nušalinti neteisėtą prezidentą“ ir reformuoti saugumo sistemą. Po to Nepriklausomybės prospektu jie pajudėjo į miesto centrą. Pakeliui prie jų prisijungė šimtai žmonių, praneša „Nastojaščeje Vremia“.

Žmonės skanduoja „Svieta – prezidentė“, turėdami omenyje pagrindinę A. Lukašenkos varžovę Sviatlaną Cichanouskają, šiuo metu esančią Lietuvoje.

Prie Vyriausybės rūmų stovi OMON pareigūnai, tačiau protestuotojų nepuola, atvirkščiai – jie nuleido skydus.

Kaip rašo, „Onliner.by“ pareigūnai pareiškė, kad žmonės gali stovėti prie pastato „tiek, kiek nori“, ir jei nebus provokacijų, OMON nenaudos jėgos pirmas.

17:56 G. Nausėda telefonu kalbėjosi S. Cichanouskaja

Prezidentas Gitanas Nausėda telefonu bendravo su į Lietuvą atvykusia Baltarusijos opozicijos kandidate prezidento rinkimuose Sviatlana Cichanouskaja ir aptarė šalies vadovo pasiūlytą pagalbos Baltarusijai planą, BNS informavo prezidento patarėjas.

Anot Antano Bubnelio, S. Cichanouskaja padėkojo prezidentui už lyderystę ieškant kelių spręsti krizę Baltarusijoje ir patvirtino matanti savo misiją siekiant taikaus dialogo.

„Ji yra pasiryžusi imtis atsakomybės padėti įgyvendinti šį planą. Prezidentas palankiai vertino S. Cichanouskajos iniciatyvą burti Koordinacinę tarybą. Prezidento vertinimu, tai galėtų būti tolesnis kelias į situacijos deeskalavimą“, – BNS sakė šalies vadovo patarėjas.

17:02 Inicijuoja tarybą valdžios perdavimui užtikrinti

Kandidatė į Baltarusijos prezidentus Sviatlana Cichanouskaja penktadienį pasiūlė įkurti Koordinavimo tarybą valdžios perdavimui užtikrinti.

„Atsižvelgdama į tai, kas vyksta šalyje, ir į būtinybę imtis skubių priemonių teisėtumo atkūrimui Baltarusijoje, aš, Sviatlana Cichanouskaja, inicijuoju Koordinavimo tarybos sukūrimą, kad būtų užtikrintas valdžios perdavimas“, – penktadienį paskelbtame pranešime teigė ji.

S. Cichanouskaja paragino tarptautinę bendruomenę, Europos šalis padėti jos štabui organizuoti dialogą su Baltarusijos valdžia.

Ji pažymėjo, kad į Koordinavimo tarybą gali patekti pilietinės visuomenės atstovai, gerbiami ir žinomi baltarusiai, savo srities profesionalai.

16:57 G. Nausėda: mes pristabdėme kraujo praliejimą Baltarusijoje

Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad jo pasiūlytas planas dėl krizės Baltarusijoje sureguliavimo padėjo pristabdyti smurtą prieš protestuotojus.

„Mes truputį pristabdėme kraujo praliejimą ir aš tikiuosi, kad netrukus mes jį sustabdysime visiškai“, – žurnalistams penktadienį po susitikimo su Estijos prezidente Kersti Kaljulaid sakė šalies vadovas.

G. Nausėda taip pat teigė, kad gaunama signalų, jog jo pasiūlymą vertina Baltarusijos valdžia.

„Diplomatiniais kanalais taip, mes gauname tam tikrus signalus, kad mūsų pasiūlymai yra sekami, vertinami ir, dar kartą kartoju, kad geriausias atsakas į mūsų pasiūlymus yra šiuo metu vykstantys realūs pokyčiai“, – teigė G. Nausėda.

16:17 Lietuva siūlo gydymą sužeistiems protestuotojams

Lietuvos valdžia penktadienį nusprendė priimti gydymui per protestus Baltarusijoje nukentėjusius žmones.

„Nusprendėme iš vystomojo bendradarbiavimo lėšų skirti 100.000 Eur gydyti žmones, kurie buvo sužeisti per protestus Baltarusijoje“, – BNS sakė Užsienio reikalų ministerijos kancleris Laimonas Talat-Kelpša.

Diplomato teigimu, detalės derinamos su Sveikatos apsaugos ministerija. 

Šis sprendimas buvo paskelbtas, Baltarusijos valdžiai pradėjus paleidinėti šimtus per protestus sulaikytų žmonių iš milicijos skyrių ir sulaikymo izoliatorių.

15:20 Tęsiasi protestai

Minske ir kituose Baltarusijos miestuose penktadienį tęsiasi taikios protesto akcijos prieš oficialius prezidento rinkimų rezultatus, kuriais remiantis dabartinis šalies prezidentas Aliaksandras Lukašenka buvo perrinktas šeštai kadencijai.

Daugelyje Minsko gatvių žmonės jau nuo ryto pradėjo rikiuotis į „solidarumo grandines“. Kaip ir ankstesnėmis dienomis, šiose akcijose vyrauja moterys, rankose jos laiko gėles.

Portalas „tut.by“ pranešė, kad netoli 5-osios ligoninės „solidarumo grandinę“ suformavo gydytojai. Jie rankose laiko plakatus su užrašais „Gana mušti mūsų vyrus“, „Medikai prieš smurtą“. Pasak dalyvių, penktadienį jie apsirengę juodais rūbais, protestuodami prieš žiaurų elgesį su sulaikytaisiais.

Prie filharmonijos susirinko muzikantų ir mokytojų. Kai kurie iš jų atsinešė plakatų su užrašais „Mokytojai prieš smurtą“, „Mokytojai prieš melą“, „Mes – sąžiningi mokytojai“, „Mes – taikūs žmonės“, „Už ką mus muša?“ ar lentelių su pavadinimais mokslo įstaigų, kuriose jie dirba.

Kiek anksčiau prie jų buvo prisijungę kandidatas į prezidentus Andrejus Dmitrijevas bei kandidatės Sviatlanos Cichanouskajos bendražygė ir prie rinkimų neprileisto Viktaro Babarykos štabo vadovė Maryja Kalesnikava.

Į mokytojų eitynes kai kurie atėjo su vaikais. Prie mokytojų prisijungė ir tie, kas anksčiau dirbo šioje srityje, taip pat praeiviai. Automobiliai, įskaitant greitosios pagalbos mašinas, palaiko juos garso signalais.

15:07 CRK patvirtino rezultatus

Baltarusijos centrinė rinkimų komisija (CRK) penktadienį galutinai patvirtino sekmadienį vykusių prezidento rinkimų rezultatus: 80,1% – už dabartinį šalies vadovą Aliaksandrą Lukašenką, 10,1% – už Sviatlaną Cichanouskają.

Kandidatai į prezidentus S. Cichanouskaja, Andrejus Dmitrijevas ir Ana Konopackaja rezultatus buvo apskundę CRK, bet ši visus juos atmetė.

Baltarusijoje nuo sekmadienio vakaro, kai paskelbti preliminarūs rezultatai, dėl balsų klastojimo šalies miestų gatvėse vyksta protestai, o gamyklose – streikai.

15:05 A. Lukašenka: aš gyvas ir ne užsienyje

Šeštai kadencijai „perrinktas“ A. Lukašenka, penktadienį pradėdamas pasitarimą dėl statybų sektoriaus darbo, pareiškė esąs gyvas ir ne užsienyje.

Jis taip pat tvirtino, kad dabar priešininkai bando „įsiūbuoti darbo kolektyvus“ ir įspėjo darbuotojus nedalyvauti streikuose, nes gamybos sustabdymas bus naudingas kitoms šalims, konkuruojančioms su Baltarusija.

„Jūs šiandien nepagaminsite 10 traktorių, nepaleisite jų į rinką. Rytoj atvažiuos vokiečiai su amerikiečiais, savo techniką atveš rusai“, – kalbėjo A. Lukašenka ir pridūrė, kad valdžia nevers dirbti per prievartą.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Armėnija ir Azerbaidžanas vėl apsikeitė ugnimi, pranešama apie naujas aukas

Armėnijos ir Azerbaidžano ginkluotosios pajėgos pirmadienį, jau antrą dieną iš eilės apsikeitė ugnimi dėl vėl...

G. Nausėda su E. Macronu tikisi išsamios diskusijos apie santykius su Rusija

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda tikisi su į Vilnių atvykstančiu Prancūzijos vadovu Emmanueliu Macronu...

JAV žiniasklaida: D. Trumpas daug metų vengė mokėti mokesčius 12

Donaldas Trumpas, JAV prezidentas, sekmadienį sulaukė įtarimų, kad prieš tapdamas JAV prezidentu daug metų...

Per parą nustatyti 105 nauji koronaviruso atvejai, vienas žmogus mirė

Per praėjusią parą Lietuvoje nustatyti 105 nauji koronaviruso atvejai, vienas žmogus mirė, pirmadienį BNS...

R. Lapinskas: mūsų ateičiai reikia žaliosios energetikos „prastūmėjų“ Premium 1

Pastaraisiais metais „tikrųjų žaliųjų“ partijos užima reikšmingas vietas Europos šalių politinėse sistemose.

LB naujausia prognozė: šiemet BVP susitrauks 2%, kitąmet atšoks 3,1%

Lietuvos banko (LB) naujausioje makroekonomikos prognozėje nurodoma, kad 2020 m. šalies bendrasis vidaus...

Rugpjūtį mažmeninės prekybos įmonių apyvarta padidėjo 0,5% 

Išankstiniais duomenimis, mažmeninės prekybos įmonių apyvarta be PVM 2020 m. rugpjūtį sudarė...

Prekyba
10:46
FNTT atliko kratas kompiuterine technika prekiaujančioje įmonėje 

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) Vilniaus apygardos valdyba, vadovaujant Vilniaus apygardos...

Prekyba
10:29
Baltarusijoje sekmadienį per protestus sulaikyta per 260 žmonių

Baltarusijoje sekmadienį per protesto akcijas buvo sulaikyta per 260 žmonių, pranešė žmogaus teisių centras...

Nuo koronaviruso pasaulyje jau mirė per milijoną žmonių 3

Nuo gruodžio, kai Kinijoje atsirado naujasis koronavirusas, jis visame pasaulyje nusinešė daugiau kaip...

Lietuvoje lankosi Prancūzijos prezidentas E. Macronas

Šiandien į Lietuvą su darbo vizitu atvyksta Emmanuelis Macronas, Prancūzijos prezidentas. Tai yra trečias...

„Littelfuse LT“ gaminiams – prestižinis „General Motors“ įvertinimas Verslo tribūna 1

Kiekvienais metais JAV automobilių pramonės gigantė „General Motors“, skelbia aukščiausios kokybės produktus...

Pramonė
06:00
Karantinas nestabdė apsukų: portalo Rekvizitai.lt “TOP Įmonės” 2020 arčiau vartotojo Verslo tribūna

Verslo portalas Rekvizitai.lt skelbia 2020 metų TOP įmones. UAB “Rekvizitai” kiekvienais metais atrenka...

Mes irgi norėtume jų mažiau

Naujasis Seimas neturėtų siekti kaitalioti verslo sąlygų, o priimdamas jam svarbius sprendimus turėtų...

ES bendrovės ruošiasi chaotiškoms Briuselio ir Londono skyryboms Premium

Jungtinei Karalystei (JK) paskelbus, kad ji gali ir nesilaikyti su Europos Sąjunga (ES) jau pasirašytos...

ES kova su JAV technologijų titanais pasiekė naujas aukštumas: debesis Premium

Europos Komisija (EK) jau ėmėsi veiksmų, siekdama teisingiau (Europos požiūriu) apmokestinti JAV technologijų...

Pasaulis sunerimęs dėl įsiplieskusių karo veiksmų tarp Armėnijos ir Azerbaidžano 16

Armėnija ir Azerbaidžanas skelbia prieštaringą informaciją apie susirėmimus Kalnų Karabacho ir Azerbaidžano...

Verslo aplinka
2020.09.27
JAV kompanijos apskundė teismui D. Trumpo muitus Kinijos prekėms

Maždaug 3.500 JAV kompanijų, įskaitant tokias kaip „Tesla“, „Ford“, „Home Depot“, padavė į teismą prezidento...

Verslo aplinka
2020.09.27
Šveicarija renkasi likti Šengeno zonoje

Šveicarija referendumu atmeta siūlymą atšaukti susitarimą su ES dėl laisvo žmonių judėjimo.

Verslo aplinka
2020.09.27
JK verslo organizacija nori prekybos sutarties su ES

ES ir Jungtinės Karalystės prekybos sutartis po „Brexit“ turi būti sudaryta, pareiškė svarbi JK verslo...

Verslo aplinka
2020.09.27

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus