Baltarusijoje paleidinėjami sulaikytieji pasakoja apie patirtą smurtą  

Publikuota: 2020-08-13

Baltarusiai penktą parą kovoja už teisę į demokratinius rinkimus. Šiandien skelbiama apie pavienius pareigūnų smurto atvejus, visgi atmosfera Minsko ir kitų miestų gatvėse ramesnė: susirinkę žmonės dainuoja, solidarumo grandinėse stovintiems protestuotojams praeiviai dalija saldainius bei gėles, jau tapusias pasipriešinimo A. Lukašenkai simboliu.

Viena po kitos visą dieną sklido žinios, kad protestuotojus palaiko ir menininkai, ir mokslininkai, ir žurnalistai, gamyklų darbuotojai tęsė streikus. Vėlų ketvirtadienio vakarą aukšti Baltarusijos vadovai įvairiems žiniasklaidos kanalams ėmėsi kalbėti apie prisiimamą atsakomybę už smurtą prieš žmones. A.Lukašenka – apie sulaikytų protestuotojų paleidimą. Tiesa, valdžia dėl smurto kaltino ir protestuotojus, ragino gyventojus laikytis tvarkos.

06:00

Naktį buvo paleidinėjami sulaikytieji, praneša „BBC Russia“. Dauguma jų pasakoja patyrę patyčias, mušimus, todėl izoliatorių Okrestino gatvėje palieka greitosios automobiliais.

Aliaksandras Barsukovas, visuomenės saugumo milicijos vadovas, pats apsilankęs Okrestino centre neigė sulaikytųjų pasakojimus apie smurtą.

23:00 Protestai nesustoja

Po 23 val. baltarusiai nesiskirsto: nors žmonių gatvėse apmažėjo, prie „Puškinskaja“ metro stoties bei pagrindinėse Minsko aikštėse vis dar didžiulės minios.

„Tut.by“ rašo, kad šiąnakt atmosfera Baltarusijoje visiškai kitokia nei vakar, o protestai primena šventę: žmonės dainuoja, sveikina vieni kitus. Nepranešama apie sulaikymus ar protestuotojų susirėmimus su teisėsaugos pareigūnais.

22:40 Suėmimai V. Babariko štabe

„Medusa.io“ skelbia, kad buvo sulaikyti keli asmenys, savanoriavę Viktoro Babariko, buvusio bankininko, siekusio tapti opozicijos kandidatu prezidento rinkimuose, rinkimų štabe. Štabas teigia negalintis atskleisti sulaikymo aplinkybių.

Tuo tarpu „BBC Russia“ rašo, kad valstybinio Baltarusijos „Belarus-1“ kanalo, kurį šiandien paliko ne vienas žurnalistas, išreiškęs palaikymą protestuotojams, naujienų laidoje rodomas specialiųjų tarnybų „pokalbis“ su Jurijumi Voženetskiu, prisistatančiu V. Babariko rinkimų štabo vadovu. Televizijos eteryje jis prisipažino organizavęs protestus – esą prie to prisidėjo ir tam tikri Rusijos politologai. J. Voženetskis pasakojo, kad vienas jų Minsko traukinių stotyje įteikė jam pinigų, skirtų kovai su Baltarusijos specialiosiomis pajėgomis ir protestų eskalavimui. V. Babariko bendražygis teigia, kad „pamatęs koks chaosas dėl to vyksta gatvėse“, pats kreipėsi į tarnybas ir prisipažino.

22:20 Protestuotojai nesiskirsto

Tiek Minske, tiek kituose šalies miestuose protestai tęsiasi: pranešama apie tūkstantines minias. Žmonės skanduoja, mojuoja žibintuvėliais. Neramumu kol kas išvengta, protestai vyksta taikiai.

21:40 A. Lukašenka liepė tirti suėmimus

„Sputnik Belarus“ cituoja BT naujienų laidą, kurioje Natalija Kochanova, Baltarusijos Respublikos tarybos pirmininkė, kalbėdama apie pastarosiomis dienomis streikavusius darbuotojus, teigė, kad „prezidentas išgirdo darbininkų nuogąstavimus ir pavedė ištirti visas sulaikymų, vykdytų pastarosiomis dienomis aplinkybes“.

Ji teigė, kad „darbas šioje srityje vyksta pilnu pajėgumu“ ir jau šiandien vakare buvo paleistas tūkstantis sulaikytų protestuotojų, sutikusiu toliau nedalyvauti neteisėtoje veikloje.

21:30 Vidaus reikalų ministras prisiėmė atsakomybę

Jurijus Karajevas, Baltarusijos vidaus reikalų ministras, atsiprašė už milicijos veiksmus, skelbia žiniasklaida.

„Prisiimu atsakomybę ir atsiprašau žmonių, atsitiktinai patyrusių traumas protestuose“, – televizijai ONT sakė J.Karajevas.

Jis teigė jokiu būdu nepalaikantis smurto prieš piliečius, tačiau taip pat kalbėjo apie tai, kad protestai vykdomi suplanuotai ir sąmoningai bandant vykdyti atakas prieš pareigūnus.

Anot jo, per tris paras buvo 11 išpuolių prieš teisėsaugininkus.

„Iš esmės, tai pasikėsinimas nužudyti. Įsivaizduokite, kokia buvo tų teisėsaugininkų kolegų kariškių reakcija“, — ministrą cituoja meduza.io. J.Karajevas tikina, kad protestuose nukentėjo 60 milicininkų.

Ministras ragino gyventojus nebeiti į gatves.

„Klausiate kaip sustabdyti smurtą? Nėra reikalo eskaluoti situacijos, eiti laukan ir provokuoti riaušes, viešoji tvarka yra labai trapi. Daugelis šalių mūsų valstybei visuomet pavydėjo saugumo ir stabilumo. Dėl ko dabar visa tai naikiname, dėl kažkokių neapčiuopiamų ir nesuvokiame tikslų? Riaušės sunaikins viską, kuo didžiavomės!“, — televizijos eteryje kalbėjo J. Karajevas.

21:00 Su protestuotojais bendrauja merai

„Meduza.io“ praneša, kad Soligorsko apygardos meras bei apygardos teisėjas atėjo prie solidorumo grandinėje stovinčių žmonių, kalbasi su jais. Gyventojams skundžiantis dėl specialiųjų tarnybų išpuolių meras teigė, kad milicijos čia nebus, jeigu gyventojai „elgsis tinkamai“ ir jeigu ankstesnėmis naktimis pareigūnų nebūtų, „apygardoje turėtume išdaužytus langus“.

Kiek anksčiau į protestuotojus kreipėsi ir Žodzinos meras, dieną lankęsis pas streikuojančius „BELaz“ darbuotojus. Susirinkę žmonės reikalavo paskelbti jų apygardos balsavimo rezultatus bei išvesti iš miesto OMON pareigūnus. Kaip rašo „BBC Russia“, meras teigė, kad balsavimo rezultatai bus pranešti rugpjūčio 18d., o OMON mieste nėra, čia likusios tik vietos tarnybos, saugančios čia įkurtą laikiną sulaikymų centrą.

Susirinkę gyventojai reikalavo paleisti sulaikytus protestuotojus, ragino atsistatydinti. Meras į gyventojų klausimus ilgai neatsakinėjo ir iš protesto dingo. Gyventojai sutarė kasdien 19 val. susitikti toje pačioje vietoje. Ar susirinkimuose dalyvaus ir meras — neaišku.

20:30 Kavinės užsidaro

Kaip ir vakar, kavinės bei kitos viešos vietos Minske anksčiau uždaro savo duris. Tačiau protestai kol kas vyksta taikiai, nepranešama apie naujus suėmimus.

20:00 Paaiškėjo pirmadienį žuvusio protestuotojo tapatybė

Išaiškėjo protestuotojo, žuvusio pirmadienio naktį tapatybė – jį atpažino žmona. Su „Meduza.io“ žurnalistais bendravusi moteris teigia netikinti oficialia versija, kad vyras žuvo bandydamas mesti sprogmenį į pareigūnus – esą vyras namus paliko tik su šortais, marškinėliais ir telefonu, o po 22 val. paskambino pranešti, kad ruošiasi keliauti namo.

Tiesa, žuvusiojo žmona patvirtina, kad jis iš tikro teistas už mirtiną kūno sužalojimą – esą vyras nuo sugyventinio gynė savo mamą.

„Nexta“, nuolat besidalinanti informacija iš skirtingų Baltarusijos miestų, teigia, kad „Puškinskaja“ metro stotis primena stadioną: susirinkę virš tūkstančio žmonių, jie skanduoja, pypsi pravažuojančios mašinos. Čia ir kitose Minsko vietose solidarumo grandinės nusitiesė po daugiau kaip kilometrą.

nuotrauka::2 left

19:00 Jungiasi streikavę darbuotojai

Po streikų darbovietėse į miestus grįžta darbuotojai. „Nexta“ dalinasi vaizdo įrašu, kuriame prie solidarumo grandinėje stovinčių protestuotojų prisijungia grupė iš streiko grįžusių „Grodno Azot“ darbuotojų. Protestuotojai juos pasitinka plojimais ir sveikinimo šūksniais.

Vakare į solidarumo grandines jungiasi ir šalies geležinkelio darbuotojai, jau anksčiau išplatinę pareiškimą, kuriuo smerkia smurtą prieš piliečius, reikalauja sąžiningų rinkimų bei sulaikytųjų paleidimo. 

18:30 Žmonės kviečiami burtis

Naujienų kanalas „Nexta“ ragina visus baltarusius išeiti į gatves.

„Privalome palaikyti savo drąsius darbuotojus ir nuostabias moteris, mūsų turi būti tūkstančiai!“, — dalinamasi informacija.

Gyventojai kviečiami 19 val. rinktis miestų aikštėse.

„22 val. visi degsime solidarumo žiburius, dainuosime ir visi kartu jausime tautinės vienybės galią“, — rašoma kvietime protestuotojams.  

embedgallery::https://foto.vz.lt/embed/545?placement=

17:50 Paviešintas sulaikytų asmenų sąrašas

BBC praneša, kad Baltarusijos aukščiausiasis teismas paviešino sąrašą su 500 pavardėmis asmenų, sulaikytų nuo sekmadienio nakties, kai prasidėjo neramumai po rinkimų.

„Meduza.io“ rašo, kad sąraše esantys žmonės oficialiai sulaikyti 4-25 dienoms, o dažniausiai protestuotojams buvo skirtas 15 dienų areštas.

17:00 Pranešama apie pirmą protestuotojų susirėmimą su tarnybomis

„Nexta Live“ ir „Tut.by“ praneša apie pirmą šiandien protestuotojų susidūrimą su specialiosiomis tarnybomis: dalinamasi vaizdo įrašu, nufilmuoti prie „Niamiga“ metro stoties. Vaizdo įraše grupelė riaušių malšinimo įranga ginkluotų pareigūnų stumdosi su protestuotojais.

Žmonių daugėja ir kitose miesto vietose, „Tut.by“ praneša, kad prie „Puškinskaja“ metro stoties, kur pastarosiomis dienomis dažniausiai rinkdavosi protestuotojai, šiuo metu susibūrę daugiau kaip 1.000 žmonių. Remiantis liudininkų pasakojimais „Interfax“ rašo, kad čia susiformavo beveik 5 km solidarumo grandinė.

16:30 Tęsiasi palaikymo akcijos

„Tut.by“ praneša, kad Baltarusijos didmiesčiose solidarumo grandinės driekiasi po daugiau nei kilometrą.

Paraginti Deniso Dudinskio, buvusio BT TV žurnalisto, atleisto už valdžios kritiką, prie valstybinės „Belteleradiocompany“ televizijos renkasi muzikantai bei žiniasklaidos atstovai.

Vakar ir šiandien valstybės kontroliuojamus televizijos kanalus bei radijo stotis paliko ne vienas žurnalistas, pareiškęs, kad propaganda neužsiims.

Prie televizijos pastato susirinko ir būrys atlikėju su instrumentais, jie atlieka grupės The Scorpions dainą „Wind Of Change“ (liet. Pokyčių vėjai).

Skirtinguose miestuose palaikymą protestuotojams reiškia ir medikai. Vakar Baltarusijos sveikatos ministrui pareiškus, kad jam „gaila matyti, kad surežisuotais protestais bandoma sudaryti klaidingą įspūdį apie tai, kad gydytojai palaiko smurtautojus“, šiandien „Telegram“ kanaluose dalinasi vaizdais iš skirtingų vietų, kuriose šalies medikai, trumpam palikę savo darbo vietas, susirenka gatvėse ir bent trumpam sustoja į solidarumo grandines.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Armėnija ir Azerbaidžanas vėl apsikeitė ugnimi, pranešama apie naujas aukas

Armėnijos ir Azerbaidžano ginkluotosios pajėgos pirmadienį, jau antrą dieną iš eilės apsikeitė ugnimi dėl vėl...

G. Nausėda su E. Macronu tikisi išsamios diskusijos apie santykius su Rusija

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda tikisi su į Vilnių atvykstančiu Prancūzijos vadovu Emmanueliu Macronu...

JAV žiniasklaida: D. Trumpas daug metų vengė mokėti mokesčius 12

Donaldas Trumpas, JAV prezidentas, sekmadienį sulaukė įtarimų, kad prieš tapdamas JAV prezidentu daug metų...

Per parą nustatyti 105 nauji koronaviruso atvejai, vienas žmogus mirė

Per praėjusią parą Lietuvoje nustatyti 105 nauji koronaviruso atvejai, vienas žmogus mirė, pirmadienį BNS...

R. Lapinskas: mūsų ateičiai reikia žaliosios energetikos „prastūmėjų“ Premium 1

Pastaraisiais metais „tikrųjų žaliųjų“ partijos užima reikšmingas vietas Europos šalių politinėse sistemose.

LB naujausia prognozė: šiemet BVP susitrauks 2%, kitąmet atšoks 3,1%

Lietuvos banko (LB) naujausioje makroekonomikos prognozėje nurodoma, kad 2020 m. šalies bendrasis vidaus...

Rugpjūtį mažmeninės prekybos įmonių apyvarta padidėjo 0,5% 

Išankstiniais duomenimis, mažmeninės prekybos įmonių apyvarta be PVM 2020 m. rugpjūtį sudarė...

Prekyba
10:46
FNTT atliko kratas kompiuterine technika prekiaujančioje įmonėje 

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) Vilniaus apygardos valdyba, vadovaujant Vilniaus apygardos...

Prekyba
10:29
Baltarusijoje sekmadienį per protestus sulaikyta per 260 žmonių

Baltarusijoje sekmadienį per protesto akcijas buvo sulaikyta per 260 žmonių, pranešė žmogaus teisių centras...

Nuo koronaviruso pasaulyje jau mirė per milijoną žmonių 3

Nuo gruodžio, kai Kinijoje atsirado naujasis koronavirusas, jis visame pasaulyje nusinešė daugiau kaip...

Lietuvoje lankosi Prancūzijos prezidentas E. Macronas

Šiandien į Lietuvą su darbo vizitu atvyksta Emmanuelis Macronas, Prancūzijos prezidentas. Tai yra trečias...

„Littelfuse LT“ gaminiams – prestižinis „General Motors“ įvertinimas Verslo tribūna 1

Kiekvienais metais JAV automobilių pramonės gigantė „General Motors“, skelbia aukščiausios kokybės produktus...

Pramonė
06:00
Karantinas nestabdė apsukų: portalo Rekvizitai.lt “TOP Įmonės” 2020 arčiau vartotojo Verslo tribūna

Verslo portalas Rekvizitai.lt skelbia 2020 metų TOP įmones. UAB “Rekvizitai” kiekvienais metais atrenka...

Mes irgi norėtume jų mažiau

Naujasis Seimas neturėtų siekti kaitalioti verslo sąlygų, o priimdamas jam svarbius sprendimus turėtų...

ES bendrovės ruošiasi chaotiškoms Briuselio ir Londono skyryboms Premium

Jungtinei Karalystei (JK) paskelbus, kad ji gali ir nesilaikyti su Europos Sąjunga (ES) jau pasirašytos...

ES kova su JAV technologijų titanais pasiekė naujas aukštumas: debesis Premium

Europos Komisija (EK) jau ėmėsi veiksmų, siekdama teisingiau (Europos požiūriu) apmokestinti JAV technologijų...

Pasaulis sunerimęs dėl įsiplieskusių karo veiksmų tarp Armėnijos ir Azerbaidžano 16

Armėnija ir Azerbaidžanas skelbia prieštaringą informaciją apie susirėmimus Kalnų Karabacho ir Azerbaidžano...

Verslo aplinka
2020.09.27
JAV kompanijos apskundė teismui D. Trumpo muitus Kinijos prekėms

Maždaug 3.500 JAV kompanijų, įskaitant tokias kaip „Tesla“, „Ford“, „Home Depot“, padavė į teismą prezidento...

Verslo aplinka
2020.09.27
Šveicarija renkasi likti Šengeno zonoje

Šveicarija referendumu atmeta siūlymą atšaukti susitarimą su ES dėl laisvo žmonių judėjimo.

Verslo aplinka
2020.09.27
JK verslo organizacija nori prekybos sutarties su ES

ES ir Jungtinės Karalystės prekybos sutartis po „Brexit“ turi būti sudaryta, pareiškė svarbi JK verslo...

Verslo aplinka
2020.09.27

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus