Izraelis ir JAE tarpininkaujant JAV sutarė normalizuoti santykius

Publikuota: 2020-08-13
Doug Mills („ZUMA Wire“ / „Scanpix“) nuotr.
svg svg
Doug Mills („ZUMA Wire“ / „Scanpix“) nuotr.

Izraelis ir Jungtiniai Arabų Emyratai ketvirtadienį sutarė dėl santykių normalizavimo, tarpininkaujant JAV pasiekę susitarimą, pagal kurį žydų valstybė įsipareigojo sustabdyti savo planą dėl palestiniečių teritorijų aneksijos.

Papildymai visame tekste

Pagal šį susitarimą, apie kurį pirmasis socialiniame tinkle „Twitter“ pranešė JAV prezidentas Donaldas Trumpas, JAE taps trečiąja arabų šalimi, užmezgusia santykius su Izraeliu. Anksčiau žydų valstybė sudarė taikos susitarimus su Egiptu ir Jordanija.

Diplomatinių ryšių užmezgimas tarp Izraelio ir Vašingtono sąjungininkų Artimuosiuose Rytuose, įskaitant turtingas konservatyvias monarchijas, yra vienas pagrindinių D.Trumpo strategijos šiame regione tikslų.

Sausį paviešintas prieštaringai vertinamas D. Trumpo planas nutiesė Izraeliui kelią aneksuoti teritorijų ir žydų nausėdijas Vakarų Krante. Šios nausėdijos pagal tarptautinę teisę laikomos neteisėtomis.

„DIDŽIULIS proveržis“, – tviteryje parašė JAV vadovas, pavadinęs tai „istoriniu taikos susitarimu tarp dviejų mūsų PUIKIŲ draugų“.

Savo ruožtu Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu pasidalijo D. Trumpo tviterio žinute apie pasiektą susitarimą, prie kurios parašė: „Istorinė diena.“    

20 val. vietos (ir Lietuvos) laiku numatytas jo kreipimasis į izraeliečius per televiziją.

Izraelis sutiko „sustabdyti tolesnę... palestiniečių teritorijų aneksiją“ pagal santykių normalizavimo planą, sakoma Abu Dabio sosto įpėdinio šeicho Mohammedo bin Zayedo al Nahyano žinutėje.

„Telefoninio pokalbio metu su prezidentu Trumpu ir ministru pirmininku Netanyahu buvo pasiektas susitarimas sustabdyti Izraelio aneksiją palestiniečių teritorijose. JAE ir Izraelis susitarė bendradarbiauti ir parengti veiksmų planą dvišaliams santykiams užmegzti“, – parašė jis.

„Ryšių plėtojimas“

Tačiau palestiniečių islamistų grupuotė „Hamas“, kontroliuojanti Gazos Ruožą, netrukus pareiškė, kad susitarimas „netarnauja palestiniečių reikalui“.

Egipto prezidentas Abdel Fattahas al Sisi, kurio šalis 1979 metais pasirašė sutartį su Izraeliu, nors tam priešinosi arabų pasaulis, gyrė naująjį susitarimą ir sakė besitikintis, kad jis atneš „taiką“ Artimuosiuose Rytuose.

D. Trumpas žurnalistams užsiminė, kad tikimasi ir daugiau diplomatinių proveržių tarp Izraelio ir jo kaimynystėje esančių musulmoniškų šalių.

„Vyksta dalykai, bet apie juos negaliu šnekėti“, – teigė prezidentas.

JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo pavadino tai „istorine diena ir svarbiu žingsniu taikos Artimuosiuose Rytuose link“.

„Jungtinės Valstijos tikisi, kad šis drąsus žingsnis bus pirmasis iš virtinės susitarimų, užbaigsiančių 72 metus trunkantį priešiškumą regione“, – sakė M. Pompeo.

Pasak jo, susitarimas vėliau bus pasirašytas Baltuosiuose rūmuose.

Trijų lyderių pareiškime, kurį D. Trumpas paskelbė tviteryje, sakoma, kad Izraelio ir JAE vadovai „sutiko visiškai normalizuoti santykius“.

Jame taip pat pažymima, kad Izraelio ir JAE delegacijos artimiausiomis savaitėmis susitiks pasirašyti dvišalių susitarimų, susijusių su investicijomis, turizmu, tiesioginiu oro susisiekimu, saugumu, telekomunikacijomis, technologijomis, energetika, sveikatos apsauga, kultūra, aplinkos apsauga, ambasadų įkūrimu ir kitomis sritimis.

„Prezidento Trumpo prašymu ir remiant Jungtiniams Arabų Emyratams, Izraelis sustabdys suvereniteto deklaravimą tose vietovėse, kurios nurodytos Prezidento taikos vizijoje, ir dabar sutelks savo pastangas į ryšių su kitomis arabų ir musulmonų pasaulio šalimis plėtojimą“, – rašoma pareiškime.

„JAV, Izraelis ir Jungtiniai Arabų Emyratai yra įsitikinę, kad galimi kiti diplomatiniai proveržiai su kitomis šalimis, ir kartu dirbs siekdami šio tikslo“, – priduriama jame.

Šią netikėtą žinią pirmasis paskelbė JAV prezidentas Donaldas, tviteryje parašęs  „DIDŽIULIS proveržis“ ir pridūręs, kad tai yra „istorinis taikos susitarimas tarp dviejų mūsų PUIKIŲ draugų“.

Jis sakė, kad abiejų šalių lyderiai maždaug per tris savaites oficialiai pasirašys sutartį per ceremoniją Baltuosiuose rūmuose. Planuojamas renginys atgaivino prisiminimus apie kitų Artimųjų Rytų taikos susitarimų pasirašymą Vašingtone.

Siekis, kad tarp Izraelio ir Vašingtono sąjungininkių Vidurio Rytuose būtų užmegzti diplomatiniai santykiai, yra svarbus D. Trumpo regioninės strategijos tikslas, tuo pačiu Jungtinėms Valstijoms siekiant stabdyti Iraną, kuris yra pagrindinis žydų valstybės priešas regione.

Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu sakė, kad išaušo „istorinė diena“ ir kad šis žingsnis pradės „naują erą“ arabų pasauliui ir žydų valstybei.

Tuo metu palestiniečiai susitarimą griežtai atmetė. Palestiniečių prezidento Mahmudo Abbaso pranešime šis žingsnis vadinamas „agresija“ prieš Palestinos žmones ir jų siekių, įskaitant norą įkurti dalyje Jeruzalės savo būsimos valstybės sostinę, „išdavyste“.

Palestiniečiai taip pat paskelbė atšaukiantys iš JAE savo ambasadorių ir pareikalavo, kad būtų skubiai sušauktas Arabų Lygos posėdis.

Gazos Ruožą kontroliuojantis palestiniečių islamistų judėjimas „Hamas“ suskubo pareikšti, kad susitarimas „nepasitarnaus Palestinos siekiams“.

D. Trumpo, B. Netanyahu ir JAE lyderio šeicho Mohamedo bin Zayedo Al Nahyano bendrame pranešime skelbiama, kad buvo susitarta „visiškai normalizuoti santykius tarp Izraelio ir Jungtinių Arabų Emyratų“.

Ten pat nurodoma, kad „Izraelis suspenduos suvereniteto paskelbimą“ dalyje jo okupuoto Vakarų Kranto teritorijų. Aneksijos projektas buvo įtrauktas į anksčiau D. Trumpo pasiūlytą prieštaringai vertinamą Izraelio ir palestiniečių konflikto sprendimo planą.

Šeichas Mohamedas „Twitter“ žinute netrukus pabrėžė, kad „per pokalbį telefonu su prezidentu Trumpu ir ministru pirmininku Netanyahu buvo pasiektas susitarimas sustabdyti tolesnį palestiniečių teritorijų prijungimą prie Izraelio“.

Tačiau B. Netanyahu, kalbėdamas per nacionalinę televiziją, pasakė, kad Vakarų Kranto teritorijų aneksiją susitarta tik atidėti, o pats planas lieka „ant stalo“. Premjeras pridūrė „niekada neišsižadėsiantis mūsų teisių į savo žemes“.

„Išmintingas reikalų tvarkymas“

Sausį pristatytame kontraversiškame D. Trumpo plane siūloma galimybė Izraeliui prisijungti dalį Vakarų Kranto teritorijų, įskaitant ten esančias žydų nausėdijas, kurios pagal tarptautinius įstatymus laikomos neteisėtomis.

Palestiniečiai ir Izraelio arabiškosios kaimynės šį planą iškart atmetė kaip šališką ir neįgyvendinamą. Taip pat iškilo nuogąstavimų, kad D. Trumpo administracijos siūlymas tik paaštrins įtampą regione.

Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas ketvirtadienį išreiškė viltį, kad naujasis susitarimas padės įgyvendinti dviejų valstybių sprendinį Artimųjų Rytų konfliktui užbaigti. 

Pasak jo, aneksija „faktiškai užvertų duris“ deryboms tarp Izraelio ir palestiniečių lyderių ir sužlugdytų galimybę įgyvendinti dviejų valstybių sprendinį ir „sužlugdytų perspektyvą“ sukurti gyvybingą Palestinos valstybę.

Izraelio ryšius su musulmoniškomis ir arabiškomis kaimynėmis temdo gili priešprieša ir nuo žydų valstybės įkūrimo 1948 metais įvykę keli karai. Daugume regiono valstybių iki šiol atsisako palaikyti diplomatinius santykius su Izraeliu, kol žydų valstybės ir palestiniečių konfliktas nėra išspręstas.

Ketvirtadienį sudarytas susitarimas atveria kelią JAE tapti trečia arabų valstybe, užmezgusia diplomatinius santykius su Izraeliu. Anksčiau taikos susitarimai buvo sudaryti su buvusiais Izraelio priešininkais Egiptu ir Jordanija.

Egipto, 1979 metais pasirašiusio sutartį su Izraeliu, nors tam prieštaravo visos kitos arabų šalys, prezidentas Abdel Fattahas al Sisi, gyrė naująjį susitarimą „sustabdyti palestiniečių žemių prijungimą prie Izraelio“ ir išreiškė viltį, kad tai padės sukurti taiką.

Susitarimas taip pat žymi svarbų užsienio politikos laimėjimą D. Trumpui, besiruošiančiam sudėtingai kovai dėl antrosios kadencijos prieš lapkritį vyksiančius JAV prezidento rinkimus.

Jo būsimas varžovas demokratas Joe Bidenas irgi pasveikino „istorinį susitarimą“ kaip „išmintingo valstybės reikalų tvarkymo aktą“.

D. Trumpas savo ruožtu užsiminė žurnalistams, kad tikimasi tolesnių diplomatinių proveržių tarp Izraelio ir regiono arabų valstybių, bet jokių kitų detalių nepateikė.

„Aneksijos spąstai“

Nevyriausybinio strateginių tyrimų centro „Council on Foreign Relations“ vadovas Richardas Haassas sakė naujienų agentūrai AFP, kad naujasis susitarimas yra arabų šalių apsisprendimo pripažinti Izraelį svarbi gairė.

Be to, šis žingsnis taps „stabdžiu aneksijai, galinčiai sukelti pavojų Izraelio taikai su Jordanija ir paties Izraelio, kaip demokratinės žydų valstybės, ateičiai“, – sakė jis.

Planuojama, kad artimiausiomis savaitėmis izraeliečių ir JAE delegacijos susitiks tartis dėl investicijų, turizmo, tiesioginių skrydžių, saugumo ir ambasadų įkūrimo, nurodė abi šalys.

Izraelis, JAE ir JAV išreiškė įsitikinimą, kad panašių susitarimų bus sudaryta ir su kitomis šalimis, sakoma trijulės pranešime.

Praėjus kelioms valandoms po pranešimo apie pasiektą susitarimą Tel Avivo merijos pastatas nušvito JAE vėliavos spalvomis.

Artimųjų Rytų proceso veteranas derybininkas amerikietis Aaronas Davidas Milleris, Carnegie fondo už tarptautinę taiką analitikas, sakė, kad pasiektas susitarimas yra „laimėjimas visiems“.

„JAE sako, kad jis užkirto kelią aneksijai; JAV irgi išvengia aneksijos ir pasiekia didelį proveržį, o Netanyahu pasiekia milžinišką laimėjimą ir išeitį iš aneksijos spąstų“, –tviteryje parašė jis.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
V. Putinas ragina JAV apsikeisti „nesikišimo“ į rinkimus garantijomis

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas penktadienį paragino palaikyti glaudesnius ryšius su JAV informacinių...

Lenkija ir Estija įtrauktos į paveiktų šalių sąrašą, bet joms bus taikomos išimtys

Paveiktų valstybių sąrašą penktadienį papildė Estija, Lenkija, Vokietija, Islandija ir San Marinas. Nors iš...

Paryžiuje šalia buvusios „Charlie Hebdo“ redakcijos peiliu sužaloti du žmonės

Peiliu ginkluotas vyras penktadienį per įtariamą teroro ataką prie buvusios Prancūzijos satyrinio...

Teisėsauga tiria K. Komskio įmonės veiklą Lentvario dvare

Prokurorai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galimo Pagėgių politiko Kęsto Komskio įmonės „Kalibrus“ dokumentų...

Nuomos kompensacijos jau gali kreiptis daugiau įmonių, bet biudžetas nurėžtas perpus

„Invega“ skelbia, kad nuo rugsėjo 25 d. verslas gali kreiptis ne tik dėl pagrindinės veiklos, kaip anksčiau...

Gazelė
16:22
Prezidento ir premjero koronaviruso testai – neigiami 1

Prezidento Gitano Nausėdos bei premjero Sauliaus Skvernelio koronaviruso (COVID-19) testai yra neigiami, BNS...

Baltijos šalys išplėtė sankcijas A. Lukašenkos režimui 2

Lietuva, Latvija ir Estija penktadienį išplėtė sankcijas Baltarusijos režimo atstovams, atsakingiems už...

„Spiečius“ žada dar 6 miestuose, pradeda norinčių savivaldybių atranką

Septynis Lietuvoje veikiančius bendradarbystės centrus – „Spiečius“ – numatoma plėsti ir įsteigti dar 6...

Gazelė
14:21
Dėl koronaviruso kai kur užsienyje balsavimas vyks tik paštu

Keturiose Lietuvos diplomatinėse atstovybėse dėl koronaviruso pandemijos balsavimas Seimo rinkimuose vyks tik...

Dėl europinių trilijonų – intensyvios derybos Premium

Tarp Europos Sąjungos (ES) institucijų vyksta intensyvios derybos dėl beveik 2 trln. Eur finansinio paketo,...

Estijos vyriausybėje kristalizuojasi planai dėl 3 valstybės įmonių pardavimo, listingavimo

Estijos Vyriausybė vis rimčiau planuoja parduoti arba listinguoti bent 3 valstybės kontroliuojamas įmones.

Rinkos
12:32
Pasaka apie pinigų lietų, arba Kaip nelikti prie suskilusios geldos 1

Kada paskutinį kartą klausėte radijo pasakos? Nevaikiškos. Apie šalį, kuri ne už jūrų marių, bet kurioje visi...

Nustatyta 114 naujų koronaviruso atvejų 3

Ketvirtadienį Lietuvoje nustatyta 114 naujų koronaviruso atvejų, bendras susirgimų skaičius šalyje siekia...

11:32
Raseinių meras apsikrėtė, rajonui rekomenduojama imtis papildomų priemonių

Raseinių rajono meras Andrius Bautronis penktadienį pranešė, kad jam nustatyta COVID-19 liga.

Seimo rezoliucija dėl Astravo AE – kišimasis į vidaus reikalus, teigia Baltarusijos režimas

Baltarusijos energetikos ministerija kišimusi į šalies vidaus reikalus ir politinėmis spekuliacijomis...

Prancūzija ragina Kiprą neblokuoti ES sankcijų Baltarusijai

Prancūzijos Europos ministras Clementas Beaune'as paragino Kiprą neblokuoti ES sankcijų Baltarusijai,...

JAV Senatoriai pateikė sankcijų Rusijos pareigūnams projektą 3

Penki JAV respublikonų ir demokratų senatoriai pateikė įstatymo projektą dėl sankcijų Rusijos pareigūnams,...

Prancūzijoje užsikrėtimų rekordas, šalis skelbia apie naujus suvaržymus 7

Prancūzijoje ketvirtadienį užregistruota rekordiškai daug užsikrėtimo koronavirusu atvejų. Premjeras žada...

„ACE Logistics“ nauja paslauga privatiems asmenims sulaukė užsakymų šuolio Verslo tribūna

Krovinių gabenimo, ekspedijavimo ir logistikos paslaugų UAB „ACE Logistics“ nuo š. m. liepos pradėta teikti...

Laisvės partijos pirmininkė A. Armonaitė: „Mokesčių stabilumas yra svarbiau už tarifų keitimą“ Premium

Išsigryninusiais liberalais save laikanti prieš metus įsteigta Laisvės partija oponentų ir aštriaplunksnių...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus