Diktatoriai patys nesikeičia

Publikuota: 2020-08-11
Vasilijaus Fedosenkos („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
svg svg
Vasilijaus Fedosenkos („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Prezidento rinkimai Baltarusijoje demokratijos pergale netapo – tiesa, vargu ar kas iš tiesų to tikėjosi. Paskutiniuoju Europos diktatoriumi vadinamas Aliaksandras Lukašenka pasiryžęs bet kokia kaina kuo ilgiau išsilaikyti soste, kuris, it kokioje karalystėje, būtų perduotas jo „įpėdiniui“ – kone nuo vaikystės tam ruošiamam sūnui Koliai. Baltarusijos vadovas puikiai manipuliuoja atgimstančiu Vakarų lyderių pasitikėjimu, tuo pačiu metu suokdamas odes „broliškai Rusijai“ ir jos carui: viena ranka imdamas ES finansinę paramą, kita – Maskvos nurodymu įsmeigęs atominį monstrą Lietuvos pašonėje.

A. Lukašenka Baltarusijos vadovo sostą laiko užsėdęs jau 26 metus. Iki šiol visi vykę prezidento rinkimai buvo ne kas kita kaip paprasčiausias farsas – kaip ir jo garbinamoje Rusijoje. Vakarų valstybės tų „rinkimų“ nepripažindavo, jų „laimėtojas“ nebuvo laukiamas nė vienoje demokratinės šalies sostinėje. Pasitapšnojimų ir rankų paspaudimo fotosesijose partneris būdavo tik Vladimiras Putinas ir dar vienas kitas kone viduramžiškos trečiojo pasaulio šalies vadukas.

Neskaidrūs, švelniai tariant, buvo ir prieš penkerius metus vykę „rinkimai“, tačiau šiokių tokių permainų Vakarams tuomet teko imtis aštrėjant geopolitinei situacijai: Rusija aneksavo Krymą, tad ES ir JAV, norėdamos, kad Baltarusija išliktų santykinai nepriklausomas buferis tarp Europos ir Rusijos, buvo priverstos atnaujinti strategiją Minsko atžvilgiu – izoliaciją pakeitė bandymai kalbėtis.

Nors rinkimų stebėtojai konstatavo, kad balsavimas nebuvo švarus, ES ir JAV netrukus įšaldė daugelį sankcijų Baltarusijai. 2016-ųjų vasarį Bendrija apskritai panaikino suvaržymus, o tuomet ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini pareiškė, kad Baltarusijoje mato „teigiamų tendencijų“.

Baltarusijoje vis dažniau vieši Europos šalių diplomatai, pernai su A. Lukašenka Minske susitiko dabar jau atleistas JAV prezidento Donaldo Trumpo patarėjas nacionaliniam saugumui Johnas Boltonas, šiemet Baltarusiją aplankė Amerikos valstybės sekretorius Mike’as Pompeo. Kilus A. Lukašenkos ginčui su Maskva dėl naftos kainų, JAV atplukdė į Klaipėdą partiją naftos, skirtos būtent Minskui.

Kiek keista, kad Vakarų lyderiams pro ausis prasprūsta A. Lukašenkos nuolat kartojama mantra: Rusija yra pagrindinė ir artimiausia Baltarusijos sąjungininkė. Šią politinę meilę (iš išskaičiavimo?) iliustruoja dviejų šalių lyderių šilta draugystė“, kurios neatvėsina net valandos, drauge praleistos ant ledo, imituojant ledo ritulio varžytuves ir pozuojant vienas kito glėby.

Tačiau yra viena aplinkybė, kurią žmonių pravardžiuojamas Batka, ko gero, regi naktiniuose košmaruose – sąjunga su Rusija, kurioje jam geriausiu atveju tektų tik kokio gubernatoriaus postas. Todėl ilgamečiam diktatoriui labai paranku laikyti pirštą ir ant Vakarų „pulso“. Maustant patiklius jų lyderius.

„Vakarų demokratijos, įskaitant ir Lietuvos valdžią, leido save apgaudinėti. Dabar turėtų prisipažinti, kad klydo ir kad politika Baltarusijos atžvilgiu buvo naivi ir klaidinga, bet niekam nemalonu tai prisipažinti“, – teigė profesorius Vytautas Landsbergis. Anot jo, dialogas su nedemokratiškomis valstybėmis nėra įmanomas.

Europarlamentaras, EP Užsienio reikalų komiteto narys Petras Auštrevičius žada aktyviai raginti ES institucijas ir ES vadovus nelikti pasyviais stebėtojais ar viso labo eiliniais suklastotų rinkimų rezultatų vertintojais. Pasak jo, reikia nedelsiant imtis ES ir Baltarusijos santykių peržiūros, pirmiausia iškart stabdant derybas dėl ES ir Baltarusijos partnerystės susitarimo sudarymo. „A. Lukašenkos valdžia ir susiję asmenys turi tik vieną interesą – pasipelnyti iš santykių su Europa. ES lyderiai turi padaryti tam galą. Rinkimų Baltarusijoje pažeidimų mastai ir represijos prieš taikius piliečius turi būti įvertinti – būtina nedelsiant įvesti tikslines sankcijas „nusipelniusiems“ režimo pirmūnams. Sankcijos turi apimti ir vidutinio lygmens pareigūnus, valdininkus, be kurių ši prievartos ir falsifikavimo mašina negalėtų darniai veikti. Kuo skubiau reikia atsisakyti ES finansinės paramos, kuri nukreipiama į Baltarusijos biudžetą ir tarnauja režimo, o ne baltarusių labui“, – ragina europarlamentaras.

Lenkija pirmadienį paragino surengti neeilinį ES viršūnių susitikimą, kuriame būtų aptarta padėtis Baltarusijoje po naktį vykusių susirėmimų tarp teisėsaugos ir protestuotojų, nepatenkintų nedemokratiškais prezidento rinkimais. „Valdžia panaudojo jėgą prieš savo piliečius, kurie reikalauja pokyčių šalyje. Turime paremti Baltarusijos žmones jų kelyje link laisvės“, – pranešime teigė Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis.

Šie rinkimai, pasak politologų, truputį skiriasi nuo ankstesnių tik tuo, kad šįkart protestuoti į gatves išėjo kur kas daugiau žmonių – ir ne tik Minske, bet ir kituose šalies miestuose. Tačiau, kaip rodo istorija, Baltarusijoje nėra tokios tradicijos, kad visuomenei pavyktų ilgai išsilaikyti gatvėse ir tas procesas truktų ilgai. O kad šalyje įvyktų permainų, į gatves turėtų išeiti ne tūkstančiai, o šimtai tūkstančių žmonių, kad jėgos struktūros atsisakytų pakelti ginklą prieš savo piliečius ir pan.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) politologo Lauryno Jonavičiaus teigimu, tikėtis aiškios situacijos Baltarusijoje atomazgos artimiausiu metu neverta: net ir tuo atveju, jeigu A. Lukašenka būtų nuverstas, svarbus klausimas išliktų, kas perimtų valdžią vietoj jo.

„Netgi jo nuvertimas nesukuria visiškai jokios žinomybės, kas toliau. Dingus autoritarui, kuris valdo jėgos struktūras, akivaizdaus alternatyvaus lyderio nėra – kas vyksta, kas kontroliuoja, kas tampo virvutes?“ – sakė politologas. Baltarusijoje nėra tikrų opozicijos lyderių. Kai kurie šaltiniai teigia, kad net šiuose rinkimuose kone paskutiniu metu atsiradusios naujos pavardės gali būti apipintos promaskvietišku šešėliu.

Politologai neatmeta galimybės, kad Rusija pasinaudos neramumais Baltarusijoje kaip galimybe sustiprinti savo įtaką ir didins spaudimą pasirašyti susitarimus dėl politinės šios šalies integracijos su ja, galbūt sieks perimti kai kurias įmones Baltarusijos, kurios įdomios Rusijos veikėjams, t. y. bandys sustiprinti savo pėdsaką Baltarusijoje.

VŽ mano, kad ES šalys, tarp jų – ir Lietuva, buvo labai pasyvios, vertindamos ikirinkiminius ir rinkiminius procesus su jomis besiribojančioje valstybėje. Gal kaltas koronavirusas, gal ilgos nuo darbo liaudžiai labai pavargusių mūsų politikos lyderių atostogos, o gal patogus ir sotus gyvenimas turtingiausių šalių užuovėjoje. Nebuvo girdėti ir visuomeninių organizacijų balso. O pasyvi ir perdėtai diplomatiška reakcija į rinkimų agitacijos metu vykusius baltarusių opozicijos kandidatų areštus galėjo siųsti paskutiniam Europos diktatoriui nebent padrąsinantį signalą vaikyti ir suiminėti nepasitenkinimą reiškiančius savo piliečius, tarp kurių matėsi ypač daug jaunimo. Baltarusijos žmonės buvo vieni savo protestuose, ir tai buvo daugiau nei akivaizdu. Tai, kas vyko po prezidento rinkimų Minsko ir kitų miestų gatvėse, turėjo priminti mums Sąjūdžio laikų protestus ir tai, koks svarbus mums tada toje kovoje buvo bet koks ženklas „iš už sienos“. Tai palaikė mūsų dvasią ir ryžtą siekti demokratinių pokyčių, skatino emocinį spontaniškumą versti racionaliu judėjimu, vedančiu link užsibrėžtų laisvės tikslų.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Armėnija ir Azerbaidžanas vėl apsikeitė ugnimi, pranešama apie naujas aukas

Armėnijos ir Azerbaidžano ginkluotosios pajėgos pirmadienį, jau antrą dieną iš eilės apsikeitė ugnimi dėl vėl...

G. Nausėda su E. Macronu tikisi išsamios diskusijos apie santykius su Rusija

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda tikisi su į Vilnių atvykstančiu Prancūzijos vadovu Emmanueliu Macronu...

JAV žiniasklaida: D. Trumpas daug metų vengė mokėti mokesčius 12

Donaldas Trumpas, JAV prezidentas, sekmadienį sulaukė įtarimų, kad prieš tapdamas JAV prezidentu daug metų...

Per parą nustatyti 105 nauji koronaviruso atvejai, vienas žmogus mirė

Per praėjusią parą Lietuvoje nustatyti 105 nauji koronaviruso atvejai, vienas žmogus mirė, pirmadienį BNS...

R. Lapinskas: mūsų ateičiai reikia žaliosios energetikos „prastūmėjų“ Premium 1

Pastaraisiais metais „tikrųjų žaliųjų“ partijos užima reikšmingas vietas Europos šalių politinėse sistemose.

LB naujausia prognozė: šiemet BVP susitrauks 2%, kitąmet atšoks 3,1%

Lietuvos banko (LB) naujausioje makroekonomikos prognozėje nurodoma, kad 2020 m. šalies bendrasis vidaus...

Rugpjūtį mažmeninės prekybos įmonių apyvarta padidėjo 0,5% 

Išankstiniais duomenimis, mažmeninės prekybos įmonių apyvarta be PVM 2020 m. rugpjūtį sudarė...

Prekyba
10:46
FNTT atliko kratas kompiuterine technika prekiaujančioje įmonėje 

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) Vilniaus apygardos valdyba, vadovaujant Vilniaus apygardos...

Prekyba
10:29
Baltarusijoje sekmadienį per protestus sulaikyta per 260 žmonių

Baltarusijoje sekmadienį per protesto akcijas buvo sulaikyta per 260 žmonių, pranešė žmogaus teisių centras...

Nuo koronaviruso pasaulyje jau mirė per milijoną žmonių 3

Nuo gruodžio, kai Kinijoje atsirado naujasis koronavirusas, jis visame pasaulyje nusinešė daugiau kaip...

Lietuvoje lankosi Prancūzijos prezidentas E. Macronas

Šiandien į Lietuvą su darbo vizitu atvyksta Emmanuelis Macronas, Prancūzijos prezidentas. Tai yra trečias...

„Littelfuse LT“ gaminiams – prestižinis „General Motors“ įvertinimas Verslo tribūna 1

Kiekvienais metais JAV automobilių pramonės gigantė „General Motors“, skelbia aukščiausios kokybės produktus...

Pramonė
06:00
Karantinas nestabdė apsukų: portalo Rekvizitai.lt “TOP Įmonės” 2020 arčiau vartotojo Verslo tribūna

Verslo portalas Rekvizitai.lt skelbia 2020 metų TOP įmones. UAB “Rekvizitai” kiekvienais metais atrenka...

Mes irgi norėtume jų mažiau

Naujasis Seimas neturėtų siekti kaitalioti verslo sąlygų, o priimdamas jam svarbius sprendimus turėtų...

ES bendrovės ruošiasi chaotiškoms Briuselio ir Londono skyryboms Premium

Jungtinei Karalystei (JK) paskelbus, kad ji gali ir nesilaikyti su Europos Sąjunga (ES) jau pasirašytos...

ES kova su JAV technologijų titanais pasiekė naujas aukštumas: debesis Premium

Europos Komisija (EK) jau ėmėsi veiksmų, siekdama teisingiau (Europos požiūriu) apmokestinti JAV technologijų...

Pasaulis sunerimęs dėl įsiplieskusių karo veiksmų tarp Armėnijos ir Azerbaidžano 16

Armėnija ir Azerbaidžanas skelbia prieštaringą informaciją apie susirėmimus Kalnų Karabacho ir Azerbaidžano...

Verslo aplinka
2020.09.27
JAV kompanijos apskundė teismui D. Trumpo muitus Kinijos prekėms

Maždaug 3.500 JAV kompanijų, įskaitant tokias kaip „Tesla“, „Ford“, „Home Depot“, padavė į teismą prezidento...

Verslo aplinka
2020.09.27
Šveicarija renkasi likti Šengeno zonoje

Šveicarija referendumu atmeta siūlymą atšaukti susitarimą su ES dėl laisvo žmonių judėjimo.

Verslo aplinka
2020.09.27
JK verslo organizacija nori prekybos sutarties su ES

ES ir Jungtinės Karalystės prekybos sutartis po „Brexit“ turi būti sudaryta, pareiškė svarbi JK verslo...

Verslo aplinka
2020.09.27

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus