Alaus gal nepavadino, bet į ministerijos kėdę pasodino

Publikuota: 2020-08-05
Herkaus Milaševičiaus nuotr.
svg svg
Herkaus Milaševičiaus nuotr.
Redakcijos nuomonė

„Toks tokį pažino ir ant alaus pavadino“, – byloja liaudies patarlė. Tiesa, ekonomikos ir inovacijų ministras Rimantas Sinkevičius savo partijos ir medžioklės bičiulio Jono Pinskaus alaus vadinti, ko gero, neišdrįstų – kolega Aurelijus Veryga pasmerktų. O štai suteikti jam pareigas šiltoje ministerijos kėdėje nepasibodėjo. Kol tvyro nežinia, kaip kris korta ir išsirikiuos palankumo žvaigždės artėjančiuose Seimo rinkimuose, sunku atsisakyti pagundos didesniu būriu „sėkmingai įsisavinti“ ministerijos skirstomus pinigus.

Ką galima nuveikti valstybės labui (ar pridirbti) likus 2 mėnesiams iki rinkimų ir po jų iki neilgai truksiančios Vyriausybės kadencijos pabaigos, lems tik turtinga į sočius postus atsisėdusių politikų ir juos delegavusių partijų fantazija.

Prieš mėnesį visuomenę gerokai nustebino prezidento Gitano Nausėdos palaiminimas dėl naujojo ekonomikos ir inovacijų ministro, kuriuo tapo R. Sinkevičius – „grupės draugų“, atskilusių nuo socialdemokratų ir prisišliejusių prie valdančiųjų, atstovas.

Kaip rašė VŽ, šis politikas savo biografijoje mini du pomėgius: gamtą ir medžioklę. Šios aistros du Sinkevičius, tėvą ir sūnų, matyt, ir „sugundė“ pažeisti įstatymą: 2017 m. birželį Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) paskelbė, kad sūnus, būdamas ūkio ministru, narystę medžiotojų būreliuose deklaravo tik jai pradėjus tyrimą ir taip pažeidė įstatymus. VTEK konstatavo, kad medžioklių tinkamai nedeklaravo ir įstatymą taip pat pažeidė Mindaugo Sinkevičiaus tėvas, buvęs susisiekimo ministras Rimantas Sinkevičius. Abu politikai, medžioti į miškus ėję su verslininkais, aiškino nežinoję, kad tai reikia deklaruoti, – jie dievagojosi, kad medžioklės su verslininkais nepaveikė jų sprendimų aukštuose postuose. Esą medžioklėse kalbama tik apie gamtą. Du „paprasti“ pomėgiai.

Šis politikas savo senbuvio portfelyje turi gana abejotinos patirties: jam vadovaujant ministerijai, „Lietuvos geležinkeliuose“ vyravo nepotizmas ir įvairaus pobūdžio piktnaudžiavimas etc. Nekokybiškai nutiesti keliai, kuriuose per plona asfalto danga buvo aptikta susisiekimo ministro Roko Masiulio iniciatyva, – dar vienas tuomet ministru buvusio R. Sinkevičius „nuopelnas“.

Dar nespėjęs kojų apšilti naujame poste, naujasis ekonomikos ir inovacijų ministras išskuodė atostogauti. Tęsė poilsį ir tada, kai jam pavaldžiame ūkyje – Registrų centre – liūties bangos skalavo paskutinius serveriuose nykstančių duomenų likučius. Sėkmingai nusipurtęs pelnytą kritiką, R. Sinkevičius suspėjo dar kartą sužibėti, pirmadienį paskelbęs apie naujus savo komandos narius.

Ekonomikos ir inovacijų viceministre tapo valstiečių atstovė Vitalija Jankauskaitė-Milčiuvienė, buvusi žurnalistė ir komunikacijos specialistė, kelis mėnesius dirbusi ministro patarėja ryšiams su visuomene. Apie naujosios viceministrės kompetenciją prisidėti prie ministerijos valdymo galima tik spėlioti, tačiau būdama Šilalės savivaldybės tarybos nare ji jau pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymą. Taip praėjusią savaitę nutarė VTEK – V. Jankauskaitė-Milčiuvienė ir kitas Šilalės tarybos narys Raimundas Vaitiekus, turintys žemės sklypus Šilalės rajone, šių metų vasarį tarybai pasiūlė sumažinti 2020 m. mokestį už žemės ūkio paskirties žemę ir taikyti 30% lengvatą. Be to, jie ir pasirašė šio sprendimo projekto aiškinamąjį raštą.

Tikra „vyšnia ant torto“ tapo J. Pinskaus paskyrimas į ministro patarėjo postą. Sovietmečiu jis garsėjo kaip sportininkas – buvo Sovietų Sąjungos akademinio irklavimo rinktinės narys, dabinosi įvairių spalvų medaliais. Pastaruoju metu dirbo privačiame versle, nuo 2004 iki 2011 m. dvi kadencijas buvo Seimo narys. Buvo išrinktas į Seimą ir 2012-aisiais, tačiau kilus kalinių balsų pirkimo skandalui 2012-ųjų lapkritį Seimas nutarė, kad jis kartu su žmona Živile Pinskuviene ir kita „darbiete“ Jolanta Gaudutiene nėra išrinkti Seimo nariais, tačiau 2013 m. kitu Seimo sprendimu jie buvo grąžinti į išrinktųjų sąrašą. 2016 m. Seimo rinkimuose Lazdynų vienmandatėje apygardoje dalyvavęs „darbietis“ J. Pinskus savo rinkėjus apdalijo skrajutėmis, kuriose kiekvienam lazdyniečiui žadėjo po naują butą vietoj seno. „Gyventojams tai nieko nekainuos“, – savo reklaminėse skrajutėse J. Pinskus žadėjo rinkėjams.

Tuometis ekonomistas G. Nausėda tikino, kad J. Pinskus su tokiu pažadu tikrai perspaudė ir priminė jam buvusį žlugusios Sovietų Sąjungos vadovą Michailą Gorbačiovą.

Ilgą laiką buvęs Darbo partijos nariu minėtas politikas skubiai papildė naujai iškeptos Socialdemokratų darbo partijos, liaudyje dar vadinamos „bebrų“ partija, gretas ir įšoko į jos rinkimų sąrašo dešimtuką.

Nors J. Pinskus neslepia esąs užkietėjęs medžioklis, jis aiškina, kad žvėreliams nieko blogo nedaro. Kritikams jis mėgdavo atšauti, kad žvėrelių jis nešaudantis, tik medžiojantis juos. Kažin kokiu būdu?

Dabar ministro partijos ir medžioklės draugas apdovanotas politiniu postu: kuruos investicijų projektų sritį – kontroliuos, kaip vyksta jų įgyvendinimas, ko trūksta, kad juos paspartintų, kuruos laisvųjų ekonominių zonų klausimus, dirbs su savivaldybėmis. Beje, J. Pinskaus sutuoktinė - Širvintų rajono savivaldybės merė.

Rokiruotės Ekonomikos ir inovacijų ministerijoje turi keistą „prieskonį“ – spalvinga komanda formuojama iš toli gražu ne pačią skaidriausią biografiją turinčių personų, kurių viena apglėbs investicijų, t. y. piniginių ES srautų, sritį. Nuveikti esminių darbų per keletą mėnesių neįmanoma, tačiau paskirstyti pinigus partijos draugams, jų įmonėlėms – įvykdoma misija.

„Sinkevičius telkia į pagalbą pinigų „įsisavinimo“ profesionalą Pinskų. Laikas laaaabai spaudžia“; „Koktu, vėl sava chebra kaip tarakonai lenda į visas ministerijų skyles“, – piktinasi VŽ skaitytojai.

„Socialdarbiečiai“ apdairiai ir laiku prisišliejo prie valdančiųjų frakcijos Seime – juk smulki „senų vilkų“ grupelė vargu ar ką benuveiktų politinėje padangėje. Juolab kad, kaip prognozuoja politologai, jiems rinkimuose niekas nesišviečia. Kol dar valdžioje drauge – bent postais ir galimybėmis atsidėkojama.

Norisi pakartoti: subyrėjo valstiečių lyderio Ramūno Karbauskio pompastika, kad galima išsiversti su „profesionalų Vyriausybe“. Dabar matyti, kad tie patys politikai „tinka“ visiems postams. Svarbu, kad neiširtų „grupelė draugų“. Valstiečių partija tik dar kartą įrodė, kad yra neįgali, kad tai – ne partija, o tik lozungas. Arba sambūris, neturintis intelektinio kapitalo, visiškai nesugebantis valdyti valstybės.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Rekordinis naujų COVID-19 atvejų skaičius: per parą patvirtinti 138 susirgimai 2

Per praėjusią parą nustatytas rekordinis naujų koronaviruso atvejų skaičius – 138, bendras susirgimų skaičius...

D. Trumpas išsisuko nuo tiesaus atsakymo apie valdžios perdavimą po rinkimų 5

JAV prezidentas Donaldas Trumpas trečiadienį vėl atsisakė užtikrinti, kad perduos valdžią, jei pralaimės...

L. Kukuraitis: MMA kitais metais galėtų augti 35 Eur 5

Trišalei tarybai pradėjus svarstyti minimalios algos (MMA) didinimą, socialinės apsaugos ir darbo ministras...

JAV: A. Lukašenka nėra teisėtas Baltarusijos prezidentas 1

Jungtinės Valstijos trečiadienį paskelbė nelaikančios po ginčijamų rinkimų slapta inauguruoto Aliaksandro...

„Autoverslas“: Nesame didžiausi, esame išskirtiniai Verslo tribūna

Rūta Gvazdaitienė, logistikos įmonių grupės UAB „Autoverslas“ generalinė direktorė, interviu pradėjo...

Baltos dėmės Lietuvos ekonomikos DNR plane

Lietuva galės pasinaudoti 2,432 mlrd. Eur dotacija iš europinio ekonomikos gaivinimo plano...

Trinkelės laimi: lėšų žaliajai ekonomikai DNR plane numatyta per mažai  Premium

Europos Komisija 2021 m. metinėje tvaraus augimo strategijoje rugsėjo viduryje pateikė gaires, kaip...

Finansai
05:45
Šių metų startuolių ekosistemų reitinge Lietuva – 15-oje vietoje Premium

Viso pasaulio startuolių ekosistemas stebinčio ir vertinančio Izraelio tyrimų centro „StartupBlink“ neseniai...

Naujasis vartotojų teisių BDAR prekybininkams: daugiau kontrolės, daugiau baudų Premium 1

2021 m. lapkritį į Lietuvos teisę turi būti perkelta Vartotojų apsaugos, arba „Omnibus“, direktyva, dėl...

Prekyba
05:45
Protestai Baltarusijoje: sulaikyta per 115 žmonių, panaudotos vandens patrankos 6

Baltarusijos teisėsaugos pareigūnai trečiadienį panaudojo vandens patrankas ir galimai ašarines...

Verslo aplinka
2020.09.23
Lietuvos URM pranešė apie kibernetinę ataką 2

Lietuvos užsienio reikalų ministerija (URM) trečiadienio vakarą pranešė apie kibernetinę ataką, kurios metu...

Verslo aplinka
2020.09.23
Dėl premjero nominacijos kaunasi dvi lyderės 3

Rugsėjo 21 d. „Verslo žinios“ pristatė galimybę portalo „vz.lt“ prenumeratoriams balsuoti už į Seimą...

Verslo aplinka
2020.09.23
VATESI ragina sustabdyti Astravo AE įjungimą, kol ji nebus visiškai saugi

Baltarusija turėtų sustabdyti baigiamos statyti Astravo atominės elektrinės (AE) pirmojo reaktoriaus...

Pramonė
2020.09.23
Maskvos kerštas: plečia ES pareigūnų, kuriems draudžiama atvykti į Rusiją, sąrašą 2

Maskva trečiadienį paskelbė, kad plečia Europos Sąjungos pareigūnų, kuriems bus draudžiama atvykti į Rusiją,...

Verslo aplinka
2020.09.23
Europos Komisija siūlo naują migracijos ir prieglobsčio paktą

Trečiadienį Europos Komisija (EK) pristatė naują migracijos ir prieglobsčio paktą, kuriuo siūlo nustatyti...

Verslo aplinka
2020.09.23
Po reformos likusios žemės tvarkymas kainuos 3,5 mln. Eur

Valstybės žemės fondas ir dar devynios įmonės už 3,5 mln. Eur per trejus metus apskaitys ir suformuos po...

Verslo aplinka
2020.09.23
Auditoriai: ekonomika nepasieks 2017–2019 m. lygio, biudžetas turi būti atsargus  Premium 2

Valstybės kontrolė (VK) atliko Finansų ministerijos (FM) parengto 2020–2023 m. ekonominės raidos scenarijaus...

Finansai
2020.09.23
Po A. Lukašenkos saviinauguracijos S. Cichanouskaja ginčija jo legitimumą 12

Aliaksandras Lukašenka trečiadienį inauguravo save Baltarusijos prezidentu šeštai kadencijai, praneša vietos...

Verslo aplinka
2020.09.23
Trišalė taryba kol kas nesutarė dėl minimalios algos didinimo 2

Vyriausybės, darbdavių ir darbuotojų interesams atstovaujanti Trišalė taryba trečiadienį nesutarė, ar kitąmet...

Verslo aplinka
2020.09.23
JK: nepasiekus susitarimo dėl „Brexit“, pasienyje gali nusidriekti 7.000 vilkikų eilės

Jungtinės Karalystės (JK) vyriausybė pareiškė, kad pasienyje gali susidaryti 7.000 vilkikų eilės, o...

Verslo aplinka
2020.09.23

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus