Euro zona tebelieka pandemijos gniaužtuose

Publikuota: 2020-08-03
Pauliaus Čiulados (VŽ) nuotr.
svg svg
Pauliaus Čiulados (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Euro zonos šalyse fiksuojamas pandemijos sukeltas ūkio nuosmukis. Tiesa, pirmieji teigiami ženklai pasirodė didžiausioje Europos ekonomikoje – Vokietijoje, tačiau ekspertai perspėja, kad džiaugtis dar gali būti anksti. Anot analitikų, kol kas koronaviruso pandemija dar nesuvaldyta, o Vokietija skaičiuoja ir vėl išaugusį naujų užsikrėtimo atvejų skaičių, todėl šalies ekonomikos ateitis išlieka miglota.

Per patį pandemijos įkarštį antrąjį šių metų ketvirtį Vokietijos BVP susitraukė 10,1%. Kaip paskelbė „Destatis“, Vokietijos statistikos biuras, palyginti su laikotarpiu prieš metus, Vokietijos BVP susitraukė 11,7%. Tai buvo didžiausias Vokietijos ekonomikos susitraukimas nuo 1970 m., kai pradėtas skaičiuoti ketvirtinis BVP. Per praėjusią finansų krizę 2009 m. didžiausias Vokietijos BVP susitraukimas siekė 4,7%.

„Antrąjį 2020 m. ketvirtį užfiksuotas milžiniškas eksporto ir importo, taip pat namų ūkių vartojimo ir investicijų į mašinas ir įrenginius nuosmukis. Tačiau vyriausybė per krizę padidino išlaidas“, – pranešime nurodo „Destatis“. Liepos pabaigoje paskelbtą antrojo ketvirčio BVP faktą lenkia operatyviau paskelbiami ekonominio aktyvumo duomenys, iliustruojantys, kad pastaraisiais mėnesiais didžiausios Europos ekonomikos ir visos euro zonos verslas sparčiai atsigauna.

Vilčių dėl Vokietijos ekonomikos atsigavimo teikia verslo pasitikėjimo indeksas „Ifo“, kuris liepą kilo trečią mėnesį iš eilės iki 90,5 punkto nuo 86,6 punkto, fiksuoto birželį. Verslo pasitikėjimo augimas pasėjo vilčių ekonomistams, kad didžiausia Europos ekonomika gali ištraukti ir likusias Europos šalis iš recesijos, į kurią šalių ūkius šių metų pirmojoje pusėje pastūmėjo koronaviruso pandemija.

„Bendrovės akivaizdžiai palankiau vertina savo dabartinę padėtį. Jos taip pat atsargiai reiškia optimizmą dėl verslo perspektyvų artimiausiais mėnesiais. Vokietijos ekonomika labai palaipsniui atsigauna“, – pranešime cituojamas Clemensas Fuestas, „Ifo“ prezidentas.

Tiesa, kol kas nepasiekė iki pandemijos fiksuoto lygio, todėl kai kurie analitikai perspėja, kad atsigavimas jau dabar gali būti praradęs pagreitį.

Carstenas Brzeskis, Vokietijos ING ekonomistas, sakė, jog šios savaitės pradžioje paskelbti duomenys yra naujausias rodiklis, kad šalies ekonomika atsigauna, tačiau kartu ekonomistas perspėja, jog tikrasis atsigavimo mastas paaiškės tik per artėjančius mėnesius.

Ilgus metus fiskalinės drausmės besilaikiusi Vokietija galiausiai tapo pirmąja didžiąja Europos ekonomika, paskelbusia drąsiausią ekonomikos gelbėjimo planą. Peteris Altmaieris, Vokietijos ekonomikos ministras, įvardijo finansinį paketą kaip „didžiausią kada nors įgyvendintą“.

Vokietijos eksportui teigiamą įtaką daro po pandemijos atsigaunančios kitų šalių ekonomikos. Vienas didžiausių šios valstybės pramonės laimėtojų – automobilių sektorius. Po keleto labai sudėtingų mėnesių artimiausiu metu prognozuojama, kad automobilių eksportas ims busti iš sąstingio. Į tokius sektorius kaip elektronika ir chemijos pramonė taip pat grįžo verslo pasitikėjimas.

Mechanikos inžinerijos sektoriuje pesimizmas irgi gerokai sumenko, tačiau kol kas dar nesitikima, kad šiame sektoriuje artimiausiu metu augs pardavimai. Vis dar išlieka slogus Vokietijos drabužių ir odinių gaminių eksportas.

Analitikams baiminantis antros koronaviruso bangos ir galimos žalos ekonomikoms, Roberto Kocho instituto, vieno pagrindinių sveikatos apsaugos institucijų Vokietijoje, vadovas Lotharas Wieleris teigė, kad pastarosiomis savaitėmis padidėjęs užsikrėtusių COVID-19 skaičius kelia nerimą.

Prastesnės nuotaikos stebimos pietinėje Europoje – pavyzdžiui, Italijos ekonomika antrąjį ketvirtį susitraukė 12,4%, koronaviruso pandemijai nustūmus šalies ekonominę veiklą į prieš ketvirtį amžiaus buvusį lygį. BVP nuosmukis reiškia, kad Italija – trečioji pagal dydį euro zonos ekonomika – nugrimzdo į recesiją, nes pirmąjį ketvirtį jau buvo fiksuotas 5,4% BVP sumažėjimas. Palyginti su antruoju 2019 m. ketvirčiu, BVP sumenko 17,3%.

Ispanijos ekonomika antrąjį metų ketvirtį traukėsi 18,5%, rodo penktadienį paskelbta statistika. Kol kas tai didžiausias ekonomikos nuosmukis visoje Europoje.

Ispaniją ir Italiją koronaviruso pandemija pasiekė anksčiausiai, abi šalys įvedė griežčiausią karantiną. Šios valstybės yra labai priklausomos nuo turizmo sektoriaus, kuriam stipriausiai smogė pandemija. Visai neseniai vėl padidėjus užsikrėtimų COVID-19 skaičiui, daugelis šalių, tarp jų ir Lietuva, įvedė saviizoliacijos ribojimus grįžtantiems iš Ispanijos, todėl ši vasara turizmo sektoriui nebus dosni.

„Šokas Ispanijos ekonomikai buvo didesnis negu Vokietijoje ir Prancūzijoje, taip yra todėl, kad Ispanija buvo priversta imtis griežtesnių ribojimų negu kitos Europos šalys, be to, Ispanijos ūkis labai priklausomas nuo turizmo sektoriaus“, – situaciją komentavo „Bloomberg“ euro zonos ekonomistė Maeva Cousin.

Krizė Ispanijos ekonomikai stipriai smogė dar ir dėl to, kad šalyje vyrauja smulkusis ir vidutinis verslas, o jį krizė palietė skaudžiausiai. Ispanijos verslo asociacijos prognozuoja, kad iki metų pabaigos dešimtys tūkstančių smulkių ir vidutinių šios šalies bendrovių bankrutuos.

Prancūzijos ekonomika antrąjį metų ketvirtį sumenko rekordinius 13,8%, penktadienį pranešė nacionalinė statistikos agentūra INSEE. Šalies ekonomika smuko tris ketvirčius iš eilės ir tebėra recesijoje. Austrijos ekonomika sumenko 10,7%, Belgijos – 12,2%.

VŽ primena, jog Europos Komisija (EK) liepos pradžioje skelbė, kad ES ekonomika šiais metais trauksis 8,3%, o 2021 m. turėtų būti fiksuotas 5,8% augimas. Gegužę EK Bendrijai prognozavo 7,4% BVP traukimąsi ir 2021 m. 6,1% atsigavimą. Vokietija buvo vienintelė euro zonos valstybė, kuriai EK pakoregavo ekonomikos prognozes į gerąją pusę. Remiantis EK naujausia prognoze, Vokietijos ekonomika 2021 m. trauksis 6,3%, o ne 6,5%, kaip EK prognozavo anksčiau. EK teigia, kad teigiamą poveikį prognozėms turėjo pasiteisinusios plačios priemonės, kurių šalis ėmėsi gelbėdama savo ūkį.

Visame šiame fone geriausiai atrodo Lietuvos ekonomika – mūsų šalies BVP susitraukė kur kas mažiau, nei prognozavo ekonomistai: Lietuva, priešingai nei pasaulis, susiduria su bene mažiausia krize nuo Antrojo pasaulinio karo laikų. Tačiau globalizacijos amžiuje esame tvirtai susaistyti ekonominiais ir prekybiniais ryšiais su kitomis šalimis, tad nuostoliai jų rinkoje netrunka virsti galvos skausmu mūsų verslui. Todėl, VŽ nuomone, situaciją euro zonoje mūsų šalies verslininkai turėtų itin akylai stebėti, ypač eksportuotojai ir įmonės, bendradarbiaujančios su šios euro zonos šalių gamintojais. Prošvaistės, pasirodžiusios Vokietijos ekonomikos padangėje, žiebia trapią viltį apie atsigavimą, tačiau ir šie teigiami ženklai nėra stabilūs – nežinomybės ir klaustukų yra gausybė, tad visame pasaulyje daug ką lems tolesnė pandemijos eiga ir priemonės, kurių šalys imasi gelbėdamos savo ekonomiką.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Trišalei tarybai nesusitarus, MMA didinimo klausimą perima Vyriausybė 1

Trišalė taryba nepriėmė bendros pozicijos, kiek kitąmet turėtų didėti minimali mėnesio alga (MMA). Tad šio...

JK ekonomika antrąjį ketvirtį susitraukė 19,8%

Jungtinės Karalystės (JK) ekonomika antrąjį ketvirtį susitraukė rekordinius 19,8%. Nuosmukį sukėlė dėl...

NVSC skelbia, kad sutriko informacijos apie COVID-19 teikimo sistema 2

Sutriko informacijos apie COVID-19 atvejus gavimas iš e.sveikatos, todėl gydymo įstaigų prašoma informaciją...

Nustatyta 115 naujų koronaviruso atvejų

Antradienį Lietuvoje nustatyta 115 naujų koronaviruso atvejų, bendras susirgimų skaičius šalyje siekia...

Ekonominių vertinimų rodiklis rugsėjį padidėjo 2 punktais

Bendras ekonomikos dalyvių – gamintojų, vartotojų ir investuotojų – pasitikėjimas Lietuvos ekonomika rugsėjį,...

Gargždų įmonė įrodė: gamyba be aliekų – įmanoma Verslo tribūna

Rąstinius ir karkasinius namus gaminančios bendrovės „Dolena“ produktų sąraše – ir šuns būdos. Jos atspindi...

Pramonė
06:00
Lietuvoje bus steigiamas 200 mln. Eur fondas investicijoms į klimato kaitos mažinimą

Nuo 2021 metų Lietuvoje ir dar devyniose Europos Sąjungos (ES) šalyse pradės veikti naujas Modernizavimo...

Pramonė
10:27
Pirmieji JAV prezidento rinkimų debatai – ugningi ir chaotiški 5

Per pirmuosius Jungtinių Valstijų prezidento rinkimų debatus demokratų kandidatas Joe Bidenas aršiai puolė...

Koinvesticinis fondas keičia pavadinimą ir strategiją – investuos į daugiau įmonių

Rizikos kapitalo fondas Koinvesticinis fondas, atsižvelgdamas į rinkos poreikius, nuo šiol veiks „CoInvest...

Pramonė
09:57
Logistika – sudėtinga? Nebe, atėjo laikas modernizuoti ir logistikos sektorių. Verslo tribūna 2

Jei esate gamybos, distribucijos ar prekybos įmonės vadovas – kreipiamės tiesiai į jus. Tikriausiai manote,...

JK parlamentas pritarė „Brexit“ sutarimui prieštaraujančiam įstatymui 2

Britų parlamentarai antradienį pritarė vidaus rinkos įstatymui, kuriuo būtų panaikintos kai kurios pernai...

JT Saugumo taryba ragina Armėniją ir Azerbaidžaną stabdyti karą

Jungtinių Tautų Saugumo taryba paragino Armėniją ir Azerbaidžaną nedelsiant nutraukti karo veiksmus ir grįžti...

Kai vertybės pralaimi paprastai aritmetikai 1

Nors naujųjų parlamentarų vardus išrikiuos rinkėjai, dar mandatų negavę pretendentai jau porina, su kuo eitų...

Koalicijos lipdymas po rinkimų – nulems politinė aritmetika ar vertybės? Premium

Po netrukus įvyksiančių Seimo rinkimų Lietuvą toliau valdys kairiojo centro koalicija, susiformuos nauja...

Jungtinė Karalystė ir Kanada paskelbė sankcijas A. Lukašenkos režimui

Jungtinė Karalystė ir Kanada antradienį įvedė sankcijas nebelaikomam teisėtu Baltarusijos prezidentui...

Verslo aplinka
2020.09.29
„Alumina Zvornik“ turi grąžinti „Baltijos stiklui“ skolą

Didmeninės prekybos stiklo tara bendrovė „Baltijos stiklas“, dalyvavusi perskolinant žlugusio Ūkio banko...

Verslo aplinka
2020.09.29
Diskusijoje su VU studentais E. Macronas akcentavo Europos suverenumą

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas Vilniaus universitete pabrėžė, kad Europa turi daugiau investuoti...

Verslo aplinka
2020.09.29
Minskas skelbia atsakomąsias sankcijas Baltijos šalims 13

Baltarusijos Aliaksandro Lukašenkos režimas antradienį paskelbė atsakomąsias sankcijas Baltijos šalių...

Verslo aplinka
2020.09.29
G. Nausėda: kuriant strateginį dialogą su Rusija reikia pasiruošti nusivylimams  6

Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad Prancūzijos vadovo Emmanuelio Macrono požiūris į santykius su Rusija...

Verslo aplinka
2020.09.29

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus