Prezidentūra: reikės ieškoti, kaip teisingai paskirstyti ES išmokas žemės ūkiui

Publikuota: 2020-07-30
Prezidentas G. Nausėda su devyniais ministrais kalbėjosi apie tai, kaip Lietuva turėtų panaudoti Europos Sąjungos milijardus iš artėjančios finansinės perspektyvos. Roberto Dačkaus (Prezidento kanceliarija) nuotr.
svg svg
Prezidentas G. Nausėda su devyniais ministrais kalbėjosi apie tai, kaip Lietuva turėtų panaudoti Europos Sąjungos milijardus iš artėjančios finansinės perspektyvos. Roberto Dačkaus (Prezidento kanceliarija) nuotr.

Prezidentui Gitanui Nausėdai siūlant įvesti tiesioginių Europos Sąjungos išmokų žemdirbiams lubas, jo patarėja teigia, jog su tuo nesutinkančiam žemės ūkio ministrui teks ieškoti sprendimų, kad išmokos būtų socialiai teisingos ir smulkiems, ir stambiems ūkininkams.

G. Nausėda ketvirtadienį susitiko su finansų, aplinkos, žemės ūkio, ekonomikos ir inovacijų, krašto apsaugos, užsienio reikalų, energetikos, vidaus reikalų, švietimo, mokslo ir sporto ministerijų vadovais. Aptarti liepos 17-21 d. vykusių Europos Vadovų Tarybos (EVT) derybų dėl Daugiametės finansinės programos ir Europos gaivinimo instrumento rezultatai. Pasak prezidentūros pranešimo, aptarti prioritetiniai darbai, „siekiant sklandaus ir efektyvaus ES skiriamų lėšų investavimo“.

Nurodė ministrui ieškoti sprendimo

Ypatingas dėmesys susitikime skirtas ES išmokoms žemdirbiams, kurios 2021-2027 m. finansiniu laikotarpiu Lietuvai gerokai padidės.

Prezidentas yra pasiūlęs taikyti tiesioginių išmokų žemdirbiams lubas, kad mažesni ūkininkai santykinai gautų didesnes išmokas nei stambieji.

„Nežinau, ar šituo klausimu buvo susipriešinimas, nes diskusijos tik prasideda. Prezidento nuomone, tiesioginės išmokos žemdirbiams turi atliepti ir socialinio teisingumo kriterijų, ir smulkias ir vidutines įmones, ne tik dideles, todėl tam tikras nurodymas ieškoti sprendimo žemės ūkio ministrui čia buvo“, – žurnalistams po valstybės vadovo susitikimo su ministrais sakė prezidento vyriausioji patarėja užsienio politikos klausimais Asta Skaisgirytė.

Žemės ūkio ministras Andrius Palionis tvirtino, kad ministerijos ir prezidento pozicijos nesiskiria, tačiau reikia rasti geriausią būdą, kaip skatinti tiek smulkiuosius, tiek stambiuosius ūkininkus. 

„Žemės ūkio sektoriuje, ar tai smulkus, šeimos, ar vidurinis ar stambus ūkis, vietos po saule turi užtekti visiems. Visų pirma, turėtume žiūrėti, kokius tikslus per šitą laikotarpį norime pasiekti ir turėti 2027 m., kad derybose dėl naujo finansinio laikotarpio nereikėtų raudonuoti ir Europos Komisija nebaksnotų pirštais“, – sakė ministras. 

„Susiformavus tikslus, galima kalbėti, kokiomis priemonėmis tai pasieksime – ar ribojimu, ar didindami hektarų skaičių (už kuriuos mokamos išmokos – BNS)“, – pridūrė jis. 

Ministras sako, kad smulkieji ir vidutiniai ūkiai gaus didesnę kitų programų paramą, be to, jaunieji ūkininkai taip pat gaus didesnę paramą: „Ne kartą sakėme, norime išskirti smulkius šeimos ūkius, vidutinius ir stambius ir atskirais vokais, netgi Kaimo plėtros programos priemonių programoje šaukimus daryti, kad stambus ūkis nenusineštų visų tos priemonės pinigų, kad smulkus su smulkiu kovotų.“

Prezidentūros atstovai apie išmokų lubų įvedimą prakalbo po to, kai praeitą savaitę ES vadovai patvirtino 2021-2027 m. ES biudžetą. Jame numatyta, kad tiesioginės išmokos Lietuvos ūkininkams augs nuo dabartinių 177 Eur už hektarą iki 200 Eur 2022 m., o 2027 m. minimali išmoka sieks 215 Eur už hektarą. Išmokos Baltijos šalių žemdirbiams buvo padidintos paskutiniame derybų etape.

1,7 mlrd. Eur daugiau

Pasak prezidentūros pranešimo, G. Nausėdos susitikime su ministrais konstatuota, kad „išsiderėtas ES finansavimas suteikia Lietuvai neeilinę galimybę investicijomis kurti gerovės valstybę“.

„Realaus pagrindo valstybės pokyčiams suteikia suderėta daugiamečio ES biudžeto investicijų apimtis, kuri, matuojant investicijų dydį, tenkantį vienam šalies gyventojui, yra didžiausia visoje ES“, – pranešime cituojamas prezidentas.

Palyginus su praėjusia finansine 2014-2020 m. perspektyva, Lietuvai pavyko išsiderėti 1,7 mlrd. Eur daugiau. Bendra ES lėšų Lietuvai suma siekia 14,5 mlrd. Eur palyginamosiomis kainomis (arba daugiau nei 16 mlrd. Eur einamosiomis kainomis).

„Sutarta sutelkti dėmesį į nacionalinio  ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano parengimą bei suderinamumą su nacionaliniu ateities ekonomikos DNR planu. Prezidentas išreiškė lūkestį, kad bus išlaikytas produktyvus Vyriausybės veiklos tęstinumas Seimo rinkimų laikotarpiu“, – teigiama pranešime spaudai.

„Ypač svarbu, kad ES lėšos būtų nukreiptos reformoms įgyvendinti ir aukštai pridėtinei vertei ekonomikoje kurti. Atsižvelgiant į ES finansavimo kryptis būtina užtikrinti skaidrų ir efektyvų jų investavimą, nežiūrint į priešrinkiminį laikotarpį“, – teigė valstybės vadovas.

Papildomos lėšos „Rail Baltica“ projektui

Prezidentas akcentavo, kad „įgyvendinant žalios, inovatyvios ir skaitmenizuotos Lietuvos idėją, būtina išsiderėtas lėšas nukreipti į tvarią vidaus rinkos plėtrą, ypač transporto ir energetikos srityse, pridėtinės vertės kūrimą didinant mokslo ir inovacijų indėlį, kovą su klimato kaita“.

G. Nausėdos nuomone, numatant ES lėšų investavimą svarbu atsižvelgti į regioninių skirtumų sumažinimo tikslus: „Investicijų planuose ypač didelį dėmesį būtina skirti regioninei dimensijai, nes regioninės atskirties sumažinimas yra vienas iš pačių svarbiausių tikslų, ir aš asmeniškai įsitrauksiu bei aktyviai veiksiu šioje  srityje.“

Kalbėdamas apie vidaus rinkos plėtrą, prezidentas pabrėžė energetikos ir „Rail Baltica“ projektų svarbą. Jo nuomone, būtina pasinaudoti geležinkelio transporto jungčių projektų įgyvendinimui skirta papildoma 1,4 mlrd. Eur suma ir išsiderėtu 85% ES kofinansavimu, siekiant pagreitinti „Rail Baltica“ projekto įgyvendinimo eigą.

Seks ir kontroliuos

Ministerijos paskatintos „atsižvelgti į didėjančių ES centralizuotų programų įgyvendinimą ir pasinaudoti jų teikiamų verčių pritaikymu ministerijų kuruojamose srityse“.

„Išreikštas lūkestis, kad aktyvesnė mokslo tiriamoji ir eksperimentinės plėtros veikla ministerijose sukurtų geresnes sąlygas mokslo ir verslo atstovams sėkmingiau dalyvauti ES mokslo ir inovacijų plėtros programose bei leistų geriau panaudoti ES lėšas Lietuvos mokslo ir inovacijų plėtrai. Šioje srityje ES mastu numatytas 15 mlrd. Eur didesnis finansavimas, dabar siekiantis 80 mlrd. Eur“, – pabrėžiama pranešime.

„Prezidento nuomone, išaugusios ES lėšos dėl depopuliacijos veiksnio ir padidinto Sanglaudos kofinansavimo turėtų būti nukreiptos į kokybiškai naujų, pokyčius nulemiančių projektų ir iniciatyvų parengimą bei įgyvendinimą“, – priduriama jame.

G. Nausėda atkreipė ministrų dėmesį, kad „aktyviai seks ES lėšų panaudojimo principus ir skirs dėmesį lėšų panaudojimo kontrolei“.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
A. Veryga: įtarimai įgaliojimų viršijimu parodo situacijos nesupratimą

Sveikatos apsaugos viceministrei Linai Jaruševičienei pateikti įtarimai dėl jai suteiktų įgaliojimų viršijimo...

D. Trumpas JAV verslui davė 45 dienas nutraukti ryšius su „TikTok“ ir „WeChat“

JAV prezidentas Donaldas Trumpas, pradėjęs kampaniją prieš kinų valdomas technologijų bendroves, savo šalies...

Ž. Vaičiūnas apie TATENĄ: neatsakinga toleruoti tai, kas vyksta Astravo AE

Žygimantas Vaičiūnas, energetikos ministras, pareiškė, kad už branduolinę saugą atsakinga Tarptautinės...

Pramonė
07:45
JAV per parą – daugiau nei 2.000 mirčių

JAV per praėjusią parą užregistruota per 2.000 naujų mirčių nuo koronavirusinės infekcijos COVID-19. Be...

„Ritualiniai šokiai“ rinkimų maratone jau prasidėjo

Šiandien vakare užsidarys „langelis“, priimantis pareiškinius dokumentus iš partijų, keliančių savo kandidatų...

JAV teiks JT rezoliucijos projektą dėl ginklų embargo Iranui pratęsimo

Jungtinės Valstijos ateinančią savaitę pateiks Jungtinių Tautų Saugumo Tarybai rezoliucijos projektą, kuriuo...

Verslo aplinka
2020.08.06
JAV naujų paraiškų dėl nedarbo išmokų skaičius sumažėjo iki 1,19 mln. per savaitę

Jungtinėse Valstijose praėjusią savaitę pirmą kartą dėl nedarbo išmokų besikreipusių gyventojų skaičius...

Verslo aplinka
2020.08.06
Baltarusijos prezidento rinkimuose Lietuvoje kol kas balsavo apie 30 žmonių 

Baltarusijos ambasadoje Lietuvoje per išankstinį balsavimą prezidento rinkimuose savo valią kol kas išreiškė...

Verslo aplinka
2020.08.06
Teismas atmetė 240 mln. Eur Lietuvos ieškinį prieš „Veolia“ ir „Icor“

Vilniaus apygardos teismas atsisakė priimti Energetikos ministerijos, atstovaujančios Lietuvos Respublikai,...

Pramonė
2020.08.06
Minske prie Lietuvos ambasados buvo sulaikyta S. Tichanovskajos patikėtinė

Minske prie Lietuvos ambasados buvo sulaikyta kandidatės į Baltarusijos prezidentus Svetlanos Tichanovskajos...

Verslo aplinka
2020.08.06
G. Nausėda: dėl prastų matematikos rezultatų sistemines problemas turės spręsti naujas ministras

Dėl prastų matematikos rezultatų būtina spręsti sistemines problemas, tą turės daryti naujasis švietimo,...

Verslo aplinka
2020.08.06
Suomijoje prasideda antroji COVID-19 pandemijos banga 1

Suomijoje vėl spartėja naujojo koronaviruso plitimas, ketvirtadienį pranešė sveikatos apsaugos pareigūnai,...

Verslo aplinka
2020.08.06
G. Nausėda ragina A. Verygą greičiau baigti poilsiauti ir pateikti paaiškinimą 3

Prezidentas Gitanas Nausėda ragina sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą greičiau baigti poilsiauti,...

Verslo aplinka
2020.08.06
Atvykus į šalį iš rizikos zonoms priskiriamų šalių Vokietija reikalaus koronaviruso testo

Vokietija nuo šeštadienio reikalaus, kad žmonės, atvykstantys iš koronaviruso rizikos zonoms priskiriamų...

Verslo aplinka
2020.08.06
Išsirikiuos kandidatus į Seimą keliančios partijos Premium

Penktadienį Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) baigs priiminėti pareiškinius dokumentus iš partijų, keliančių...

Verslo aplinka
2020.08.06
Panaudota beveik 18% ekonomikos skatinimo priemonėms numatytos sumos 1

Iš Ekonomikos skatinimo plane numatytų papildomų 4,9 mlrd. Eur šiuo metu panaudota 863 mln. Eur, skelbia...

Finansai
2020.08.06
Lenkijoje – naujas per parą nustatytų COVID-19 atvejų rekordas

Lenkijoje per pastarąją parą nustatyti 726 nauji koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejai, ir šis skaičius...

Verslo aplinka
2020.08.06
Paskelbti naujausi advokatų reitingai: aiški lyderė – „Sorainen“ Verslo tribūna 8

Tarptautinio teisės žinyno „Chambers Europe“ šių metų reitinguose pirmoje pozicijoje įsitvirtino teisės firma...

Paslaugos
2020.08.06
Viešinimo konkursų laimėtojai: nuo „vip communications“, „Fabulos“ iki „Carat“ Premium

2011–2018 m. labiausiai viešuosiuose pirkimuose sekėsi komunikacijos paslaugų agentūrai „vip communications“...

Rinkodara
2020.08.06
Viešinimo paslaugų pirkimo lyderiai – Kaunas, oro uostai ir Lietuvos paštas 1

2011–2018 m. labiausiai viešuosiuose pirkimuose sekėsi komunikacijos paslaugų agentūrai „vip communications“...

Rinkodara
2020.08.06

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus