Paskelbęs apie karių išvedimą, D. Trumpas neslėpė priešiškumo A. Merkel

Publikuota: 2020-07-30 10:57
Andrew Harnik „AP“ / „Scanpix“ nuotr.
svg svg
Andrew Harnik „AP“ / „Scanpix“ nuotr.

Paskelbęs sprendimą išvesti iš Vokietijos 12 tūkst. karių, JAV prezidentas Donaldas Trumpas akivaizdžiai pademonstravo, ką apžvalgininkai pastebėjo jau seniai, – kanclerei Angelai Merkel didelių simpatijų jis nejaučia.

Remiantis vietos žiniasklaidos pranešimais, JAV prezidento administracijos pareigūnai teigė, kad D. Trumpas pastaruoju metu savo prioritetu laikė išsiaiškinti galimybes iš Vokietijos perkelti dalį amerikiečių karių.

D. Trumpas ne kartą buvo surėmęs ietis su daugeliu JAV sąjungininkų, bet atrodo, kad jis jaučia ypatingą priešiškumą A. Merkel, kurios liberalus, technokratinis požiūris sprendžiant įvairius klausimus, pradedant koronaviruso pandemija, baigiant imigracija, labai skiriasi nuo Niujorko nekilnojamojo turto magnato atžaraus populizmo.

Pentagonui oficialiai paskelbus apie kontingento mažinimą, D. Trumpas pareiškė, kad taip nusprendė, nes Vokietija nevykdė NATO susitarimo, kad Aljanso narės sieks skirti gynybai mažiausiai 2% savo bendrojo vidaus produkto. Tačiau Italija ir Belgija, priimsiančios dalį perkeliamų JAV karių, gynybai išleidžia dar mažiau.

„Vokietija nemoka. Jie nesumokėjo savo mokesčių, – žurnalistams sakė D. Trumpas. – Jau daug metų Jungtinėmis Valstijomis buvo naudojamasi prekyboje, karyboje ir visame kame, o dabar aš čia ir tai ištaisau.“

D. Trumpas, taip pat turintis vokiškų šaknų, jau seniai kaltina antrąją pagal dydį NATO aljanso ekonomiką nesąžiningai naudojantis JAV apsauga ir tuo pat metu stengiantis užtvindyti rinkas savo gaminamais automobiliais ir kitomis eksporto prekėmis.

Akibrokštas dėl viršūnių susitikimo

Apie dalies amerikiečių karių išvedimą iš Vokietijos D. Trumpas pirmąkart užsiminė birželį, kai A. Merkel, dėjusi dideles pastangas sustabdyti naujojo koronaviruso plitimą savo šalyje, dėl nepalankios epidemiologinės padėties atmetė JAV prezidento planą surengti Vašingtone Didžiojo septyneto (G-7) viršūnių susitikimą.

D. Trumpas tikėjosi, kad šis renginys pabrėš Jungtinių Valstijų grįžimą prie įprasto gyvenimo ritmo prieš lapkričio 3-ąją vyksiančius prezidento rinkimus, per kuriuos jis susigrums su demokratu Joe Bidenu.

Be to, D. Trumpas tikėjosi suorganizuoti platesnį viršūnių susitikimą ir pakviesti Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną, pašalintą iš Didžiojo aštuoneto klubo po 2014 m. Maskvos įvykdytos Krymo aneksijos.

Senato užsienio ryšių komitete aukščiausias pareigas užimantis demokratas Robertas Menendezas sakė, kad sprendimas sumažinti kontingentą Vokietijoje yra „akibrokštas vienai iš mūsų artimiausių sąjungininkių“ ir kad šis žingsnis bus naudingas Rusijai.

„Tikriausiai šį vakarą Kremliuje šampanas liesis laisvai“, – pažymėjo R. Menendezas.

Vokietijos pareigūnai laikėsi panašios nuomonės.

„Tai nebus NATO stiprinimas, o greičiau Aljanso silpninimas“, – socialiniame tinkle „Twitter“ teigė Norbertas Rottgenas, Vokietijos Bundestago užsienio reikalų komiteto vadovas. N. Rottgenas taip pat pridūrė, kad tai kaip tik mažins JAV įtaką.

Tačiau D. Trumpo administracija taip pat ėmėsi veiksmų prieš Vokietiją dėl jos ryšių su Rusija. Anksčiau šį mėnesį Vašingtonas atvėrė kelią sankcijas dėl Rusijos ir Vokietijos bendro dujotiekio projekto „Nord Stream 2“.

„Visiškos priešingybės“

D. Trumpo pergalė per 2016 metų prezidento rinkimus JAV sąjungininkams buvo netikėta, bet dauguma mėgino su juo susitarti. Japonijos, Jungtinės Karalystės ir Prancūzijos lyderiai kvietėsi D. Trumpą į savo šalis, net jeigu Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas taip pat reiškė nepritarimą JAV lyderio politikai daugelyje sričių, pradedant kova su klimato kaita, baigiant santykiais su Iranu.

A. Merkel nuo pat pradžių menkai teslėpė savo panieką D. Trumpui.

Praėjus keliems mėnesiams nuo šio JAV prezidento kadencijos pradžios A. Merkel sukėlė šurmulį, pareiškusi, kad D. Trumpo vadovaujamos Jungtinės Valstijos, kaip ir Jungtinė Karalystė, nubalsavusi už išstojimą iš Europos Sąjungos, nebėra patikimos partnerės. Kanclerė pridūrė, kad Europa turėtų „imti savo likimą į savo rankas“.

D. Trumpas savo ruožtu ignoravo mandagaus elgesio su sąjungininkais normas. 2018 m. jis per „Twitter“ parašė, kad Vokietijos žmonės „gręžiasi prieš savo vadovybę“ dėl sprendimo priimti milijonus migrantų, kurį JAV lyderis vadino „didele klaida“.

D. Trumpas ne kartą konfliktavo su įtakingomis moterimis ir nevengė itin aštrių asmeniškų pasisakymų apie savo oponentes namuose, įskaitant Hillary Clinton ir Nancy Pelosi.

Vokietijos Marshallo fondo transatlantinių ryšių ekspertė Sudha David-Wilp sakė, kad lyderės lytis gali būti vienas iš veiksnių, bet A. Merkel taip pat „ėjo išvien“ su D. Trumpo pirmtaku Baracku Obama jo prezidentavimo pabaigoje.

B. Obama „Vokietiją laikė nepakeičiama partnere, ypač „Brexit“ kontekste“, pabrėžė S. David-Wilp.

„Taigi, taip pat manau, kad prezidentas Trumpas, be abejo, atsargiai vertino Angela Merkel, o ji – jį“, – pridūrė analitikė.

Be to, vertinant asmenybės atžvilgiu, „prezidentas Trumpas ir kanclerė Merkel yra visiškos priešingybės“, sakė S. David-Wilp.

Neseniai sociologinių tyrimų agentūros „Gallup“ atlikta apklausa parodė, kad tik 12% vokiečių pritaria, kaip Jungtinės Valstijos praktikuoja savo lyderystę.

Bulgarijoje įsikūrusio analitinio Liberaliųjų strategijų centro pirmininkas Ivanas Krastevas birželį per konferenciją Brookingso institute sakė įžvelgiąs pokyčių Vokietijoje, kuri „kadaise buvo viena labiausiai proatlantiškų šalių“.

Tačiau B. Obama, nors ir buvo asmeniškai populiarus, taip pat nesutardavo su Vokietija ir spaudė Berlyną atlaidžiau vertinti kitas Europos valstybes, įskaitant skolų prislėgtą Graikiją.

„Esu įsitikinęs, kad žmonės klys tikėdami, jog jeigu tiesiog sugrįš Bidenas, Europos ryšiai su Jungtinėmis Valstijomis atsikurs“, – pabrėžė I. Krastevas.

Planai dar neaiškūs

VŽ primena, kad Vašingtonas trečiadienį paviešino savo planus dėl JAV pajėgų perkėlimo Europoje, pagal kuriuos iš Vokietijos išvedama 12.000 karių.

6.400 iš jų bus siunčiami atgal į JAV, tačiau ateityje gali ir vėl būti rotuojami į Europą, o 5.600 – perkelti į kitas šalis. Šis procesas, Jungtinėms Valstijoms atsieisiantis kelis milijonus dolerių, turėtų prasidėti artimiausiomis savaitėmis, tačiau procesas truks gerokai ilgiau, greičiausiai kelerius metus, karių perdislokavimo logistika yra labai sudėtinga. Be to, D. Trumpas, kuris ir iniciavo karių perkėlimą, lapkričio mėnesį rengiamuose JAV prezidento rinkimuose, gali būti ir nebeperrinktas, tad JAV pozicija šiuo klausimu dar gali kisti.

Trečiadienio spaudos konferencijos metu JAV gynybos sekretorius Markas Esperis taip pat užsiminė, kad dalis perkeltų karių gali būti perdislokuoti ir į Lenkiją, bei Baltijos šalis. Kol kas konkretesnių planų JAV gynybos sekretorius nepateikė, kiek papildomų JAV karių galėtų atsirasti mūsų regione.

M. Esperis trečiadienio spaudos konferencijos metu taip pat kritikavo Vokietiją ir teigė, kad „Vokietija yra turtingiausia šalis Europoje. Ji gali ir privalo skirti daugiau lėšų savo gynybai“. Vis tik JAV gynybos sekretorius, nors ir išreiškė kritiką Vokietijai, nesiejo karių atitraukimo su Vokietijos pernelyg mažomis išlaidomis gynybai ir teigė, kad pokyčiai strateginis sprendimas, siekiant atgrasyti Rusijos ir Kinijos agresiją Europoje.

JAV gynybos sekretorius teigė, kad JAV esminis tikslas ir toliau išlieka Rusijos ir kitų didžiųjų galių atgrasymas Europoje. Vokietija praėjusiais metais bendrai gynybai skyrė 1,3% BVP. Vokietija teigia pasieksianti 2% tikslą iki 2024 metų.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Baltarusijos opozicija apskundė rinkimų rezultatus, žada įrodymus apie pažeidimus

Baltarusijos opozicijos kandidatė Sviatlana Cichanouskaja pateikė Centrinei rinkimų komisijai skundą dėl...

Rusijos ekonomika susitraukė 8,5% – mažiau nei prognozuota

Per antrąjį metų ketvirtį Rusijos sukurtas bendrasis vidaus produktas (BVP) – 8,5% kuklesnis nei to paties...

Seime – siūlymas nepripažinti A. Lukašenkos legitimiu vadovu 2

Seimo Užsienio reikalų komitetas (URK) trečiadienį priėmė pareiškimą, kuriuo rinkimus Baltarusijoje vadina...

Atsakydamas į padegamuosius balionus Izraelis smogė „Hamas“ taikiniams

Izraelio kariuomenė trečiadienį pranešė praeitą naktį atakavusi islamistų judėjimo „Hamas“ taikinius Gazos...

ES 10 kaimynių skirs 3 mlrd. Eur pandemijos padariniams švelninti 

Europos Sąjunga suteiks 3 mlrd. Eur finansinę pagalbą dešimčiai kaimyninių šalių partnerių koronaviruso...

Finansai
12:01
Lietuva sieks ES sankcijų Baltarusijai, nepavykus inicijuos nacionalines

Lietuva sieks, kad Europos Sąjunga (ES) įvestų sankcijas Baltarusijos pareigūnams, atsakingiems už rinkimų...

L. Linkevičius: S. Cichanouskaja nusiteikusi gerai, pasisakys artimoje ateityje 4

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sako, kad į Lietuvą atvykusi Baltarusijos opozicijos kandidatė...

Valstybinė žiniasklaida: Minske sulaikyti masinių neramumų koordinatoriai

Baltarusijos sostinėje sulaikyti „masinių neramumų koordinatoriai", vienas iš kurių vadovavo bendražygių...

Per antradienį Lietuvoje patvirtinti 26 nauji koronaviruso atvejai

Kaip praneša Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), per antradienį Lietuvoje patvirtinti 26 nauji koronaviruso...

JAV siūlo JT patęsti ginklų embargą Iranui neribotam laikui

Jungtinės Valstijos antradienį išplatino pakeistą Jungtinių Tautų rezoliucijos projektą, kuriuo dabar...

Nauja realybė keičia geriausio darbdavio stereotipą

Pastaraisiais metais, Lietuvos ekonomikai pasisukus darbuotojų naudai, darbdavio komunikacijos tema tapo...

Vadyba
10:31
Po rekordinio kryčio JK ekonomika oficialiai recesijoje

Jungtinės Karalystės (JK) ekonomika tarp balandžio ir birželio, šaliai kovojant su koronaviruso pandemija,...

Vilniuje už 24 mln. Eur bus remontuojamos gatvės

Vilniuje už 24 mln. Eur bus remontuojamos gatvės bei gyvenamųjų namų kiemai. Darbus atliks bendrovės „Kamitra...

V. Sinkevičius: efektyviausios sankcijos Baltarusijai būtų individualios 1

Eurokomisaras Virginijus Sinkevičius sako, kad efektyviausios sankcijos Baltarusijai už rinkimų klastojimą ir...

JAV prezidento posto siekiantis J. Bidenas kampanijos partnere pasirinko senatorę K.Harris  1

 JAV prezidento posto siekiantis demokratas Joe Bidenas savo rinkimų kampanijos partnere antradienį pasirinko...

Ekonominės sankcijos Baltarusijai: mažai tikėtinos, bet kirstų ir Lietuvos verslui Premium 2

Baltarusijoje įtampai po prezidento rinkimų nerimstant, situaciją šalyje kaimynėje atidžiai stebi ir Lietuvos...

Pramonė
05:45
Sienų kontrolė gali būti pratęsta iki rugsėjo vidurio

Ministrų kabinetas trečiadienį svarstys, ar pratęsti sienų kontrolę oro ir jūrų uostuose iki rugsėjo 14...

Vyriausybėje – siūlymai nedrausti atvykti užsienio studentams, investuotojams

Vyriausybė trečiadienį svarstys ministerijų siūlymus netaikyti draudimų dėl koronaviruso pandemijos atvykti...

Seimo komitetas svarstys grūdų augintojų prašymą numatyti lėšų derliaus supirkimui 3

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas trečiadienį svarstys grūdinių kultūrų augintojų prašymą numatyti lėšų šių...

Pramonė
07:50
Statoma nauja mokslo erdvė: vienas akcentas neleis suabejoti, kokios srities specialistams ji priklauso  Verslo tribūna 3

Realybe virsta daugiau nei prieš 5 metus sukurta vizija – Vilniuje, Linkmenų gatvėje, netrukus ims kilti...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus