Krizės valdymo pamokos verslui: ko galime pasimokyti iš IT

Publikuota: 2020-07-30
Įmonės nuotr.
svg svg
Įmonės nuotr.
JAV programavimo paslaugų įmonės „Devbridge“ viceprezidentas ir Lietuvos padalinio vadovas

Pandemijos supurtyti verslai pamažu pratinasi prie naujos realybės, akivaizdu, kad išvengti neigiamų padarinių pavyko nedaugeliui. Karantino metu stabiliausiuoju tituluotas IT sektorius galėjo jaustis ramiau, tačiau tik tuo atveju, jei neturėjo tiesioginių sąsajų su pandemijos paveiktais klientais, o taiklius sprendimus verslui sugebėjo pasiūlyti laiku.

„Devbridge“ klientai, esantys Šiaurės Amerikoje ir Vakarų Europoje, kaip ir daugelis, Covid-19 pradžioje bandė suprasti, kaip esama situacija juos paveiks. Tačiau greitai susivokė, kad vienintelis būdas vykdyti veiklą, skubiai skaitmenizuoti paslaugas. Daugumai tai tapo atsivėrusia verslo plėtros galimybe sąmoningai didinti kuriamų produktų apimtis.

Efektyvesnis procesų ir produktyvumo valdymas

Koronavirusui įsisiautėjus daugelyje pasaulio šalių, staiga buvo uždaryti ir vieno iš mūsų kliento biurai Indijoje. Privalėjome kuriamą produktą paleisti į rinką 4 mėnesiais anksčiau nei planuota. Priešingu atveju, klientas būtų privalėjęs visiškai sustabdyti savo veiklą.

Karantino metu Lietuvoje nemažai verslų gerokai pasistūmėjo elektroninės prekybos srityje, tai gana akivaizdu. Tačiau, kad ir kiek kalbėtume apie skaitmenizaciją, pagrindiniai verslo procesai šioje srityje vis dar atsilieka. Vis dėlto yra daug kitų sričių, apie kurias dažnai organizacijų vadovai nepagalvoja. Pavyzdžiui, komunikavimas el. erdvėje su savo darbuotojais ar klientais, komandos produktyvumo valdymas, naudojantis vidiniais kompanijos duomenimis, pardavimų strategijos optimizavimas, matuojant kiekvieną pardavimų žingsnio efektyvumą, ir dar daug kitų pavyzdžių, į kuriuos galima žiūrėti visiškai kitaip pasitelkus kaupiamus ir jau sukauptus duomenis. Lietuvoje vis dar gana atsargiai kalbama apie šių duomenų analizę ir jos integravimą į skaitmeninių įrankių kūrimą, nors, pavyzdžiui, naujojo produkto kūrimo sąmatoje tai sudarytų tik 0,5–5% visos darbų apimties.

Lanksčiau keisti verslo modelio principus

Pagrindinės mūsų veiklos vykdymui pandemija praktiškai neturėjo įtakos, karantino metu sėkmingai nuotoliniu būdu darbus pradėjome su dviem stambiais klientais. Šiuo požiūriu IT verslai turi akivaizdų pranašumą. Nuo verslo pradžios „Devbridge“ vadovų komandoje priėmėme sprendimą neturėti lokalios gamybinės infrastruktūros, o viską nuomojame. Pagrindinės paslaugos iškeltos į „debesį“ (angl. Cloud based infrastructure), tad čia didelių pokyčių nebuvo.

Nemažą darbo laiko dalį sudaro tiesioginis darbuotojų bendravimas su klientu, komandiruotės užsienio šalyse, tad visi procesai – dar gerokai iki karantino buvo visiškai pritaikyti patogiam nuotoliniam darbui. Labiausiai reikėjo prisitaikyti prie naujo projektų pritraukimo modelio, poreikių iš kliento pusės išsiaiškinimo. Prasidėjus karantinui, skristi pas klientą į JAV, JK ar Kanadą negalėjome, tad reikėjo greitai sugalvoti efektyvių būdų išsiaiškinti reikalavimus ir parduoti kompetenciją naujiems klientams.

Nuolat investuoti į vidinių įrankių kūrimą

Akivaizdu, kad krizei niekada nepasiruoši, visko nenumatysi, bet yra daug higieninių dalykų, kuriuos verslas privalo daryti geriausiais laikais, kad atėjus sudėtingai situacijai, kiek įmanoma ramiau ir su daugiau informacijos būtų galima priimti apgalvotus sprendimus. O informaciją gali padėti išanalizuoti pasitelkiami vidiniai įrankiai.

Esu matęs daugybę situacijų, kai verslai trumparegiškai pasirenka didžiules verslo valdymo sistemas, kurios lyg ir padeda spręsti daugelį problemų, tačiau dėl savo universalumo, monolitiškumo, integracijų stokos kitose vidinėse sistemose, negali pateikti išsamesnių įžvalgų. Čia nugali paprastumas. Sistemos turi tarnauti verslui, o ne priešingai, tad visada patariame savo klientams susikurti tokį sprendimą, kuris darbą supaprastins ir pateiks įžvalgų apdorojus HR, finansų, gamybos, operacijų, pardavimų ir kitus duomenis vienu metu.

Patys dažnai pasinaudojame rinkoje gerai žinomais sprendimais, ypač gerai yra išdirbti gamybos valdymo, HR įrankiai, tačiau versle tai tik viena dalis. Gamybos ir finansų planavimo, portfelio valdymo, ataskaitų klientams pateikimo įrankius kuriame ir palaikome patys. Verslui tai didelė investicija, su partneriais seniai priėmėme sprendimą, kad čia investuoti privalome, turime nuolatines komandas, kurios dirba vien prie šių darbų. Jei atsiranda papildomo laiko, ir kitų komandų nariai noriai įsitraukia į procesus ir prisideda, įneša labai daug gerų idėjų.

Sunkiausius sprendimus būtina priimti laiku

Teko matyti daug situacijų, kada vadovai parengia strategiją, verslo sprendimus ir jų laikosi įsikandę bet kokia kaina, nors situacija versle ar rinkoje jau stipriai pasikeitusi. Vėlgi turint informacijos, verslas privalo reaguoti čia ir dabar. Tai, kas suveikė sprendžiant problemą verslui esant „ant bangos“, tikrai nesuveiks korekcijos metu. Dažnai vadovai neperlipa per save ir nenori daryti nepopuliarių sprendimų, pasiteisinama ilgalaike strategija, verslo plėtra ateityje nesuprantant, kad ateitį būtent dabar ir kuriame, arba kad jos gali ir nebūti. Tokie momentai – geriausias laikas pasitikrinti vadovų komandą. Džiaugiuosi, kad praeityje esame turėję daug įvairių situacijų, kuriose atsiskleidė ne tik mūsų vadovų komandos stiprybės, bet ir silpnybės. Karantino metu vadovų komandos susikalbėjimas privalo būti aukščiausio lygio.

Bene viena iš geriausių pamokų – sunkiausius sprendimus priimti geriausiais laikais ir tokius sprendimus priimti greitai. Esant vienokiai ar kitokiai verslo korekcijai, norisi fokusuotis į konkretaus iššūkio sprendimą ir negalvoti apie tai, kaip, pavyzdžiui, pakeisti ką nors vadovų komandoje.

Nuo pirmosios „Devbridge“ įkūrimo dienos neturėjome išorinių investuotojų, stovinčių už nugaros ir gelbstinčių, jei kas nors nepavyktų. Nesvarbu, ar krizė buvo 2008–aisiais, kai tik pradėjome savo veiklą Čikagoje, ar šios pandemijos akivaizdoje, visada jautėme didelę atsakomybę prieš savo komandą. Suprantame, kad mūsų žmonės ne tik dirba kartu su mumis, jie turi šeimas, kuria savo gerovę, skolinasi pirkdami būstą ir turi įvairiausių ilgalaikių įsipareigojimų. Tad kiekvieną kartą susimąsčius, kad viena vadovo klaida gali turėti negrįžtamų padarinių, kyla dar didesnė motyvacija galvoti, kaip nuolat stiprinti verslą, kad žmonės ne tik save realizuotų, uždirbtų, bet ir jaustųsi saugūs.

Komentaro autorius – Viktoras Gurgždys, JAV programavimo paslaugų įmonės „Devbridge“ viceprezidentas ir Lietuvos padalinio vadovas

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Mirė koronavirusu sirgęs pranciškonų vienuolis

Antradienį mirė Santaros klinikose gydytas koronavirusu sirgęs pranciškonų vienuolis iš Kretingos.

Geriausiai abiturientai išlaikė anglų kalbos egzaminą, prastėja matematikos rezultatai

Geriausiai abiturientai išlaikė valstybinį anglų kalbos egzaminą – beveik dešimtadalis gavo šimtukus,...

Valstybė ketina parduoti Palangos vilą „Auska“ 4

Valstybė planuoja parduoti sovietmečiu statytą ir tiems laikams itin prabangią Palangos vilą „Auska“, rašo...

Alaus gal nepavadino, bet į ministerijos kėdę pasodino 7

„Toks tokį pažino ir ant alaus pavadino“, – byloja liaudies patarlė. Tiesa, ekonomikos ir inovacijų ministras...

Dreba paskutinio Europos diktatoriaus valdžios pamatai Premium 1

Rugpjūčio 9 d. Baltarusijoje vyksiantys prezidento rinkimai pagal dabartinį prezidentą Aliaksandą Lukašenką...

Po sprogimų Beirute – dešimtys žuvusiųjų, tūkstančiai sužeistų

Du galingi sprogimai, antradienį driokstelėję Libano sostinėje Beirute, pražudė per 100 žmonių, daugiau nei...

Verslo aplinka
2020.08.04
Valstybės auditorė: ekonomikos skatinimo plane atsiranda nebūtinų projektų

Vyriausybės patvirtintame 6,3 mlrd. Eur vertės ekonomikai po krizės gaivinti skirtame „Ateities ekonomikos...

Verslo aplinka
2020.08.04
Teismas atsisakė priimti R. Kurlianskio skundą dėl VSD, prokurorų ir teisėjų veiksmų

Vilniaus apygardos administracinis teismas praėjusią savaitę atsisakė priimti buvusio koncerno „MG Baltic“...

Verslo aplinka
2020.08.04
Prezidentūra: ministras A. Veryga negali likti nuošalyje, turi pateikti paaiškinimą 2

Prezidentūra laukia sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Veygos paaiškinimo dėl korupcijos skandalo su...

Verslo aplinka
2020.08.04
Graikijos premjeras pertvarkė ministrų kabinetą

Graikijos ministras pirmininkas Kiriakas Micotakis antradienį pertvarkė savo ministrų kabinetą, siekdamas...

Verslo aplinka
2020.08.04
Keturi nauji koronaviruso atvejai yra susiję su protrūkiais, du – įvežtiniai

Keturi iš 17 naujų koronaviruso atvejų yra susiję su žinomais protrūkiais, du – įvežtiniai, aštuonių...

Verslo aplinka
2020.08.04
G. Nausėda su Valstybės kontrolės, STT ir VPT atstovais aptars koronaviruso pirkimus 1

Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį su Valstybės kontrolės, Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) ir Viešųjų...

Verslo aplinka
2020.08.04
JAV pastarąsias dvi dienas užfiksuota kiek mažiau naujų COVID-19 atvejų

Jungtinėse Valstijose per parą užregistruotas 46.321 užsikrėtimo naujuoju koronavirusu atvejis, rodo...

Verslo aplinka
2020.08.04
Lietuvos vežėjams mirksi viltis

Lietuvos vežėjams, sunerimusiems dėl Mobilumo paketo reikalavimų, gerokai apsunkinsiančių konkurenciją,...

Už neperdirbtas plastiko pakuotes – mokestis nuo 2021 m.  Premium

Kad papildytų dėl „Brexit“ ir subsidijų nuo COVID-19 nukentėjusioms šalims nusekusį Europos Sąjungos...

Pramonė
2020.08.04
Kas pakeis vokiečių mėgstamą A. Merkel? Premium

Angela Merkel, Vokietijos kanclerė, per šią sveikatos krizę buvo ryški lyderė tiek namuose, tiek ir Europos...

Verslo aplinka
2020.08.04
Įsigaliojo darbuotojų komandiravimo reguliavimo pakeitimai Verslo tribūna

Nuo liepos 30 dienos įsigaliojo prieš dvejus metus priimti darbuotojų komandiravimo reguliavimo pakeitimai.

Vadyba
2020.08.04
Ekonomikos viceministrė – V. Jankauskaitė-Milčiuvienė, patarėjas – J. Pinskus 15

Ekonomikos ir inovacijų viceministre antradienį pradeda dirbti Vitalija Jankauskaitė-Milčiuvienė, kelis...

Verslo aplinka
2020.08.03
PSO perspėja, kad „sidabro kulkos“ nuo COVID-19 gali nepavykti rasti 4

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pirmadienį perspėjo, kad „sidabro kulkos“ kovai su naujuoju...

Verslo aplinka
2020.08.03
Už JAV skirtus 24 mln. Eur modernizuota kariuomenės aviacijos bazė Šiauliuose

Už Jungtinių Valstijų (JAV) skirtus 24 mln. Eur modernizuota Karinių oro pajėgų (KOP) Aviacijos bazė...

Verslo aplinka
2020.08.03

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus