Derybose Briuselyje ES „taupieji“ spaudžia karpyti ūkio gaivinimo fondą

Publikuota: 2020-07-19
„Reuters“ / „Scanpix“ nuotr.
svg svg
„Reuters“ / „Scanpix“ nuotr.

Europos Sąjungos vadovams sekmadienio vakarą atnaujinus derybas dėl ekonomikos gaivinimo plano, Nyderlandų vadovaujama „taupiųjų“ šalių grupė pareikalavo sumažinti lėšas, kurios nuo koronaviruso nukentėjusioms valstybėms būtų skiriamos kaip negrąžinamos subsidijos, pranešė šaltiniai.

ES vadovai dėl planuojamo 750 mlrd. Eur fondo tariasi nuo penktadienio. Paskutinis derybų raundas prasidėjo pusę devynių vakaro Lietuvos laiku, kai kurie diplomatai prognozuoja, kad susitikimas gali nusitęsti iki pirmadienio ryto.

Derybų išvakarėse Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles'is Michelis (Šarlis Mišelis) pasiūlė, kad fonde subsidijos sudarytų 500 mlrd., o paskolos – 250 mlrd. Eur. Šias lėšas Europos Komisija ketina pasiskolinti tarptautinėse rinkose.

Derybų metu subsidijų dalį jis jau sumažino iki 450 mlrd. Eur, bet Nyderlandų premjeras Markas Rutte (Markas Riutė) su sąjungininkais reikalauja tolesnių karpymų bei griežtesnės išlaidų kontrolės. 

„Taupieji toliau siekia sumažinti subsidijų dalį fonde“, – BNS sekmadienio vakarą sakė apie derybų eigą informuotas pareigūnas, kalbėjęs anonimiškai dėl klausimo jautrumo.

Anot Briuselio žiniasklaidos pranešimų, derybų metu svarstoma, kad subsidijų dalis fonde gali būti sumažinta iki 350-400 mlrd. Eur.

Jei vadovai ras kompromisą dėl fondo dydžio, Europos Vadovų Tarybos pirmininkas pirmadienio naktį gali pateikti detalų atnaujintą pasiūlymą, kuriame atsispindėtų kiekvienai šaliai tenkanti dalis, tačiau taip pat lieka tikimybė, kad neradus kompromiso viršūnių susitikimas žlugs. 

Diskusijas su olandais Lietuvos ambasadorė Briuselyje Jovita Neliupšienė sekmadienio vakarą apibendrino žaisminga metafora.

„Antroji Europos Vadovų Tarybos diena sukosi aplink purius, bet skalsius olandiškus blynelius. Trečiąją dieną, regis, ES27 pavyko sutarti, kad ES daugiamečio pyrago skonis patinka visiems, tačiau niekaip nesutariama, kokiomis vyšniomis tą pyragą reiktų puošti. Taigi, regis, kad „Odė džiaugsmui“ šįvakar dar neskambės, tad klausysiuos „Wake me up“, – tviteryje apie 22 valandą parašė Lietuvos ambasadorė.

„Odė džiaugsmui“ yra ES himnas.

Lietuvos interesai

Neoficialūs skaičiavimai rodo, kad pagal šeštadienio pasiūlymus negrąžintina parama Lietuvai galėjo sudaryti apie pustrečio milijardo eurų, be to, Lietuva galėtų prašyti apie du milijardus eurų papildomų paskolų.

Kartu su atsigavimo fondu turėtų būti pristatytas ir atnaujintas daugiau kaip trilijono eurų 2021-2027 metų ES biudžeto projektas.

Lietuvai derybose atstovaujantis prezidentas Gitanas Nausėda sakė, kad prieš darbo vakarienę „taupiųjų šalių“ grupės ir Pietų Europos šalių pozicijos dar buvo „ganėtinai išsiskyrusios“, o susitarimas įmanomas, bet ne garantuotas.

„Esame pasirengę čia būti, tiek kiek reikia iki pergalingos pabaigos. Na bet jei nesimatys kol kas tos pabaigos, esame pasirengę vėl susitikti neužilgo, jeigu tai bus įmanoma dėl prastėjančios koronaviruso situacijos“, – šeštadienio popietę sakė G. Nausėda.

Vėlų sekmadienio vakarą Prezidentūra atnaujino oficialią šalies vadovo darbotvarkę – joje vietoje planuoto generolo laipsnių įteikimo dviem karininkams numatytas dalyvavimas Europos Vadovų Tarybos sesijoje. 

Prieš lemiamą derybų raundą Lietuvos prezidentas prioritetu išskyrė paramą žemės ūkiui, kad tiesioginės išmokos ūkininkams sparčiau priartėtų prie ES vidurkio.

„Baltijos valstybių pozicija yra tokia, kad mes esame pasiruošę kompromisams, bet tie kompromisai negali būti daromi bet kokia sąskaita be raudonų linijų“, – kalbėjo prezidentas.

„Yra fondai, su kurių sumažinimu mes nesutiksime ir dėl tos priežasties, net jei taip ir atsitiktų, turėsime kontrpasiūlymų, kurie pirmiausia yra susiję su didesne parama žemės ūkiui“, – sakė G. Nausėda.

Šeštadienį atnaujintame ES biudžeto projekte Lietuvai pasiūlyta papildoma 125 milijonų eurų parama žemės ūkiui, tačiau Lietuvos delegacija žada siekti daugiau.

Baltijos šalių ūkininkai šiuo metu gauna mažiausias tiesiogines išmokas ES – jos siekia apie 170 eurų už hektarą, tuo metu ES vidurkis – daugiau kaip 250 eurų. 

Viršūnių susitikimo pradžioje G. Nausėda žadėjo reikalauti, kad jau kitąmet išmokos būtų pakeltos iki 196 eurų.

Neskaitant žemės ūkio, šeštadienį atnaujintame ES biudžeto projekte pasikeitė dar viena Lietuvai svarbi eilutė – Ch. Michelis sutiko nuo 139 iki 189 mln. eurų padidinti finansavimą vadinamajai Specialiajai tranzito schemai, kuria naudojasi Rusijos piliečiai, keliaujantys per Lietuvą tarp pagrindinės Rusijos dalies ir Karaliaučiaus srities.

Kitais Lietuvai svarbiais klausimais – dėl vadinamosios sanglaudos paramos ir Ignalinos atominės elektrinės uždarymo darbų finansavimo – pokyčių kol kas nenumatoma. 

Vadinamoji sanglaudos parama 2021–2027 metais Lietuvai gali mažėti iki 24 proc., nes Lietuvos ekonomikos rodikliai priartėjo prie bendrijos vidurkio.

Šį nuosmukį gali šiek tiek sumažinti kompensacija dėl emigracijos sukeltų nuostolių – Lietuvai ji siektų apie 180 mln. Eur.

Ignalinos atominės elektrinės uždarymo darbams naujoje finansinėje perspektyvoje siūloma skirti 490 mln. Eur.

Ginčai dėl teisės

Ginčų derybose kelia ir Vakarų europiečių siekis, kad lėšų skyrimas būtų susietas su tuo, kaip šalis laikosi teisinės valstybės principų. Tam labiausiai priešinasi su Briuseliu konfliktuojančios Vengrijos ir Lenkijos vyriausybės.

Lietuvos prezidentas G. Nausėda Prezidentūros išplatintuose komentaruose kategoriškos pozicijos šiuo klausimu neišsakė, bet pažymėjo, kad ši tema svarbi ne tik vengrams ir lenkams.

„Teisės viršenybės principo įgyvendinimo klausimu visų žvilgsnis krypsta į Lenkiją ir Vengriją, bet aš manyčiau, kad tokia pozicija ir toks požiūris nėra teisingas. Šiandien galbūt mes žvalgomės į šias valstybes, bet potencialiai toks teisės viršenybės klausimas bet kada gali iškilti bet kurioje ES šalyje, įskaitant ir senos demokratijos valstybes“, – teigė jis.

Viršūnių susitikimo metu žurnalistai kol kas neturėjo galimybės tiesiogiai užduoti klausimų prezidentui. Į ES Tarybos pastatą dėl koronaviruso rizikos žiniasklaida neįleidžiama, o Lietuvos žurnalistams pasiūlyta klausimus perduoti per prezidento patarėją žiniasklaidai.

Tai pirmasis viršūnių susitikimą po pandemijos protrūkio. ES Tarybos pastate mažiau ne tik žurnalistų, bet ir pačių diplomatų. Šaltinių teigimu, šioje Europos Vadovų Taryboje delegacijose be vadovo gali dalyvauti daugiausia šeši žmonės. Anksčiau delegacijų sudėtyje kartais būdavo ir iki 15 žmonių. 

G. Nausėda perspėjo, kad vėl spartėjant koronaviruso plitimui, netolimoje ateityje vadovams vėl gali tekti sugrįžti prie vaizdo konferencijų.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Baltarusija nerimsta trečią naktį 3

Naktį iš antradienio į trečiadienį Baltarusija vėl nerimo: Minske ir kituose miestuose žmonės vėl rinkose...

Verslo aplinka
2020.08.11
ES: Baltarusijos rinkimai nebuvo laisvi, šaliai gresia sankcijos

Europos Sąjunga antradienį pareiškė, kad savaitgalį vykę Baltarusijos prezidento rinkimai „nebuvo nei laisvi,...

Verslo aplinka
2020.08.11
G. Nausėda: ES gali siųsti atstovą derėtis su Baltarusijos valdžia 4

Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį, liepos 11 d., pranešė, kad Europos Sąjunga (ES) svarsto galimybę...

Verslo aplinka
2020.08.11
Vokietijos socialdemokratai išrinko kandidatą į kanclerius

Vokietijos centro kairės Socialdemokratų partija (SPD) pirmadienį pareiškė išrinkusi kandidatu į kanclerius...

Verslo aplinka
2020.08.11
Lietuva skyrė humanitarinę pagalbą Libanui

Lietuvos užsienio reikalų ministerija (URM) skyrė 50.000 Eur humanitarinei pagalbai Libanui, lėšos bus...

Verslo aplinka
2020.08.11
„Revolut“ nuostoliai trigubėjo 8

JK finansinių technologijų 2019 m. kompanija „Revolut“ patyrė trigubai didesnius nuostolius, nei 2018 m.,...

Rinkos
2020.08.11
Registruotis privalės visi, į Lietuvą atvykstantys lėktuvais ir laivais

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informavo, kad visi į Lietuvą oro ar jūrų transportu atvykstantys...

Laisvalaikis
2020.08.11
Ministras: S. Tichanovskaja į Lietuvą pasitraukė patyrusi Baltarusijos valdžios spaudimą 6

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius tvirtina, kad Baltarusijos prezidento posto siekusi opozicinė...

Verslo aplinka
2020.08.11
Rusija skelbia įregistravusi vakciną nuo COVID-19 4

Nepaisant pasaulio ekspertų abejonių greitai sukurtos vakcinos saugumu, Rusija skelbia įregistravusi pirmąją...

Laisvalaikis
2020.08.11
Investuotojų pasitikėjimas Vokietijos ekonomika – stipriausias nuo 2004 metų 

Įsibėgėjant Vokietijos ekonomikos – didžiausios Europoje – atsigavimui po koronaviruso pandemijos suduoto...

Rinkos
2020.08.11
Naujas įrašas: iš lapo skaitanti S. Tichanovskaja ragina nutraukti protestus 8

Opozicijos kandidatė Baltarusijos prezidento rinkimuose Svetlana Tichanovskaja „Youtube“ socialiniame...

Verslo aplinka
2020.08.11
Naktinius protestus Baltarusijoje pakeitė masiniai darbuotojų streikai 4

Baltarusija skelbia apie nacionalinį streiką – sąžiningų rinkimų reikalaujantys darbuotojai raginami šiandien...

Pramonė
2020.08.11
Per parą patvirtinta 18 naujų koronaviruso atvejų

Per praėjusią parą patvirtinta 18 naujų koronaviruso atvejų, bendras skaičius siekia 2.283, antradienį...

Verslo aplinka
2020.08.11
Užimtumo smukimas Jungtinėje Karalystėje – didžiausias nuo 2009 metų

Užimtumas Jungtinėje Karalystėje antrąjį šių metų ketvirtį sumažėjo daugiausiai per dešimtmetį, rodo...

Verslo aplinka
2020.08.11
Darbo inspekcija pradeda specialų projektą aiškintis priverstinio darbo atvejams

Valstybinė darbo inspekcija (VDI) pradėjo vykdyti bandomąjį projektą, skirtą aiškintis priverstinio darbo...

Verslo aplinka
2020.08.11
„Rinkimų konkursas“ – 12,7 kandidato į vieną Seimo mandatą Premium

Artėjančiuose Seimo rinkimuose ketina dalyvauti bemaž 1.800 kandidatų, tvirtina pareiškinių dokumentų...

Verslo aplinka
2020.08.11
Slovakija išsiuntė tris Rusijos diplomatus

Slovakija pirmadienį paskelbė išsiuntusi tris Rusijos diplomatus už „sunkų nusikaltimą“, o vietos...

Verslo aplinka
2020.08.11
Patvirtintų COVID-19 atvejų skaičius pasaulyje viršijo 20 mln.

Pasaulyje patvirtinta per 20 mln. užsikrėtimo koronavirusine infekcija COVID-19 atvejų, rodo naujienų...

Verslo aplinka
2020.08.11
Išsprendė sėdimo darbo problemą: į sporto iniciatyvas darbuotojus įtraukusi „Unlimited Carrier“ pastebi išaugusią motyvaciją Verslo tribūna 1

Kol daugelis įmonių suka galvą, kaip motyvuoti savo darbuotojus, Amerikos lietuvių kapitalo kompanija...

Vadyba
2020.08.11
Diktatoriai patys nesikeičia 8

Prezidento rinkimai Baltarusijoje demokratijos pergale netapo – tiesa, vargu ar kas iš tiesų to tikėjosi.

Verslo aplinka
2020.08.11

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus