Lenkijos prezidentu perrinktas A. Duda

Publikuota: 2020-07-13
Czarek Sokolowski (AP/„Scanpix“) nuotr.
svg svg
Czarek Sokolowski (AP/„Scanpix“) nuotr.

Remiantis naujausiais Lenkijos centrinės rinkimų komisijos duomenimis, šalies prezidentu yra perrinktas dabartinis šalies vadovas Andrzejus Duda. Suskaičiavus 99,97% balsų, jis užsitikrino 51,14% balsų. O Rafalas Trzaskowskis – 48,86%.

Atnaujinta: Papildyta infograma ir atnaujinti balsavimo rezultatai.

Kaip ir buvo galima tikėtis, kaimiškos vietovės ir mažesni miestai daugiausiai palaikė konservatyviosios valdančiosios „Teisė ir teisingumas“ partijos („PiS“) kandidatą A. Dudą, o didesni miestai – liberalių pažiūrių opozicinės partijos „Pilietinė platforma“ (PO) remiamą R. Trzaskowskį.

Lenkijos Nacionalinė rinkimų komisija skelbia tik preliminarų rinkėjų aktyvumą – visoje Lenkijoje jis siekia apie 67,97%, gavus rezultatus iš 99,88% šalies rinkimų apylinkių. Iš viso Lenkijoje yra 27.231 rinkimų apylinkė – duomenys gauti iš 27.188 apylinkių. Rinkimų dieną prognozuota, kad iš balsuoti ateis apie 70% rinkėjų, kurių Lenkijoje yra 30,193 mln.

Rinkimų komisijos duomenimis, didžiuosiuose miestuose aktyviausi buvo Varšuvos gyventojai – čia balsavo 76,32 balso teisę turinčių rinkėjų. Poznanėje balsavo 75,43%, Gdanske – 74,93  Krokuvoje – 73,21%, Vroclave – 73,16%. 70% balsavimo aktyvumo ribą viršijo Lodzės, Ščecino, Bygdoščiaus gyventojai.

Rinkimai vainikavo karčią rinkiminę kampaniją, kurioje vyravo kultūros klausimai, o vyriausybė, valstybinė žiniasklaida ir įtakinga Katalikų Bažnyčia vieningai rėmė A. Dudą.

VŽ primena, kad Lenkijoje prezidento rinkimai buvo numatyti dar gegužės 10 d., tačiau dėl naujo koronaviruso pandemijos buvo atidėti. Gegužės viduryje iš rinkimų kovos, nesulaukusi rinkėjų paramos, pasitraukė kita Piliečių platformos kandidatė Malgorzata Kidawa-Blonska ir jos vietą netikėtai užėmė liberalusis, proeuropietiškas R. Trzaskowskis.

„PiS“ partija bandė skubinti rinkimus ir organizuoti juos paštu, tačiau vėliau paaiškėjo, kad tokie rinkimai negali vykti dėl teisinių ir techninių priežasčių. ES taip pat ragino Lenkiją rinkimus atidėti. Pandemijos padariniai Lenkijos ekonomikai ir A. Dudos noras paskubinti rinkimus nurėžė A. Dudos pranašumą rinkimuose.

VŽ jau rašė, kad šie prezidento rinkimai yra ir tolimesnės šalies politikos pasirinkimas. Jeigu A. Dudai pavyks ir toliau išlaikyti prezidento postą, tai „PiS“ dar labiau sustiprins savo pozicijas visose valdžios institucijose ir greičiausiai paaštrins konfliktą su ES. Europos Komisija ne kartą kritikavo Lenkijos valdžią pažeidžiant teisės viršenybės principą. Kritikos strėlės į Lenkiją smigo ir dėl žiniasklaidos laisvės ribojimo.

Politologai prognozuoja, kad Lenkijos prezidento rinkimai neatneš esminių pokyčių santykiuose su Lietuva, tačiau jie gali pakeisti Varšuvos ryšius su Briuseliu, o tai darys įtaką Lenkijos pozicijoms regione.

[infogram id="c65d6525-4830-45d2-a553-43d7fa3b9c98" prefix="98x" format="interactive" title="Verslo aplinka: Lenkija išrinko prezidentą_II turas"]

L. Linkevičius: tikimės išsaugoti bendradarbiavimo intensyvumą ir kokybę

Lietuva tikisi po Lenkijos prezidento rinkimų išsaugoti pasiektą bendradarbiavimo intensyvumą ir kokybę, sako užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

„Mums reikėtų palūkėti oficialių rezultatų su išvadomis, sveikinimais, matome, kad vyko labai įtempta kova, bet mes jau sakėme ir anksčiau – kas bebūtų išrinktas Lenkijos prezidentu, labai tikimės išlaikyti ir kontaktų lygį, intensyvumą, kuris pasiektas, ir kokybę, nes tai labai svarbu mūsų abiejų šalių nacionaliniams interesams“, – BNS pirmadienį sakė L. Linkevičius.

„Mes gerbsime bet kurį sprendimą, mums palanku yra tai, kad būtų išsaugota, kas dabar sukurta. Aš kalbu ne tik apie intensyvumą kontaktų, bet ir apie strateginius projektus, pavyzdžiui, kalbant apie gynybą ir saugumą, NATO kontekste esame vienam segmente Baltijos šalys ir Lenkija. Tiesiog privalome išsaugoti visa tai, nes kas dvišaliu pagrindu vykta, svarbu mus visiems“, – komentuodamas rinkimų kaimyninėje šalyje rezultatus sakė L. Linkevičius.

Pasak jo, tolesnį bendradarbiavimą planuojama aptarti iškart – dar šią savaitę premjeras Saulius Skvernelis su keliais ministrais vyksta į Lenkiją minėti Žalgirio mūšio 610-ųjų metinių, kartu planuojami ir dvišaliai susitikimai, į kaimyninę šalį numatytas ir prezidento Gitano Nausėdos vizitas.

„Labai simboliška, premjeras su keturiais ministrais vykstame į Varšuvą, bus susitikimai su ministru pirmininku, su prezidentu A. Duda bus proga aptarti šviežiai tuos įspūdžius, o 15 dieną atvyks ir prezidentas (G. Nausėda), ir mes visi dalyvausime Žalgirio mūšio minėjimo 610-ose metinėse. Tai irgi parodo, kaip mus sieja mūsų  istorija, bet ne tik istorija, ir kova su propaganda, netikromis naujienomis, tai aktyviai vyksta iš mūsų oponentų pusės, čia mes su Lenkija esam vieni artimesnių bendradarbių“, – pažymėjo L. Linkevičius.

Prezidentas G. Nausėda ir premjeras S. Skvernelis su delegacija šią savaitę lankysis Lenkijoje, kur dalyvaus Žalgirio mūšio 610-ųjų metinių minėjimo ceremonijoje Griunvalde.

N. Mačiulis: Lenkijos ir ES santykiai lieka įtempti

Banko „Swedbank“ ekonomistas Nerijus Mačiulis sako, kad A. Dudos perrinkimo atveju Lietuvos ir Lenkijos santykiuose nieko naujo tikėtis nereikėtų, o Lenkijos ir Europos Sąjungos (ES) santykiai liktų įtempti. 

„Šių rinkimų rezultatas turi daugiau įtakos ne Lietuvos-Lenkijos santykiams, bet Lenkijos ir ES santykiams, nes A. Dudos oponento pergalės atveju būtų galima tikėtis sklandesnio bendradarbiavimo su ES institucijomis. Ne paslaptis, kad pastarąjį penkmetį Lenkijos ir ES santykiai buvo labai įtempti, nesutariama dėl įvairų aspektų, buvo pradėti įvairūs tyrimai dėl teisės viršenybės, dėl žiniasklaidos laisvės Lenkijoje, tai tikėtina, kad šiame fronte nieko labai nepasikeis“, – sakė N. Mačiulis. 

„Nelabai geras status quo yra išsaugomas ir toliau turbūt matysime sunkiau įgyvendinamus bendrus ES sutarimus ir projektus, derybų procesai gali būti sudėtingesni“, – pridūrė jis. 

Vilniuje pirmavo R. Trzaskowskis

Lenkijos piliečiai Vilniuje balsuodami šalies prezidento rinkimuose ryškia persvara palaikė Varšuvos merą R. Trzaskowskį.

Kaip rodo rinkimų komisijos Vilniuje duomenys, R. Trzaskowskis antrajame prezidento rinkimų ture sekmadienį Vilniuje surinko 352 balsus, o A. Duda sulaukė 129 rinkėjų palaikymo.

Iš viso Lietuvos sostinėje balsavo 481 rinkėjas, 141 jų – iš anksto nesiregistravę, o turėję pažymas, jog gali balsuoti užsienyje, t. y. atvykusieji į Vilnių trumpam.

A. Dudos požiūris į svarbiausius klausimus.

Užsienio politika

Per savo penkerių metų kadenciją A. Duda pirmenybę teikė santykiams su Jungtinėmis Valstijomis, ypač su prezidentu Donaldu Trumpu, o ne ryšiams su Europos Sąjunga.

A. Duda yra sakęs, kad santykiai su Vašingtonu yra svarbiausi jo šaliai. ES, į kurią Lenkija įstojo 2004 m., jis yra pavadinęs „įsivaizduojama bendrija, iš kurios turime mažai naudos“.

Likus vos keturioms dienoms iki Lenkijos prezidento rinkimų pirmojo rato, A. Duda apsilankė Vašingtone ir tapo pirmuoju užsienio lyderiu, pabuvojusiu Baltuosiuose rūmuose nuo koronaviruso pandemijos pradžios.

Saugumas

D. Trumpas pagyrė Lenkijos lyderį, kad šis „puikiai dirba“.

Per visą A. Dudos prezidentavimo laiką Lenkija teikia pirmenybę ginkluotės pirkimui iš JAV. Šalis įsigijo amerikietiškų naikintuvų „F-35“, raketų „Patriot“ ir sraigtasparnių „Black Hawk“.

Be to, Varšuva nutraukė sutartį dėl sraigtasparnių įsigijimo su „Airbus Helicopters“. Toks žingsnis pakenkė šalies santykiams su Prancūzija.

A. Duda yra už JAV ir NATO pajėgų buvimą Lenkijoje, laikomą svarbiu Rusijos atgrasymo veiksniu.

A. Duda žada iki 2030 m. padidinti gynybos išlaidas iki 2,5% bendrojo vidaus produkto (BVP) – daugiau nei NATO reikalaujamas minimalus 2% BVP rodiklis.

Be to, A. Duda remia Europos sankcijas Rusijai, įvestas po 2014 metų Krymo aneksijos.

Konstitucija

Lenkijos teismų sistemos reformas, kurias palaiko A. Duda ir valdančioji partija, griežtai kritikuoja šalies opozicija ir ES, teigiančios, kad šios reformos prieštarauja ir konstitucijai, ir europietiškiems standartams.

Europos Komisijos viceprezidentė Vera Jourova šių metų pradžioje pavadino šias reformas „griovimu“.

Nuo 2017 m. Briuselis pradėjo kelias pažeidimų procedūras dėl reformų, kurios, pasak A. Dudos, yra gyvybiškai svarbios kovojant su korupcija ir buvusių komunistų pareigūnų įtaka Lenkijos teisingumo sistemai.

Prezidento rinkimų kampanijos metu A. Duda taip pat ėmėsi prieš gėjus nukreiptos retorikos ir vaizdavo save tradicinių katalikiškų šeimos vertybių gynėju. Prezidentas „LGBT ideologiją“ palygino su naujo pavidalo komunistiniu indoktrinavimu.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Ketvirtą protestų vakarą baltarusiai vaikomi ašarinėmis dujomis ir guminėmis kulkomis

Naktis iš trečiadienio į ketvirtadienį Baltarusijoje vėl nepraėjo be smurto. Vidurdienį prasidėjusias taikias...

Verslo aplinka
2020.08.12
E. Macronas su V. Putinu aptarė padėtį Baltarusijoje

Vėlų trečiadienio vakarą Emanuelis Macronas, Prancūzijos prezidentas, su Rusijos vadovu Vladimiru Putinu...

Verslo aplinka
2020.08.12
Vengrija ir JAV pasirašė „visų laikų didžiausią“ karinį sandorį abiejų šalių istorijoje

Vengrija trečiadienį įsipareigojo įsigyti iš JAV 1 mlrd. USD (850 mln. Eur) vertės „oras – oras“ tipo raketų,...

Verslo aplinka
2020.08.12
„Ignitis grupė“: teismas sustabdė privalomą ESO akcijų išpirkimą 1

Valstybės netiesiogiai kontroliuojamos elektros ir dujų skirstymo bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“...

Pramonė
2020.08.12
JAV valdžia užsakė „Modernos“ COVID-19 vakcinų už 1,5 mlrd. USD

JAV biotechnologijų bendrovė „Moderna Inc.“ susitarė su šalies valdžia dėl eksperimentinės vakcinos nuo...

Verslo aplinka
2020.08.12
G. Nausėda siūlo Baltarusijoje kurti nacionalinę tarybą iš valdžios ir opozicijos atstovų 2

Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį pasiūlė Baltarusijoje įkurti nacionalinę tarybą iš valdžios ir...

Verslo aplinka
2020.08.12
Įvairiuose Baltarusijos miestuose žmonės rikiuojasi į gyvąsias grandines

Baltarusiai trečiadienį įvairiuose šalies miestuose ėmė rikiuotis į gyvąsias grandines, kiek anksčiau...

Verslo aplinka
2020.08.12
S. Skvernelis: didesnių griežtinimų artimiausiu metu nebus

Lietuvoje pastaruoju metu augant užsikrėtimų koronavirusu skaičiui, premjeras Saulius Skvernelis sako, kad...

Verslo aplinka
2020.08.12
Į Lietuvą „humanitariniais tikslais“ leista netrukdomai atvykti baltarusiams 4

Į Lietuvą bus leidžiama netrukdomai atvykti užsienio studentams, investuotojams, taip pat baltarusiams,...

Verslo aplinka
2020.08.12
Dauguma per pusvalandį pateiktų savarankiškai dirbančiųjų paraiškų – sėkmingos 1

Užimtumo tarnyba (UT) praneša, kad savarankiškai dirbantieji, kurie nori keisti ekonominę veiklą, buvo...

Gazelė
2020.08.12
Aptarė scenarijus, kaip skirstytų paramą verslui antrosios bangos atveju

Kilus antrajai COVID-19 pandemijos bangai, pagal verslo poreikius galėtų būti atnaujintos ir adaptuotos...

Gazelė
2020.08.12
Baltarusijoje po naktinių protestų ligoninėse 50 žmonių, milicija prisipažino šaudžiusi 1

Baltarusijoje po naktį į antradienį įvykusių protestų hospitalizuota per 50 žmonių, trečiadienį pranešė...

Verslo aplinka
2020.08.12
Baltarusijos opozicija apskundė rinkimų rezultatus, žada įrodymus apie pažeidimus

Baltarusijos opozicijos kandidatė Sviatlana Cichanouskaja pateikė Centrinei rinkimų komisijai skundą dėl...

Verslo aplinka
2020.08.12
Rusijos ekonomika susitraukė 8,5% – mažiau nei prognozuota

Per antrąjį metų ketvirtį Rusijos sukurtas bendrasis vidaus produktas (BVP) – 8,5% kuklesnis nei to paties...

Verslo aplinka
2020.08.12
Seime – siūlymas nepripažinti A. Lukašenkos legitimiu vadovu 14

Seimo Užsienio reikalų komitetas (URK) trečiadienį priėmė pareiškimą, kuriuo rinkimus Baltarusijoje vadina...

Verslo aplinka
2020.08.12
Atsakydamas į padegamuosius balionus Izraelis smogė „Hamas“ taikiniams

Izraelio kariuomenė trečiadienį pranešė praeitą naktį atakavusi islamistų judėjimo „Hamas“ taikinius Gazos...

Verslo aplinka
2020.08.12
ES 10 kaimynių skirs 3 mlrd. Eur pandemijos padariniams švelninti 

Europos Sąjunga suteiks 3 mlrd. Eur finansinę pagalbą dešimčiai kaimyninių šalių partnerių koronaviruso...

Finansai
2020.08.12
Lietuva sieks ES sankcijų Baltarusijai, nepavykus inicijuos nacionalines 5

Lietuva sieks, kad Europos Sąjunga (ES) įvestų sankcijas Baltarusijos pareigūnams, atsakingiems už rinkimų...

Verslo aplinka
2020.08.12
L. Linkevičius: S. Cichanouskaja nusiteikusi gerai, pasisakys artimoje ateityje 5

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sako, kad į Lietuvą atvykusi Baltarusijos opozicijos kandidatė...

Verslo aplinka
2020.08.12
Valstybinė žiniasklaida: Minske sulaikyti masinių neramumų koordinatoriai

Baltarusijos sostinėje sulaikyti „masinių neramumų koordinatoriai", vienas iš kurių vadovavo bendražygių...

Verslo aplinka
2020.08.12

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus