G. Nausėda: Kruonio HAE nebus naudojama Astravo AE rezervui

Publikuota: 2020-07-13
Juliaus Kalinsko („15min“) nuotr.
svg svg
Juliaus Kalinsko („15min“) nuotr.

Kruonio hidroakumuliacinėje elektrinėje (HAE) pirmadienį apsilankęs prezidentas Gitanas Nausėda pareiškė, kad šis objektas negalės būti naudojamas Baltarusijos Astravo atominės elektrinės (AE) rezervo reikmėms. Jis pridūrė, kad skubotas branduolinės elektrinės paleidimas keltų grėsmę visam regionui.

Susitikime su energetikos ministru bei valstybės valdomos „Ignitis grupės“ vadovais aptarta ir vietinės elektros gamybos problematika, Kruonio elektrinės plėtra.

G. Nausėda: šiuo metu nėra prielaidų Astravo AE veikti saugiai

„Man buvo labai svarbu išsiaiškinti, ar Astravo atominės elektrinės atveju Kruonio hidroakumuliacinė galėtų būti naudojama kaip rezervas. Tai gavau visus patikinimus, kad tiek technine, tiek teisine to žodžio prasme šis objektas nebus naudojamas kaip rezervas Astravo atominės elektrinės. Tai reiškia, kad Astravo statytojai turės rūpintis rezervo paieškomis kitur ir tai bus jų rūpestis“, – žurnalistams Kaišiadorių rajone kalbėjo prezidentas.

„Bet kuriuo atveju reikėtų konstatuoti labai aiškiai, kad šiuo metu nematome jokių prielaidų šiai atominei elektrinei dirbti saugiai. Jos funkcionavimas arba pernelyg ankstyvas paleidimas sukeltų grėsmę ne tiktai aplinkinių regiono valstybių saugumui, bet ir pačiai Baltarusijos tautai ar Baltarusijos valstybei“, – pridūrė jis.

Pasiteiravus, ar Lietuva nerizikuoja energetikos sistemos regione patikimumu neleisdama naudotis Kruonio HAE, prezidentas teigė, kad kritiniu atveju prireikus Lietuvos paslaugų, jos Baltarusijai brangiai kainuotų.

„Jeigu blackout'o (sisteminės avarijos – BNS) arba kitų ekstremalių situacijų, aplinkybių vedami mes padėtumėme mūsų kaimyninei valstybei išvengti avarijų arba to vadinamojo blackout'o, tai būtų pateiktos sąskaitos, kurios būtų skaičiuojamos daugeliu milijonų. Tai garantuotų sistemos saugumą, bet už tokią paslaugą ekstremaliomis aplinkybėmis tektų labai brangiai mokėti“, – kalbėjo prezidentas.

Ž. Vaičiūnas: Baltarusija rezervo neprašė, Lietuva informavo, kad jo nesuteiks

Energetikos ministras Ž. Vaičiūnas patikino, kad Kruonio HAE negali būti naudojama kaip rezervas, nors Baltarusija tokios paslaugos ir neprašė – Lietuva pagal gerąją praktiką informavo kaimynę apie šį savo sprendimą, įtvirtintą įstatymu ir kitais teisės aktais.

Jis patikino, kad Lietuva, neleisdama naudoti Kruonio HAE branduolinės jėgainės Baltarusijoje reikmėms nelaužo jokių susitarimų.

„Tikrai Lietuva neturi tokių įsipareigojimų, kurie būtų siejami su Astravo atominės elektrinės rezervo poreikiais ir tokiais poreikiais, kur yra planuojami“, – sakė ministras.

Ministras prezidento įvardytą galimybę panaudoti Kruonio HAE kokios nors sisteminės avarijos kontekste teigė, kad tai yra teorinė vienkartinė galimybė.

„Būtent apie tą atvejį, apie kurį kalbėjo prezidentas – pačiu kritiškiausiu atveju – yra tai pat parengti mūsų sistemos operatoriaus („Litgrid“ – BNS) planai, kaip tuomet turi būti elgiamasi, ir be abejo, galima galbūt neatmesti tokios galimybės, bet ji turbūt būtų vienkartinė ir po to jau tokia situacija nepasikartotų. Kalbame apie teorinę galimybę“, – žurnalistams sakė Ž. Vaičiūnas.

„Kadangi turime bendrą Baltijos šalių sistemą, jeigu būtų sistemos trikdis dėl neidentifikuotų priežasčių, kurios būtų siejamos būtent su Astravo atomine elektrine – tokiais atvejais galima būtų galbūt galvoti arba manyti apie tą teorinę galimybę pasinaudoti vieną kartą“, – aiškino ministras.

Šiuo metu Lietuva su Latvija ir Estija derasi dėl bendro Astravo AE elektros boikoto. Ž. Vaičiūnas sako, kad derybos vyksta intensyviai, tačiau  prognozuoja, kada jos baigsis. Ministras sveikino tai, kad Europos Komisija taip pat įsitraukė į procesą.

Prezidentas teigė, kad derantis su Latvija ir Estija dėl solidaraus Astravo AE elektros boikoto derėtų nepamiršti paties svarbiausio tikslo – Baltijos šalies elektros tinklų sinchronizavimo su žemynine Europa.

„Pirmiausia derybose kalbama apie tai, kad spartintumėme sinchronizacijos projektą. Tai yra vienas iš svarbiausių mūsų tikslų. Kartais mes pernelyg sufokusavę dėmesį į kitus dalykus, pamirštame, dėl ko visa tai. Visa tai dėl to, kad mūsų energetikos sistema susijungtų su kontinentine Europa“, – sakė G. Nausėda.

Aptarta ir galima Kruonio HAE plėtra

Prezidentas įvardijo Kruonio HAE kaip vieną iš svarbiausių Lietuvos energetikos sistemos elementų. Anot G. Nausėdos, elektrinei tenka labai svarbus vaidmuo užtikrinant Lietuvos energetikos sistemos funkcionavimo patikimumą.

„Kalbėjome apie planus, kalbėjome, kaip keisis šio objekto veikla tiek įgyvendinant sinchronizacijos projektą, tiek ir pereinant prie kitų, alternatyviosios energijos rūšių, didinant vietinius generavimo pajėgumus“, – sakė G. Nausėda.

„Ignitis gamyba“ birželį paskelbė, kad siekiant įvertinti galimus HAE modernizavimo variantus, užbaigtos 5-ojo hidroagregato technologinių ir socioekonominių galimybių studijos. Svarstant galimą 900 megavatų galios Kruonio HAE plėtrą 2019 metais buvo atlikta ir polių lauko bei infrastruktūros būklės studija.

„Ignitis gamyba“ birželį paskelbė, kad tyrimų duomenimis, kiekvienos iš technologinių alternatyvų Kruonio HAE įgyvendinimas atneštų ilgalaikę naudą visuomenei, o įvertinus grynąją diskontuotą socioekonominę naudą, geriausius rezultatus demonstruoja 110 MW naujo sinchroninio agregato arba 225 MW naujo asinchroninio agregato alternatyvos, kurių nauda viršytų 150 mln. Eur.

Investicijos į naują agregatą siektų apie 85 mln. arba 120 mln. Eur, o statybos užtruktų 4-5 metus. Vienos iš šių alternatyvų pasirinkimas priklausys, pasak bendrovės, nuo elektros rinkos ir sisteminių paslaugų poreikio šalyje ateityje.

„Diskutuojama nuo 2013 metų. Plėtra būtų prasminga, tai prisidėtų ne tik prie sistemos stabilumo ir saugumo užtikrinimo, bet taip prie atsinaujinančios energetikos integracijos (...) Prie tam tikrų papildomų finansinių paramos instrumentų toks projektas galėtų būti įgyvendintas“, – pirmadienį elektrinėje kalbėjo Ž. Vaičiūnas.

Valdomos valstybės valdomos energetikos įmonės „Ignitis grupės“ vadovas Darius Maikštėnas teigė, kad iki metų pabaigos turėtų būti daugiau detalių dėl galimybės išplėsti elektrinę.

„Matome, kad toks objektas objektas galėtų būti išvystytas. Jam, kad veiktų pilnai ekonomiškai atsiperkančiai, dar reiktų tam tikros paramos schemų. Šiuo metu nagrinėjame egzistuojančius reguliavimo mechanizmus, taip pat DNR planą ir manau, kad iki metų galo tam tikrą aiškumą dėl šio objekto turėsime“, – pirmadienį sakė D. Maikštėnas.

Tiek jis, tiek Kruonio HAE valdančios „Ignitis gamybos“ vadovas Rimgaudas Kalvaitis teigė, kad techniniu lygiu sprendimus neužtikrinti Astravo rezervo turi komentuoti elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“.

„Būtų turbūt nelabai etiška mums pasakoti tai, kas yra operatoriaus atsakomybėje. Mes vykdome visus įstatymus. Iš savo pusės jokių planų, jokių galimybių nagrinėti pagelbėjimą Astravui mes tikrai neturime“, – sakė R. Kalvaitis.

„Litgrid“ vadovas Daivis Virbickas BNS yra sakęs, kad Lietuvos pozicija dėl Kruonio HAE ir negalimybės jos panaudoti Astravo AE rezervui ne kartą buvo paaiškinta ir Baltarusijai, tačiau aiškaus šios šalies atsakymo, kaip bus užtikrinami rezervai Astravo AE, negauta.

Kruonio HAE vienintelė tokia elektrinė Baltijos šalyse. Ji balansuoja elektros gamybą ir suvartojimą, užtikrina avarinį Lietuvos energetikos sistemos rezervą, gali būti įjungta per kelias minutes po sisteminės avarijos.

Baltijos šalys šiuo metu priklauso posovietiniam BRELL žiedui, o iki 2025 metų ketina desinchronizuotis nuo jo ir sinchronizuotis su žemyninės Europos tinklais.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Seimo nariai surinko parašus: šaukiama neeilinė sesija dėl situacijos Baltarusijoje

Parlamentarai surinko parašus, kad kitą antradienį būtų šaukiama neeilinė sesija dėl suklastotų prezidento...

L. Linkevičius siūlys ES įvesti sankcijas Baltarusijos pareigūnams

Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sako, kad siūlys įvesti Europos Sąjungos sankcijas...

Beta.lt jungiasi prie iniciatyvos ATOSTOGOS MEDIKAMS ir pristato pasiūlymų medikams platformą Verslo tribūna

Jautriai reaguodami į šalį palietusią pandemiją, jungiamės prie iniciatyvos „Atostogos medikams“, kurios...

Paslaugos
06:00
Patirtis gerai, bet reikia ir naujovių

Nors epidemiologai tikina, kad dar nesibaigė ir pirmoji pandemijos banga, vis garsiau kalbama apie antrąją ir...

Dėlioja antrosios bangos pagalbos priemonių arsenalą: ko reikia verslui? Premium 1

Jei kiltų antroji pandemijos banga, Ekonomikos ir inovacijų ministerija (EIM) paskelbė turinti paramos...

Gazelė
05:45
Uostas: jei Baltarusijos kroviniams būtų alternatyva, jau būtume ją pavertę pajamomis Premium 1

Jei Europos Sąjunga imtųsi ekonominių sankcijų Baltarusijos atžvilgiu, lazda kitu galu galėtų smogti...

Palestinos Autonomija atmetė Izraelio ir JAE sutartį, prašo Arabų Lygos susitikimo

Palestinos Autonomija ketvirtadienį pareiškė „griežtai atmetanti ir smerkianti“ Izraelio ir Jungtinių Arabų...

Verslo aplinka
2020.08.13
Izraelis ir JAE tarpininkaujant JAV sutarė normalizuoti santykius

Izraelis ir Jungtiniai Arabų Emyratai ketvirtadienį sutarė dėl santykių normalizavimo, tarpininkaujant JAV...

Verslo aplinka
2020.08.13
Prokuratūra: „Ekologistikos“ gaisras valstybei padarė per 6 mln. Eur žalą

Gaisras Alytuje esančioje padangų perdirbimo gamykloje „Ekologistika“ valstybei padarė daugiau kaip 6 mln.

Verslo aplinka
2020.08.13
Maskva: JAV karių nuolatinis dislokavimas Rytų Europoje pakirstų NATO ir Rusijos sutartį 13

Jungtinių Valstijų planai nuolatine tvarka dislokuoti savo kariškius Rytų Europoje pakirs NATO ir Rusijos...

Verslo aplinka
2020.08.13
D. Trumpas skelbia apie „istorinį taikos susitarimą“ tarp Izraelio ir JAE 1

JAV prezidentas Donaldas Trumpas ketvirtadienį netikėtai paskelbė, kad Izraelis ir Jungtiniai Arabų Emyratai...

Verslo aplinka
2020.08.13
Lietuvos karinės žvalgybos vadu paskirtas plk. E. Paulavičius

Lietuvos karinės žvalgybos vadu paskirtas pulkininkas Elegijus Paulavičius, o iki šiol jai vadovavęs...

Verslo aplinka
2020.08.13
Baltarusijos nevyriausybininkai G. Nausėdos planą sveikina, bet daug vilčių nededa 4

Lietuva diplomatiniais kanalais Baltarusijos valdžiai pristatė prezidento Gitano Nausėdos siūlomą krizės...

Verslo aplinka
2020.08.13
Baltarusijos visuomenė toliau reikalauja pokyčių – protesto akcijos šalyje neblėsta

Baltarusiai toliau kovoja už teisę į demokratinius rinkimus. Nuo ryto Minske bei kituose Baltarusijos...

Verslo aplinka
2020.08.13
Astravo AE boikoto strategijoje klausimų kol kas daugiau nei atsakymų 

Baltarusijai pradėjus krauti branduolinį į Astravo atominę elektrinę, Lietuvos politikos formuotojai ir...

Pramonė
2020.08.13
Lietuvos žurnalistai reiškia paramą persekiojamiems kolegoms Baltarusijoje

Lietuvos žiniasklaidos priemonių vadovai ketvirtadienį išreiškė solidarumą Baltarusijoje persekiojamiems...

Rinkodara
2020.08.13
Pagalba pandemijos sužeistam verslui: lenda abejonės dėl teisėtumo Premium 2

Norėdamos pateisinti savo administruojamų valstybės pagalbos priemonių, nederintų su Europos Komisija,...

Finansai
2020.08.13
D. Grybauskaitė ragina A. Lukašenką trauktis 6

Kadenciją baigusi Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė ketvirtadienį paragino Baltarusijos prezidentą...

Verslo aplinka
2020.08.13
Daugiausiai paskolų su garantijomis – transporto sektoriui

„Invegos“ finansiniai partneriai – tarpininkai verslui išdavė arba pertvarkė paskolų su portfelinėmis...

Gazelė
2020.08.13

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus