Balsavusiųjų apklausos: Lenkijos prezidento rinkimų laimėtojas kol kas neaiškus, abu kandidatai pasirodė apylygiai

Publikuota: 2020-07-12

Lenkijoje per sekmadienį vykusį prezidento rinkimų įtemptą antrąjį turą abu kandidatai pasirodė daugmaž vienodai, todėl kol kas sunku prognozuoti, kuris jų laimėjo balsavimą, rodo sociologinių tyrimų agentūros „Ipsos“ atlikta balsavusių rinkėjų apklausa. Valstybinė rinkimų komisija nurodė, kad pirmieji oficialūs rezultatai tikriausiai bus paskelbti ankstų pirmadienio rytą.

Atnaujinta balsavusių rinkėjų apklausos duomenimis.

Kaip pranešė televizija TVN 24, perrinkimo siekęs prezidentas Andrzejus Duda, remiamas konservatyvios valdančiosios partijos „Teisė ir teisingumas“ (PiS), tikriausiai gavo 50,4% balsų, o jo varžovas Varšuvos meras iš liberaliojo sparno opozicinės partijos „Pilietinės platforma“ (PO) Rafalas Trzaskowskis – 49,6% balsų.

Skirtumas tarp abiejų kandidatų tesiekia 0,8% ir neviršija „Ipsos“ apklausos statistinės paklaidos – dviejų procentinių punktų, todėl šis tyrimas nesuteikia galimybės prognozuoti, kas laimėjo balsavimą.

BBC korespondentas Varšuvoje pastebėjo, kad po balsavusiųjų apklausų paskelbimo abu kandidatai teigė, kad laimėjo rinkimus.

„Sakėme, kad [rezultatai] bus artimi – ir jie yra artimi. Esu absoliučiai įsitikinęs, kad laimėsime! Tereikės perskaičiuoti balsus“, – paskelbus apklausos rezultatus pareiškė R. Trzaskowskis, Varšuvos meras.

„Ipsos“ apklausa rodo, kad rinkėjai balsavo itin aktyviai – jų aktyvumas siekė 68,9%.

Lenkijos visuomeninis radijas citavo prezidento A. Dudos pareiškimą: „Laimėti rinkimus esant 70% aktyvumui – neregėtas dalykas. Esu nepaprastai sujaudintas.“

„Labai dėkoju, bet visų pirma – tegyvuoja Lenkija, – kalbėjo jis. – Dėkoju visiems savo tėvynainiams, atėjusiems į rinkimus. Toks aktyvumas yra puikus mūsų demokratijos liudijimas.“

R. Trzaskowskio paskutinės minutės įlipimas į rinkimų kampanijos traukinį gali A. Dudai kainuoti postą. Prieš pandemiją A. Dudos pergale net nebuvo abejojama.

VŽ jau rašė, kad Lenkijoje prezidento rinkimai buvo numatyti dar gegužės 10 dieną, tačiau dėl naujo koronaviruso pandemijos buvo atidėti. Gegužės viduryje iš rinkimų kovos, nesulaukusi rinkėjų paramos, pasitraukė kita Piliečių platformos kandidatė Malgorzata Kidawa-Blonska ir jos vietą netikėtai užėmė liberalusis, proeuropietiškas R. Trzaskowskis.

Visuomenė liks suskaldyta

„PiS“ partija bandė skubinti rinkimus ir organizuoti juos paštu, tačiau vėliau paaiškėjo, kad tokie rinkimai negali vykti dėl teisinių ir techninių priežasčių. ES taip pat ragino Lenkiją rinkimus atidėti. Pandemijos padariniai Lenkijos ekonomikai ir A. Dudos noras paskubinti rinkimus nurėžė A. Dudos pranašumą rinkimuose.

Pirmajame rinkimų ture A. Duda užsitikrino 43,5% balsų, o R. Trzaskowskis 30,46%.

Analitikai prognozuoja, kad Lenkijos visuomenę šie rinkimai dar labiau suskaldys, nes nei vienas kandidatas nelaimės užtikrintai.

VŽ jau rašė, kad abu kandidatai, kurie atstovauja visiškai priešingoms vertybėms padalijo ir šalies žiniasklaidą. Paskutinės rinkiminės kovos minutės buvo itin atkaklios. Plačiau apie tai skaitykite ČIA.

VŽ jau rašė, kad šie prezidento rinkimai yra ir tolimesnės šalies politikos pasirinkimas. Jeigu A. Dudai pavyks ir toliau išlaikyti prezidento postą, tai „PiS“ dar labiau sustiprins savo pozicijas visose valdžios institucijose ir greičiausiai paaštrins konfliktą su ES. Europos Komisija ne kartą kritikavo Lenkijos valdžią pažeidžiant teisės viršenybės principą. Kritikos strėlės į Lenkiją smigo ir dėl žiniasklaidos laisvės ribojimo.

Šalies prezidento postas suteikia teisę vetuoti priimamus įstatymus, todėl prezidento rinkimai bus dar viena kova ir tarp valdančiųjų konservatyviosios partijos „PiS“ bei centristinės Piliečių platformos.

Jeigu liberalių, proeuropietiškų pažiūrų R. Trzaskowskis laimės Lenkijos prezidento rinkimus, jo rėmėjai neabejotinai laikys, kad pergalė yra „PiS“ dominavimo politinėje arenoje pabaigos pradžia. Ekspertai perspėja, jog balsai gali pasiskirstyti į kone vienodas dalis, tad galimi teisiniai ginčai ir protestai.

Politologai prognozuoja, kad Lenkijos prezidento rinkimai neatneš esminių pokyčių santykiuose su Lietuva, tačiau jie gali pakeisti Varšuvos ryšius su Briuseliu, o tai darys įtaką Lenkijos pozicijoms regione.

[infogram id="983240da-f111-4830-aca6-605167ee4e35" prefix="XVc" format="interactive" title="Copy: Copy: Copy: Lenkija prezidento rinkimai_apklausos"]

Lenkijos piliečiai sekmadienį aktyviai naudojosi galimybe balsuoti Vilniuje renkant šalies prezidentą.

Pirmąjame ture rinkėjai Vilniuje labiau palaikė R. Trzaskowskį ir šie rezultatai kiek skyrėsi nuo visos Lenkijos balsavimo.

Apžvelgiame 48-erių politikų pagrindinius požiūrių skirtumus užsienio politikos, saugumo ir konstitucijos klausimais.

Užsienio politika

Per savo penkerių metų kadenciją A. Duda pirmenybę teikė santykiams su Jungtinėmis Valstijomis, ypač su prezidentu Donaldu Trumpu, o ne ryšiams su Europos Sąjunga.

A. Duda yra sakęs, kad santykiai su Vašingtonu yra svarbiausi jo šaliai. ES, į kurią Lenkija įstojo 2004 metais, jis yra pavadinęs „įsivaizduojama bendrija, iš kurios turime mažai naudos“.

Likus vos keturioms dienoms iki Lenkijos prezidento rinkimų pirmojo rato, A. Duda apsilankė Vašingtone ir tapo pirmuoju užsienio lyderiu, pabuvojusiu Baltuosiuose rūmuose nuo koronaviruso pandemijos pradžios.

D. Trumpas pagyrė Lenkijos lyderį, kad šis „puikiai dirba“.

Tuo tarpu R. Trzaskowskis yra žinomas kaip eurofilas, dirbęs Briuselyje ir ėjęs Europos reikalų ministro pareigas.

Dabartinis Varšuvos meras kritikuoja Lenkijos santykių su Briuseliu „sužlugdymą“ prezidentaujant A. Dudai ir žada „atkurti Lenkijos poziciją ES“.

Paklaustas, kurią užsienio valstybę aplankytų pirmiausia, jei būtų išrinktas prezidentu, jis sakė, kad pirmiausia pakviestų Prancūzijos ir Vokietijos vadovus į Lenkiją.

Saugumas

Per visą A. Dudos prezidentavimo laiką Lenkija teikia pirmenybę ginkluotės pirkimui iš JAV. Šalis įsigijo amerikietiškų naikintuvų „F-35“, raketų „Patriot“ ir sraigtasparnių „Black Hawk“.

Be to, Varšuva nutraukė sutartį dėl sraigtasparnių įsigijimo su „Airbus Helicopters“. Toks žingsnis pakenkė šalies santykiams su Prancūzija.

R. Trzaskowskis teigia, kad A. Dudai prezidentaujant Lenkijos ginkluotųjų pajėgų modernizavimas buvo įšaldytas, ir kritikuoja, jo žodžiais tariant, valymus kariuomenėje.

Jis pažadėjo atlikti „nacionalinio saugumo auditą“.

Abu kandidatai yra už JAV ir NATO pajėgų buvimą Lenkijoje, laikomą svarbiu Rusijos atgrasymo veiksniu.

Abu žada iki 2030 metų padidinti gynybos išlaidas iki 2,5% bendrojo vidaus produkto (BVP) – daugiau nei NATO reikalaujamas minimalus 2% BVP rodiklis.

Be to, abu tvirtai remia Europos sankcijas Rusijai, įvestas po 2014 metų Krymo aneksijos. 

Konstitucija

Lenkijos teismų sistemos reformas, kurias palaiko A. Duda ir valdančioji partija, griežtai kritikuoja šalies opozicija ir ES, teigiančios, kad šios reformos prieštarauja ir konstitucijai, ir europietiškiems standartams.

Europos Komisijos viceprezidentė Vera Jourova šių metų pradžioje pavadino šias reformas „griovimu“.

Nuo 2017 metų Briuselis pradėjo kelias pažeidimų procedūras dėl reformų, kurios, pasak A. Dudos, yra gyvybiškai svarbios kovojant su korupcija ir buvusių komunistų pareigūnų įtaka Lenkijos teisingumo sistemai.

R. Trzaskowskis tvirtina, kad  A. Dudai prezidentaujant „ardoma valstybė, griaunamos valstybinės institucijos ir paminama konstitucija“.

Jis pažadėjo vykdyti Europos Teisingumo Teismo sprendimus dėl šių reformų.

Prezidento rinkimų kampanijos metu A. Duda taip pat ėmėsi prieš gėjus nukreiptos retorikos ir vaizdavo save tradicinių katalikiškų šeimos vertybių gynėju. Prezidentas „LGBT ideologiją“ palygino su naujo pavidalo komunistiniu indoktrinavimu.

Jo varžovas Varšuvos meras savo ruožtu sako palaikąs gėjų teises ir teigia, kad pritartų tos pačios lyties asmenų civilinei partnerystei, nors, kaip ir A. Duda, nepritaria tam, kad homoseksualų poroms būtų leista įvaikinti.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Prezidentas nutraukė saviizoliaciją 1

Prezidentas Gitanas Nausėda su šeima nutraukė laikiną saviizoliaciją paaiškėjus, kad kontaktų su koronavirusu...

Verslo aplinka
2020.08.08
Italijos vyriausybė pritarė 25 mlrd. Eur ekonomikos gaivinimo paketui

Italijos vyriausybė penktadienį patvirtino 25 mlrd. Eur vertės paketą, turintį padėti atgaivinti šalies...

Finansai
2020.08.08
Hidrometeorologijos tarnybai vadovaus K. Šetkus

Naujuoju Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos vadovu paskirtas Kęstutis Šetkus, buvęs Mokslo, inovacijų ir...

Vadyba
2020.08.08
Vilniuje nukritus balkonui, savivaldybė imsis senų daugiabučių tikrinimo 4

Vilniuje, Lazdynuose šį penktadienį nukritęs daugiabučio namo balkonas prikišamai parodė, kad kai kurie...

Statyba ir NT
2020.08.08
COVID-19 atvejų skaičius pasaulyje perkopė 19 mln., liga nusinešė daugiau nei 714.000 gyvybių 3

Nuo COVID-19 pandemijos pradžios visame pasaulyje užfiksuoti 19.378.036 užsikrėtimo atvejai – tai 288.672...

Verslo aplinka
2020.08.08
Festina lente, tam kad įgyvendinant Ekonomikos DNR planą būtų pasiekta ilgalaikės naudos 1

Lietuvos pramonė tęsia pasiruošimą galimai antrajai Covid-19 bangai ir pažymi, kad ją šalies verslui...

Verslo aplinka
2020.08.08
Penktadienį šalyje patvirtinti 37 COVID-19 atvejai

Per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 37 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai, informuoja...

Verslo aplinka
2020.08.08
Nidoje už beveik 0,5 mln. Eur bus tvarkomas dviračių takas

Nidoje už kiek daugiau nei 450.000 Eur rekonstruojamas palei jūrą nusidriekęs beveik dviejų kilometrų ilgio...

Paslaugos
2020.08.08
EK dėl vakcinos susiderėjo su „Sanofi“, kalba su kitais gamintojais

Europos Komisija šią savaitę pranešė užbaigusi parengiamąsias derybas su Prancūzijos farmacijos milžine...

Finansai
2020.08.08
Sprogimai Beiruto uoste paliko 12,6 mlrd. Eur skylę Libano ekonomikoje Premium

Galingi sprogimai, driokstelėję Libano sostinėje Beirute, nusinešė ne tik daugiau kaip 100 gyvybių ir...

Pramonė
2020.08.08
A. Veryga po apklausos: daug dalykų reikėjo nuspręsti prisiimant riziką 12

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad per pandemijos piką daug sprendimų reikėjo priimti...

Verslo aplinka
2020.08.07
Pietų Indijoje sudužus keleiviniam lėktuvui žuvo mažiausiai 16 žmonių

Pietų Indijoje mažiausiai 16 žmonių žuvo ir dar keliolika buvo kritiškai sužeisti penktadienį keleiviniam...

Verslo aplinka
2020.08.07
JAV paskelbė sankcijų Honkongo lyderiams už autonomijos pažeidimus

JAV penktadienį paskelbė sankcijų Honkongo lyderei Carrie Lam ir dar 10 aukšto rango pareigūnų, smarkiai...

Verslo aplinka
2020.08.07
Pareiškinius dokumentus Seimo rinkimams VRK pristatė 20 partijų

Pareiškinius dokumentus dalyvauti Seimo rinkimuose Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) iki termino pabaigos...

Verslo aplinka
2020.08.07
Įvedami ribojimai atvykstantiems iš Lenkijos, Nyderlandų, Islandijos, Kipro 1

Pablogėjus epidemiologinei situacijai Lenkijoje ir Kipre, iš šių šalių atvykstantiems į Lietuvą nuo...

Verslo aplinka
2020.08.07
Valgyk ir padėk: Jungtinė Karalystė imasi priemonių maitinimo verslui gelbėti Premium 3

Jungtinės Karalystės (JK) vyriausybė nusprendė ištiesti pagalbos ranką koronaviruso pandemijos nualintam...

Verslo aplinka
2020.08.07
Prancūzijos darbo vietų skaičius sumenko, gamybos apimtys keliasi iš sąstingio

Prancūzijos privačiame sektoriuje 2020 metų antrąjį ketvirtį koronaviruso pandemija „suvalgė“ 119.400...

Verslo aplinka
2020.08.07
Prezidentūros darbuotojas bendravo su sergančiu COVID-19, G. Nausėda ir kiti – izoliuoti 2

Prezidentūros darbuotojas turėjo sąlytį su sergančiuoju koronavirusu, todėl visiems kolegoms nurodyta...

Verslo aplinka
2020.08.07
Generalinė prokuratūra kreipėsi į Slovėniją, prašydama Lietuvai išduoti V. Kučinską 2

Generalinė prokuratūra kreipėsi į Slovėniją dėl šioje šalyje sulaikyto verslininko „Arvi“ įmonių grupės...

Verslo aplinka
2020.08.07
FNTT tyrime įtariamos bendrovės „Profarma“ vadovė: kaltinimai nepagrįsti

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) tyrime dėl greitųjų koronaviruso testų pirkimo įtariami...

Verslo aplinka
2020.08.07

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus