Prezidentūra: NATO gynybos planas stiprina regiono saugumą

Publikuota: 2020-07-01
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Prezidentas Gitanas Nausėda teigia, kad NATO Lenkijos ir Baltijos šalių gynybos plano atnaujinimas yra reikšmingiausias saugumo įvykis šiemet. Šis planas, anot prezidento, stiprina regiono saugumą ir atgrasymą. Krašto apsaugos ministras tikina, kad atnaujintas NATO planas leidžia užbaigti regione vykdomus karinio planavimo darbus.

Tekstas papildytas prezidento, krašto apsaugos ministro ir kariuomenės vado komentarais.

„Šiandien turime baigtą derinti NATO regioninį Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Lenkijos gynybos planą“, – trečiadienį žurnalistams sakė prezidento patarėjas nacionaliniam saugumui Darius Kuliešius po šalies vadovo susitikimo su krašto apsaugos ministru Raimundu Karobliu ir kariuomenės vadu generolu leitenantu Valdemaru Rupšiu. Šiame susitikime aptartas NATO partnerių suderintas naujausias sprendimas dėl Baltijos regiono apginamumo.

„Šitas planas yra svarbus tuo, kad sustiprina regiono saugumą, sustiprina atgrasymą ir reiškia, kad Lietuva ir Baltijos šalys nėra vienos grėsmės akivaizdoje“, – pridūrė jis.

Pavadino svarbiausiu įvykiu šiemet

Prezidentūros pranešime cituojamas G. Nausėda, kurio teigimu, NATO gynybos planų patvirtinimas yra reikšmingiausias Lietuvos saugumo ir gynybos įvykis šiais metais.

„Politinis sutarimas dėl NATO gynybos planų patvirtinimo buvo pasiektas dar pernai gruodį NATO viršūnių susitikime Londone. Šiandien turime puikią žinią Lietuvai – pabaigtas techninių detalių procesas. Pereiname į ne mažiau svarbų praktinį planų įgyvendinimo etapą, kuris taip pat reikalaus daug bendrų pastangų ir sutelkto darbo – ypač kariuomenės atstovų ir gynybos planuotojų“, – teigė prezidentas.

Šalies vadovas pridūrė, kad šis planas Lietuvai yra ir praktinė Vašingtono sutarties 5 straipsnio – įsipareigojimo kolektyvinei gynybai – išraiška ir patvirtinimas, kad Aljanso saugumas yra nedalomas.

Pasak pranešimo, susitikime prezidentas pabrėžė Lietuvoje dislokuotų NATO priešakinių pajėgų svarbą Lietuvos ir viso regiono saugumui ir apginamumui: „Nuolatinis sąjungininkų pajėgų buvimas Lietuvoje kartu su Lietuvos kariuomenės pajėgumų stiprinimu yra svarbiausias Lietuvos saugumo ir gynybos garantas. Ypatinga svarba tenka Vokietijos vadovaujamam NATO priešakinių pajėgų batalionui, nuolatinei NATO oro policijos misijai ir mūsų strateginio sąjungininko JAV karių nuolatiniam dislokavimui bei pratyboms regione.“

Kkrašto apsaugos ministras ir kariuomenės vadas paraginti teikti išskirtinį dėmesį šalies gynybos reikmėms būtinos infrastruktūros vystymui, kuris yra labai svarbus veiksnys, užtikrinant sklandžią sąjungininkų karinių pajėgumų logistiką šalyje.

Toliau dirbs kariniai planuotojai

R. Karoblis ir V. Rupšys po susitikimo su prezidentu teigė, kad atnaujintas NATO Lenkijos ir Baltijos šalių gynybos planas leidžia baigti vykdomus karinio planavimo darbus.

„Dabar kariškiai, kariniai planuotojai galės dirbti toliau, atlikti savo darbą pagrindu to, kas jau yra pasiekta“, – žurnalistams prezidentūroje sakė ministras R. Karoblis.

„Kariuomenę ir karius tikrai džiugina padėtas taškas šitame plane, turi jis reikšmę, kad mes galime pilnoje apimtyje baigti planavimo procedūras, nes turbūt reikia akcentuoti tai, kad karinio planavimo procedūros niekada nebuvo nutrūkusios“, – kalbėjo V. Rupšys.

„Kai tik buvo priimtas politinis sprendimas Londone, tas planavimas visą laiką vyko, nuosekliai vyko – tiek NATO plotmėje, tiek nacionalinėje plotmėje. Derinimas, sinchronizavimas visų procedūrų buvo kasdienis“, – pridūrė jis.

NATO šią savaitę baigė būtinas gynybos plano tvirtinimo procedūras, radus kompromisą su Turkija, kuri iki šiol daugelį mėnesių vienintelė blokavo sprendimą, siekdama didesnės NATO paramos savo gynybos interesams. Daugiausia ginčų kėlė Turkijos siekis teroristinėmis grupėmis įvardyti šiaurės Sirijoje veikiančius kurdų kovotojus.

NATO Baltijos šalių gynybos planus pirmą kartą patvirtino 2010 m., tačiau Lietuva, Latvija, Estija ir Lenkija siekia, kad jie būtų nuolat atnaujinami.

„Nuo 2010-ųjų regione saugumo situacija keitėsi, todėl, besikeičiant saugumo situacijai, bet kuris planas, ar ta būtų nacionalinis, ar kolektyvinės gynybos, jis turi būti pakeistas ir adaptuotas pagal pajėgas, pagal grėsmes. Besikeičiant sąlygoms, jis bus toliau tobulinamas ir adaptuojamas prie besikeičiančių sąlygų“, – kalbėjo kariuomenės vadas.

Stabdė formalių procedūrų pabaigą

Baltijos regiono valstybėms siekiant, kad 2010-aisiais patvirtinti NATO gynybos planai būtų nuolat atnaujinami, Turkija pastaruoju metu vienintelė atsisakė tai daryti, kol nebus atsižvelgta į jos interesus. Daugiausia ginčų kėlė Turkijos siekis teroristinėmis grupėmis įvardyti šiaurės Sirijoje veikiančius kurdų kovotojus.

Pernai gruodžio mėnesį vykusiame NATO viršūnių susitikime aljanso generalinis sekretorius paskelbė, kad valstybių lyderiai pritarė atnaujintam Baltijos šalių ir Lenkijos gynybos planui. Tačiau iki jų įsigaliojimo turėjo būti baigtos formalios procedūros, ir turkai jas stabdė, keldami savo reikalavimus.

Manoma, kad teigiamas lūžis įvyko po pastaruoju metu suintensyvėjusių Jungtinių Amerikos Valstijų ir Turkijos derybų.

Lietuvos pareigūnai atsisako komentuoti, koks buvo pasiekto kompromiso turinys.

L. Linkevičius: Turkija nebuvo nusiteikusi prieš Baltiją

BNS komentuodamas NATO suderintą sprendimą, JAV atsargos generolas, buvęs amerikiečių sausumos pajėgų Europoje vadas Benas Hodgesas sakė, kad šis sprendimas labai svarbus siekiant efektyvaus atgrasymo, tęsiantis įtampai santykiuose su Rusija: „Tai yra labai svarbu ir rodo, kad Turkija supranta oficialių planų poreikį tinkamam išteklių skyrimui ir mokymams, kurie yra svarbūs efektyviam atgrasymui. Dabar mums reikia padaryti tą patį Juodosios jūros regione, kuris irgi yra svarbus, juk ten 2008 m. Sakartvele ir 2014 m. Ukrainoje prasidėjo Rusijos agresija.“

B. Hodgesas sakė manantis, kad gynybos plano blokavimas buvo netinkamas žingsnis, tačiau kartu pabrėžė, kad Turkija turi svarbių saugumo klausimų, kurie turi būti išgirsti. „NATO priklausančios šalys turi prerogatyvą pasinaudoti procedūromis, kad užblokuotų kai kuriuos sprendimus. Manau, tai yra netinkama ir nenaudinga, bet tai yra bet kokios koalicijos ar aljanso dalis“, – teigė atsargos karininkas.

„Esmė ta, kad Turkija turi svarbių saugumo klausimų, kurie nusipelno būti išgirsti. Manau, kad JAV turėtų padaryti daugiau, kad būtų išspręstos pasitikėjimo problemos tarp Turkijos ir JAV, vykdant bendrą turkų ir amerikiečių santykių pertvarkymą. Turkija yra svarbi NATO narė. Ir aljansas yra daug geresnis su Turkija nei be jos. Ir ne vien Turkija blokuoja sprendimus dėl vidaus politikos priežasčių“, – tvirtino jis.

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sakė, kad pirmadienį per pokalbį padėkojo Turkijos užsienio reikalų ministrui už konstruktyvų požiūrį. „Tai yra normalus procesas, nes NATO visi sprendimai, ar jie būtų operaciniai, ar finansiniai, ar kariniai priimami tik sutarimu, konsensusu, reikia laiko tiek, kiek reikia, galbūt tai kartais užtrunka, bet NATO tuo ir pasižymi, kad atsižvelgia į visų šalių narių interesus ir tada priėmus sprendimą jis vykdomas visų, tai irgi yra svarbu ir patikima“, – BNS sakė L. Linkevičius.

„Derinimo etapas pabaigtas ir reikia įgyvendinti, todėl kariškiai, gynybos planuotojai taip pat turės labai svarbų darbą, kuris dabar jų laukia“, – pridūrė ministras.

„Turkija konstruktyviai dalyvavo procese, kaip ir visada, ji visada principingai gina savo interesus visuose klausimuose, čia nėra išimtis. Tai, kas vyko nebuvo nukreipta prieš Baltijos šalis ar Lietuvą, kas ne kartą buvo pabrėžta, todėl nereikėtų sudramatizuoti viso to, rezultatas yra pozityvus ir mes jį sveikiname“, – teigė L. Linkevičius.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Baltarusija nerimsta trečią naktį 3

Naktį iš antradienio į trečiadienį Baltarusija vėl nerimo: Minske ir kituose miestuose žmonės vėl rinkose...

Verslo aplinka
2020.08.11
ES: Baltarusijos rinkimai nebuvo laisvi, šaliai gresia sankcijos

Europos Sąjunga antradienį pareiškė, kad savaitgalį vykę Baltarusijos prezidento rinkimai „nebuvo nei laisvi,...

Verslo aplinka
2020.08.11
G. Nausėda: ES gali siųsti atstovą derėtis su Baltarusijos valdžia 4

Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį, liepos 11 d., pranešė, kad Europos Sąjunga (ES) svarsto galimybę...

Verslo aplinka
2020.08.11
Vokietijos socialdemokratai išrinko kandidatą į kanclerius

Vokietijos centro kairės Socialdemokratų partija (SPD) pirmadienį pareiškė išrinkusi kandidatu į kanclerius...

Verslo aplinka
2020.08.11
Lietuva skyrė humanitarinę pagalbą Libanui

Lietuvos užsienio reikalų ministerija (URM) skyrė 50.000 Eur humanitarinei pagalbai Libanui, lėšos bus...

Verslo aplinka
2020.08.11
„Revolut“ nuostoliai trigubėjo 8

JK finansinių technologijų 2019 m. kompanija „Revolut“ patyrė trigubai didesnius nuostolius, nei 2018 m.,...

Rinkos
2020.08.11
Registruotis privalės visi, į Lietuvą atvykstantys lėktuvais ir laivais

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informavo, kad visi į Lietuvą oro ar jūrų transportu atvykstantys...

Laisvalaikis
2020.08.11
Ministras: S. Tichanovskaja į Lietuvą pasitraukė patyrusi Baltarusijos valdžios spaudimą 6

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius tvirtina, kad Baltarusijos prezidento posto siekusi opozicinė...

Verslo aplinka
2020.08.11
Rusija skelbia įregistravusi vakciną nuo COVID-19 4

Nepaisant pasaulio ekspertų abejonių greitai sukurtos vakcinos saugumu, Rusija skelbia įregistravusi pirmąją...

Laisvalaikis
2020.08.11
Investuotojų pasitikėjimas Vokietijos ekonomika – stipriausias nuo 2004 metų 

Įsibėgėjant Vokietijos ekonomikos – didžiausios Europoje – atsigavimui po koronaviruso pandemijos suduoto...

Rinkos
2020.08.11
Naujas įrašas: iš lapo skaitanti S. Tichanovskaja ragina nutraukti protestus 8

Opozicijos kandidatė Baltarusijos prezidento rinkimuose Svetlana Tichanovskaja „Youtube“ socialiniame...

Verslo aplinka
2020.08.11
Naktinius protestus Baltarusijoje pakeitė masiniai darbuotojų streikai 4

Baltarusija skelbia apie nacionalinį streiką – sąžiningų rinkimų reikalaujantys darbuotojai raginami šiandien...

Pramonė
2020.08.11
Per parą patvirtinta 18 naujų koronaviruso atvejų

Per praėjusią parą patvirtinta 18 naujų koronaviruso atvejų, bendras skaičius siekia 2.283, antradienį...

Verslo aplinka
2020.08.11
Užimtumo smukimas Jungtinėje Karalystėje – didžiausias nuo 2009 metų

Užimtumas Jungtinėje Karalystėje antrąjį šių metų ketvirtį sumažėjo daugiausiai per dešimtmetį, rodo...

Verslo aplinka
2020.08.11
Darbo inspekcija pradeda specialų projektą aiškintis priverstinio darbo atvejams

Valstybinė darbo inspekcija (VDI) pradėjo vykdyti bandomąjį projektą, skirtą aiškintis priverstinio darbo...

Verslo aplinka
2020.08.11
„Rinkimų konkursas“ – 12,7 kandidato į vieną Seimo mandatą Premium

Artėjančiuose Seimo rinkimuose ketina dalyvauti bemaž 1.800 kandidatų, tvirtina pareiškinių dokumentų...

Verslo aplinka
2020.08.11
Slovakija išsiuntė tris Rusijos diplomatus

Slovakija pirmadienį paskelbė išsiuntusi tris Rusijos diplomatus už „sunkų nusikaltimą“, o vietos...

Verslo aplinka
2020.08.11
Patvirtintų COVID-19 atvejų skaičius pasaulyje viršijo 20 mln.

Pasaulyje patvirtinta per 20 mln. užsikrėtimo koronavirusine infekcija COVID-19 atvejų, rodo naujienų...

Verslo aplinka
2020.08.11
Išsprendė sėdimo darbo problemą: į sporto iniciatyvas darbuotojus įtraukusi „Unlimited Carrier“ pastebi išaugusią motyvaciją Verslo tribūna 1

Kol daugelis įmonių suka galvą, kaip motyvuoti savo darbuotojus, Amerikos lietuvių kapitalo kompanija...

Vadyba
2020.08.11
Diktatoriai patys nesikeičia 8

Prezidento rinkimai Baltarusijoje demokratijos pergale netapo – tiesa, vargu ar kas iš tiesų to tikėjosi.

Verslo aplinka
2020.08.11

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus