Investuotojų pasitikėjimas Lietuvos ekonomikos ateitimi — mažiausias per 6 metus

Publikuota: 2020-06-20
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Šalyje investuojančių užsienio kapitalo bendrovių vadovų pasitikėjimas Lietuvos ekonomikos perspektyvomis smuko žemyn: asociacijos „Investors‘ Forum“ reguliariai vertinamas Lietuvos investuotojų pasitikėjimo indeksas šių metų antrąjį ketvirtį buvo mažiausias nuo 2014 m., kai buvo pradėtas šis tyrimas.

„Investors‘ Forum“ vertinamas Lietuvos investuotojų pasitikėjimo indeksas antrąjį metų ketvirtį siekė 0,909 balo iš 2 galimų. Kaip nurodo tyrėjai, tai, kad indekso reikšmė nesiekia 1, rodo, jog Lietuvos investuotojai pateikia daugiau neigiamų vertinimų apie šalies investicinį klimatą ir sąlygas vykdyti verslą nei teigiamų.

[infogram id="fa34e98f-8991-427b-b315-341afc7547ad" prefix="S4g" format="interactive" title="Investuotojų pasitikėjimo indeksas"]

Lyginant su šių metų pradžia, labiausiai pakito užsienio kapitalo įmonių požiūris į šalies ekonominę aplinką ir kredito prieinamumą. Šalies makroekonominę padėtį neigiamai vertina 19%  punktų daugiau įmonių vadovų, o beveik pusė apklaustųjų (49%) mano, kad ateityje ji blogės. Net 60% apklaustųjų vadovų mano, kad netolimoje ateityje sumažės kapitalo investicijos bei įmonės produktų paklausa. Įmonių vadovai gerokai atsargiau vertina ir augimo galimybes.

Net 59% tyrimo dalyvių mano, kad sąlygos gauti kreditą blogės – taip manančių skaičius per ketvirtį išaugo keturis kartus. Kiek daugiau nei trečdalis (36%) tikisi, kad kredito prieinamumas nesikeis, tuo tarpu tik 5% apklaustų įmonių vadovų viliasi, kad situacija šioje srityje pagerės.

Artimiausias pačių įmonių perspektyvas respondentai vertino pesimistiškai.

Beveik 8 iš 10 (78%) vadovų prognozuoja mažėsiant pelną. Produkcijos paklausos ir investicijų susitraukimą numato 60% respondentų. 18% apklaustų įmonių vadovų prognozuoja, kad atlyginimai jų įmonėse sumažės, o apie darbo užmokesčio didinimą kalba vos 11% respondentų. Dauguma jų tikisi, kad šioje srityje niekas nesikeis.

Nerimą kelia ir investuotojų lūkesčiai dėl darbuotojų skaičiaus. Metų pradžioje tik 5% respondentų manė, kad darbuotojų skaičius įmonėse mažės, šį ketvirtį nuotaikos labiau neigiamos: net trečdalis apklaustųjų įžvelgia galimą darbuotojų skaičiaus sumažėjimą jų įmonėse. Panašios tendencijos vyrauja ir kalbant apie naujų darbuotojų priėmimą – pusė apklaustųjų planuoja mažiau samdyti naujų darbuotojų, ir tik 7% tikisi didinti darbo vietų skaičių.

Jau kuris laikas labiau neigiamai vertinamą verslo aplinką Lietuvoje bei lūkesčius dėl ateities perspektyvų atitinka ir profesinių paslaugų bendrovės „EY“ atliktas Europos investicinio patrauklumo tyrimas, atskleidęs, kad Lietuva pagal pritrauktus tiesioginių užsienio investicijų (TUI) projektus smuktelėjo žemyn ir iškrito iš investicijoms patraukliausių Europos šalių dvidešimtuko. Tyrimo duomenimis, Lietuva pernai pritraukė 60 TUI projektų (2018 m. – 83 projektų) ir užėmė 21-ą vietą iš 47 tyrimo sąraše esančių Europos šalių (2018 m – 16 vieta).

Nori mažiau biurokratijos

„Pasaulyje kilęs COVID-19 protrūkis yra vienas didžiausių išbandymų valstybei ir verslui. Suprantama, kad visuomenę persmelkusią nežinią bei chaosą daugelyje pasaulio rinkų atspindi ir investuotojų lūkesčiai, tad svarstyti, kodėl jie nusirito žemyn, neverta.

Gerokai svarbesnis klausimas, kokių priemonių turėtų imtis valstybė, kad verslo bendruomenės pasitikėjimas ūkio perspektyvomis imtų atsitiesti. Aktyvesni, veržlesni ir kuo mažiau biurokratizuoti valstybės institucijų veiksmai yra tai, ko šiuo metu verslininkai vis dar pasigenda“, – pranešime spaudai cituojamas Rolandas Valiūnas, asociacijos „Investors‘ Forum“ valdybos pirmininkas.

Atliekant Lietuvos investuotojų pasitikėjimo indekso tyrimą respondentų buvo prašoma įvertinti Vyriausybės parengtą kovos su pandemijos padariniais priemonių planą. R. Valiūnas atkreipia dėmesį, kad investuotojai planą įvertino 2,8 balo iš 5. Dar prasčiau buvo įvertintas pačios programos įgyvendinimas: kad ji vykdoma prastai arba labai prastai, mano 58% įmonių vadovų.

Dažniausi respondentų priekaištai susiję su perdėm dideliais biurokratiniais reikalavimais, lėtu priemonių įgyvendinimo tempu. Verslininkai pabrėžia, kad laikas šioje situacijoje itin svarbus darbo vietoms ir verslo likvidumui išsaugoti. Pastebima, kad trūksta pasitikėjimo verslu įvedant perdėm aukštus barjerus, saugantis, o nuo to nukenčia įmonės, kurioms parama labai svarbi.

Tyrimo duomenimis, viena reikalingiausių priemonių įmonių vadovai laiko investicijų programų skatinimą greitinant mokėjimus ir didinant skiriamo finansavimo intensyvumą. Šią priemonę kaip itin svarbią nurodė net 57% apklaustų investuotojų.

Toks pat skaičius įmonių vadovų svarbia priemone šalies kovoje su pandemijos padariniais laiko Europos Sąjungos lėšų perskirstymą sveikatos, užimtumo ir verslo sritims. Valstybės parama prastovos ir dalinės prastovos atvejais taip pat vertinama kaip viena svarbiausių priemonių – taip mano 54% apklaustų įmonių vadovų. Pusė respondentų pabrėžia, kad skubios mokestinės paskolos verslui, atidedant arba išdėstant mokesčius sutartu grafiku, netaikant palūkanų, taip pat yra labai svarbi priemonių paketo dalis.

Stipriausiais veiksniais, didinančiais Lietuvos patrauklumą investuotojams, respondentai ir toliau laiko telekomunikacijas, transporto ir logistikos infrastruktūrą bei darbuotojų užsienio kalbų mokėjimą. Net 95% apklaustų investuotojų telekomunikacijų sritį Lietuvoje vertina labai pozityviai, o 8 iš 10 įmonių vadovų gerai atsiliepia apie darbuotojų gebėjimus kalbėti užsienio kalbomis. Investuotojai Lietuvoje taip pat atkreipia dėmesį į teigiamai pasikeitusį patalpų ar žemės sklypų prieinamumą. Palyginti su praėjusiu ketvirčiu, 9 proc. punktais daugiau vadovų mano, kad patalpų ir žemės prieinamumas šalyje yra didelis. Politinė padėtis vertinama ir toliau vertinama prastai, bet požiūris į ją pagerėjo: metų pradžioje beveik pusė apklaustų investuotojų teigė, kad politinės aplinkos stabilumas yra žemas, šiuo metu taip mano trečdalis apklaustųjų.

Lietuvos investuotojų pasitikėjimo indekso tyrimą vykdo asociacija „Investors‘ Forum“. Tyrimas atliktas 2020 m. balandį – gegužę, jo metu apklausti 56 Lietuvoje veikiančių užsienio kapitalo įmonių atstovai.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Kelių direkcijos vadovo atleidimas atrodo kaip politinis susidorojimas – Prezidentūra 4

Susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus sprendimas atleisti Lietuvos automobilių kelių direkcijos (LAKD)...

Verslo aplinka
2020.07.03
Draudimai ir ribojimai atvykti į Lietuvą iš Švedijos, Rusijos, Baltarusijos, JAV

Nuo pirmadienio koronaviruso paveiktomis bus laikomos 58 šalys, tarp jų – Baltarusija, Rusija, Ukraina,...

Verslo aplinka
2020.07.03
VRK patvirtino apylinkių ribas Seimo rinkimams – jų sumažėjo 34-iomis

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) penktadienį patvirtino Seimo rinkimų apylinkių ribas, jų per šiuos...

Verslo aplinka
2020.07.03
Prezidento komunikacijai R. Jasiulionis pradės vadovauti liepos pabaigoje

Prezidentas Gitanas Nausėda savo vyriausiuoju patarėju ir Komunikacijos grupės vadovu paskyrė žurnalistą,...

Verslo aplinka
2020.07.03
Lietuva Rusijai perdavė notą dėl naftos platformos D-6 taršos

Lietuvos užsienio reikalų ministerija perdavė notą Rusijos ambasadai Vilniuje, reikšdama susirūpinimą dėl...

Verslo aplinka
2020.07.03
Atleidžiamas Kelių direkcijos vadovas V. Andrejevas 16

Susisiekimo ministerija informuoja, kad „siekiant sklandaus ir efektyvaus Lietuvos automobilių kelių...

Vadyba
2020.07.03
ES suteikė leidimą naudoti remdesivirą COVID-19 gydyti

Europos Komisija (EK) penktadienį suteikė oficialų leidimą naudoti antivirusinį preparatą remdesivirą...

Verslo aplinka
2020.07.03
Derybose dėl ES pinigų – žingsnis į priekį Premium

Ant Europos Sąjungos (ES) lyderių stalo jau kitą savaitę turėtų atsirasti naujas Europos Vadovų Tarybos (EVT)...

Verslo aplinka
2020.07.03
Daugėja lietuvių, Baltarusiją vertinančių kaip nedraugišką valstybę, rodo tyrimas

Tęsiantis nesutarimams dėl Astravo atominės elektrinės, daugėja Lietuvos gyventojų, kurie Baltarusiją vertina...

Verslo aplinka
2020.07.03
JAV ekonomikos atsigavimas V forma transformuojasi, teigia ekspertai 2

JAV ekonomikos atsigavimas, nuo balandžio vidurio iki birželio vidurio įgavęs solidžias apsukas, per...

Verslo aplinka
2020.07.03
„Fitch“ rekordiniu tempu blogina valstybių kredito reitingus

Reitingų agentūra „Fitch“ vien per pusmetį pablogino 33 vyriausybių skolinimosi reitingus, dar didesnis...

Rinkos
2020.07.03
Naujuoju Prancūzijos premjeru paskirtas Jeanas Castexas

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas penktadienį naujuoju šalies premjeru paskyrė už karantino...

Verslo aplinka
2020.07.03
Patvirtinti trys nauji koronaviruso atvejai, dar vienas žmogus mirė

Per praėjusią parą patvirtinti trys nauji koronaviruso atvejai, bendras skaičius išaugo iki 1.828, nuo...

Verslo aplinka
2020.07.03
Anglijoje nebebus privaloma izoliacija atvykėliams iš „mažesnės rizikos“ šalių 1

Jungtinės Karalystės vyriausybė penktadienį pranešė nebetaikysianti atvykėliams iš „mažesnės rizikos šalių“,...

Verslo aplinka
2020.07.03
JAV užregistruotas naujas COVID-19 protrūkio rekordas

Jungtinės Valstijos ketvirtadienį užfiksavo naują COVID-19 epidemijos plitimo spartos rekordą, šalyje per...

Verslo aplinka
2020.07.03
Parduotos franšizės liudija verslo brandą Verslo tribūna

Neseniai švaros paslaugų bendrovės „Švaros brolių“ parduotos keturios franšizės tapo svarbiu įvykiu Lietuvos...

Finansai
2020.07.03
Lietuvoje – pirmoji nutolusi saulės jėgainė su bičių aviliais Verslo tribūna 2

Lietuvoje šiemet pradės veikti pirmoji nutolusi saulės jėgainė su greta įrengtais bičių aviliais. Šis Utenoje...

Pramonė
2020.07.03
Interesais tapšnojami įsipareigojimai

Valdančiųjų pastangos grąžinti politikus į valstybės valdomų įmonių (VVĮ) valdybas – mėginimas grįžti į...

Verslo aplinka
2020.07.03
NPD didinimo paradoksas: papildomų pinigų už pirmąjį pusmetį šiemet klius ne visiems Premium

Po valdžios sprendimo atgaline data – nuo sausio 1 d. – padidinti neapmokestinamąjį pajamų dydį įmonės...

Finansai
2020.07.03
Dėl kruvino konflikto pasienyje Kinijos bendrovės praranda Indijos rinką Premium

Indijos vyriausybė nurodė šalyje blokuoti 59 kiniškas programėles ir platformas, tarp kurių yra ir visame...

Technologijos
2020.07.03

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus