Privataus kovos su koronavirusu paramos fondo didžiausias laimėjimas – išvystytas verslo greitis

Reklama publikuota: 2020-06-18
svg svg

Kovai su koronavirusu įsteigtas privatus Gydymo įstaigų paramos fondas „Drauge įveiksim“ per nepilnus tris mėnesius Lietuvos gydymo įstaigas aprūpino įvairia įranga ir saugos priemonėmis. Geros valios žmonės – verslininkai, įmonės, fiziniai asmenys fondui paaukojo 674 tūkst. eurų. Artimiausiu metu fondo steigėjai į devynias didžiąsias ligonines dar pristatys specialiai užsakytos medicininės įrangos, kurios poreikis atsirado būtent dėl pandemijos grėsmių pacientų ir medikų gyvybei.

Susivieniję išvengė biurokratinių kliūčių

Gydymo įstaigų paramos fondą „Drauge įveiksim“ paskelbus pandemiją įsteigė LR Prezidentas Valdas Adamkus, Senamiesčio Rotary klubas, grupė žinomų šalies verslininkų ir visuomenės veikėjų (visas sąrašas – čia). Šis fondas buvo įkurtas daug metų veikusio „Vaikų ligoninės paramos fondo“ pagrindu, praplėtus šio steigėjų gretas ir įregistravus naują pavadinimą.

Fondo valdybos pirmininkas ir advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ vadovaujantysis partneris Rolandas Valiūnas įvardija, kad didžiausias privataus fondo privalumas – trumpiausias įmanomas kelias nuo poreikių įvertinimo iki prekės ar paslaugos įsigijimo:

„Laikas šioje situacijoje buvo (ir tebėra) kone lemiamas faktorius, o nevyriausybinė organizacija gali išvengti ne tik ilgiau užtrunkančių viešųjų pirkimų procedūrų, bet ir priimti sprendimus verslui įprastu greičiu. Stengėmės patenkinti poreikius, kur valstybės sprendimai gali užtrukti ilgiau. Be to, mūsų tarpe yra žinomų žmonių, kurių asmeniniai kontaktai visame pasaulyje pasitarnavo greitai įsigyjant itin šiuo metu paklausias, todėl trūkstamas, prekes. Nuoširdus ačiū visiems, kurie prisidėjo finansiškai ar skyrė savo laiką. Ypatingas ačiū mūsų Pirkimų komiteto nariams Anatolijui Faktorovičiui, prof. Vladui Bumeliui, prof. Viktorui Butkui bei dr.Urtei Neniškytei. Jų skirto laiko ir pastangų dėka visi pirkiniai buvo ne tik kokybiški, bet ir pigiausia galima kaina. Na o verslo atsakas į krizę buvo neįtikėtinai nuoširdus ir parodantis savo rūpestį visuomene – atsisakė tik vienetai“.

Anot fondo direktorės ir vaikų ligų gydytojos Olgos Zimanaitės, kilniam tikslui susivieniję verslininkai ir visuomenės veikėjai parodė, kad tokios jungtinės pajėgos yra galinga jėga ir įtemptu momentu sugeba dirbti itin efektyviai, argumentų kalba. Steigėjų asmeninis indėlis skleidžiant fondo misiją ir derantis su tiekėjais dėl būtiniausių priemonių medikams irgi neabejotinai prisidėjo prie rezultatų.

Svarbiausia taisyklė – pirkti atsakingai

Fondas orientavosi ne tiek į apsaugos priemonių, kiek į gydymui būtinos medicininės įrangos įsigijimą. Dėl to gydymo įstaigas pasiekė videolaringoskopai, monitoriai, skirtingų specifikacijų infuzinės stotys, volumetrinės pompos, apsunkintai intubacijai reikalinga įranga ir kt. 

Iš viso fondas parėmė 23 gydymo įstaigas visoje Lietuvoje ir nupirko įrangos už daugiau nei 330 tūkst. eurų. Daugiausiai paramos pagal vertę teko Vilniaus universitetinės ligoninės Santaros klinikoms (83 459,98 Eur), Klaipėdos universitetinei ligoninei (28 751,98 Eur), Kauno klinikinei ligoninei (18 171,78 Eur), Respublikinei Vilniaus universitetinei ligoninei (17 224,35 Eur) ir Santaros klinikų Vaikų ligoninei (14 057,74 Eur).

„Prekių įsigijimas buvo pakankamai sklandus ir su nesąžiningais tiekėjais ar netinkama įranga nesusidūrėme, nors teko girdėti, kad tokių atvejų kitiems pasitaikė. Laikėmės taisyklės pirkti tik sertifikuotas apsaugos priemones ir įrangą, taip pat labai atsakingai vertinome tiekėjų bendroves. Geriau tarpusavyje ir su medikų bendruomene ilgiau diskutuoti dėl poreikio, negu įsigyti greitai, bet nepatikrintas priemones“, — taisyklę, kuri padėjo efektyviai naudoti rėmėjų lėšas, įvardijo fondo direktorė O. Zimanaitė.

Anot medikės, karantino pradžioje kai kurie tiekėjai naudojasi situacija, o rinkoje prekiavo visi, kas turėjo bent kokių apsaugos priemonių. „Sulaukėme labai daug pasiūlymų įsigyti priemones be sertifikatų ir tikrai daug ko atsisakėme. Šiandien atrodo, kad klaidų nepadarėme – viskas, ką nupirkome, buvo tikrai kokybiška. Pavyzdžiui, turėjome galybę pasiūlymų pirkti infekuotų ligonių transportavimui skirtų kapsulių ir Lietuvoje pavyko rasti tik vieną greitosios pagalbos medikų punktą, kurie anksčiau yra su tokiu prietaisu dirbę. Su jais susitikę išgirdome, kokie įrangos pliusai ir minusai, tad pagal jų rekomendacijas ir įsigijome kapsules“, — teigia pašnekovė.

Dėkoja aukojantiems iki šiol

Fondas koordinavo ir itin sėkmingą projektą kartu su Lietuvos medicininių gaminių gamykla „Intersurgical“, kai į gamybą buvo paleisti efektyvūs daugkartinio naudojimo respiratoriai. Šias priemones medikų bendruomenė įvertino ypač teigiamai, nes vieną respiratorių galima naudoti keturias paras, o kaina siekė vos 1,50 Eur. Tokių priemonių Lietuvos gydymo įstaigoms buvo nupirkta beveik 10 tūkstančių vienetų. Anot O. Zimanaitės, ši „Intersurgical“ iniciatyva greičiausiai padėjo normalizuoti importuojamų vienkartinių respiratorių kainas. 

„Verslo bendruomenės sutelktumas buvo neįtikėtinas – niekada anksčiau tokio draugiškumo ir pagalbos nebuvau mačiusi. Pandemijos pradžioje, kai buvo komplikuota situacija su prekių iš Kinijos tiekimu, mums itin padėjo Lietuvos ambasadorė Kinijoje Ina Marčiulionytė, esame jai labai dėkingi. Iki pat šiol visas fondo užsakytas prekes į gydymo įstaigas be atlygio pristato „Siuntų centras“, kurjerių paslaugomis pasirūpina ir kai kurie patys tiekėjai“, — teigė O. Zimanaitė.

Malonios rėmėjų inciatyvos nesibaigia ir pandemijos pirmajai bangai atslūgus. Neseniai į fondą kreipėsi Kauno maratono organizatoriai, apsisprendę būtent kovai su koronavirusu skirti renginyje surinktas lėšas. Fondui organizatoriai paaukojo kiek daugiau nei 1700 Eur.

Fondo steigėjai šiuo metu yra rezervavę per 170 tūkst. eurų būtinai įrangai, skirtai didžiausioms Lietuvoje gydymo įstaigoms. Pateikus galimos įsigyti įrangos sąrašą, ligoninės operatyviai atsiliepė ir įvardijo poreikį. O. Zimanaitės teigimu, organizacija nė karto nesusidūrė su ligoninių vadovų ar medikų nenoru priimti paramą.

Parama gydytojus išmokė naujų darbo metodų

Kovos su koronavirusu lauke atsidūrę medikai pripažįsta, kad virusas labai staigiai pakoregavo įprastą darbą – prireikė įrangos, kuri užtikrintų ne tik ligonių gyvybines funkcijas, bet ir medikų saugumą.

Gintautas Kėkštas, Santaros klinikų I Reanimacijos-intensyvios terapijos skyriaus vedėjas, teigia, kad pandemijos pradžioje susitelkę fondai tapo kontaktu, galinčiu operatyviai aprūpinti būtina įranga.

„Mūsų skyriuje buvo gydoma apie 70-80 proc. visų sunkiausių COVID-19 ligonių Lietuvoje ir buvome tikrai neblogai aprūpinti. Paramos dėka gavome infuzines sistemas, videolaringoskopus, kitą įrangą, leidžiančią sumažinti kontaktą su ligoniu. Per didžiulį ekraną medikai dabar gali stebėti ligonio būklę nebūdami palatoje, taigi kontaktas tapo daug saugesnis. Tai didelis pokytis, kadangi anksčiau mūsų darbo vieta būdavo palata ir dirbdavome tiesiogiai čiupinėdami ligonį. Dabar videolaringoskopo pagalba ligonį intubuoti puse metro didesniu, nei įprasta, atstumu tuo ženkliai sumažindami infekavimosi pavojų. Taigi paramos dėka atsirado alternatyvų ir esame dėkingi fondams, kurie mums padėjo neraginami“, – apie paramos svarbą pasakoja gydytojas G. Kėkštas.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Tema „Verslo aplinka“

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Infliacija: Lygtis su daugybe nežinomųjų

Infliacijai ir brangstančioms žaliavoms vis labiau įsukant savo smagračius, verslo savininkus ima kamuoti...

VMI automobilių stebėjimas ir BDAR: ne viskas taip paprasta Premium 1

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI), kuri pagal numerių nuskaitymo sistemų duomenis jau liepą planuoja...

Finansai
05:45
Partnerystę Prezidentūroje aptaręs T. V. Raskevičius: sąlyčio taškų daugiau nei skirtumų 1

Partnerystės įteisinimo klausimus su prezidento Gitano Nausėdos patarėjais aptaręs Seimo Žmogaus teisių...

Verslo aplinka
2021.07.01
Paskirti komercijos atašė JAV, Prancūzijoje, JK ir Švedijoje

Paskirti Lietuvos komercijos atašė Jungtinėse Amerikos Valstijose, Prancūzijoje, Jungtinėje Karalystėje ir...

Verslo aplinka
2021.07.01
Nevyriausybinės organizacijos telkia pagalbą migrantams 2

Lietuvos nevyriausybinės organizacijos telkia pajėgas, ruošdamosi teikti pagalbą į šalį atvykstantiems...

2021.07.01
V. Putinas pasirašė didelių užsienio IT kompanijų apribojimo įstatymą

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė įstatymą, įpareigojantį dideles užsienio informacijos...

Verslo aplinka
2021.07.01
M. Puidokui suteiktas specialiojo liudytojo statusas 1

Seimo nariui Mindaugui Puidokui ikiteisminiame tyrime dėl galimo papirkimo ir prekybos poveikiu ketvirtadienį...

Verslo aplinka
2021.07.01
EK pirmininkė atvyks į Lietuvą pristatyti pozicijos dėl ekonomikos gaivinimo plano

Europos Komisijos (EK) pirmininkė Ursula von der Leyen penktadienį atvyks į Vilnių pristatyti nuomonės dėl...

Verslo aplinka
2021.07.01
Nelegalios migracijos sprendimų ieškoma Ankaroje ir Bagdade

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis sako, kad sprendžiant paaštrėjusią nelegalios migracijos...

Verslo aplinka
2021.07.01
A. Karpickis. 3 pagrindinės tendencijos ir galimybės Lietuvos elektroninių pinigų įstaigų sektoriui

Lietuvos banko (LB) duomenys rodo, kad COVID pandemijos metu Lietuvos elektroninių pinigų įstaigų (EPĮ)...

Verslo aplinka
2021.07.01
„Swedbank“ atblokavo sanatorijos „Belorus“ sąskaitas

„Swedbank“ atblokavo Druskininkuose esančios sanatorijos „Belorus“ sąskaitas, ji po daugiau nei pusmečio...

Paslaugos
2021.07.01
Europos transliuotojų sąjunga suspendavo Baltarusijos valstybinį transliuotoją

Europos transliuotojų sąjunga (EBU) nuo liepos 1-osios oficialiai sustabdė Baltarusijos valstybinio...

Verslo aplinka
2021.07.01
Pramonė euro zonoje išlieka rekordiškai aktyvi 

Euro zonos galutinis „IHS Markit“ skelbiamas gamybos pirkimo vadybininkų indeksas (Purchasing Managers Index,...

Rinkos
2021.07.01
M. Marcinkevičius kreipėsi į EŽTT dėl galimo saviraiškos laisvės pažeidimo

Vienos didžiausių verslo grupių „Vilniaus prekyba“ smulkusis akcininkas Mindaugas Marcinkevičius kreipėsi į...

Prekyba
2021.07.01
Vyriausybė pritarė dar 55 institucijų IT konsolidavimui 3

Vyriausybė ketvirtadienį pritarė dar 55-ių valstybės institucijų sąrašui, kurių informacinių technologijų...

Inovacijos
2021.07.01
Tikroji „Brexit“ kaina skendi migloje, bet pirmieji ženklai nežada nieko gero Premium

Praėjus pusmečiui nuo Jungtinės Karalystės (JK) galutinės skyrybų su Europos Sąjunga (ES) datos, išmatuoti...

Verslo aplinka
2021.07.01
Nutraukus mero V. Andrulio įgaliojimus Kelmėje rudenį vyks rinkimai

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) nutraukė dėl korupcijos nuteisto Kelmės rajono mero Vaclovo Andrulio...

Verslo aplinka
2021.07.01
Ambasadoriumi Turkijoje Vyriausybė siūlo skirti R. Degutį

Vyriausybė ketvirtadienį patvirtino diplomato Ričardo Degučio kandidatūrą į Lietuvos ambasadoriaus Turkijoje...

2021.07.01
Dešrų karo paliaubos: ES trims mėnesiams pratęsė malonės periodą mėsos eksportui į Šiaurės Airiją

Europos Sąjunga (ES) trečiadienį pasiekė trumpalaikes paliaubas su Jungtine Karalyste (JK) dėl atvėsintos...

Verslo aplinka
2021.07.01
Trečiadienį nustatyti 25 koronaviruso atvejai, mirė 1 žmogus

Trečiadienį Lietuvoje nustatyti 25 nauji COVID-19 atvejai, nuo šios ligos mirė vienas žmogus, pranešė...

Verslo aplinka
2021.07.01

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku