Labas rytas, premjere

Publikuota: 2020-06-18
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Birželio 17-osios ryto laukėme su jauduliu – šiaip ar taip, tai oficiali net 15 savaičių trukusio karantino pabaiga. Šios laisvą gyvenimą ir laisvas mintis ribojančios būsenos tąsos galėtų trokšti nebent koks mūsų šalies nedraugas.

Tiesa, daliai tautiečių ši situacija nepasirodė tokia grėsminga – stebuklingai trykštantys pinigų fontanai, izoliacija žaliuojančiose sodybose ar kurortuose, tropinė šiluma, pasikalbėjimus socialiniuose tinkluose primenančios vaizdo konferencijos ir entuziastingi politikų vieši išstojimai apie nežinia iš kur vis besirandančius milijardus kūrė siurrealistinę atostogų iliuziją, kuri slopino besikaupiančias ekonomines ir politines problemas.

Laimė, jomis nuosekliai domisi toliau nei vasara ir politiniai rinkimai žvelgianti visuomenės dalis, nes nuo jų sprendimo priklauso kiekvieno iš mūsų kasdienio gyvenimo kokybė ir tolesnė valstybės ateitis. Būtent ši atsakomybės jausmo nepraradusi bendrapiliečių dalis vis dažniau pasvarsto, kad gal dėl klastingojo COVID-19 viruso sukelto karščiavimo jūsų vadovaujama vykdomoji valdžia kažkodėl užsispyrusiai ignoruoja faktą, kad nacionalinę ekonomiką vis pamaitinančių verslų jėgos senka, o taip reikalinga pagalba įstrigusi jos administruoti nepajėgios „Invegos“ kabinetuose. 

Daug piktesni liežuviai plaka, kad tokia situacija nėra atsitiktinė, nes padeda kurti tinkamą foną kažkur valstiečių gandralizdyje kone 4 metus brandintai ir Seimo rinkimų išvakarėse vis atkakliau brukamai „didesnio valstybės vaidmens ekonomikoje“ idėjai. Suklusti verčia ir jūsų pasisakymas prieš kelias dienas, jog „pandeminė situacija dar kartą parodė, kad valstybė turi turėti kažkokią alternatyvą“. Nežinia, kas ją jums pakišo, bet ši frazė stebėtinai susisieja su Lenino 1921 m. Kominterno III kongrese išsakyta programine mintimi: „Iki tam tikro laipsnio mes iš naujo kuriame kapitalizmą. Tai – valstybinis kapitalizmas.“ Kuo toji kūryba baigėsi ir kiek kainavo Lietuvai, turbūt priminti nereikia. Tik keista, kad tai nekelia galvos skausmo dvi priešingybes savo veikloje sukergusiam didžiausiam Lietuvos žemvaldžiui ir kuklių valstiečių partijos ideologui: juk bolševikų ideologija neišvengiamai ves prie turčių žemių nacionalizavo...

Tad gal verčiau neprovokuokite viešų diskusijų, ką, kaip ir kam parodė „pandeminė situacija“, bet skųstis alternatyvų trūkumu turint tokias administracines galias ir finansinius išteklius – nesolidu. Geriau pagalvojus, viskas gali pasirodyti paprasčiau – gal tiesiog nesugebama jomis pasinaudoti?

Norisi tikėti, premjere, kad su karantino pabaiga baigsis ir Vyriausybės karščiavimas – mes pagaliau sulauksime jūsų tvirto žodžio ne apie susisiekimo ministro saviveiklą asfaltuojant kokį nors keliuką ir dėl to kilusius gilius išgyvenimus ar naujus grafičius kur nors Vilniaus rajone, ne apie kokį nors tikrai stebuklingą valstybinį banką, kuriame, anot jūsų, „50% kapitalo galėtų turėti privatus investuotojas“ (Sic!), ir ne apie mus turtingesniais paversiančias vienkartines kelių šimtų eurų išmokas, o apie tai, kaip Vyriausybė gaivins ekonomiką ir investuos jai skolinamus 6 mlrd. Eur į modernesnę ekonomiką. Kone Maršalo planas išėjo ne mažiau skambiu pavadinimu „Ateities ekonomikos DNR“. Finansų ministerija net suskaičiavo, kad pagal planą investuotas 1 Eur ilgalaikėje perspektyvoje atneš 1,88 Eur grąžą ir generuos 11,8 mlrd. Eur vertės BVP nominalia išraiška.

Turėtume pripažinti, kad partinės rinkodaros srityje ši valdžia nuėjo gerokai toliau nei jos pirmtakai. Bet prieš imantis grandiozinio Ateities ekonomikos DNR plano, specialistų Vyriausybei gal vertėtų nusileisti ant žemės ir įsivertinti, kaip jai sekasi dorotis su 6 kartus mažesne užduotimi – 1,5 mlrd. Eur pagalbos verslui fondo lėšomis: per 3 mėnesius „užbiurokratinta“, anot konsultanto Aleksandro Abišalos, „Invega“, birželio 18 d. duomenimis, sugebėjo paskirstyti „net“ 145 mln. Eur!  

Atmestų paraiškų pagal tris „Invegos“ priemones nedaug – 12,5%, tačiau tai nereiškia, kad kone visi verslai gavo valstybės paramą, daugiausia jų yra „pakibusių“ – paraiškos nesulaukia nei neigiamo, nei teigiamo atsakymo. Tokių laukiančių yra dvigubai daugiau nei gavusių pinigus.
Apmaudu ir net nepatogu jums tai sakyti, premjere, bet su tokiomis sumomis ir tempu net ir mažiausios pasaulio valstybės neprikeltumėt iš numirusiųjų, ką jau kalbėti apie visokius proveržius turinčias sukurti ateities DNR.

Na, gerai, sakykime, mažus verslus sunku sužiūrėti, nors jie ir sudaro mūsų ekonomikos stuburą, bet ir eksportuojančios bendrovės paliktos likimo valiai. „Lietuvos ekonomikoje eksportas sudaro labai didelę dalį – įvairiais skaičiavimais, nuo 60% iki 80%. Bet kol kas nelabai girdime, kad valdžia kalbėtų apie tai, kaip išsaugoti pagrindinę mūsų ekonomikos dalį – eksportuojantį verslą, – sako A. Abišala, buvęs premjeras, konsultacijų UAB „A. Abišala ir partneriai“ vadovas.

Jis pabrėžia: būtina pasiruošti tam metui, kai pasaulio ekonomika pradės atsigauti ir bus gera proga ne tik įšokti į traukinį, bet bėgti pirma jo, būnant efektyvesniems už konkurentus. Tai būtų proga įvairiems proveržiams. Bet apie tokias priemones negirdėti.

„Paskirų frazių yra, bet nieko konkretaus, jokių rimtų svarstymų, pasitelkiant ekspertus, negirdėti. Dabar juk pats laikas – dar ne vėlu, bet ir laiko ką nors pradėti liko labai mažai“, – įspėja A. Abišala.

Taigi, premjere, pasaulis kapstosi iš pandemijos. Lietuva turi labai retą šansą padaryti proveržį, paremtą neįtikėtinai pigiais finansiniais ištekliais, už kurį esate tiesiogiai atsakingas. Palikite rinkimų maskaradą „gerojo turčiaus“ siurrealistiniams vaizdiniams, užmirškite kone 20 mlrd. Eur skolos turinčio ubago svaičiojimus apie valstybinio banko steigimą „per pusę“ su privatininkais, juo labiau kad finansų startuolių kuriamos transformacijos šių įstaigų likimą daro labai miglotą. Nesikėsinkite ir į bendražygio Aurelijaus Verygos fiks idėją sukurti stebuklingų valstybinių vaistinių tinklą, kur vaistai bus pigesni už saldainius, taip pat neskriauskite tautinių mažumų atstovo Jaroslavo Narkevičiaus – lai žaidžia kompiuterinius žaidimus apie virtualias valstybines oro linijas, ir nesivelkite į Agnės Širinskienės politiškai savižudišką kryžiaus žygį prieš Konstitucinį Teismą – vis tiek iki rinkimų nieko nepeš. Verčiau imkitės tų ūkinių darbų, kurie jums priguli pagal pareigas ir nuo kurių priklauso ir jūsų vaikų ateitis.

O jeigu dar girdite veiklių žmonių patarimus – pradėkite nuo rimtos komandos, nes ekonomikos ir inovacijų proveržių su ministru valandininku ir tuščiais kertinės ministerijos kabinetais tikrai nepasieksite.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Teismą pasiekė pirmasis verslo skundas dėl karantino draudimų  6

Verslo atstovai trečiadienį teismui pateikė skundą dėl karantino metu įvestų draudimų teikti paslaugas,...

Iki 22 Eur vertės siuntoms iš Kinijos bus taikomas PVM

Trečiadienį Vyriausybė pritarė ir Seimui pateikė Finansų ministerijos parengtus Pridėtinės vertės mokesčio...

Prekyba
16:36
Radijo ir televizijos komisija uždraudė Lietuvoje retransliuoti RT programas 1

Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK) uždraudė Lietuvoje transliuoti Rusijos televizijos tinklo RT...

Vyriausybė pratęsė sienų kontrolę, leido renginiuose dalyvauti daugiau žmonių

Vyriausybė trečiadienį mėnesiui pratęsė sienų kontrolę, taip pat leido uždaruose renginiuose dalyvauti...

Laisvalaikis
15:02
JAV ir Kinija apsikeičia vizų suvaržymais dėl Tibeto klausimų

Kinija trečiadienį paskelbė, kad įveda vizų suvaržymus žmonėms iš Jungtinių Valstijų, kurie „blogai elgiasi“...

Serbijoje protestas prieš naują karantiną virto susirėmimu su policija

Serbijoje antradienį tūkstančiai protestuotojų susirėmė su policija ir pabandė įsiveržti į parlamento pastatą...

Teisingumo ministerija atveria savo tvarkomus duomenis 1

Teisingumo ministerija praneša nuo liepos atverianti savo ir pavaldžių institucijų tvarkomus duomenis.

Tarp 10 naujai užsikrėtusiųjų – trys Respublikinės Vilniaus psichiatrinės ligoninės pacientai

Trys iš dešimties praėjusią parą patvirtintų koronaviruso atvejų nustatyti Respublikinės Vilniaus...

VRK neskuba Darbo partijai išmokėti dešimtmečio senumo 1,8 mln. Eur dotacijos 2

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) neskuba Darbo partijai (DP) išmokėti prieš dešimtmetį skirtos, bet...

Energetikos inspekcijos Klaipėdos darbuotojams už kyšininkavimą skirtos baudos

Valstybinės energetikos inspekcijos Klaipėdos padalinio darbuotojams teismas už kyšininkavimą skyrė baudas,...

JAV oficialiai traukiasi iš PSO 16

JAV prezidentas Donaldas Trumpas antradienį oficialiai pradėjo savo šalies pasitraukimo iš Pasaulio sveikatos...

ES pinigų dalybos: pasipylė nuolaidos užsispyrusioms Bendrijos narėms Premium

Europos Sąjungos (ES) užkulisiuose vyksta intensyvios derybos. ES šalių lyderiai liepos viduryje rinksis...

„Ūrus ir Ko“ atliekų sutvarkymas valstybei jau kainavo 1,7 mln. Eur

Bankrutuojančios atliekų surinkimo aikštelę turėjusios įmonės „Ūrus ir Ko“ paliktų atliekų sutvarkymas...

25 metų Lietuvoje sukakties proga „Ruukki“ perdėlioja strategiją ir investicijas Verslo tribūna

Kompanija „Ruukki Construction“, ilgametė plieninių stogų, fasadų apdailos, daugiasluoksnių plokščių ir kitų...

Iš Briuselio skrieja žaibai 10

Europos Komisijos pradėta pažeidimo procedūra prieš Lietuvą sukėlė dilemą: jei valstybė nesugrąžins pinigų...

Paslaugos
05:50
JAV atšauks vizas užsienio studentams, kurių studijos perkeliamos į internetą

Jungtinės Valstijos paskelbė, kad neleis šalyje likti užsienio studentams, jei visos jų studijos rudenį dėl...

Technologijos
2020.07.07
Konservatorių prezidiumas pakoregavo kandidatų į Seimą sąrašą

Didžiausios opozicinės partijos Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) prezidiumas...

Verslo aplinka
2020.07.07
Pandemijos grėsmę menkinusiam Brazilijos prezidentui patvirtintas COVID-19

Brazilijos prezidentas Jairas Bolsonaro antradienį pranešė, kad jam ankstesnę dieną atliktas testas...

Verslo aplinka
2020.07.07
SAM parengė naujas rekomendacijas grįžtantiems į Lietuvą ir keliaujantiems svetur

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), įvertinusi koronaviruso infekcijos plitimo tendencijas kai kuriose...

Verslo aplinka
2020.07.07
Europoje koronaviruso aukų skaičius viršijo 200.000

Europoje naujojo koronaviruso pandemija nusinešė jau daugiau kaip 200.000 žmonių gyvybių, antradienį pranešė...

Verslo aplinka
2020.07.07

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus