Destrukcijos keliu žingsniuojant

Publikuota: 2020-06-17
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Valdantieji klimpsta į santykių aiškinimosi liūną – jiems jau užkliuvo ir Konstitucinis Teismas. Be to, praėjusią savaitę kone valstybinės reikšmės įvykiu tapo užrašas ant nevalstybinės reikšmės keliuko – atitinkamoms tarnyboms buvo įsakyta skubiai nugramdyti dažus nuo premjero kelio Smiglių kaime. Naktį, nelaukiant kol bent prabrėkš. Užtai stebėtina kantrybė (įskaitant ir prezidentą), demonstruojama vis labiau skandalais apsivyniojančio Vyriausybės nario Jaroslavo Narkevičiaus atžvilgiu.

Konstitucinis Teismas (KT) galutinę valdančiųjų nemalonę užsitraukė paskelbęs, kad Seimo Teisės ir teisėtvarkos (TT) komiteto pirmininkės, buvusios teologės Agnės Širinskienės vadovaujama laikinoji tyrimo komisija, narpliojusi galimą poveikį sprendimų priėmėjams ir politiniams procesams, ne tik kone dvejus metus užsiiminėjo niekais, bet ir sudaryta pažeidžiant Konstituciją, o jos išvados yra neteisėtos. KT pasisakė, kad Seimo laikinajai tyrimo komisijai negalima pavesti neaprėpiamos apimties užduočių, o komisijos gali būti sudaromos ne bet kokiems, o tik ypatingiems, valstybinės svarbos klausimams ištirti.

Susimovusi minėto TT komiteto pirmininkė po tokio fiasko ne tik neketina trauktis iš pareigų – valdantieji perėjo į kontrpuolimą prieš KT pirmininką: vakar jie kreipėsi į prezidentą Gitaną Nausėdą teigdami, kad Dainiaus Žalimo įgaliojimai kaip KT pirmininko negalėjo būti pratęsti pasibaigus kadencijai. Kovą baigėsi trijų KT teisėjų, tarp jų ir pirmininko D. Žalimo, kadencija, tačiau, Seimui atmetus pasiūlytas kandidatūras, Konstitucijoje numatyta teisėjų rotacija neįvyko ir Teismas toliau dirba sena sudėtimi.

KT pareiškė, kad nėra pagrindo kvestionuoti dabartinės jo sudėties teisėtumą, o nepagrįstų abejonių kėlimas vertintinas kaip politinis spaudimas.

Teismas teigia, kad pagal Konstituciją jis turi veikti nepertraukiamai, todėl KT įstatyme įtvirtinta, kad, nustatytu laiku nepaskyrus naujo teisėjo, jo pareigas eina kadenciją baigęs teisėjas tol, kol bus paskirtas ir prisieks naujas teisėjas. Taip pat teigiama, kad dalies politikų siekis sukelti abejonių dėl KT legitimumo sutampa su pastarojo meto KT sprendimais. D. Žalimas aiškina, kad jo nei kaip teisėjo, nei kaip pirmininko įgaliojimai nėra nutrūkę, ir vertina šį kreipimąsi kaip reakciją į penktadienio sprendimą dėl valstietės A. Širinskienės vadovautos parlamentinės komisijos bei neleistiną kišimąsi į KT veiklą. Ar tik šį sykį Ramūno Karbauskio kariauna nepersistengė?

Kitos valdančiųjų pajėgos susigrupavo premjero keliuko „garbės“ ginti. Užrašo „vagies namas“ likvidavimo operacija buvo suorganizuota kosminiu greičiu, nakčiai pasibeldus, tam pasitelkti sostinės (beje, kelias – Vilniaus rajone) Eismo organizavimo skyriaus darbuotojai ir specializuotos kelių ženklinimo įmonės darbininkai, kurie nušveitė „kūrybą“. Negana to, dar buvo ir skubiai pradėta byla. Ji perduota nagrinėti tikriausiai darbų neturinčiai Vilniaus apygardos prokuratūrai, kuri vakar pranešė pradėjusi ikiteisminį tyrimą dėl galimo viešosios tvarkos pažeidimo.

Konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis teigia manąs, kad buvusio kadenciją baigusios prezidentės Dalios Grybauskaitės ir buvusio susisiekimo ministro Roko Masiulio patarėjo Gedimino Vaitkevičiaus sprendimas dažais aprašinėti gatvę, kurioje gyvena premjeras, – emocinė išraiška. Politikas akcentuoja nepalaikąs vandalizmo, tačiau mano, kad G. Vaitkevičių pasirinkti tokią nebūtinai korektišką emocinės išraiškos formą galimai paskatino valstybėje naujas aukštumas pasiekęs neskaidrumas, nepotizmas, naudojimasis tarnybine padėtimi. Pasak politiko, visa tai pasiekė tokias naujas aukštumas, kad jau darosi atgrasu.

Keliuko „dekoracijos“ premjerą didžiai sujaudino, keista tik kad jis visiškai nesijaudino, kai tas keliukas jam buvo tiesiamas, – nepasiteiravo, iš kokių lėšų, kokie prioritetai ir pan. Užteko pasiguosti, kad žmonos automobilio važiuoklė per dvejus metus subyrėjo, užmerkti akis į „sąjungininkų“ pakištą ministerį ir štai – kelelis nebedulka...

Aplinka sutvarkyta, tai negi dabar imsi „tarkuoti“ savo komandos narį susisiekimo ministrą J. Narkevičių, kuris, nepaisant vis naujų, švelniai tariant, nuodėmių, „išlaiko pasitikėjimą“. Tiesa, prezidento prarastą, užtai valdžios žmonės laiko atkišę petį.

Nespėjo užmarštin nugrimzti pasibuvimai valstybės sąskaita, dienos šviesoje jau styro klausimai dėl abejotinų lėšų namo Trakuose renovacijai, dėl aitvarų suneštų santuokinių turtų. Rišlių atsakymų iš ministro neišgirsta – jis tik siūlo pabendrauti su advokatu.

Ignoruoja Vyriausybės narys ir Seimo Antikorupcijos komisijos prašymą pateikti medžiagą dėl galimo piktnaudžiavimo organizuojant konkursą eiti VĮ Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direktoriaus pareigas. Komisija tyrimą dėl galimai neskaidraus Susisiekimo ministerijos vykdyto konkurso pradėjo 2020 m. balandžio 22 d. Nors komisija dėl to rinkosi net į 3 posėdžius, priimti sprendimui taip ir nebuvo sudarytos sąlygos, nes susisiekimo ministras ir jo vadovaujama ministerija nepateikė prašomų dokumentų, taip pat aiškino, kad konkursinės atrankos posėdžių garso įrašai, protokolai, kurie leistų įvertinti pretendentų atrankos proceso skaidrumą, dėl asmens duomenų apsaugos negali būti pateikti komisijai susipažinti.

„Susisiekimo ministras J. Narkevičius ir toliau spjauna į Seimo Antikorupcijos komisiją, o iš tikrųjų – į Lietuvos valstybę. Civilizuotai su šiuo Lenkų rinkimų akcijos deleguotu politiku Seimui kalbėtis nepavyksta. Seimo Antikorupcijos komisijai ne tik nebuvo sudaryta galimybė ištirti VĮ Klaipėdos jūrų uosto direktoriaus paskyrimo teisėtumo, bet ir žengtas žingsnis, sudarantis precedentą ateityje komisiją padaryti neveiksnią. Jei ministras J. Narkevičius gali nepateikti dokumentų Antikorupcijos komisijai ir likti „teisus“, nuo šiol visi, dėl kurių bus pradėtas tyrimas, galės eiti pramintu takeliu ir viešąjį interesą ginantiesiems rodyti riebaluotą špygą“, – piktinasi Ričardas Juška, Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas.

VŽ nuomone, tokie pastaruoju metu suintensyvėję destrukciniai politikų iš valdančiųjų stovyklos veiksmai vargu ar gali išsklaidyti abejones dėl neskaidrumo, nepotizmo, naudojimosi tarnybine padėtimi etc. Greičiau – atvirkščiai.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Ligos, kuriomis galima nesusirgti, sugraužia šeštadalį pasaulio BVP

Dėl ligų ir ankstyvų mirčių, kurių galima išvengti, pasaulio bendrasis vidaus produktas kasmet netenka 15%.

Finansai
2020.07.11
G. Landsbergis po rinkimų nemato galimybės dirbti tik su LLRA–KŠS 2

Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) galutinio kandidatų Seimo rinkimuose sąrašo...

Verslo aplinka
2020.07.11
Vilniuje rengiamos LGBT eitynės už lygybę 14

Šeštadienį Vilniuje, Gedimino prospekte, rengiamos eitynės už seksualinių mažumų teises. Jas organizuoja...

Laisvalaikis
2020.07.11
COVID-19 ir Europos ateitis

COVID-19 krizė yra bene didžiausias socialinis eksperimentas mūsų gyvenime. Nežinome, kada ar kuo tai...

Verslo aplinka
2020.07.11
Lenkijos politika – kryžkelėje Premium

Nuo to, kas bus Lenkijos prezidentu, priklauso dabartinės valdančiosios koalicijos likimas.

Verslo klasė
2020.07.11
Fiona Hill: Kremlių pažįstu geriau nei Baltuosius rūmus Premium

Fionai Hill dar nebaigus kalbos Kongrese per Donaldo Trumpo apkaltos tyrimą, ji pati tapo karščiausia...

Laisvalaikis
2020.07.11
Ch. Michelio siūlymai dėl ES atsigavimo plano sulaukė „taupiųjų“ kritikos

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles‘is Michelis penktadienį pateikė naujausią pasiūlymą dėl 750 mlrd.

Verslo aplinka
2020.07.10
Serbija ir Kosovas atnaujina labai sudėtingą dialogą 1

Serbijos ir Kosovo lyderiai penktadienį surengė pirmąsias derybas po pusantrų metų pertraukos, kuriomis...

Verslo aplinka
2020.07.10
Turkijos teismas panaikino Švč. Išminties soboro muziejaus statusą

Turkijos aukščiausioji teismo institucija penktadienį atšaukė Bizantijos imperijos laikų Švč. Išminties...

Laisvalaikis
2020.07.10
Nyderlandai apskundė Rusiją EŽTT dėl MH17 lainerio numušimo 3

Nyderlandai penktadienį pranešė pateikę Europos Žmogaus Teisių Teismui (EŽTT) ieškinį prieš Rusiją dėl jos...

Verslo aplinka
2020.07.10
Sveikatos apsaugos ministerija ir LSMU pasirašė sutartį dėl populiacijos tyrimo

Sutartis su Lietuvos sveikatos mokslų universitetu (LSMU) dėl populiacijos tyrimo, skirto nustatyti, kokia...

Verslo aplinka
2020.07.10
S. Skvernelis liepos pabaigoje išeis trijų savaičių atostogų 1

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis liepos pabaigoje išeis trijų savaičių atostogų.

Verslo aplinka
2020.07.10
„Valstiečių“ taryba patvirtino: rinkimų sąrašą ves premjeras S. Skvernelis 1

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų taryba (LVŽS) penktadienį patvirtino tris pirmąsias pozicijas rinkimų į Seimą...

Verslo aplinka
2020.07.10
Atnaujintas šalių, iš kurių galima ir draudžiama atvykti, sąrašas

Nuo liepos 13 dienos į Lietuvą negalės atvykti užsieniečiai, gyvenantys Švedijoje, Liuksemburge,...

Verslo aplinka
2020.07.10
Siekiant pastatyti Vyčio skulptūrą Vyriausybė turėtų perimti aikštę, sako premjeras 3

Norint pastatyti Vyčio skulptūrą Lukiškių aikštėje Vilniuje, Vyriausybė turėtų ją perimti, sako premjeras...

Verslo aplinka
2020.07.10
G. Nausėda pasirašė įstatymą dėl Lukiškių aikštės 11

Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį pasirašė Seimo priimtą Lukiškių aikštės Vilniuje memorialinio statuso...

Verslo aplinka
2020.07.10
EVT pirmininkas pristatė kompromisą dėl Europos pinigų, Lietuvai siūloma palikti kompensaciją dėl emigracijos nuostolių 4

Charle‘is Michelis, Europos Vadovų Tarybos (EVT) pirmininkas, penktadienį pateikė savo pasiūlymą dėl Europos...

Verslo aplinka
2020.07.10
C. Michelis siūlo 5 mlrd. Eur „Brexit“ rezervinį fondą

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles'is Michelis penktadienį pasiūlė įkurti 5 mlrd. Eur rezervinį fondą...

Verslo aplinka
2020.07.10
VRK sugrąžina Darbo partijai įšaldytą 1,8 mln. Eur dotaciją 3

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) penktadienį priėmė sprendimą, kuriuo Darbo partijai (DP) grįš daugiau nei...

Verslo aplinka
2020.07.10
Dėl COVID-19 Latvija ketina trumpinti kultūros, pramogų vietų darbo laiką

Latvijos sveikatos apsaugos ministerija dėl sergamumo COVID-19 šuolio siūlo trumpinti kultūros, sporto ir...

Verslo aplinka
2020.07.10

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus