Įtariama, kad V. Sutkus ir M. Zalatorius galėjo daryti neteisėtą poveikį teisėkūrai

Publikuota: 2020-06-02
M. Zalatorius ir V. Sutkus. VŽ koliažas.
svg svg
M. Zalatorius ir V. Sutkus. VŽ koliažas.

Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) prezidentas Valdas Sutkus ir Lietuvos bankų asociacijos (LBA) prezidentas Mantas Zalatorius bei dar keturi su verslo pasauliu susiję asmenys sulaikyti įtariant neteisėtu poveikiu teisėkūros procesams. Teisėsauga atlieka tyrimą dėl įtariamo stambaus masto kyšininkavimo, papirkimo, prekybos poveikiu, turto iššvaistymo ir dokumentų klastojimo. Taip pat aiškinamasi kelių šimtų tūkstančių eurų sumos kilmės teisėtumas.

Papildyta V. Sutkaus advokato komentarais

Antradienį pranešta, kad M. Zalatorius ir V. Sutkus sulaikyti Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT) ir Generalinei prokuratūrai atliekant tyrimą dėl įtariamo stambaus masto kyšininkavimo, papirkimo, prekybos poveikiu, turto iššvaistymo ir dokumentų klastojimo.

Advokatas: pranešimo apie įtarimus dar nesame gavę

V. Sutkaus advokatas Girius Ivoška sako, kad jo ginamajam įtarimai dar nėra pareikšti.

„Nei aš, nei Valdas dar nesame matę pranešimo apie įtarimą – dar jis neįteiktas ir apklausa dar nėra atlikta“, – BNS sakė advokatas.

Jis taip pat teigė, kad V. Sutkus šiuo metu yra „su pareigūnais“, tačiau ne areštinėje. Advokatas pridūrė, kad jo ginamasis turėtų būti apklaustas artimiausiu metu.

„Sulaikytas tuo pagrindu, kad būtų užtikrintas jo dalyvavimas kratose ir jis galėtų kratos metu pateikti kažkokias pastabas ir užtikrinant jo teises būtent kratos metu“, – teigė advokatas.

„Šiuo atveju, mes turime nutartį, kurioje yra paaiškinti sulaikymo pagrindai, jis yra sulaikytas ir dabar, kiek man žinoma, jis vyksta į apklausą“, – pridūrė jis.

Jis taip pat teigė, kad jo ginamasis kol kas tyrimo nekomentuoja ir poziciją nebent pateiks tuomet, kai bus pareikšti įtarimai.

Advokato teigimu, V. Sutkus antradienį dalyvavo teisėsaugos organizuotose kratose, taip pat teigė, kad jo ginamasis buvo sulaikytas antradienio rytą, tačiau jis teigė nežinantis, kurioje vietoje.

Susiję su lobistine veikla

Evaldo Pašilio, generalinio prokuroro, teigimu, turimi duomenys leidžia įtarti, kad nusikalstama veika galėjo būti vykdoma ilgą laiką.

Pasak prokuratūros vadovo, V. Sutkus, vykdydamas savo pareigas LVK ir atstovaudamas jos narių bei kitų verslo subjektų interesams, pasinaudodamas savo užimamomis pareigomis, visuomenine padėtimi, pažintimis, ryšiais ar kita įtaka, galimai gaudavo neteisėtą piniginį atlygį už jo darytą poveikį priimant įvairius verslo subjektams svarbius teisės aktus. Dėl to mokestinė prievolė galėjo padidėti visiems mokesčių mokėtojams.

„Akivaizdu, kad bet kokia neskaidri, abejonių kelianti veikla teisėkūros procesams, konkretūs teisės aktai negali tarnauti atskiroms grupėms, o ne visai visuomenei. Kyla pagrįstų klausimų, kad žala galėjo būti padaryta visai valstybei, valstybės biudžetui ir padidėti mokestinė prievolė visiems Lietuvos piliečiams“, – antradienį surengtoje spaudos konferencijoje sakė generalinis prokuroras.

Anot Žydrūno Bartkaus, STT direktoriaus, galima neteisėta M. Zalatoriaus veikla tiriama keliose epizoduose, tarp jų – dėl įtakos kartu su šių metų biudžetu praėjusių metų pabaigoje svarstytam projektui dėl bankų papildomo apmokestinimo.

STT vadovas aiškino, kad įtariami nusikaltimai yra susiję su lobistine veikla.

„Neteisėtas lobizmas vyko, kas tyrimo metu ir buvo nustatyta, ir iš lobistinės veiklos, tai yra, iš įtakos darymo priiminėjant vienus ar kitus sprendimus, ne tik teisėkūros procese, buvo pelnomasi“, – tvirtino jis.

Nėra duomenų apie neteisėtus sprendimus

Ž. Bartkus teigė, kad tyrime nėra duomenų apie neteisėtai priimtus teisės aktus, nes asocijuotos verslo struktūros gali užsiimti lobizmu nesiregistravusios.

„Jie tai galėjo daryti, tačiau šito tyrimo metu matome, kad linija tarp teisėto lobizmo ir prekybos poveikiu yra labai siaura ir, šiuo atveju, galimas teisėtas lobizmas virto prekyba poveikiu“, – sakė STT vadovas.

Tiriama, kad už piniginį atlygį V. Sutkus galėjo daryti poveikį ne tik Seimo nariams, bet ir priimant sprendimus kitose institucijose, tačiau duomenų apie tai, kad Seimo nariai būtų dalyvavę neteisėtoje veikloje, neturima.

„Kalbėti reikėtų apie tai, kad teisės akto priėmimas iš esmės neturėtų būti pasipelnymo šaltinis kažkam. Šiuo atveju mes kalbame apie tai, kad teisės aktai, ar tai buvo mokestiniai teisės aktai, ar tai su biudžetu susiję teisės aktai, ar kitokie sprendimai, jie turėtų būti priiminėjami skaidriai“, – pabrėžė Ž. Bartkus.

STT vadovas užsiminė apie „disponuoti apribotą“ nemenką pinigų sumą, tačiau vengė ją įvardinti kaip kyšį: „Aiškinamės apie 400.000 Eur pinigų kilmę. Negaliu pasakyti, kad visi šie pinigai yra neteisėti. Yra apribotas disponavimas šia suma. Bet kol kas negaliu pasakyti, ar tai yra kyšis, nes vyksta tyrimas.“

Detalių kol kas nedaug

Pranešta, kad šiuo metu įvairiose Lietuvos vietose įtariamųjų namuose, darbo vietose bei kitur vyksta apie 70 kratų ir poėmių, atliekami kiti proceso veiksmai. 

Įtarimai M. Zalatoriui ir V. Sutkui, pasak STT direktoriaus, yra pareikšti. Jis taip pat informavo, kad sulaikyti dar keturi „su verslo pasauliu“ siejami asmenys, kuriems įtarimai turėtų būti pareikšti artimiausiu metu.

Per artimiausias kelias dienas bus priimti sprendimai dėl kardomosios priemonės pritaikymo sulaikytiesiems.

Daugiau detalių E. Pašilis ir Ž. Bartkus nepateikė, nes esą nenori pakenkti tyrimui.

Ikiteisminį tyrimą atlieka STT ir Generalinė prokuratūra.

Bankų apmokestinimo aplinkybės

BNS primena, kad Seimas praėjusių metų pabaigoje priėmė sprendimą nuo šių metų pradžios penkiais procentiniais punktais iki 20% padidinti bankų ir kredito unijų pelno apmokestinimą. Toks mokesčio tarifas taikomas tik didesniam nei 2 mln. Eur pelnui ir galioja tik trejus metus – apskaičiuojant 2020-2022 m. pelno mokestį.

Svarstymo metu apie tai, kad didesnis mokestis bus taikomas tik trejus metus, diskutuota nebuvo. Kodėl taikomas būtent trejų metų laikotarpis nebuvo atskleista ir projekto aiškinamajame rašte. Vienas iš įstatymo iniciatorių, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas valstietis-žaliasis Valius Ąžuolas vėliau aiškino, kad trejų metų terminą rekomendavo Finansų ministerija.

M. Zalatorius tuomet teigė, kad LBA su Seimo nariais apie didesnį pelno mokesčio tarifo taikymą tik trejiems metams nesitarė.

Seimui taip pat buvo teiktas siūlymas apmokestinti didesnį kaip 300 mln. Eur bankų turtą, tačiau Seimo pasamdytiems ekspertams sukritikavus siūlymą, šio projekto svarstymas buvo atidėtas. Pasiūlymą apmokestinti bankų turtą kritiškai vertino ir Europos Centrinis Bankas bei Lietuvos bankas.

Pasiūlymą dėl bankų turto apmokestinimo pateikusi Lietuvos lenkų rinkimų akcija tuomet tvirtino jo neatsisakanti ir ketinanti siekti, kad jis būtų priimtas.

Sulaikytas namuose

LBA atstovė spaudai Valerija Kiguolienė BNS antradienio rytą sakė, kad M. Zalatorius sulaikytas namuose, nes asociacijos darbuotojai šiuo metu dirba nuotoliniu būdu. Ji teigė daugiau jokios informacijos neturinti, išskyrus tai, kas pranešta viešai.

„Mums tai buvo visiškai netikėtas įvykis, lyg perkūnas iš giedro dangaus. Dabartinėje situacijoje norime patikinti, kad skaidrumas yra vienas esminių mūsų asociacijos veiklos standartų, mes bendradarbiausime su institucijomis ir pateiksime visus jiems reikalingus duomenis ir informaciją“, – BNS sakė V. Kiguolienė.

Jos žiniomis, asociacijos patalpose nebuvo atlikta kratų.

LVK komunikacijos specialistas Tomas Zmitrevičius BNS teigė situacijos kol kas komentuoti negalintis.

„Viskas yra labai netikėta, todėl šiuo metu iš konfederacijos pusės mes komentuoti nelabai galime ir norime. Tą galėtume padaryti vėliau, kai pasirodys kažkokia tikslesnė informacija“, – BNS sakė T. Zmitrevičius.

Prezidentai jau ne vienerius metus

47-erių M. Zalatorius LBA vadovauja nuo 2017-ųjų gegužės, jis tuomet pakeitė nuo 2008-ųjų asociacijai vadovavusį Stasį Kropą. Nuo 2018 m. jis taip pat eina Lietuvos pramonininkų konfederacijos viceprezidento pareigas.

Iki darbo LBA M. Zalatorius buvo laimėjęs eksporto skatinimo agentūros „Versli Lietuva“ vadovo konkursą, tačiau šių pareigų atsisakė, nes, kaip pats teigė, konkurso metu gavo pasiūlymą dirbti LBA.

Filologijos, ekonomikos ir verslo administravimo mokslus baigęs M.Zalatorius, be Švedijos prekybos tarybos, yra dirbęs bendrovės Visagino atominė elektrinė (2012-2013 metais), „Unicef Lietuvos“, „Lietuvos energijos“, „KB Components“, „Scandic Hotels“ valdybose, dirbo su didžiausiomis Šiaurės Europos kompanijomis, padėdamas joms ateiti į Baltijos rinką, patarė, privatizuojant tuometinį „Lietuvos telekomą“, parduodant komercines televizijas bei viešbučius.

V. Sutkus LVK prezidentu dirba nuo 2010 m. Anksčiau jis yra dirbęs Lietuvos pramonininkų konfederacijoje, Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmuose bei bendrovėse „Achemos grupė“ ir „Fima“.

V. Sutkus praeityje taip pat yra dirbęs „MG Baltic“ korporatyvinių reikalų direktoriumi, o jam privatizuojant alkoholinių gėrimų gamintoją „Stumbras“, dirbo tuometinio prezidento Rolando Pakso visuomeniniu patarėju ekonomikos klausimais.

Pernai prezidento rinkimų kampanijos metu V. Sutkus tarpininkavo tuometinio Lietuvos kariuomenės vado Jono Vytauto Žuko ir kandidato į prezidentus Gitano Nausėdos susitikimui, šios aplinkybės tuomet sulaukė kritikos dėl galimo kariuomenės politizavimo. G. Nausėdai tapus prezidentu, J. V. Žukas paskirtas jo patarėju nacionalinio saugumo klausimais.

J. V. Žukas tąkart teigė, kad V. Sutkus pasiūlė jam susitikti su G. Nausėda kaip senas pažįstamas, o ne verslininkų atstovas. 

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Kinijos eksportas ir importas birželį netikėtai šoktelėjo į viršų 

Kinija paskelbė apie netikėtai išaugusius birželio eksporto ir importo rodiklius, nors tikėtasi jų kritimo.

Krizė yra metas užduoti strateginį klausimą: kaip keisti verslą, kad jis būtų reikalingas Premium

Ar ir toliau verta važiuoti prieš traukinį? Ar ir toliau verta stengtis išsaugoti verslą, kuris ir taip jau...

Vadyba
09:01
JAV nustatyta beveik 60.000 naujų COVID-19 atvejų, Kalifornija užsidarinėja

Jungtinės Valstijos per pastarąją parą patvirtino 59.222 naujus koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejus,...

Gležnus darbo rinkos atšokimo daigus snaudžiant virusui palaiko ir subsidijos Premium

Paskelbus karantiną kovą darbo vietų skaičius mažėjo bemaž visose ekonomikos sferose, išskyrus žemės ūkį ir...

Finansai
05:45
D. Britanija skirs 705 mln. GBP šalies sienoms po pereinamojo laikotarpio parengti

Didžioji Britanija sekmadienį pažadėjo skirti 705 mln. GBP (788 mln. Eur) parengti šalies sienas po...

Verslo aplinka
2020.07.13
Prokuratūra nutraukė tyrimą Panevėžio mero atžvilgiu 1

Prokuratūra pirmadienio vakarą pranešė, kad nutraukė ikiteisminį tyrimą Panevėžio mero Ryčio Mykolo Račkausko...

Verslo aplinka
2020.07.13
„Reporteriai be sienų“ kritikuoja RT draudimą Lietuvoje, komisija priekaištus atmeta

Žiniasklaidos laisve besirūpinanti nevyriausybinė organizacija „Reporteriai be sienų“ apkaltino Lietuvą ir...

Verslo aplinka
2020.07.13
Vyriausybėje – siūlymas nuo rugsėjo atsisakyti žiūrovų skaičiaus ribojimo renginiuose

Vyriausybė trečiadienį svarstys Kultūros bei Švietimo, mokslo ir sporto ministerijų siūlymą nuo rugsėjo...

Verslo aplinka
2020.07.13
Konkurencijos taryba skelbia, kiek valstybės pagalbos pasiekė verslą

Konkurencijos taryba (KT) pradeda skelbti informaciją apie išmokėtą paramą – kiek lėšų iš biudžeto, suderinto...

Gazelė
2020.07.13
R. Karbauskis grasina Vilniaus savivaldybei nutraukti Lukiškių aikštės panaudos sutartį 13

Valdančiųjų „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis sako manantis, kad reikėtų nutraukti panaudos sutartį,...

Verslo aplinka
2020.07.13
Mirė vienas iš „Skype“ įkūrėjų T. Annusas 1

Nuo netikėtos ligos sekmadienį mirė Estijos verslininkas, investuotojas ir vienas platformos „Skype“ įkūrėjų...

Verslo aplinka
2020.07.13
LVŽS paskelbė rinkimų sąrašą, kandidatuos L. Savickas ir L. Kukuraitis

Valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) pirmadienį paskelbė kandidatų į Seimą sąrašą, jame...

Verslo aplinka
2020.07.13
Analitikai: perrinkus A. Dudą, Lietuvai gali tekti rinktis tarp Briuselio ir Varšuvos

Lenkijos prezidentu perrinkus konservatyvių pažiūrų Andrzejų Dudą, Lietuvai gali tekti laviruoti tarp...

Verslo aplinka
2020.07.13
G. Nausėda: Kruonio HAE nebus naudojama Astravo AE rezervui 3

Kruonio hidroakumuliacinėje elektrinėje (HAE) pirmadienį apsilankęs prezidentas Gitanas Nausėda pareiškė, kad...

Verslo aplinka
2020.07.13
Lenkijos prezidentu perrinktas A. Duda 11

Remiantis naujausiais Lenkijos centrinės rinkimų komisijos duomenimis, šalies prezidentu yra perrinktas...

Verslo aplinka
2020.07.13
STT uosto vadovo konkurso netirs, bet prašo etikos sargų nuomonės 

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) netirs Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos vadovo konkurso, tačiau...

Pasaulio turtingieji ragina juos labiau apmokestinti Premium 5

83 milijonierių grupė, besivadinanti „Milijonieriai žmonijai“, paskelbė atvirą laišką, kuriame paragino viso...

Laisvalaikis
2020.07.13
Kinija įvedė atsakomųjų sankcijų JAV įstatymų leidėjams ir pasiuntiniui 1

Kinija pirmadienį įvedė atsakomąsias sankcijas trims aukšto rango JAV įstatymų leidėjams respublikonams ir...

Verslo aplinka
2020.07.13
G. Nausėda apie perrinktą A. Dudą: sieksiu ir toliau išlaikyti gerus santykius 1

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį pasveikino Lenkijos vadovą Andrzejų Dudą su perrinkimu...

Verslo aplinka
2020.07.13
Plastiko tarša kaltinama „Ecso“ žada įdiegti trigubą nuotekų apsaugą 1

Bendrovei „Vilniaus vandenys“ savaitgalį užfiksavus taršą plastiko detalėmis ir jau antrą kartą sustabdžius...

Verslo aplinka
2020.07.13

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus