Advokatūra vadina pertekliniu M. Zalatoriaus ir V. Sutkaus sulaikymą

Publikuota: 2020-06-02
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Teisėsaugai sulaikius Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) prezidentą Valdą Sutkų ir Lietuvos bankų asociacijos (LBA) prezidentą Mantą Zalatorių, Lietuvos advokatūra sako, kad svarbių organizacijų vadovų sulaikymas yra perteklinis. Asocijuotų verslo struktūrų atstovai irgi stebisi teisėsaugos veiksmais ir tikina pasigendantys detalesnės informacijos.

Tekstas papildytas „Transparency International“ komentaru

M. Zalatorius ir V. Sutkus antradienį sulaikyti STT ir Generalinei prokuratūrai atliekant tyrimą dėl įtariamo stambaus masto kyšininkavimo, papirkimo, prekybos poveikiu, turto iššvaistymo ir dokumentų klastojimo.

Pavadino ydinga praktika

„Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų sulaikymą, pareiškia, kad ikiteisminio tyrimo pareigūnai privalo pagrįsti, kodėl naudojamos fizinį bei psichologinį poveikį turinčios priemonės – asmenų sulaikymas dviem paroms – tampa įprastu standartu ikiteisminiuose tyrimuose“, – rašoma antradienį paskelbtame pranešime.

„Lietuvos advokatūros nuomone, svarbių Lietuvos organizacijų, kurių veiklai skaidrumas ir reputacija yra pagrindas, vadovų sulaikymas yra perteklinis. Tai priemonė, kuri pažeidžia žmogaus teises bei skirta galimai įbauginti, pažeminti ar iš anksto nuteisti asmenį“, – teigiama jame.

Ignas Vėgėlė, Lietuvos advokatūros pirmininkas, sako, kad sulaikymas, neatskleidžiant jo reikalingumo, yra ydinga praktika: „Šiuo atveju kyla klausimas, kodėl asmenys yra sulaikomi iki 48 val. ir kur jie bus laikomi sulaikymo metu? Pastebėtina, kad tyrimas pradėtas daugiau kaip prieš pusę metų, vadinasi, teismui paruošti dokumentus dėl kardomosios priemonės buvo galima iš anksto ir dėl sulaikymo kreiptis į teismą.“

nuotrauka::1 left

Lietuvos advokatų bendruomenė, anot advokatūros, laikosi pozicijos, kad sulaikymas 48 val. turi būti taikomas tik kaip kraštutinė priemonė ir griežtai vadovaujantis proceso įstatymuose nustatytais pagrindais.

„Itin dažnai pakanka atlikti apklausas, nustatyti apribojimus bendrauti bei atlikti poėmius“, – teigia advokatūra. 

Tapo „didžiule naujiena“

Viena iš įtakingiausių šalies verslo organizacijų – Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK) kol kas neketina imtis veiksmų dėl sulaikyto jos viceprezidento, LBA vadovo M. Zalatoriaus.

Robertas Dargis, LPK prezidentas, teigia, kad M. Zalatoriaus ir V. Sutkaus sulaikymas yra „didžiulė naujiena“, tačiau vieša informacija neleidžia imtis kokių nors veiksmų M. Zalatoriaus atžvilgiu.

„Tai yra didžiulė naujiena mums visiems. Apie tai sužinojome vykstant valdybos posėdžiui. 10 val. visi susijungėme į posėdį, M. Zalatorius nedalyvavo, bet jis dar vakar įspėjo, kad dėl kažkokių priežasčių nedalyvaus“, – BNS sakė R. Dargis.

nuotrauka::2 right

„Tačiau tai, kas pasakyta kol kas, neleidžia niekaip reaguoti dėl to, kad informacijos yra be galo mažai“, – pridūrė jis.

Jis teigė iš Generalinės prokuratūros ir Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) vadovų neišgirdęs nė vieno konkretaus kaltinimo M. Zalatoriui.

„Ne kartą yra buvę, kad po tų garsių sulaikymų žmonės yra paleidžiami ir pasirodo, kad jokios nusikaltimo sudėties nebuvo jų veikloje“, – sakė pramonininkų vadovas.

„Neturint aiškios ir patvirtintos informacijos, imtis kažko prieš savo kolegą mažų mažiausiai būtų nepadoru“, – pridūrė jis.

R. Dargis taip pat pažymėjo, kad tiek jo, tiek M. Zalatoriaus kadencija baigiasi birželio 30 d., ir  dabar sunku pasakyti, ar LBA vadovas bus pasiūlytas toliau eiti LPK viceprezidento pareigas. 

Netiki, kad veiktų „tokiu primityviu būdu“

LPK prezidento taip pat neįtikino pasisakymai dėl LBA veiklos, susijusios su praėjusiais metais padidintu bankų pelno mokesčiu. R. Dargis teigė negalintis patikėti, kad LBA veiktų taip primityviai ir už poveikį mokėtų pinigus.

„Jei tai susiję su bankų mokesčiu, tai niekaip negalėčiau patikėti, kad Lietuvoje veikianti bankų asociacija tokiu būdu bandytų išvengti to mokesčio ir už poveikį mokėtų pinigus. Ypač po to, kai bankai yra nukentėję nuo pinigų plovimų skandalų, kai bankų akcijos yra nukritusios per pusę“, – sakė R. Dargis.

Jis priminė, kad prieš mokesčių, įskaitant bankų pelno mokestį, didinimą pernai pasisakė kone visos asocijuotos verslo struktūros.

„Asociacijų veikla yra nukreipta diskutuoti su įstatymų priėmėjais, įstatymų sumanytojais – mes visi veikiame toje zonoje ir turbūt visos asociacijos pasisakė prieš mokesčių didinimą pernai“, – teigė jis.

„Normalu, kad mes visi veikėme prieš jį, čia nėra nieko nusikalstamo. Kurioje vietoje atsirado pinigai – negaliu nieko komentuoti, nes nežinau. Niekaip negaliu patikėti, kad bankų asociacija veiktų tokiu primityviu būdu“, – pridūrė R. Dargis.

Diskutuojant dėl didesnio banko apmokestinimo, iš pradžių buvo siūlyta apmokestinti Lietuvoje veikiančių bankų aktyvus, tačiau vėliau buvo sutarta dėl bankams labiau priimtino modelio – pelno mokesčio padidinimo.

Pats M. Zalatorius aktyviai pasisakė prieš bankų aktyvų mokestį ir teigė, kad jis paskatintų bankų atsitraukimą iš šalies, o dėl jo pabrangtų bankų paslaugos gyventojams bei įmonėms.

Lobizmo taisyklės neaiškios

Tuo metu Rūtos Skyrienės, asociacijos „Investuotojų forumas“ vykdomosios direktorės, teigimu, lobizmo taisyklės ir ribos tarp teisėtos bei neteisėtos lobistinės veiklos Lietuvoje yra neaiškios ir kartais nelogiškos.

nuotrauka::3 left

Komentuodama V. Sutkaus ir M. Zalatoriaus sulaikymą įtarus neteisėtu poveikiu teisėkūrai, R. Skyrienė sakė, kad tai turės neigiamos įtakos verslo ir lobistinėms organizacijoms.

„Investuotojų forumo“ vadovė tikino kol kas ne visai suprantanti, už ką buvo suimti LVK ir LBA prezidentai.

„Mano pirma reakcija buvo, kad baisu. Nesinori tikėti. Klausiau ir spaudos konferenciją, jie negali visko atskleisti, bet kol kas ir nelabai galiu suprasti, už ką areštavo. Vienintelis įkaltis nebent yra tas, kad yra didelė suma ir nepaaiškinta, iš kur ji gauta“, – BNS sakė R. Skyrienė.

Pasak jos, lobizmo taisyklės ir ribos tarp teisėtos ir neteisėtos lobistinės veiklos nubrėžtos neaiškiai ir nelogiškai.

„Tarkime, jeigu tave pakvietė į Seimo komiteto posėdį asmeniškai, tai viskas kaip ir gerai. Bet jeigu tavęs asmeniškai nepakvietė, yra tikimybė, kad jeigu kažkas paskųs, Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) gali pasakyti, kad jūs darėte neteisėtą lobizmą, ypač jeigu jūs nesate registruotas lobistas“, – sakė investuotojų atstovė.

Bendravimas su valdžia gali tapti sudėtingesnis

Pasak jos, Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos taisyklės numato, kad dalyvavimas įrašomuose ir viešai skelbiamuose renginiuose, tarkime, parlamento komitetų posėdžiuose, negali būti traktuojamas kaip neteisėta lobistinė veikla.

„Tai yra viešas, įrašytas renginys, be to, komitetų posėdžiai yra atviri. Matai komitetų posėdyje tau įdomų klausimą, prašaisi leidimo ir tave įleidžia. Kokią tu gali padaryti neteisėtą lobistinę veiklą, jei atėjai į viešą renginį?“ – klausė R. Skyrienė.

Ji prisiminė atvejį, kai „Investuotojų forumo“ atstovas buvo nubaustas už dalyvavimą Seimo komiteto posėdyje, nes nebuvo registruotas lobistu. „Buvo nubaustas mūsų žmogus, dalyvavęs komiteto posėdyje, su mūsų teiktomis pastabomis, tiesa, jis nebuvo registruotas lobistu. Tiesiog buvo vasaros laikas ir aš pati negalėjau dalyvauti“, – pasakojo R. Skyrienė.

VTEK viešai skelbiamame lobistų sąraše nei V. Sutkaus, nei M. Zalatoriaus nėra. 

Pasak R. Skyrienės, V. Sutkaus ir M. Zalatoriaus sulaikymas turės „aiškiai neigiamą įtaką“ verslo ir lobistinėms organizacijoms.

„Pirmiausia dėl to, kad dialogas apskritai su politikais, valstybės tarnautojais bus su reputaciniu šešėliu visiems. Ir taip valdininkai kartais bijo priimti sprendimus, ką matome ir su lėtu paramos įsisavinimu, dėl to, kad bijo suklysti, būti įtarti negeru veiksmu ar panašiai“, – sakė R. Skyrienė.

„Dabar gali būti dar sunkiau, žmonės bus dar labiau įsitempę. Bendradarbiavimas su Vyriausybės institucijomis gali tapti dar sudėtingesnis. Dabar reikia visiems įrodyti, kad dirbame sąžiningai ir bandyti atstatyti reputaciją“, – pridūrė ji.

Ragina tobulinti reguliavimą

Ssu korupcija kovojančios nevyriausybinės organizacijos „Transparency International“ Lietuvos skyriaus (TILS) vadovas Sergejus Muravjovas sako, kad būtina tobulinti lobistinės veiklos teisinį reguliavimą.

„Pagrindinis iššūkis yra skaidrinti įtakos darymą, padaryti taip, kad mūsų Lobistinės veiklos įstatymas aiškiai numatytų susitikimų deklaravimą ir iš verslo asociacijų, registruotų lobistų, kitų organizacijų atstovų pusės, ir iš Seimo narių pusės. Manau, kad turime tobulinti ir Teisėkūros pagrindų įstatymą, padaryti taip, kad geriau, aiškiau ir greičiau matytume, kas kokį pasiūlymą įstatymų projektui pakeitė“, – BNS sakė S. Muravjovas.

Anot TILS vadovo, susitikimų deklaravimas ateityje padėtų išvengti panašių istorijų. „Didesnis skaidrumas, saulės šviesos kiekis, manau, mums leistų ilgainiui užbėgti įvykiams už akių ir tikėtis, kad panašių istorijų, nepriklausomai nuo jų baigties, bus mažiau“, – kalbėjo S. Muravjovas.

nuotrauka::4 right

Jo teigimu, politikai priimti „tinkamą“ Lobistinės veiklos įstatymą turėtų dar iki šios Seimo kadencijos pabaigos.

Pasak S. Muravjovo, reikėtų sutarti ir dėl to, kad teisėtas lobizmas prisideda prie valstybės sprendimų priėmimo: „Klausimas, ar mes pasiruošę susitarti, kad lobizmas, teisėtas lobizmas yra kasdienė mūsų demokratinės valstybės sprendimų priėmimo dalis. Mano akimis, svarbu susitarti, kad įtakos darymas yra žmonių bendravimo pasekmė – tame nieko blogo savaime nėra. Tai, kad nesame tinkamai sureguliavę lobistinės veiklos, esame savo sugalvotų taisyklių įkaitai.“

Praėjusių metų pabaigoje „valstiečiai“ Ramūnas Karbauskis ir Agnė Širinskienė buvo pateikę Lobistinės veiklos įstatymo pataisas, kuriomis siūlyta įpareigojanti politikus ir valstybės tarnautojus deklaruoti jų atžvilgiu vykdytą lobistinę veiklą. V. Sutkus tuo metu „valstiečių“ pasiūlymą apibūdino kaip totalitarinę kontrolę.

Per priėmimo stadiją formuluotės buvo pakeistos, ir nauja Lobistinės veiklos įstatymo redakcija liko nepriimta.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Konstitucinis Teismas atsisakė priimti individualų skundą dėl karantino

Konstitucinis Teismas atsisakė nagrinėti individualų skundą dėl Vyriausybės įvestų judėjimo apribojimų...

Karantinas baigėsi: kaip išlaikyti įgytą patirtį?

Karantinas oficialiai baigėsi – kokias gi pamokas iš jo išmokome? Pastaruoju metu labai dažnai galima...

Per parą patvirtinti penki nauji koronaviruso atvejai

Per praėjusią parą patvirtinti penki nauji koronaviruso atvejai, bendras skaičius išaugo iki 1.836,...

Nauji COVID-19 rekordai pasaulyje ir JAV

Pasaulio sveikatos organizacija šeštadienį pranešė apie rekordinį pasaulinių koronaviruso atvejų padidėjimą —...

Kroatijoje vyksta parlamento rinkimai

Kroatai sekmadienį renka naują parlamentą. Nuo turizmo smarkiai priklausoma šalies ekonomika dėl koronaviruso...

Dabar – puikus metas investuoti į verslo skaitmeninimą: ką keisti Lietuvos pramonei

Per pastaruosius penkerius metus Lietuvos gamybos produkcija paaugo trečdaliu. Šiuo metu pramonė yra...

Įsibėgėja varžybos dėl būsimų vakcinų nuo koronaviruso

„GlaxoSmithkline“ ir „Sanofi“ artėja prie 500 mln. GBP vertės sandorio su Jungtinės Karalystės vyriausybe,...

Dėl karantino teismo posėdžiai kai kuriose bylose nusikėlė beveik pusmečiui

Karantinas ir didelis bylų dalyvių skaičius lėmė, kad teismų posėdžiai kai kuriose bylose buvo nukelti beveik...

JAV pratęsė smulkiojo verslo paramos programą

Prezidentas Donaldas Trumpas šeštadienį pratęsė lengvatinių paskolų smulkiajam verslui programą. Mažosios...

Gazelė
07:38
Šimtas dienų iki rinkimų: kokį matome politinį kraštovaizdį Premium

Iki spalio 11-ąją numatytų Seimo rinkimų lieka šimtas dienų. Nors rinkimų kampanija vyksta jau kurį laiką,...

D. Trumpo šansams būti perrinktam smingant žemyn, prezidento postą matuojasi J. Bidenas Premium

Pasaulinė pandemija sumaišė perrinkimo siekiančio JAV prezidento Donaldo Trumpo kortas. Naujausios apklausos...

Verslo aplinka
2020.07.04
V. Tomaševskis perrinktas Lietuvos lenkų rinkimų akcijos vadovu 2

Seimo valdantiesiems priklausančios Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos lyderiu lieka...

Verslo aplinka
2020.07.04
Vilniuje minima JAV Nepriklausomybės diena 7

Vilniuje šeštadienį minima JAV Nepriklausomybės diena, kuria pažymimas 1776 metų liepos 4-osios...

Verslo aplinka
2020.07.04
Per kelias dienas sulaikyti trys vilkikai, prikimšti nelegalių rūkalų už 4,8 mln. Eur

Paskutinėmis birželio dienomis sulaikyti trys vilkikai su nelegaliais baltarusiškais rūkalais – kontrabandą...

Verslo aplinka
2020.07.04
Koronavirusas nustatytas nėščiajai, kariui ir nužudymu įtariamam asmeniui

Du iš trijų per praėjusią parą patvirtintų naujų koronaviruso atvejų yra susiję su jau anksčiau patvirtintais...

Verslo aplinka
2020.07.04
G. Nausėda pripažįsta darantis klaidų, bet sako, kad jų nėra daug Premium 6

Prezidentas Gitanas Nausėda tvirtina, kad per pirmuosius kadencijos metus padarė ne itin daug komunikacinių...

Verslo aplinka
2020.07.04
JAV vėl užregistruotas rekordinis naujų COVID-19 atvejų skaičius 1

Jungtinėse Valstijose per praėjusią parą nustatyti 57.683 nauji koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejai,...

Verslo aplinka
2020.07.04
Kelių direkcijos vadovo atleidimas atrodo kaip politinis susidorojimas – Prezidentūra 10

Susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus sprendimas atleisti Lietuvos automobilių kelių direkcijos (LAKD)...

Verslo aplinka
2020.07.03
Draudimai ir ribojimai atvykti į Lietuvą iš Švedijos, Rusijos, Baltarusijos, JAV

Nuo pirmadienio koronaviruso paveiktomis bus laikomos 58 šalys, tarp jų – Baltarusija, Rusija, Ukraina,...

Verslo aplinka
2020.07.03
VRK patvirtino apylinkių ribas Seimo rinkimams – jų sumažėjo 34-iomis

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) penktadienį patvirtino Seimo rinkimų apylinkių ribas, jų per šiuos...

Verslo aplinka
2020.07.03

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus