Karantinas pratęstas iki birželio vidurio ir darsyk sušvelnintas

Publikuota: 2020-05-27
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Visuotinio karantino režimas Lietuvoje išliks dar bent iki birželio vidurio, bet jis ir toliau švelninamas – naikinami apribojimai atvykti į Lietuvą daugumos Europos šalių gyventojams, toliau laisvinamas pasienio režimas, prailginamas kavinių ir restoranų darbas, palengva leidžiami renginiai atvirose ir uždarose erdvėse. Tokį nutarimą trečiadienį patvirtino Vyriausybė.

Papildyta sprendimu dėl atnaujinamų skrydžių į Berlyną ir Amsterdamą.

Nustatyta, kad kovo 16-ąją įvestas karantinas Lietuvoje pratęsiamas iki birželio 16 d. 24 val.

Neatmetama, kad tai ne paskutinis karantino režimo pratęsimas. Vyriausybė, atsižvelgdama į epidemiologinę situaciją, ketina po poros savaičių apsispręsti, ar pratęsti jį dar sykį.

Anksčiau premjeras Saulius Skvernelis yra minėjęs, kad karantiną planuojama pratęsti visam birželio mėnesiui, iki pat vidurvasario. Tačiau trečiadienį Vyriausybė kol kas apsisprendė dėl trumpesnio pratęsimo termino.

Iki šiol kelias savaites galiojo gegužės 31-oji kaip karantino pabaigos data. Prieš tai Vyriausybė keturiskart pratęsė jo galiojimo terminą.

Nutraukimo kriterijai

Aurelijus Veryga, sveikatos apsaugos ministras, teigia, kad „teoriškai karantinas gali tęstis ilgai, nes tai yra ypatinga situacija infekcijai valdyti“.

Vyriausybė protokoliniu nutarimu patvirtino epidemiologų pasiūlytus keturis kriterijus, kuriems esant karantinas nebebūtų tęsiamas. Nustatyta, kad karantinas galėtų būti atšauktas, jeigu per pastarąsias 14 dienų suminis sergamumo COVID-19 rodiklis 100.000 gyventojų nedidėtų, jeigu nuo visų patikrinimų teigiamų atvejų būtų ne daugiau kaip 0,5%, jeigu per savaitę nebūtų nustatyti daugiau kaip penki įvežtiniai atvejai ir jeigu ne mažiau kaip 90% naujų atvejų būtų susiję su jau esamais lokaliais židiniais.

A. Veryga tikino, kad patvirtinus šiuos kriterijus bus užfiksuotas ligos plitimo rodiklis. Ministro teigimu, šiuo metu toks šis rodiklis Lietuvoje yra 5,9 atvejo šimtui tūkstančių gyventojų – šis skaičius ir turėtų tapti atskaitos tašku, pagal kurį būtų vertinama, ar jis didėja, ar mažėja.

A. Veryga kartoja, kad, jo nuomone, nereikėtų baimintis paties karantino režimo, nes jis yra nuolat švelninamas: „Karantino, kaip režimo, bijoti nėra prasmės. Juk praktiškai nelieka jokių labai didelių ribojimų. Kuo toliau tuo mažiau reikalavimų įprastiniam gyvenimui.“

Ministras įsitikinęs, kad žmonės vis mažiau pastebės, kad Lietuvoje vis dar neatšauktas karantinas. Tačiau, anot jo, kuo daugiau yra atlaisvinimų, tuo daugiau galimybių ligai išplisti, todėl „sunku jau dabar pasakyti, kiek dar tęsis karantinas“.

Pasienis ir saviizoliacija

Trečiadienį Vyriausybė priėmė naują karantino švelninimo priemonių porciją. Tai jau daroma šeštą savaitę iš eilės.

Pagal naują nutarimo dėl karantino režimo galiojimo redakciją, į Lietuvą nuo birželio 1 d. bus leidžiama atvykti visiems „Europos ekonominės erdvės valstybių (Europos Sąjunga, Norvegija, Islandija), Šveicarijos, Jungtinės Karalystės piliečiams ir šiose valstybėse teisėtai gyvenantiems asmenims, jeigu sergamumas koronaviruso infekcija per pastarąsias 14 kalendorinių dienų tose šalyse neviršijo 25 atvejų 100.000 gyventojų“.

Tokių valstybių sąrašą nustatys ir kiekvieną pirmadienį skelbs valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovas – sveikatos apsaugos ministras A. Veryga.

Ne tik iš visų šių išvardintų valstybių atvykę asmenys, bet ir iš ten sugrįžę Lietuvos piliečiai nebeturės privalomai saviizoliuotis dvi savaites.

Nuo birželio 1-osios panaikinama sienos su Latvija kontrolė – nebeliks jokių pasienio punktų ir vykstančiųjų tikrinimo. Atveriami visi sienos su Latvija perėjimo punktai. Jau nuo gegužės 15 d. leidžiama laisvai keliauti į Latviją ir Estiją – jau nuo tada nebeliko įpareigojimo sugrįžus iš šių kaimyninių šalių saviizoliuotis dvi savaites.

Vykti į Lenkiją ir toliau galima tik verslo, darbo ar studijų atveju, nes tebelaukiama Varšuvos sprendimų atlaisvinti savo sienų režimą. Kita vertus, sudaromos galimybės vykti per Lenkiją tranzitu į kitas valstybes.

Taip pat nuo kitos savaitės atidaromas Šeštokų pasienio postas ties Lenkija bei postai ties Baltarusija ir Rusija (Stasylos, Kena, Kybartai), per kuriuos vyksta susisiekimas geležinkeliu.

Tačiau visose sienos perėjimo punktuose, išskyrus pasienyje su Latvija, bus ir toliau vykdomi atvykstančiųjų asmenų sveikatos patikrinimai.

Skrydžiai

Keleiviniai reguliarūs skrydžiai į Lietuvą ir toliau bent kol kas bus vykdomi tik gavus Vyriausybės leidimą.

Trečiadienį ministrų kabinetas leido nuo šio ketvirtadienio, gegužės 28 d., atkurti kelis lėktuvų reisus. Aviakompanijai „Air Baltic“ leista skraidyti iš Vilniaus į Berlyną ir Amsterdamą, o „Wizz Air“ – iš Vilniaus į Dortmundą Vokietijoje ir Eindhoveną Nyderlanduose, taip pat ir iš Kauno į Eindhoveną.

Iki šiol buvo leisti reguliarūs skrydžiai iš Lietuvos į Frankfurtą, Oslą, Rygą, Taliną.

Kavinės, lošimo namai, pirtys

Nuo kitos savaitės leista restoranams, barams, kavinėms ir naktiniams klubams leisti dirbti valanda ilgiau – iki 23 val.

Priimtuoju Vyriausybės nutarimu nustatyta, kad šis „darbo laiko ribojimas netaikomas lošimo namų (kazino) ir lošimo automatų, bingo salonų veiklai, jei šiose vietose neteikiama viešojo maitinimo paslauga“.

Taigi, visą parą nuo birželio 1 d. galės dirbti ne tik tos visuomeninio maitinimo įstaigos, kurios turi atvirąsias erdves, gamina maistą išsinešti arba vykdo užsakymus pristatyti maistą į namus, bet ir maitinimo paslaugų nesiūlantys lošimo namai.

Priimtuoju Vyriausybės nutarimu nustatyta, kad apsauginės kaukės nuo birželio 1 d. nėra būtinos asmenims, kai jie valgo ir geria viešojo maitinimo organizavimo vietose, ar sportuojantiems, bet ir „kai lankosi baseine ar pirtyje“. Tuo pačiu leidžiama ribotai atnaujinti tokio pobūdžio paslaugų įmonių veiklą.

Renginiai

Įteisintas praėjusią savaitę patvirtintasis renginių organizavimo sąlygų planas. Nuo birželio atvirose erdvėse ketinama leisti renginius iki 300 žiūrovų, uždarose erdvėse – iki 100, užtikrinant dviejų metrų atstumą tarp žiūrovų.

Jei epidemiologinė situacija neblogės, nuo birželio 15 d. dalyvių ir žiūrovų skaičius atvirose erdvėse galėtų didėti iki 500, nuo liepos 1 d. – iki 700, nuo liepos 16-osios – iki 900 dalyvių.

Uždarose erdvėse nuo birželio 16 d. būtų galimi renginiai su ne daugiau kaip 150 dalyvių, nuo liepos 1 d. – 200, nuo liepos 16 d. – 250, nuo rugpjūčio 1-osios – 300, nuo rugpjūčio 16 d.– 350 dalyvių.

Sportas ir susibūrimai

Panaikintas dabar galiojantis ribojimas viešose vietose burtis ne daugiau kaip penkiems asmenims, jeigu jie nėra šeimos nariai.

Taip pat nuo birželio pradžios leisti komandiniai žaidimai mėgėjams – krepšinis, futbolas – lauke, taip pat sporto renginiai su ribotu žiūrovų skaičiumi.

Vyriausybės priimtuoju nutarimu atskirai nustatyta, kad „iki birželio 10 d. degalų pardavimo vietose gali būti prekiaujama benzinu, kuriame yra mažiau nei 10% biodegalų, užtikrinant kokybės standarto reikalavimus“.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Dėl koronaviruso tiriami 200 „Hegelmann Transporte“ darbuotojų

Kaune įmonėje „Hegelmann Transporte“ kilus koronaviruso protrūkiui tiriami apie 200 šios bendrovės...

JAV naikina lengvatinį režimą Honkongui

JAV prezidentas Donaldas Trumpas antradienį pasirašė sprendimą, kuriuo nutraukiamas lengvatinis prekybos...

Vadovų MBA studijų iššūkiai Pietų Afrikoje pandemijos metu pranoko ir lūkesčius, ir vaizduotę Verslo tribūna 1

Kelionė į pasaulio kraštą, Pietų Afrikos Respubliką (PAR), būriui aukščiausiojo lygio vadovų iš Lietuvos...

Vadyba
06:00
Vilniaus kateriui teks ir toliau laviruoti tarp Varšuvos ir Briuselio kreiserių Premium

Po to, kai Andrzejus Duda Lenkijos prezidentu perrinktas vos kelių procentinių punktų skirtumu nuo opozicinio...

Kai kurie Registrų centro įkainiai mažėja kartais, bet „fintech“ laukia sunkūs laikai Premium 4

Vyriausybė pakeitė Registro centro paslaugų įkainius. Tačiau nustačius gerokai mažesnes mažmenines kainas ir...

Finansai
00:01
Skaitmeninio šuolio mažmeninėmis kainomis nepadarysime

Prireikė kone visos Vyriausybės kadencijos, kol ši pagaliau patvirtino naujas VĮ Registrų centro (RC)...

Finansai
00:01
„Hegelmann Transporte“ nustatyta 18 koronaviruso atvejų  6

Kaune įmonėje „Hegelmann Transporte“ antradienį registruotas koronaviruso protrūkis – infekcinė liga...

Verslo aplinka
2020.07.14
ECB: saprčiai auga įmonių poreikis kreditams

Euro zonos įmonių skolinimosi paklausa antrąjį šių metų ketvirtį pasiekė aukščiausią lygį per 17 metų, o...

Verslo aplinka
2020.07.14
Premjeras: Lietuvos ir Lenkijos draugystė garantuoja, kad Baltijos šalys nebus Europos sala

Strateginė Lietuvos ir Lenkijos partnerystė yra svarbiausias garantas, kad Baltijos šalys niekada neliks nuo...

Verslo aplinka
2020.07.14
Seimo pirmininkas: internetinio balsavimo per šiuos rinkimus nebus

Internetinio balsavimo užsienyje per šiuos Seimo rinkimus nebus ir nereikėtų žmonėms sukelti nepagrįstų...

Verslo aplinka
2020.07.14
Prezidentas: kitų metų biudžete reikėtų didesnių socialinių išlaidų 2

2021 m. biudžete reikėtų suplanuoti didesnes socialines išlaidas – senatvės pensijų auginimui beveik...

Verslo aplinka
2020.07.14
Prezidentūra nėra tikra, kad jau šią savaitę pavyks suderėti dėl ES biudžeto

Europos Sąjungos lyderių diskusijos dėl Bendrijos būsimojo daugiamečio biudžeto ir ekonomikos gaivinimo plano...

Verslo aplinka
2020.07.14
Ukraina abejoja Irano pateikta versija dėl numušto lėktuvo

Ukraina antradienį pareiškė, kad dar anksti daryti išvadą, kad į Kijevą skridęs keleivinis lėktuvas sausį...

Verslo aplinka
2020.07.14
Britai apsigalvojo – stumia „Huawei“ iš savo 5G rinkos Premium 2

Borisas Johnsonas, Jungtinės Karalystės (JK) ministras pirmininkas, rizikuodamas užsitraukti Kinijos rūstybę,...

Technologijos
2020.07.14
EK rekomenduoja neteikti paramos įmonėms, susijusioms su „mokesčių rojaus“ šalimis

Europos Komisija antradienį paskelbė rekomendacijas valstybėms narėms neteikti finansinės paramos įmonėms,...

Finansai
2020.07.14
Lietuvos turizmo bendruomenė trečiadienį rengia demonstraciją „Gelbėkime turizmą“

Norėdama atkreipti dėmesį į turizmo problemas, Lietuvos turizmo  bendruomenė 2020 m. liepos 15 dieną...

Paslaugos
2020.07.14
Baltarusija uždraudė kalinamam A. Lukašenkos varžovui dalyvauti rinkimuose, registruoti penki kandidatai 4

Baltarusijos centrinė rinkimų komisija antradienį atsisakė įregistruoti kandidatu rugpjūtį įvyksiančiuose...

Verslo aplinka
2020.07.14
Europiečiai norėtų daugiau ES lėšų ir galių kovoti su krize

Daugiau kaip pusė europiečių pageidauja, kad ES skirtų daugiau lėšų kovai su pandemijos padariniais.

Verslo aplinka
2020.07.14
Apklausa: JK bendrovėms sunkiai sekasi pasiruošti pereinamojo laikotarpio pabaigai

Jungtinės Karalystės (JK) įmonėms sunkiai sekasi rengtis pereinamojo laikotarpio po „Brexit“ pabaigai.

Verslo aplinka
2020.07.14
Azerbaidžano ir Armėnijos pasienyje žuvo du aukšto rango azerbaidžaniečių kariškiai

Du aukšto rango Azerbaidžano kariškiai žuvo per apšaudymą iš Armėnijos prie abiejų šalių sienos, antradienį...

Verslo aplinka
2020.07.14

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus