Darbdaviai: memorandumas dėl atlyginimų nemažinimo yra „geros valios aktas“

Publikuota: 2020-05-25
Prezidentas Gitanas Nausėda. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Prezidentas Gitanas Nausėda. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Asocijuotos verslo organizacijos žada krizės metu nemažinti atlyginimų darbuotojams, jei Seimas patvirtins prezidento Gitano Nausėdos siūlymus laikinai sumažinti gyventojų pajamų mokestį (GPM), taip pat sparčiau kelti neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD). Dalis profsąjungų abejoja tokiais darbdavių patikinimais.

Toks pažadas yra įrašytas pirmadienį prezidentūroje pasirašytame memorandume „Dėl siekio išsaugoti darbuotojų pajamas COVID-19 pandemijos padarinių sąlygoto laikino darbo jėgos apmokestinimo sumažinimo laikotarpiu“.

Dokumentas pasirašytas Seimo posėdžio, kuriame bus pristatyti valstybės vadovo pasiūlymai dėl GPM sumažinimo ir NPD padidinimo, išvakarėse.

Valdantieji skeptiški dėl GPM

G. Nausėdos inicijuotą memorandumą pasirašė verslo ir darbdavių atstovai bei dalis profsąjungų. Pats prezidentas tik stebėjo memorandumo pasirašymo ceremoniją.

Šiuo dokumentu darbdaviai įsipareigojo nemažinti darbuotojų atlyginimų, jei Seimas patvirtins prezidento siūlymus laikinai, iki š. m. pabaigos penkiais procentiniais punktais sumažinti GPM ir 50 Eur padidinti NPD.

Valstybės vadovas inicijavo įstatymų pakeitimų projektus, kuriais GPM bazinis tarifas būtų sumažintas nuo 20 iki 15%, taikant jį darbuotojų pajamoms iki trijų vidutinių darbo užmokesčių (apie 3.720 Eur iki mokesčių), taip pat ankstinti NPD didinimą nuo 350 iki 400 Eur, nustatant, kad šis padidinimas įsigalioja ne nuo kitų metų sausio, bet nuo šių metų vidurio.

Abu šie įstatyminiai pasiūlymai, kurie biudžetui kainuos iki 0,5 mlrd. Eur, Seimui bus pristatyti antradienį. Prezidentas ragina juos patvirtinti ypatingos skubos tvarka.

Valdančiosios koalicijos bei Vyriausybės atstovai teigiamai atsiliepė apie NPD kėlimo paspartinimą, netgi siūlydami jį didinti ne 50-čia, bet 100 Eur, tačiau skeptiškai įvertino laikiną GPM mažinimą, tvirtindami, kad šis sprendimas gali neatitikti socialinio solidarumo principų ir nesumažins atskirties. Finansų ministerijos teigimu, labai tikėtina, kad „dalis darbdavių GPM mažinimą panaudotų kaip likvidumo priemonę – tiek pat sumažintų atlyginimą iki mokesčių, išlaikant tokias pat pajamas „į rankas“. 

Tikina, kad sklaido abejones

Darbdaviai tikina, kad pasirašytasis memorandumas išsklaido tokias Finansų ministerijos abejones, nes „yra duodamas garbės žodis“, sumažinus mokesčių naštą, nemažinti atlyginimų.

Nuotrauka::1 left

 „Manome, kad šios, kad ir trumpai veikiančios, priemonės padidintų gyventojų pajamas, paskatintų vartojimą ir tuo pačiu šalies ekonomiką“, – sakė Rolandas Valiūnas, Investuotojų forumo valdybos pirmininkas.

Kartu jis siūlo sugrįžti prie buvusio 27% didžiausio GPM tarifo vietoje nesenai didžiausioms pajamoms įvestų 32%: „Tai taip pat paskatintų ekonomiką, nes siekiant pritraukti investicijas į aukštos pridėtinės vertės sektorius, Lietuva turi būti konkurencinga, ypač apmokestinant darbo pajamas.“

Investuotojų forumas taip pat pranešė teigiamai vertinąs „ir mokesčių atidėjimo, ir likvidumo palaikymo priemones, kurių imasi šalies valdžia COVID-19 sukeltos kritinės situacijos akivaizdoje“.

„Tačiau visos priemonės neišvengiamai reikalauja reikšmingai padidinti valstybės skolą. Ją reikės grąžinti, todėl mūsų nuomone, reikėtų svarstyti ir priemones, kurias įgyvendinus, valstybės biudžeto pajamos didėtų. Tai ir įvairios šešėlinę ekonomiką mažinančios priemonės, nepagrįstų lengvatų naikinimas, jau veikiančių turto mokesčių tobulinimas“, – sakė Rūta Skyrienė, Investuotojų forumo vykdomoji direktorė.

Pavadino „garbės žodžiu“

Tuo pat metu pripažįstama, kad pasirašytasis memorandumas nėra teisiškai įpareigojantis dokumentas.

„Netgi jeigu būtų tik dalinis prezidento iniciatyvų įgyvendinimas Seime, vistiek šiandien žengtas žingsnis būtų labai svarus garbės žodis ateičiai“, – įsitikinęs Simonas Krėpšta, prezidento patarėjas ekonomikos klausimais.

Robertas Dargis, Pramonininkų konfederacijos prezidentas, memorandumą pavadino „geros valios aktu“. „Tai, aišku, nėra privalomas dalykas. Šiandien, krizės sąlygomis, įmonės tikrai neturi galimybės visiškai įsipareigoti. Tačiau galim paremti iniciatyvas, kurios prisidėtų prie žmonių pajamų išsaugojimo. Tad dabar Seimo rankose yra visi sprendimai“, – sakė jis.

Valdas Sutkus, Verslo konfederacijos prezidentas, irgi pabrėžė, kad memorandumas „yra ne teisinis, bet vertybinis dokumentas“.

„Visiems akivaizdu, kad nebūtų atsakinga kalbėti apie tokį atlyginimų didėjimą, koks buvo, tarkim, 2019-aisiais. Bet apie ką mes kalbame, tai apie priemones, kurios šios krizės sąlygomis paliktų daugiau pinigų darbuotojų kišenėse. Tos prezidento pasiūlytosios priemonės yra, mūsų vertinimu, geros“, – teigė V. Sutkus.

„Taigi, memorandumas nėra teisiškai įpareigojantis. Bet jeigu sužinosiu apie įmones, kurios nesilaiko šio duotojo garbės žodžio, aš būsiu pirmas, kuris sugėdinsiu tokias įmones“, – pridūrė jis.

V. Sutkus skeptiškai įvertino galimybę memorandumu prisiimtus įsipareigojimus įtvirtinti nacionaline kolektyvine sutartimi, nes, jo nuomone, „šis institutas nėra Lietuvoje išplėtotas ir nėra teisinių mechanizmų, kaip tokių nacionalinio lygmens sutarčių visos pusės turėtų laikytis“.

Profsąjungų nuomonės nesutapo

Memorandumą be Investuotojų forumo, Pramonininkų bei Verslo konfederacijų vadovų taip pat pasirašė Darbdavių konfederacijos, asociacijos „Infobalt“, Prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociacijos bei Lietuvos profesinių sąjungų „Solidarumas“ bei „Sandrauga“ atstovai.

Nuotrauka::2 right

„Tai mūsų žinia Seimo nariams, kad mes norime sumažinti GPM ir padidinti NPD“, – po pasirašymo sakė „Solidarumo“ pirmininkė Kristina Krupavičienė.

Paklausta, ar tikrai pasitiki darbdavių „garbės žodžiu“, ji atsakė: „Niekuo niekada negalima iki galo tikėti, nebent Dievu. Bet, žinot, visąlaik tik įtarinėti visus aplink irgi nėra gerai. Jei įsipareigoja darbdavys, tai yra jo garbės reikalas, jis laikysis to ar nesilaikys. Yra įvairių darbdavių. Ir dabar profesinės sąjungos galės pasakyti, kad darbdaviai, pasirašę, nesilaiko susitarimo ar mažina atlyginimus.“

Memorandumo pasirašyme nusprendė nedalyvauti Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija (LPSK). Jos pirmininkės Ingos Ruginienės teigimu, susitarime nėra realių darbdavių įsipareigojimų. 

Ji BNS sakė, kad memorandume „nustatytas tik siekis nemažinti atlyginimų dėl GPM, tačiau darbdaviai gali rasti kitų būdų, kaip sumažinti atlyginimą“. „Iš vienos pusės darbdaviai kaip ir įsipareigoja nemažinti atlyginimo dėl GPM tarifo sumažinimo. Bet kita vertus jie mažina kitais būdais, nuima priedus, sutrumpina darbo laiką ir atitinkamai sumažina atlyginimą. Taigi, jeigu norės sumažinti, visada ras būdų“, – sakė I. Ruginienė. 

Pasak jos, LPSK sutiktų pasirašyti kolektyvinį ar nacionalinį susitarimą, kuriame būtų įvardinti konkretūs įsipareigojimai: „Praeityje turėjome daug patirties dėl tokių deklaracinių dokumentų pasirašymo ir jie nieko nedavė. Mes norėtume pasirašyti tik tokį susitarimą, kuris turės teisinį pagrindą ir jame atsispindės realūs įsipareigojimai.“

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Tarp 10 naujai užsikrėtusiųjų – trys Respublikinės Vilniaus psichiatrinės ligoninės pacientai

Trys iš dešimties praėjusią parą patvirtintų koronaviruso atvejų nustatyti Respublikinės Vilniaus...

VRK neskuba Darbo partijai išmokėti dešimtmečio senumo 1,8 mln. Eur dotacijos

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) neskuba Darbo partijai (DP) išmokėti prieš dešimtmetį skirtos, bet...

Energetikos inspekcijos Klaipėdos darbuotojams už kyšininkavimą skirtos baudos

Valstybinės energetikos inspekcijos Klaipėdos padalinio darbuotojams teismas už kyšininkavimą skyrė baudas,...

JAV oficialiai traukiasi iš PSO 8

JAV prezidentas Donaldas Trumpas antradienį oficialiai pradėjo savo šalies pasitraukimo iš Pasaulio sveikatos...

ES pinigų dalybos: pasipylė nuolaidos užsispyrusioms Bendrijos narėms Premium

Europos Sąjungos (ES) užkulisiuose vyksta intensyvios derybos. ES šalių lyderiai liepos viduryje rinksis...

„Ūrus ir Ko“ atliekų sutvarkymas valstybei jau kainavo 1,7 mln. Eur

Bankrutuojančios atliekų surinkimo aikštelę turėjusios įmonės „Ūrus ir Ko“ paliktų atliekų sutvarkymas...

Teismą pasiekė pirmasis verslo skundas dėl karantino draudimų 4

Verslo atstovai trečiadienį teismui pateikė skundą dėl karantino metu įvestų draudimų teikti paslaugas,...

25 metų Lietuvoje sukakties proga „Ruukki“ perdėlioja strategiją ir investicijas Verslo tribūna

Kompanija „Ruukki Construction“, ilgametė plieninių stogų, fasadų apdailos, daugiasluoksnių plokščių ir kitų...

Iš Briuselio skrieja žaibai 7

Europos Komisijos pradėta pažeidimo procedūra prieš Lietuvą sukėlė dilemą: jei valstybė nesugrąžins pinigų...

Paslaugos
05:50
JAV atšauks vizas užsienio studentams, kurių studijos perkeliamos į internetą

Jungtinės Valstijos paskelbė, kad neleis šalyje likti užsienio studentams, jei visos jų studijos rudenį dėl...

Technologijos
2020.07.07
Konservatorių prezidiumas pakoregavo kandidatų į Seimą sąrašą

Didžiausios opozicinės partijos Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) prezidiumas...

Verslo aplinka
2020.07.07
Pandemijos grėsmę menkinusiam Brazilijos prezidentui patvirtintas COVID-19

Brazilijos prezidentas Jairas Bolsonaro antradienį pranešė, kad jam ankstesnę dieną atliktas testas...

Verslo aplinka
2020.07.07
SAM parengė naujas rekomendacijas grįžtantiems į Lietuvą ir keliaujantiems svetur

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), įvertinusi koronaviruso infekcijos plitimo tendencijas kai kuriose...

Verslo aplinka
2020.07.07
Europoje koronaviruso aukų skaičius viršijo 200.000

Europoje naujojo koronaviruso pandemija nusinešė jau daugiau kaip 200.000 žmonių gyvybių, antradienį pranešė...

Verslo aplinka
2020.07.07
Nuo rugpjūčio Kaune veiks keturi ŽŪM skyriai 3

Kaune veikiantį Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) padalinį, vadinamąją „veidrodinę“ ministeriją, nuo rugpjūčio...

Verslo aplinka
2020.07.07
Liberalų sąjūdžiui nepavyko susigrąžinti dalies dotacijos

Opoziciniam Liberalų sąjūdžiui nepavyko susigrąžinti dalies Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) dėl...

Verslo aplinka
2020.07.07
JAV skinasi kelią sandoris Lietuvai parduoti „Black Hawk“ sraigtasparnius 2

Jungtinių Valstijų valdžios institucijos pradėjo derinti šešių „Black Hawk“ karinių sraigtasparnių pardavimą...

Verslo aplinka
2020.07.07
SAM: Lietuva įsigys vaisto koronavirusui gydyti

Lietuva planuoja įsigyti antivirusinio vaisto remdesiviro, skirto koronaviruso infekcijai (COVID-19) gydyti.

Verslo aplinka
2020.07.07
Teismas: D. Mockus turi sumokėti mokesčius už parduotas „Minvistos“ akcijas 1

Vieno didžiausių Lietuvoje verslo koncernų „MG Baltic“ prezidentas ir vienintelis akcininkas Darius Mockus...

Verslo aplinka
2020.07.07
EK Lietuvai prognozuoja kuklesnį kritimą 2020 m., euro zona panirs giliau 

Atnaujintose Europos Komisijos (EK) vasaros prognozėse numatoma, kad Lietuvos ekonomika 2020 m. smuks 7,1%, o...

Finansai
2020.07.07

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus