5 krizės įveikimo etapai: ko būtina imtis jau šiandien

Publikuota: 2020-05-19
Įmonės nuotr.
svg svg
Įmonės nuotr.
„Baltic Amadeus“ generalinis direktorius

Šiandien turbūt sunku tiksliai pasakyti, kokiems verslams pavyks išlikti, o kokiems – suklestėti šiuo nežinios ir nerimo kupinu, precedento neturinčiu laikotarpiu. Tačiau akivaizdu, kad suklupus pirmuosiuose žingsniuose tolesni jų gali tapti nebesvarbūs.

Atrodo, dar visai neseniai įmonės buvo pasinėrusios į verslo transformaciją, atviromis akimis žiūrėjo į pažangiausias technologijas, aktyviai samdė dirbtinio intelekto (mašininio mokymosi) ekspertus, buvo atviros inovacijoms ir bendradarbystei su startuoliais. Ir staiga – stop, krizė. Stabdome investicijas į IT? Tokia mintis greičiausiai kilo ne vienam vadovui.

Nors pastebime, kad verslas šiuo metu daugiau dėmesio skiria investicijos atsiperkamumo vertinimui, dažniau svarsto kelias alternatyvas, panašu, kad daugelis išmoko ankstesnių krizių pamoką. Tokiose situacijose, kai svarbu išsaugoti ir didinti produktyvumą, investicijos į naujų IT sprendimų diegimą ir verslo efektyvinimą turi būti ankstinamos.

Tačiau reikšmingas investicijas į verslo skaitmeninimą sau gali leisti tik tos įmonės, kurios sėkmingai įveikė pirmuosius krizės valdymo etapus, stabilizavo veiklą ir turi aiškų planą, kaip grįžti į vėžes.

5 krizės įveikimo etapai

Vadovaujantis tarptautinės vadybos konsultavimo įmonės „McKinsey & Company“ modeliu, sprendimus, kuriuos įmonės priima ar ketina priimti pandemijos kontekste, galime suskirstyti į 5 grupes, atsižvelgiant į krizės įveikimo etapus:

1. Ryžtingas pirminis atsakas. Pirmojo etapo metu įmonės priima sprendimus, kurie tiesiogiai apsaugo jos darbuotojus, klientus ir partnerius nuo viruso grėsmės. Nuotolinis darbas – svarbiausia to dalis, kuri neretai kelia stresą darbuotojams.

2. Atsparumo didinimas. Antrojo etapo metu įmonės, didindamos savo verslo atsparumą, sprendžia iššūkius, susijusius su pinigų srautais, karantino metu taikomais apribojimais ir rengiasi galimam ekonomikos nokautui.

3. Sugrįžimas į vėžes. Šis etapas yra susijęs su detaliu planavimu, alternatyvų vertinimu – kas būtų, jei viruso plėtra būtų suvaldyta ir verslui staigiai reikėtų grįžti prie buvusių gamybos ar paslaugų teikimo apimčių. Taip pat – kas nutiktų, jei viruso protrūkis kartotųsi bangomis.

4. Permąstymas. Ketvirtasis etapas yra skirtas supratimo, kas yra „normalu“, griovimui. Tampa akivaizdu, kad gyvenimo kaita yra ir bus radikali. Permąstymo laiku pradedama kurti nauja verslo vizija, strategija. Dėmesys skiriamas ir verslo modelių kūrimui, inovacijoms.

5. Pertvarkymas. Penktuoju etapu nauji verslo modeliai bus įgyvendinami, atsižvelgiant į pasikeitusias vertės grandines, konkurencinę ir verslo reguliavimo aplinką.

Ryžtingas pirminis atsakas: ko imtis? Šiuo metu Lietuvoje daugelis įmonių tebėra startinėje fazėje – įgyvendina ryžtingą pirminį atsaką. Todėl apie tai noriu pakalbėti plačiau. Štai kelios idėjos ir sprendimai, kuriuos taiko lyderiau

Vadovavimas darbuotojams. Vadovavimo grandinės šiuo metu turi paprastėti, hierarchija – mažėti, darbą verčiau organizuoti nedidelėse komandose. Komanda turi paisyti nuotolinės lyderystės taisyklių: aiškiai nusistatykite tikslus, darbų atlikimo terminus, skaidriai komunikuokite sprendimus. Nepamirškite skirti dėmesio ir vidinės įmonės kultūros, tradicijų puoselėjimui – nuotoliniu būdu bendraukite ir neformaliai.

Pavyzdžiui, mes „Baltic Amadeus“ turime labai aiškų vidinės komunikacijos planą karantino laikotarpiui, kurį įgyvendiname 4 kryptimis: organizacijos, komandos, vadovų ir žmogaus „life balance“. Kiekvienai krypčiai numatyti konkretūs veiksmai, kurie, iš esmės, skirti tam, kad bendros veiklos nenutrūktų – jos tiesiog įgauna kitokią formą.

Labai svarbu dabar investuoti į teisingus darbo organizavimo ir komunikacijos įrankius, leidžiančius, pavyzdžiui, palaikyti garso ir vaizdo pokalbius, dalintis informacija, išreikšti savo nuomonę. Jei žinių šiuo atveju trūksta, nesibaiminkite kreiptis į patyrusius vartotojus, IT specialistus ar šios srities ekspertus, kad šie pasidalintų gerąja patirtimi apie nuotolinį darbą ir įrankių galimybes.

Veiklos ir tiekimo grandinės valdymas. Šie iššūkiai yra ypač aktualūs gamybos sektoriui, priklausančiam nuo žaliavos pasiūlos ir logistikos. Neabejoju, kad daugelis įmonių modeliuoja scenarijus, padedančius suprasti, kokie turi būti atsargų buferiai pandemijos eigos metu. Tačiau labai svarbu ir įpareigoti pardavimų ar operacijų planavimo specialistus jau dabar sukurti 3–6 poreikio plano versijas. Ištikus vienai tokių situacijų, tai leis tiekimo specialistams priimti greitus, tačiau įvertintus sprendimus.

Siekiant išsaugoti produktyvumą, būtina įsivardinti svarbiausius komandos narius ir turėti planą, kas ištikus krizei galėtų juos pavaduoti. Nuotoliniam darbui taip pat labai svarbu pritaikyti atsiskaitymo ir darbų pridavimo procesus. Negalima pamiršti ir pasirūpinti IT sistemomis. Aukštas IT sistemų atsparumas padės stiprinti ir apsaugoti vidinius pajėgumus. Taip pat – užtikrinti išorinę paramą: pasitelkti IT paslaugų tiekėjus, rangovų kompetencijas ir techninius resursus, užsitikrinti infrastruktūrą .

Santykių su klientais valdymas. Pasiruoškite aukščiausio prioriteto klientų sąrašą ir parenkite planą, kuris leistų juos apsaugoti ir išsaugoti. Jame apžvelkite, kas šiems klientams svarbiausia, kaip dėl krizės gali plėtotis jų verslas. Stenkitės susitelkti į vertingiausius segmentus, atsižvelgiant į pelningumą, santykių tvarumą bei turimus įsipareigojimus.

Su klientais privalu puoselėti pasitikėjimu, atvirumu ir skaidrumu pagrįstus santykius. Tam pravartu pasitelkti ir visas įmanomas IT priemones, kad ne tik geriau suprastumėte dabartinius jų poreikius bei galimybes, bet ir pajustumėte nuotaiką, nuogąstavimus. Vertindami kliento ir galutinio vartotojo poreikius, pasinaudokite ir išorinės rinkos analizės duomenimis, įžvalgomis.

Rezultato reikia čia ir dabar

Nepaisant to, šiuo metu susiduriame ir su kita realybe – tam tikros organizacijos atsisako net ir nemokamos pagalbos. Pavyzdžiui, suvaldyti eiles, užklausas, skambučius. Vadovai dirba chaose, savo problemas bando išspęsti samdydami kuo daugiau darbuotojų ir vildamiesi, kad artimiausiu metu krūvis sumažės.

Vis dėlto didžiojoje rinkos dalyje poreikis sprendimams, kurie leidžia aptarnauti klientus nuotoliniu būdu, neabejotinai yra išaugęs. Variantų daug – nuo automatinių chatbot‘ų ar specialių konsultacijų, dokumentų valdymo sistemų iki įrankių, įgalinančių klientams nusiųsti personalizuotus vaizdo pranešimus su iš anksto paruoštais veiksmais. Tokie sprendimai gali būti pritaikyti praktiškai visose srityse pradedant nuo pardavimų, konsultacijų, tech. palaikymo arba mokymų.

Šiuo metu įmonės ieško greitų sprendimų, kuriuos galima įgyvendinti per kuo trumpesnį laiką, todėl neretai yra pasiruošusios aukoti patogumą, funkcionalumą, keisti nusistovėjusius procesus. Rezultato reikia čia ir dabar. Tačiau dabartiniai sprendimai turi būti ilgalaikiai ir vertę kurti net ir po krizės.

Komentaro autorius – Andžej Šuškevič, verslo skaitmenizavimo paslaugas teikiančios įmonės „Baltic Amadeus“ generalinis direktorius

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
„SpaceX“ raketa su dviejų JAV astronautų įgula pradėjo istorinį skrydį 7

JAV bendrovės „SpaceX“ erdvėlaivis „Crew Dragon“ šeštadienį pradėjo istorinį pirmąjį pilotuojamą skrydį į...

Technologijos
2020.05.30
D. Trumpas pareiškė, kad JAV „nutraukia“ ryšius su PSO 5

JAV prezidentas Donaldas Trumpas penktadienį pareiškė nutraukiantis JAV ryšius su Pasaulio sveikatos...

Verslo aplinka
2020.05.30
Lietuvoje užfiksuoti 8 nauji COVID-19 atvejai

Lietuvoje, šeštadienio duomenimis, nustatyti 8 nauji COVID-19 užsikrėtusiųjų atvejai. Pranešama ir apie dar...

Verslo aplinka
2020.05.30
JAV miestus toliau krečia neramumai, išprovokuoti policijos areštuoto juodaodžio mirties 11

Jungtinių Valstijų miestuose penktadienį vakare tęsėsi neramumai, išprovokuoti vieno policijos areštuoto...

Verslo aplinka
2020.05.30
VRK pradėjo tyrimą dėl Vyriausybės inicijuotos akcijos „Ačiū, Lietuva“

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) nusprendė atlikti tyrimą dėl Vyriausybės inicijuotos padėkos akcijos...

Verslo aplinka
2020.05.30
A. Merkel nevyks į D. Trumpo organizuojamą G-7 viršūnių susitikimą

Vokietijos kanclerė Angela Merkel nedalyvaus Didžiojo septyneto (G-7) lyderių tiesioginiame susitikime, kurį...

Verslo aplinka
2020.05.30
Karantino leidimai ir draudimai – pilnas sąrašas Premium

Vyriausybė patvirtino nutarimo dėl visuotinio karantino režimo taikymo naują redakciją. To esą reikėjo, nes...

Verslo aplinka
2020.05.30
Dėl ambicingų ekonomikos gaivinimo planų Europos Sąjunga kol kas susiskaldžiusi Premium

Europos Sąjungai (ES) artėjantys mėnesiai bus itin svarbūs. Trečiadienį pristatytas Europos Komisijos (EK)...

Verslo aplinka
2020.05.30
Švedijos ekonomika pirmąjį ketvirtį augo – priešingai nei tikėtasi 5

Švedijos statistikos tarnybos patikslintais duomenimis, per pirmąjį šių metų ketvirtį šalis sukūrė 0,1%...

Verslo aplinka
2020.05.29
Advokatai: ikiteisminio tyrimo institucijos turi gerbti teisėjų nepriklausomumą

Lietuvos advokatūra penktadienį išplatino pareiškimą, kuriame reiškia susirūpinimą dėl pagarbos teisėjų...

Verslo aplinka
2020.05.29
Italijos ekonomika pirmąjį ketvirtį susitraukė daugiau, nei tikėtasi

Italijos ekonomika pirmąjį ketvirtį susitraukė 5,3% – gerokai daugiau, nei tikėtasi iš pradžių, šaliai...

Verslo aplinka
2020.05.29
ES inovacijų programos: daugiau sumokame nei gauname

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius ir Finansų ministerijos atstovai sako, kad Lietuva turi siekti...

Technologijos
2020.05.29
„Twitter“ paslėpė D. Trumpo įrašą, paaštrindamas ginčą su JAV prezidentu 2

Socialinis tinklas „Twitter“ penktadienį „dėl smurto šlovinimo“ paslėpė vieną iš Donaldo Trumpo įrašų,...

Verslo aplinka
2020.05.29
Aukščiausiajam Teismui laikinai vadovaus A. Gutauskas

Laikinai Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) pirmininko pareigas eis Baudžiamųjų bylų skyriaus pirmininkas...

Verslo aplinka
2020.05.29
Vokietijos verslas rengiasi „V“ formos atsigavimui, antros viruso bangos nelaukia  Premium 2

Ekonominių tyrimų instituto „Ifo“ atnaujinta 2020–2021 m. prognozė skelbia, kad Vokietija, kuri yra...

Finansai
2020.05.29
Euro zonos infliacija gegužę – lėčiausia per 4 metus 3

Gegužės mėnesį metinė infliacija euro zonoje sulėtėjo iki 0,1%, maisto kainų augimą nusvėrus atpigusiems...

Rinkos
2020.05.29
„mano.bank“ sulaukė 100 norinčiųjų skolintis su „Invegos“ garantija

„mano.bank“, – vienas iš „Invegos“ finansinių partnerių, skirstančių lengvatines paskolas pagal priemonę...

Gazelė
2020.05.29
Bent vienos rūšies pensiją pernai gavo 0,9 mln. gyventojų

Lietuvoje praėjusių metų pabaigoje bent vienos rūšies pensiją gavo 899.800 asmenų, arba maždaug kas trečias...

Verslo aplinka
2020.05.29
Prokurorai netirs J. Narkevičiaus pareiškimo dėl šmeižto  1

Teisėsauga netirs susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus pareiškimo dėl šmeižto. Įvertinusi visas...

Verslo aplinka
2020.05.29
„Sodra“ iš rezervo jau išleido 114 mln. Eur

Vyriausybei šią savaitę leidus naudoti „Sodros“ 2018-2019 m. sukauptą 605 mln. Eur rezervą, preliminariais...

Verslo aplinka
2020.05.29

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus