Naujuoju JK Leiboristų partijos vadovu išrinktas K. Starmeris

Publikuota: 2020-04-04
Keiras Starmeris, naujasis JK Leiboristų partijos vadovas. (PA / "Scanpix") nuotr.
svg svg
Keiras Starmeris, naujasis JK Leiboristų partijos vadovas. (PA / "Scanpix") nuotr.

Jungtinės Karalystės pagrindinė opozicinė Leiboristų partija šeštadienį paskelbė, kad jos naujuoju lyderiu buvo išrinktas partijos atstovas „Brexito“ klausimais Keiras Starmeris, pakeisiantis kairuolį Jeremy Corbyną, atsistatydinusį po triuškinamo pralaimėjimo per gruodį vykusius visuotinius rinkimus.

„Sveikinimai @Keirui_Starmeriui, naujajam Leiboristų partijos lyderiui!“ – sakoma partijos „Twitter“ žinutėje, paskelbtoje po tris mėnesius vykusios lyderio rinkimų kampanijos. Dėl koronaviruso epidemijos partija buvo priversta atšaukti anksčiau planuotą specialią spaudos konferenciją.

Naująja partijos lyderio pavaduotoja tapo Angela Rayner, nurodoma pranešime.

K. Starmeris padėkojo tiek savo šalininkams, tiek oponentams po tris mėnesius vykusios lyderio rinkimų kampanijos, surengtos, kai J. Corbynas rinkimus pralaimėjo premjero Boriso Johnsono konservatoriams.

Naujasis leiboristų lyderis šią pergalę pavadino savo gyvenimo „garbe ir privilegija“, taip pat pažadėjo „konstruktyviai dirbti“ su B. Johnsono vyriausybe, ypač stengiantis įveikti koronavirusinę infekciją COVID-19.

Tačiau 57 metų K. Starmeris taip pat pažadėjo iš naujo suvienyti partiją, smarkiai susiskaldžiusią dėl veterano socialisto J. Corbyno griežtai kairuoliškų idealų priešpriešos su labiau centristinio požiūrio šalininkais, taip pat dėl nevienodo požiūrio į šalies išstojimą iš Europos Sąjungos.

Be to, K. Starmeris nedelsdamas atsiprašė žydų bendruomenės už antisemitizmo apraiškas partijos gretose, pavadino jas „dėme“ ir pažadėjo negailestingai išrauti.

„Leiboristų partijos vardu atsiprašau“, – sakoma K. Starmerio pranešime.

Ankstesnis leiboristų lyderis J. Corbynas buvo kaltinamas nesugebėjęs išspręsti antisemitizmo problemos, aptemdžiusios partijos reputaciją ir paskatinusią daugelį narių žydų iš jos pasitraukti.

„Antisemitizmas buvo dėmė mūsų partijai. Mačiau, kokį sielvartą jis atnešė daugybei žydų bendruomenių, – pabrėžė K. Starmeris. – Išrausiu šį nuodą su šaknimis ir spręsiu apie sėkmę pagal [partijos] narių žydų ir tų, kam atrodė, kad jie nebegali mūsų palaikyti, sugrįžimą.“

Trijų mėnesių kampanija

Leiboristų partijos nariai, kurių, kaip manoma, yra daugiau nei pusė milijono, iki ketvirtadienio turėjo atiduoti savo balsą už, jų nuomone, verčiausią kandidatą perimti partijos vairą ir formuoti tolesnę partijos politiką.

K. Starmeris laimėjo surinkęs 56,2 proc. balsų, bet pripažino, kad partijai dar reikės labai daug nuveikti po keturių iš eilės pralaimėtų visuotinių rinkimų.

Lyderio rinkimų maratonas prasidėjo sausio mėnesį, bet balsavimą pastarosiomis savaitėmis aptemdė prasidėjusi koronaviruso epidemija.

Keirą Starmerį palaikė dauguma Leiboristų partijos parlamentarų ir kai kurios didžiausios profesinės sąjungos.

K. Starmerio pagrindinė varžovė buvo J. Corbyno šalininkė ir atstovė verslo klausimais Rebecca Long-Bailey (Rebeka Long-Beili), žadėjusi laikytis savo pirmtako užsibrėžto socialistinio kurso.

Jai pavyko užsitikrinti įtakingos kairiojo sparno aktyvistų grupės „Momentum“, 2015 metais susiformavusios iš J. Corbyno rėmėjų, palaikymą. 

Nors trečioji kandidatė parlamentarė Lisa Nandy pateko į paskutinį leiboristų vadovo rinkimų ratą, tačiau jos galimybės laimėti buvo vertinamos kaip menkos.

2015-aisiais leiboristų lyderiu išrinktas J. Corbynas, veteranas socialistas, partiją pastebimai pakreipė į kairę. Jis pranešė, kad traukiasi iš savo posto, kai jo vadovaujami leiboristai rinkimuose pasirodė blogiausiai per kelis pastaruosius dešimtmečius.

Per vaizdo konferenciją su savo rinkimų kampanijos organizatoriais ir savanoriais ketvirtadienį K. Starmeris sakė, kad jo pergalė reikštų 120 metų partijos prisikėlimą.

Paskutinį kartą leiboristai buvo valdžioje 1997–2007 metais, kai vyriausybei vadovavo Tony Blairas, o vėliau – dar iki 2010 metų, kai jį pakeitė finansų ministras Gordonas Brawnas.

„Turime progą atgaivinti mūsų partiją ir mūsų judėjimą, o dar svarbiau – galimybę sugrąžinti Leiboristų partiją į valdžią,  ten, kur ji turi būti“, – kalbėjo K. Starmeris.

„Šeštadienį žengsime didelį didelį žingsnį to link“, – pridūrė jis.

Nuo vasario 21 dienos, kai po kruopščios parlamento leiboristų atrankos kandidatų į partijos lyderius skaičius sumažėjo iki trijų, rinkimai vyko balsuojant paštu.

Po konservatorių lyderio B. Johnsono triumfo gruodžio mėnesio rinkimuose kiti visuotiniai rinkimai numatyti po beveik penkerių metų.

„Nesantaika ir nepasitikėjimas“

Leiboristų partija išaugo iš profesinių sąjungų judėjimo, bet vadovaujant T. Blairui priartėjo prie politinio centro.

Dėl savo kairiųjų pažiūrų J. Corbynas ilgą laiką buvo partijos autsaideris. Jos išrinkimas leiboristų lyderiu 2015 metais, kai partijos narių šalyje labai pagausėjo, buvo didelis sukrėtimas.

Nuo to laiko tarp partijos įstatymų leidėjų ir paprastų narių visuomet vyko ideologinė kova.

„Esama išties daug nesantaikos ir nepasitikėjimo“, – sakė Notingamo universiteto politikos ekspertas Stevenas Fieldingas (Stivenas Fildingas).

„Pirmasis iššūkis [naujajam lyderiui] bus sutelkti komandą, kuri bent atrodytų pajėgi suvienyti partiją“, – pridūrė jis.

Susigrąžinti rinkėjus, nusigręžusius nuo leiboristų ir perėjusius į konservatorių šalininkų stovyklą, taip pat yra vienas svarbiausių uždavinių K. Starmeriui, kad partija turėtų vilčių laimėti kitus rinkimus, turinčius įvykti 2024-aisiais.

„Brexitas“ tapo dar vienu leiboristus supriešinusiu klausimu. Daugelis euroskeptiškų pažiūrų narių, ypač šiauriniuose Anglijos miestuose, palaikė išstojimą iš ES, bet prieš jį buvo nusistatę proeuropietiški rinkėjai didžiuosiuose miestuose, įskaitant Londoną.

K. Starmeris buvo nusistatęs prieš „Brexitą“ ir atliko svarbų vaidmenį telkiant leiboristų paramą pasiūlymui surengti antrąjį referendumą išstojimo iš Bendrijos klausimu.

Tačiau rinkėjai nebuvo įtikinti, ir B. Johnsonas sausio 31-ąją išvedė Britaniją iš bloko.

Koronaviruso iššūkis

Kur kas betarpiškesnis iššūkis dabar yra koronaviruso epidemija.

B. Johnsono vyriausybė ėmėsi drakoniškų priemonių viešajam gyvenimui suvaržyti, kad viruso plitimas būtų pažabotas. Šioms priemonėms leiboristai pritarė, bet reikalavo užtikrinti didesnę parlamento priežiūrą naujai išplėstoms policijos galioms.

Konservatoriai taip pat žadėjo dosniai skirti lėšų, kad padėtų atsilaikyti šios krizės smarkiai paveiktoms verslo įmonėms ir gyventojams, įsibraudami į tradicinę leiboristų teritoriją.

Dėl to B. Johnsono, kuriam pačiam buvo nustatytas užsikrėtimas COVID-19,  populiarumo reitingai šovė aukštyn.

Kaip rodo praeitą savaitę sociologinių tyrimų agentūros „YouGov“ atlikta apklausa, 55 proc. visuomenės palankiai vertina premjero veiksmus. Ankstesnę savaitę jį palankiai vertino 43 proc. respondentų.

Apie 72 proc. apklaustųjų sakė manantys, kad vyriausybė dirba gerai. Tokios nuomonės laikėsi ir dauguma balsuojančių už leiboristus.

Vis dėlto ministrai pastarosiomis dienomis sulaukė kritikos dėl vangiai vykdomo pacientų testavimo ir apsauginės įrangos medicinos darbuotojams stygiaus.

Leiboristai stengėsi atkreipti dėmesį į šias problemas, o K. Starmeris sakė, kad šis darbas bus tęsiamas.

„Mano instinktas – būti konstruktyviu, bet uždavinėti sudėtingus klausimus“, – šią savaitę jis sakė dienraščio „The Guardian“ tinklalaidėje.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
S. Cichanauskajos atstovė: atsakymas į ultimatumą – atšaukta Lukašenkos palaikymo akcija

Geriausias Minsko atsakymas į iškeltą „liaudies ultimatumą“ iš prezidento posto atsistatydinti Aliaksandrui...

Verslo aplinka
2020.10.24
Kabule susisprogdinus mirtininkui žuvo mažiausiai 13 žmonių

Kabule šeštadienį mažiausiai 13 žmonių žuvo ir dar 20 nukentėjo šalia vieno švietimo centro susisprogdinus...

Verslo aplinka
2020.10.24
Lenkijos prezidentui nustatyta COVID-19

Lenkijos prezidentui Andrzejui Dudai testu nustatyta koronavirusinė infekcija COVID-19, šeštadienį pranešė...

Verslo aplinka
2020.10.24
Kaip išvengti finansinių rizikų, užtikrinant stabilų apskaitos valdymą?

Dėl COVID-19 pandemijos verslo įmonės ir viešojo sektoriaus įstaigos pratinasi organizuoti darbus naujos...

Finansai
2020.10.24
Vilniuje – protestas prieš Azerbaidžano veiksmus Kalnų Karabache

Vilniuje šeštadienį, spalio 24 d., surengtas protestas prieš Azerbaidžano veiksmus Kalnų Karabacho konflikte.

Verslo aplinka
2020.10.24
ES ir PSO skambina pavojaus varpais dėl atsinaujinusio COVID-19 protrūkio

Europos Sąjungos ligų kontrolės agentūra skambina pavojaus varpais dėl visame žemyne intensyvėjančio...

Verslo aplinka
2020.10.24
Lenkijoje tęsiasi protestai prieš beveik visišką abortų draudimą 2

Tūkstančiai lenkų penktadienį išėjo į gatves protestuoti prieš beveik visišką abortų draudimą šalyje, kur ir...

Verslo aplinka
2020.10.24
Lietuvoje – vėl COVID-19 rekordas 1

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informavo, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 474...

Verslo aplinka
2020.10.24
Iš anksto balsavo dešimtadalis rinkėjų 1

Nuo pirmadienio iki penktadienio išankstiniame balsavime Seimo rinkimų antrajame ture dalyvavo bemaž...

Verslo aplinka
2020.10.24
Dėl galimybės po „Brexit“ žvejoti JK vandenyse nupūs dulkes nuo XVII a. dokumento

Belgija gali pasinaudoti savo XVII a. chartija su tuometiniu Anglijos karaliumi, siekdama išsaugoti prieigą...

Verslo aplinka
2020.10.24
L. Linkevičius izoliuojasi po kontakto su koronavirusu užsikrėtusiu Slovėnijos kolega

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius izoliuojasi po kontakto su koronavirusu užsikrėtusiu Slovėnijos...

Verslo aplinka
2020.10.24
Kariai pradeda vykdyti Nacionalinio visuomenės sveikatos centro užduotis

Nuo šeštadienio Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui (NVSC) atlikti epidemiologinius tyrimus padeda...

Verslo aplinka
2020.10.24
10 Seimo pirmininkų istorija: nuo V. Landsbergio iki A. Valinsko ir V. Pranckiečio Premium

Per pastaruosius trisdešimt nepriklausomybės metų dešimt politikų vadovavo Seimui, keli jų – ir ne po vieną...

Verslo aplinka
2020.10.24
Pagal Europos koronaviruso „šviesoforą“ Lietuva yra geltonojoje zonoje

Nuo pirmadienio įsigalioja naujas, pagal šviesoforo principą sudarytas koronaviruso paveiktų ES ir kai kurių...

Verslo aplinka
2020.10.23
Vilnius, Kaunas ir Klaipėda įtraukti į raudonąją COVID-19 zoną 10

Nuo pirmadienio visi didieji Lietuvos miestai ir dar 5 savivaldybės priskiriamos vadinamajai raudonajai...

Verslo aplinka
2020.10.23
R. Kurlianskis: J. Basanavičiaus paminklu rūpinausi ne aš, o R. Raulynaitis 2

Buvęs „MG Baltic“ viceprezidentas Raimundas Kurlianskis neigia siekęs paveikti tuometinius Liberalų sąjūdžio...

Verslo aplinka
2020.10.23
Pritarta Europos žemės ūkio reformai: 387 mlrd. Eur bandys dalinti tvariau Premium

Europos šalys sutarė dėl Bendrosios žemės ūkio politikos (BŽŪP), kurios gairėmis remiantis 2021-2027 m. bus...

Pramonė
2020.10.23
Prezidentui kliūva nekokybiška teisėkūra ir neskaidriai kuriami įstatymai 3

Prezidentas Gitanas Nausėda kritikuoja parlamentą, kad nepaisant Konstitucinio Teismo suformuotos oficialios...

Verslo aplinka
2020.10.23
Daugėjant hospitalizuotų koronaviruso pacientų bus ribojamos planinės paslaugos 

Jeigu ligoninėse toliau daugės hospitalizuotų COVID-19 pacientų, plečiant jiems skirtų lovų skaičių reikės...

Verslo aplinka
2020.10.23
ES sveikatos agentūra: epidemiologinė padėtis Bendrijoje ir JK kelia didelį susirūpinimą

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (ECDC) penktadienį perspėjo, kad dabartinis COVID-19...

Verslo aplinka
2020.10.23

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus