Kaip užtikrinti verslo tęstinumą sunkmečiu?

Reklama publikuota: 2020-04-01
„TGS Baltic“ vadovaujantysis partneris Vilius Bernatonis.
svg svg
„TGS Baltic“ vadovaujantysis partneris Vilius Bernatonis.

COVID-19 grasina pasaulį ne tik susargdinti, bet ir užlieti ekonominės krizės banga. Krizės, kurios niekas nė negalėjo tikėtis. Verslas vėl atsiduria didelių išbandymų kryžkelėje. Apie tai, kokių veiksmų imtis ir į ką svarbiausia atkreipti dėmesį šiuo metu, verslo bendruomenės lyderiai diskutavo tiesioginėje transliacijoje „Kaip užtikrinti verslo tęstinumą sunkmečiu?“

nuotrauka::1 right

Advokatų kontoros „TGS Baltic“ ir „Verslo žinių“ organizuotoje virtualioje verslo diskusijoje savo mintimis dalijosi ne vieną ekonominį sunkmetį atlaikę žinomų Lietuvos bendrovių vadovai: „Tele2“ generalinis direktorius Baltijos šalims ir Vokietijai Petras Masiulis, „BIOK laboratorija“ vadovė Romualda Stragienė, „Global BOD Group“ valdybos pirmininkas Vidmantas Janulevičius bei „Mažeika&Partners“ vadovaujantysis partneris Gintautas Mažeika. Diskusiją moderavo ir teisinėmis įžvalgomis pasidalijo „TGS Baltic“ vadovaujantysis partneris Vilius Bernatonis.

Apie neatidėliotinus veiksmus ir buvusių krizių pamokas kalbėję pranešėjai neabejoja dėl vieno: krizė anksčiau ar vėliau baigsis, tad „gesinant gaisrus“ svarbu nepamiršti apgalvoti, kaip pasikeis verslo aplinka ir ką daryti dabar, kad po sunkmečio atsitiestume dar konkurencingesni.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

nuotrauka::2 left

Tai, kas svarbiausia

„Svarbiausias klausimas tą pirmadienį po karantino paskelbimo mums buvo darbuotojų saugumas ir sveikata, – sako didžiausios Lietuvos kosmetikos gamintojos „BIOK laboratorija“ vadovė. – Susirgus bent vienam žmogui, turėtų izoliuotis visa pamaina, o tai reikštų gamybinių pajėgumų sumažėjimą 30 proc.“ Kaip vieną pirmųjų bendrovė ėmėsi spręsti ir apyvartinių lėšų klausimą: pasididino overdraftą, pasiėmė papildomų faktoringų, įšaldė kai kuriuos projektus, taip pat ėmė pirkti daugiau žaliavų, kad sutrikus tiekimui nesustotų gamyba. Anot R. Stragienės, apyvartinės lėšos – gyvybiškai svarbus klausimas, nes tai – įmonės kraujas, be kurio negali išgyventi.

Kad pagrindinis uždavinys bet kokios krizės metu – efektyviai suvaldyti pinigų srautus, pabrėžia ir ilgametę verslo konsultacijų patirtį turintis Gintautas Mažeika. Pirmiausia, anot konsultanto, – mažinant veiklos kaštus. Vis dėlto čia ekspertas siūlo neperlenkti lazdos: krizė pasibaigs, o tada bus svarbu turėti pakankamai resursų tęsti veiklą. „Kiti veiksmai – iš naujo įvertinti vykdomas investicijas, pristabdyti tas, kurios šiuo metu nebūtinos. Taip pat reiktų peržiūrėti sutartis ir įsipareigojimus – tiek savo, tiek turimus įmonei. Įvertinti galimas nevykdymo rizikas, galimybę persiderėti dėl jų sąlygų“, – vardina G. Mažeika.

nuotrauka::4 right

„Šiandien reikėtų susidaryti tris verslo scenarijus – optimistinį, pesimistinį ir vidutinį. Kiekvienam atvejui numatyti lėšų, žmonių resursų, ir jo laikytis. Ir neprarasti blaivaus proto ir optimizmo: kiekviena krizė yra kartu ir galimybė po jos išeiti stipresniam, pasikeitusiam ir labiau prisitaikiusiam prie naujos aplinkos“, – komentuoja V. Janulevičius.

Visi verslo atstovai vieningai sutaria, kad vienas esminių dalykų krizės akivaizdoje – aiški, atvira ir dažna komunikacija su partneriais, tiekėjais, ir, žinoma, darbuotojais. Komunikacijos stoka gali padidinti ir taip nemažas problemas, o tinkamas ir atviras kalbėjimasis stiprina svarbiausią šių laikų visuomenės valiutą – pasitikėjimą.

„Svarbiausias dalykas šiandien – aiškiai komunikuoti žmonėms apie problemas, nemeluoti, negražinti situacijos, paskatinti juos susitelkti. Komunikavimas ir žmonės, kurie linkę kovoti už įmonę – pagrindiniai ginklai kovoje su krize“, – įsitikinęs „Tele2“ vadovas.

nuotrauka::3 left

Sprendimai – pasverti ant perspektyvos svarstyklių

„Krizės akivaizdoje priimant sprendimus labai svarbu veikti greitai, atsakingai ir ieškoti individualaus sprendimo, tinkančio konkrečiai įmonės situacijai, nes universalių receptų nėra. Labai svarbu nepamiršti, kad visa tai, ką darote, yra jūsų verslo veidas, reputacija, kuri išliks dar ilgai krizei pasibaigus. Todėl nevertėtų pasiduoti norui veikti impulsyviai, paisant tik savo interesų, o kartais net neteisėtai“, – sako V. Bernatonis, remdamasis savo vadovaujamos advokatų kontoros „TGS Baltic“ sukaupta didele patirtimi sprendžiant verslo ginčus po pasaulį krėtusios 2009 m. ekonominės krizės.

Pasak V. Bernatonio, svarbiausios teisinės rizikos verslams šiandien kyla penkiose srityse. Pirmiausia tai – darbuotojų sveikata ir saugumas. Galvojant apie verslo tęstinumą, būtina nepamiršti ir žmonių saugumo, net jei tam skirtos priemonės mažins įmonės efektyvumą: nesiimant reikiamų veiksmų ir darbuotojui susirgus, galimos teisinės pasekmės. Darbuotojų valdymo ir išmokų klausimai ypač aktualūs verslams, kurie nebegali tęsti veiklos dėl karantino, ir čia yra net keletas alternatyvių išeičių: nuo valstybės paramos prastovų atveju iki įmonės restruktūrizavimo. Finansavimo problemos, anot advokato, skyla į dvi dalis: trumpalaikės likvidumo naštos palengvinimas bei įvertinimas, kaip į veiklos nesklandumus reaguos verslo finansuotojai, kuriems pagal sutartis tokiu atveju atsiranda specifinės teisės.  Žinoma, iškyla sunkumų vykdant finansinius įsipareigojimus, ir teisinių palengvinimų šioje srityje tikrai esama. Kalbant apie sutartinius įsipareigojimus iš kontrahentų pusės, svarbu aktyviai dalyvauti jų restruktūrizacijos ar bankroto procese ir susigrąžinti bent dalį finansinių įsipareigojimų.  Ir, galiausiai, didžiajai daliai verslo išsikėlus į virtualų pasaulį, svarbu nepamiršti duomenų ir informacinės saugos – šie aspektai dabar tampa kaip niekad aktualūs.

Nors kol kas COVID-19 sukeltų padarinių trukmė ir mastas nėra aiškūs, visi pranešėjai akcentuoja, kad jau reikia pradėti ruoštis ir tam momentui, kada krizė baigsis. Ne tik planuojant, kaip įmonė atrodys pasikeitusioje verslo aplinkoje, bet ir išmintingai veikiant šiuo metu. Pasak G. Mažeikos, ypač svarbu išlaikyti ir sustiprinti santykius su verslo aplinka, darbuotojais. Jam pritaria ir V. Bernatonis: „Krizei pasibaigus, o ji tikrai pasibaigs ir visiems teks gyventi toliau, atminty vis dėlto išliks, koks yra tikrasis kompanijos veidas, kokiais prioritetais buvo vadovautasi sudėtingoje situacijoje. Tai prisimins ir partneriai, ir klientai, ir darbuotojai, ir galiausiai, kontrahentai, su kuriais buvome įsivėlę į ginčus. Todėl šiandien bet koks sprendimas turi būti pasvertas ilgalaikės perspektyvos atžvilgiu. Ir nors dabar išties jaučiame išaugusį teisinių paslaugų poreikį, nemanau, kad šią krizę vainikuos ginčų bylų gausa teismuose. Visuomenė šiandien kur kas brandesnė ir gerokai labiau socialiai atsakinga, nei buvo prieš 10 m. Todėl šis laikas bus ne ginčų, o derybų metas, laikas, kai itin svarbu ieškoti sprendimų, kuriuose laimi abi pusės.“ 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
JAV nusitaikė į Rusijos technologijų įmones, sankcionavo didžiausią lustų gamintoją 1

Jungtinės Valstijos ketvirtadienį paskelbė sankcijas kelioms Rusijos technologijų įmonėms, įskaitant...

Inovacijos
2022.03.31
Metalo laužo kainos – rekordinėse aukštumose 1

Toomas Kollamaa, metalo laužo perdirbimo bendrovės „Kuusakoski“ valdybos narys ir pardavimų direktorius,...

Pramonė
2022.03.31
JAV ketina atverti strateginį rezervą ir paduoti į rinką rekordinį kiekį naftos

Baltųjų Rūmų ketvirtadienį išplatintame pranešime spaudai teigiama, kad kiek vėliau šiandien JAV prezidentas...

Pramonė
2022.03.31
Kinijoje dėl naujų COVID-19 protrūkių smuko gamybos apimtys 1

Kinijos gamyklų veikla kovo mėnesį susitraukė, rodo ketvirtadienį paskelbti oficialūs duomenys, nes dėl...

Verslo aplinka
2022.03.31
„Levada“ apklausa: V. Putino populiarumas nuo karo Ukrainoje pradžios padidėjo ir perkopė 80% 9

Nuo karinių veiksmų Ukrainoje pradžios Vladimiro Putino populiarumas išaugo – daugiau nei 80% respondentų...

Verslo aplinka
2022.03.31
8 iš 30 NATO valstybių narių vykdo įsipareigojimą gynybai skirti bent 2% nuo BVP

Rusijos įsiveržimas į Ukrainą paskatino NATO valstybes nares „iš naujo pajusti būtinybę“ didinti išlaidas...

Verslo aplinka
2022.03.31
LVAT patvirtino KT skirtas 18.700 Eur ir 151.400 Eur baudas „Jadranai“ ir „Pasvalio melioracijai“

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) patvirtino Konkurencijos tarybos (KT) ir bendrovių...

Verslo aplinka
2022.03.31
Kremlius nuo penktadienio reikalaus už dujas mokėti rubliais, grasina kontraktų nutraukimu 6

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė dekretą, kuriuo nurodoma, kad už dujų sandorius su šalies...

Pramonė
2022.03.31
Japonija palaiko sankcijas Rusijai, bet iš bendro naftos ir dujų projekto nesitraukia

Japonija neketina stabdyti savo dalyvavimo bendrame su Rusija naftos ir dujų projekte, nors ir prisijungė...

Pramonė
2022.03.31
Rusijos vyriausybė legalizavo produkcijos importą be prekių ženklų savininkų sutikimo

Rusijos vyriausybė legalizavo vadinamąjį „pilkąjį“ importą – leido į šalį įvežti produkciją be jų prekių...

Verslo aplinka
2022.03.31
Pasaulis gręžiasi nuo Rusijos IT bendrovių, jų įrangą vis dar naudoja Lietuvos įstaigos Premium 1

Iš Rusijos kilusios IT bendrovės, kaip „Kaspersky“ ar „Yandex“, pastarąjį mėnesį atsidūrė po Vakarų...

Inovacijos
2022.03.31
Pietų Osetijos lyderis nori viešų konsultacijų dėl prisijungimo prie Rusijos

Sakartvelo separatistinio Pietų Osetijos regiono lyderis trečiadienį sakė, kad turėtų būti surengtos viešos...

Verslo aplinka
2022.03.31
ES skirs 60 mln. Eur karinės svarbos kelių atnaujinimui

Susisiekimo ministras Marius Skuodis ketvirtadienį pareiškė, jog Vyriausybė Europos Sąjungos paramos lėšomis...

Verslo aplinka
2022.03.31
Finansų ministerija: Lietuvos ekonomika šiemet augs 1,6%, kainos kils 9,8% 2

Šiemet Lietuvos ekonomikos augimas tęsis, tačiau dėl Rusijos karo Ukrainoje bendrojo vidaus produkto (BVP)...

Finansai
2022.03.31
G. Nausėda: sankcijos Rusijai turi būti griežtinamos nesitikint sąmonės prašviesėjimo

Sankcijos Ukrainoje kariaujančiai Rusijai turi būti griežtinamos kuo anksčiau, nesitikint Kremliaus „sąmonės...

Verslo aplinka
2022.03.31
V. Zelenskis ragina Nyderlandus boikotuoti rusišką energiją 1

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, ketvirtadienį sakydamas dar vieną kalbą užsienio valstybių...

Verslo aplinka
2022.03.31
JK sankcionavo Kremliaus propagandos kanalus

Jungtinė Karalystė ketvirtadienį dėl invazijos į Ukrainą paskelbė naujų sankcijų „Rusijos propagandistams ir...

Verslo aplinka
2022.03.31
ERPB: Rusijos ekonomika 2022 m. sunyks 10%, Ukrainos – 20%

Rusijos karas Ukrainoje ir Vakarų sankcijos smogs agresorės ir jos sąjungininkės Baltarusijos ekonomikoms,...

Verslo aplinka
2022.03.31
A. Armonaitė: dėl infliacijos verslui planuojama skirti lengvatines paskolas 1

Aušrinė Armonaitė, ekonomikos ir inovacijų ministrė, sako, kad priemonės, kurios turėtų amortizuoti itin...

Verslo aplinka
2022.03.31
Viliasi, kad naujas bandymas perkrauti valstybės tarnybą nemeluos Premium 3

Ingridos Šimonytės Vyriausybė puoselėja planus padėti viešojo administravimo sistemos pertvarkos pagrindus,...

Verslo aplinka
2022.03.31

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku