V. Šapoka: paskolas gausime „už tinkamą kainą“, 2 mlrd. Eur paketas jau yra

Publikuota: 2020-03-24
Vilius Šapoka, finansų ministras. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Vilius Šapoka, finansų ministras. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Finansų ministras Vilius Šapoka tvirtina, kad Lietuva laiku ėmėsi žingsnių, sutardama dėl papildomų milijardinių paskolų ekonomikai palaikyti koronaviruso krizės sąlygomis. Ministras taip pat pranešė, kad problemų turinčiam arba naujas galimybes siekiančiam išnaudoti verslui Vyriausybė jau suformavo daugiau kaip 2 mlrd. Eur finansinių priemonių paketas.

Antradienį spaudos konferencijoje V. Šapoka, atsakydamas į VŽ klausimą, kokiomis sąlygomis Lietuva pastaruoju metu skolinasi įgyvendindama savo patvirtintą ekonomikos palaikymo planą, patikino, kad „šalis nebus praskolinta“.

„Mes laiku, iš anksto kreipėmės dėl kreditinių šaltinių ir linijų. Mūsų tarptautinė reputacija yra gera, esame pačiame pike. Tai ir išnaudosime pasiskolindami už tinkamą kainą“, – kalbėjo jis.

„Pasinaudosime visomis esamomis ir naujai atsirandančiomis galimybėmis pasiskolinti, gauti finansinių išteklių įgyvendinti ekonomikos skatinimo ir paramos verslui paketą“, – pridūrė ministras. 

Milijardinis paketas jau suformuotas

V. Šapoka taip pat tikino, kad įgyvendinant prieš savaitę Vyriausybės ir Seimo patvirtintą paramos ekonomikai paketą, jau yra sutelkta daugiau kaip 2 mlrd. Eur.

„Suformavome daugiau nei 2 mlrd. Eur finansinių priemonių paketą, kuris apima tiek dotacijas, tiek garantijas, tiek kitas finansines priemones. Tas paketas apima visus – tiek verslą, kuris sustojo visiškai, tiek verslą, kuris patiria sunkumų, tiek verslą, kuris mato šiuo metu naujas galimybes ir nori investuoti“, – sakė Finansų ministerijos vadovas.

Jis paragino verslininkus „kreiptis į savo finansų tarpininką, kurie jau visi turi instrukcijas, kaip reikėtų elgtis sprendžiant vieną ar kitą problemą“.

„Įjungėme režimą greičiau, lanksčiau ir daugiau. Trumpinami visi terminai, naujos schemos tvirtinamos nedelsiant, yra plečiama apyvartinių paskolų sąvoka, įtraukiamos papildomos finansavimo veiklos, nebelieka regioninių apribojimų ir skirtumų, priemonės prieinamos tiek smulkiam, tiek stambiam verslui“, – sakė ministras.

Anot jo, „sumos yra įspūdingos, todėl tikrai yra verslui galimybės susitvarkyti ir likvidumo problemas, ir ieškoti naujų investavimo galimybių, plėsti klientų ratą, jei karantino akivaizdoje mato naujų nišų“.

Kartu finansų ministras pakartojo, kad valstybės parama bus suteikiama  „tik atsakingam verslui, kuris rūpinasi savo darbuotojais ir partneriais“. „Turime padaryti viską, kad pandemijai pasibaigus, o ji tikrai pasibaigs, kad ekonomika atšoktų ir toliau vystytųsi. Čia labai svarbus ir atsakomybės bei atsakingumo momentas“, – kalbėjo V. Šapoka. 

Parama – tik atsakingam verslui

Jis darsyk patvirtino, kad milijardinis paramos ekonomikai planas bus peržiūrimas: „Tai yra gyvas organizmas, jį koreguosime pagal būtinybę, kai gausim pirmąsias indikacijas apie tai, kaip jis vykdomas.“

Pasak ministro, karantinas veikia neilgai, todėl daugiau ir tikslesnės informacijos bus tik balandžio pradžioje. „Pirmoji banga buvo emocinė, kai kurie verslai ėmėsi saugoti darbuotojus, kiti supanikavo ir pradėjo kai kuriuos žingsnius, dėl kurių dabar, matyt, gailisi. Manau, kuomet baigsis mėnuo ir mes turėsime statistiką tiek iš „Sodros“, tiek iš kitų valstybės institucijų, bus pirmos indikacijos dėl realių žingsnių, kurių imasi įmonės. Tada bus geras laikas įsivertinti, ar nereikia papildomų priemonių, ar nereikia peržiūrėti esamų“, – tvirtino V. Šapoka.

VŽ jau rašė, kad nors planuojama bent iki balandžio vidurio pratęsti karantino galiojimą, tai nereiškia automatinio Plano peržiūros. Ji bus atliekama operatyviai pagal poreikį, kai bus konstatuota, jog numatytųjų priemonių arba finansinių išteklių nepakanka.

Vyriausybės ir Seimo patvirtintasis planas numato bent 2,5 mlrd. Eur vertės priemonių paketą skatinant ekonomiką ir remiant nukentėjusį verslą.

[infogram id="81d1d005-feb6-4240-90d1-a1212f248adb" prefix="u5T" format="interactive" title="Ekonomikos skatinimo ir koronaviruso sukeltų pasekmių mažinimo priemonių planas"] 

Leido nesilaikyti fiskalinės drausmės

V. Šapoka informavo, kad pirmadienį įvykusiame Europos Sąjungos Ekonomikos ir finansų reikalų tarybos (ECOFIN) posėdyje sutarta maksimaliai išnaudoti Stabilumo ir augimo pakte numatytą lankstumą, atsižvelgiant į COVID-19 plėtros sukeltus ekonominius ir finansinius iššūkius. Tai, pasak ministro, leis Bendrijos valstybėms užtikrinti labiausiai viruso paveiktų sričių – sveikatos apsaugos, verslo likvidumo ir nedarbo draudimo – finansavimą.

ECOFIN posėdyje taip pat pritarta Europos Komisijos siūlymui aktyvuoti vadinamąją bendrąją išlygą, kuri leidžia, esant rimtiems ekonominiams sunkumams euro zonoje arba visoje Bendrijoje, valstybių išlaidų apimčiai laikinai netaikyti ES fiskalinių taisyklių reikalavimų, t. y. tiesiog neriboti biudžeto išlaidų ir nesilaikyti fiskalinės drausmės.

„Tai sudarys galimybes visoms valstybėms, taip pat ir Lietuvai, mobilizuoti būtinus finansinius išteklius, siekiant maksimaliai išnaudoti visas įmanomas priemones. Tačiau pasibaigus krizinei situacijai turi būti grįžta prie vidutinio laikotarpio fiskalinio tvarumo užtikrinimo“, – teigė V. Šapoka.

Taip pat sutarta maksimaliai lanksčiai taikyti ES valstybės pagalbos taisykles, išnaudoti ES biudžeto galimybes ir Europos investicijų banko potencialą. Europos centrinio banko atstovai pristatė praėjusią savaitę paskelbtą 750 mlrd. Eur vertės Skubią turto pirkimo dėl pandemijos programą, kuria bus siekiama paremti finansų rinkas ir stabilizuoti valstybių narių skolas. Taip pat diskutuojama dėl galimų papildomų priemonių, tokių kaip Europos stabilumo mechanizmo panaudojimas, galimybių.  

Lankstesnės ES lėšų panaudojimo sąlygos

Be to, pirmadienį Finansų ministerijos vadovas patvirtino laikinąją tvarką, nustatančią supaprastintą ES fondų administravimą. Tai leis paspartinti ES fondų iš 2014-2020 m. finansavimo perspektyvos panaudojimą. Anot ministro, laikinoji tvarka galios tol, kol šalyje bus paskelbta ekstremali situacija.

Tarp pakeitimų šioje tvarkoje – maksimalaus avanso projektui didinimas iki 50%; avansas skiriamas net ir tuo atveju, jeigu jis nėra numatytas sutartyje, bet projekto vykdytojui trūksta apyvartinių lėšų; mokėjimų prašymus leidžiama teikti dažniau nei iki šiol; atsisakoma reikalavimo rengti arba tikslinti investicinį projektą, kai įsigyjama medicininė įranga ar kitos sveikatos sektoriui reikalingos priemonės; ir kt. 

[infogram id="c40997ba-083a-4873-ab00-abaac1fc0e68" prefix="mVL" format="interactive" title="Patvirtinti koronaviruso atvejai įvairiose šalyse 2020 01 20 — 03 24"]

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
 FNTT gaudo nelegalius prekeivius, policija - karantino pažeidėjus

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) pirmadienį pranešė skyrusi baudas kelioms įmonėms ir dešimčiai...

Apklausa: 40% tikisi, kad būstas pigs 2

Kovo pabaigoje 40% apklaustųjų manė, kad būstas per ateinančius metus pigs, kad brangs – 19%. 2019 m. gruodį...

Patvirtintas keturioliktasis mirties nuo koronavirusinės infekcijos atvejis 

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad šiandien Respublikinėje Panevėžio ligoninėje mirė...

R. Dargis apie paramą verslui: reikėtų spartesnių apsukų Premium 8

Koronaviruso krizės paveiktos ekonomikos skatinimo ir paramos verslui planas buvo parengtas laiku, jame...

Klaipėdos laboratorija atnaujino darbą, pranešė uostamiesčio meras 2

Klaipėdos universitetinės ligoninės (KUL) laboratorija vėlų sekmadienio vakarą atnaujino darbą, pranešė...

Britanijos karalienė: bendromis pastangomis COVID-19 epidemija bus įveikta 

Didžiosios Britanijos karalienė Elžbieta II-oji sekmadienį padėkojo sveikatos apsaugos darbuotojams kovos su...

COVID-19 užsikrėtęs Britanijos premjeras B. Johnsonas hospitalizuotas tyrimams 

Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas sekmadienį buvo paguldytas į ligoninę tyrimams, pranešė jo...

Miglota Europos vienybės kaina 2

Europai spėliojant ar jau žemyną siaubianti koronaviruso šmėkla pasiekė piką, o jeigu ne – kada tai įvyks,...

Rusija ir Kinija – įtartini Europos samariečiai Premium 8

Rusija ir Kinija naudojasi pasauline pandemija savo dezinformacijos kampanijoms skleisti. Sklinda garsūs...

Italijoje užfiksuotas mažiausias paros mirčių nuo koronaviruso skaičius per dvi savaites

Italija sekmadienį fiksavo mažiausią paros mirčių nuo koronaviruso skaičių per dvi savaites, o kritinės...

Verslo aplinka
2020.04.05
Turkija jauniems darbuotojams taikys karantino išimtis 3

Turkija sekmadienį paskelbė, kad dirbančiam jaunimui, įskaitant sezoninius žemės ūkio darbininkus, bus...

Verslo aplinka
2020.04.05
Pranešama apie 13 mirtį nuo koronaviruso Lietuvoje

Pranešama apie 13 koronaviruso auką Lietuvoje — rizikos grupei priklausiusio paciento gyvybė užgeso Vilniaus...

Verslo aplinka
2020.04.05
Patvirtintas dvyliktas mirties nuo koronaviruso atvejis

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad sekmadienį Lietuvoje patvirtintas dvyliktas mirties nuo...

Verslo aplinka
2020.04.05
Klaipėdos universitetinės ligoninės laboratorija dėl sugedusios įrangos neatliko tyrimų 2

Klaipėdos universitetinės ligoninės laboratorija dėl sugedusios įrangos šeštadienį neatliko koronaviruso...

Verslo aplinka
2020.04.05
D. Trumpas perspėja dėl laukiančios „sunkiausios COVID-19 savaitės“ 9

JAV prezidentas Donaldas Trumpas perspėjo amerikiečius rengtis „labai siaubingam“ mirties nuo koronavirusinės...

Verslo aplinka
2020.04.05
Užsikrėtimų koronavirusu skaičius Lietuvoje išaugo iki 811

Kaip sekmadienį skelbia Vyriausybė, Lietuvoje nustatytų užsikrėtimo COVID–19 atvejų skaičius padidėjo iki 811.

Verslo aplinka
2020.04.05
Japonai ir pasaulinės pandemijos akivaizdoje toliau uoliai darbuojasi biuruose Premium 2

Japonai nesustoja dirbti savo darbo vietose net ir pasaulinės pandemijos akivaizdoje. Nepaisant to, kad...

Verslo aplinka
2020.04.05
Trys savaitės karantine: išmoktos pamokos 2

Praėjus trims karantino savaitėms, per kurias verslo įmonės turėjo skubiai persitvarkyti darbo modelius ir...

Vadyba
2020.04.05
Lietuvoje patvirtinta 11-toji mirtis nuo koronaviruso 8

Lietuvoje iki šeštadienio ryto patvirtintas 771 koronaviruso atvejis, šeštadienį pranešta apie dešimtąją ir...

Verslo aplinka
2020.04.04
A. Veryga: dėl infekcijų kontrolės pažeidimų sustabdyta daugelio KUL skyrių veikla  1

Didelės dalies Klaipėdos universitetinės ligoninės (KUL) skyrių veiklą nuspręsta stabdyti dėl infekcijų...

Verslo aplinka
2020.04.04

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus