Spręs dėl karantino pratęsimo ir didesnes subsidijas gausiančių veiklos sričių

Kitą savaitę Vyriausybė turėtų svarstyti kelis svarbius su koronaviruso krize susijusius klausimus. Tarp jų dėl karantino galimo pratęsimo bent kelioms savaitėms, taip pat dėl komercinės veiklos sričių, kurios galės gauti didesnes subsidijas iš valstybės už prastovas.
Pratęs iki gegužės?
Aurelijus Veryga, sveikatos apsaugos ministras, ketvirtadienį spaudos konferencijoje nepaneigė, kad kitą savaitę Vyriausybės posėdyje bus svarstoma, kuriam laikui pratęsti kovo 1630 d. laikotarpiui paskelbtą visuotinį karantiną.
Vyriausybės posėdyje jau gali būti svarstoma dėl pratęsimo. Kiek jis dar tęsis, nedrįsčiau dabar spėlioti, viskas priklauso nuo situacijos. Bet netgi jei plitimas sustos, tai dar nereiškia, kad karantinas bus atšauktas, pabrėžė A. Veryga.
Tarp galimų alternatyvų karantiną pratęsti visam balandžiui, iki pat gegužės 1 d.
[infogram id="be8eebaa-baef-488c-a33d-f3ff36ebdf10" prefix="dv4" format="interactive" title="Patvirtinti koronaviruso atvejai įvairiose šalyse 2020 01 20 03 19"]
Sveikatos apsaugos ministras, ketvirtadienį apsilankęs viename iš dviejų pirmųjų koronaviruso patikros punktų Vilniuje, pareiškė, kad pradėjus tikrinti daugiau žmonių, realų užsikrėtusiųjų skaičių bus galima pamatyti po kelių savaičių: Ne savaitės bėgyje mes tai pamatysim, manau, kad bent pora savaičių turi praeiti, kol mes pamatysim tą truputį tikresnį vaizdą.
Spręs, kam teks 60%, kam 90%
Tuo metu Linas Kukuraitis, socialinės apsaugos ir darbo ministras, ketvirtadienį pranešė, kad kitos savaitės Vyriausybės posėdyje turėtų būti patvirtintas sąrašas komercinės veiklos sričių, kurios galės gauti didesnes subsidijas iš valstybės, nes dėl karantino skelbs prastovas ir darbuotojams nemokės visos algos.
Pasak jo, darbdaviai jau gali skelbti prastovas, nes atitinkami Vyriausybės pasiūlytieji ir Seimo ypatingos skubos tvarka patvirtintieji įstatymų pakeitimai jau yra įsigalioję.
L. Kukuraitis tvirtino, kad iš Vyriausybės kitą savaitę patvirtintojo sąrašo bus aišku, kurių komercinės veiklos sričių įmonės turės teisę prastovos laikotarpiu gauti valstybės kompensaciją padengti 60% darbuotojų algos, o kurios 90% dydžio dotaciją, nes jų veikla yra visiškai uždrausta ir jos negauna jokių apyvartinių lėšų.
Visi verslai, kurie pateikia vienokius ar kitokius sunkumus ir išleidžia darbuotojus prastovų, pretenduoja į subsidijas, pabrėžė ministras, praneša BNS.
Tačiau, anot jo, dėl subsidijų verslas galės registruotis tik nuo balandžio 5 d.
L. Kukuraitis ragino darbuotojus nepasirašinėti jokių dokumentų, jeigu jie įtars, kad gali būti pažeidžiamos jų teisės pvz., jie būtų skatinami pasiimti biuletenius ar neapmokamas atostogas: Jeigu jaučiame, kad spaudimas didelis, verta pasikonsultuoti su Darbo inspekcija.
Ne daugiau nei MMA
Seimas antradienį nutarė, kad darbdaviams ekstremalios situacijos ar karantino metu paskelbusiems prastovą ir jos metu išlaikantiems darbo vietas, būtų mokama subsidija darbuotojų darbo užmokesčiui.
Įmonėms, kurių veikla ekstremalios situacijos ar karantino metu nebūtų draudžiama, bet dėl įvairių priežasčių apribota, subsidija siektų 60% atlyginimo. Kitą dalį darbo uždarbio turėtų darbuotojui sumokėti darbdavys iš savo lėšų. Tam iš valstybės biudžeto reiktų apie 300 mln. Eur.
Kitos subsidijos, veiklą įpareigotų visiškai sustabdyti įmonių darbuotojams, būtų didesnės 90% atlyginimo. Tada 10% atlygio turėtų skirti darbdavys. Kiek valstybei lėšų reikėtų rasti šioms subsidijoms, duomenų kol kas nėra.
Abiem atvejais subsidija, kurią iš valstybės gaus darbdavys, darbuotojui negalėtų viršyti priskaičiuotosios minimalios mėnesio algos (MMA) 607 Eur.
Darbdaviai darbo vietas turės išlaikyti ne trumpiau kaip tris mėnesius nuo subsidijos gavimo pabaigos.
Pasak BNS, Eglė Radišauskienė, socialinės apsaugos ir darbo viceministrė, informavo, kad Lietuvai dėl koronaviruso krizės paskelbus karantiną 78.000 žmonių jau pasiėmė nemokamas atostogas, dar apie 50.000 nedarbingumo pažymėjimus prižiūrėti vaikus, dėl karantino neinančius į mokyklas ir darželius.
Lietuvoje šiuo metu yra beveik apie 1,389 mln. dirbančių žmonių.
Išvardijo papunkčiui
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija ketvirtadienį taip pat priminė kitus pagrindinius kovai su koronaviruso krize skirtus įstatymų bei kitų teisės aktų pakeitimus:
[infogram id="3bc32e1e-0f3f-488f-ba11-693c6428889b" prefix="ZTh" format="interactive" title="Pagrindiniai kovai su koronaviruso krize skirti įstatymų pakeitimai"]
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti