VŽ paaiškina: ką reikia žinoti apie koronavirusą?

Publikuota: 2020-02-25
Claudio Furlano („LaPresse“ / „ZUMA Press“ / „Scanpix“) nuotr.
svg svg
Claudio Furlano („LaPresse“ / „ZUMA Press“ / „Scanpix“) nuotr.

Italijai tapus didžiausiu koronaviruso COVID-19 židiniu už Azijos ribų, pateikiame Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) informaciją svarbiausiais su koronavirusu susijusiais klausimais apie užsikrėtimą šia liga, profilaktiką ir gydymą. 

Kaip žmogus gali užsikrėsti COVID-19?

Tam tikri koronavirusai yra perduodami žmogaus žmogui, dažniausiai artimo sąlyčio su sergančiuoju koronavirusine infekcija metu, pavyzdžiui, namų ar darbo aplinkoje, gydymo įstaigoje. COVID-19 taip pat gali būti perduodamas tokiu būdu. Virusas plinta per orą su kvėpavimo takų sekretų lašeliais, kuriuos žmonės išskiria į aplinką čiaudėdami, kosėdami ar iškvėpdami.

Inkubacinis laikotarpis (t. y. laikotarpis nuo užsikrėtimo iki simptomų atsiradimo) yra nuo 2 iki 12 dienų. Nors žmonės dažniausiai būna užkrečiami tuomet, kai pasireiškia simptomai, įtariama, kad kai kurie žmonės gali perduoti virusą dar iki simptomų atsiradimo.

Kokie simptomai pasireiškia žmonėms užsikrėtus COVID-19?

Simptomai yra panašūs į gripą – karščiavimas, kosulys, dusulys ir kiti kvėpavimo sutrikimai, raumenų skausmai ir nuovargis. Sunkesniais atvejais sukelia plaučių uždegimą, sepsį ir septinį šoką, inkstų nepakankamumą ar mirtį.

Kas labiausiai rizikuoja užsikrėsti?

Didžiausia rizika kyla sveikatos priežiūros darbuotojams, teikiantiems medicinos pagalbą sergantiems COVID-19; taip pat šeimos nariams ir kitiems asmenims, artimai bendraujantiems su užsikrėtusiais ar sergančiais žmonėmis.

Įtariama, kad infekcija yra pavojingesnė vyresnio amžiaus asmenims bei sergantiems lėtinėmis ligomis.

Ar yra gydymas nuo COVID-19?

Specifinio gydymo nuo COVID-19 ligos nėra, taikomas tik simptominis gydymas. Susirgusieji gali būti visiškai išgydyti, priklausomai nuo jų sveikatos būklės bei nuo to, kada pradedamas taikyti gydymas. Europos vaistų agentūra (EMA) bendradarbiauja su Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ieškant veiksmingų antivirusinių vaistų ir jų derinių.

Ar medicininės kaukės apsaugo nuo koronaviruso?

Medicininės kaukės rekomenduojamos pacientams, kurie kosėja ir čiaudi, kad sulaikytų su lašeliais viruso plitimą aplinkoje. Atkreipiame dėmesį, kad medicininės kaukės viruso nesulaiko ir tuo pačiu neapsaugo nuo užsikrėtimo, jei yra artimas kontaktas. 

Svarbiausia profilaktinė priemonė – rankų plovimas. Kaip tą daryti taisyklingai?

Rankų plovimas yra svarbiausia profilaktinė priemonė, norint išvengti susirgimo. Rankas reikėtų plauti dažnai ir kruopščiai su vandeniu ir muilu bent 20 sekundžių.

Jei muilo ir vandens nėra, taip pat galima naudoti alkoholio pagrindu pagamintą rankų antiseptiką su ne mažiau kaip 60% alkoholio. Virusas į organizmą gali patekti per akis, nosį ir burną, todėl nerekomenduojama liesti veidą nenuplautomis rankomis.

Ar nuo koronaviruso apsaugo gripo vakcina?

Sezoninio gripo vakcina neapsaugo nuo koronaviruso sukeltos infekcijos.

Ką daryti grįžus iš COVID-19 paveiktų teritorijų?

Atsižvelgdama į tarptautinių ekspertų išvadas, SAM rekomenduoja žmonėms, kurie neseniai grįžo iš Kinijos ar Šiaurės Italijos (Lombardijos, Veneto, Pjemonto ir Emilijos-Romanijos regionų), 14 dienų nuo paskutinės buvimo minėtose šalyse dienos likti namuose ir stebėti savo sveikatą.

Tuo laikotarpiu darbdavių, kurių įmonėse dirba ar siekia įsidarbinti žmonės, neseniai lankęsi Kinijoje ar Šiaurės Italijoje, prašoma suteikti galimybes jiems dirbti namuose nuotoliniu būdu. Jei to nepavyksta padaryti, tuomet asmenys gali kreiptis į Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą prie SAM, kuris organizuos nedarbingumo išdavimą. Šiose teritorijose keliavę asmenys turėtų užpildyti anketą ir sekti rekomendacijas šioje nuorodoje.

Pajutus į gripą panašius simptomus tokie asmenys nedelsdami turi skambinti bendruoju pagalbos tarnybų telefonu 112.

Ar galima šiuo metu keliauti į Kiniją ir Italijos regionus?

Remdamasi šiuo metu turima informacija, Pasaulio sveikatos organizacija pataria netaikyti jokių kelionių ar prekybos apribojimų šalims, kuriose registruojamas COVID-19 plitimas. Dėl plintančio naujojo koronaviruso Šiaurės Italijoje, Lietuvos užsienio reikalų ministerija planuojantiems keliones į Italiją rekomenduoja imtis atsargumo priemonių.

Taip pat rekomenduojama atsižvelgti į galimus Italijos valdžios skubius sprendimus įvesti prevencines priemones, pavyzdžiui, specialias patikras oro uostuose. Keliautojai, kuriems kelionės metu ar 14 dienų laikotarpiu po jos atsirado į gripą panašių simptomų, turi nedelsdami skambinti skubiosios pagalbos tarnybų telefono numeriu 112.

Keliautojams, planuojantiems vykti į paveiktus regionus, rekomenduojama vengti lankytis turgavietėse (angl. wet markets), kuriose yra parduodama šviežia mėsa, žuvis ir kitos greitai gendančios prekės, ar kitose vietose, kuriose yra tvarkomi gyvi ar negyvi gyvūnai.

Svarbu vengti kontakto su sergančiais asmenimis, ypač su tais, kuriems pasireiškė respiraciniai (kosulys, skrepliavimas ir t. t.) simptomai. Patariama laikytis tinkamos rankų bei maisto higienos, vengti sąlyčio su gyvūnais, jų išskyromis.

Ar saugūs siuntiniai, atsiunčiami iš Kinijos?

Šiuo metu nėra įrodymų, kad virusas gali būti perduodamas per daiktus. Pasaulio sveikatos organizacija, kaip minėta, pataria netaikyti apribojimų prekių judėjimui.

Kaip Lietuva pasirengusi priimti ir gydyti pacientus, sergančius COVID-19?

Penkios ligoninės yra parengtos priimti tirti ir gydyti pacientus su COVID-19: Vilniaus universiteto Santaros klinikų Infekcinių ligų centras ir Vaikų ligoninė, Kauno klinikinė ligoninė, Klaipėdos universitetinė ligoninė, Respublikinė Panevėžio ligoninė ir Respublikinė Šiaulių ligoninė.

Anot SAM, Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija turi visus reikiamus reagentus, kad galėtų nedelsiant atlikti mėginių tyrimus dėl galimos COVID-19 infekcijos. Tyrimo atsakymas gaunamas per 6–8 valandas.

Sveikatos apsaugos ministerija ir medikai taip pat atkreipia Lietuvos gyventojų dėmesį, kad šiuo metu šalyje yra gripo bei kitų kvėpavimo takų susirgimų sezonas, o COVID-19 simptomai yra identiški kitų sezoninių virusų sukeliamiems negalavimams – aukšta temperatūra, sloga, kosulys, sąnarių ir raumenų skausmas ir pan. Tad asmenys, juos pajutę, tačiau nebuvę ligos paveiktuose regionuose ir nebendravę su žmonėmis, kuriems patvirtinta koronaviruso infekcija (Lietuvoje tokių nėra), turėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją – pagrindo įtarti COVID-19 nėra. 

Italija – didžiausias židinys už Azijos ribų

VŽ rašė, kad Lietuvos Vyriausybės ekstremalių situacijų komisija pirmadienį dėl koronaviruso grėsmės pasiūlė skelbti ekstremalią situaciją. Sprendimas turėtų būti priimtas artimiausiu metu.

Reaguodama į Italijoje plintantį koronavirusą, SAM pirmadienį paskelbė, kad Lietuva imasi griežčiau tikrinti iš šios šalies atvykstančius keleivius – visi iš Italijos Veneto, Lombardijos, Pjemonto ir Emilijos-Romanijos regionų atvykstantys asmenys bus tikrinami dar neišlipę iš lėktuvo – matuojama jų kūno temperatūra, vertinama bendra savijauta.

Oro uostuose Vilniuje ir Kaune taip pat bus pradėti naudoti termovizoriai.

Tuo metu PSO pirmadienį pareiškė, jog koronaviruso protrūkį dar per anksti laikyti pandemija, tačiau pabrėžė, kad „pasaulis turėtų padaryti daugiau, kad pasirengtų galimai pandemijai.“

Tuo metu Kinijoje COVID-19 protrūkis, anot PSO, „pasiekė piką“ ir nuo vasario pradžios mažėja naujų užsikrėtimo atvejų skaičius.

Iš viso dabar skaičiuojama, kad Kinijoje nuo šios ligos mirė 2.663 žmonės, užsikrėtusiųjų skaičius – 77.658. Už Kinijos ribų nuo koronaviruso mirė 121 žmogus.

Italija tapo didžiausiu koronaviruso židiniu už Azijos ribų – koronavirusas čia nustatytas maždaug 230 žmonių, mažiausiai šeši asmenys mirė. Tačiau Šengeno ervės sienos lieka atviros.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
S. Skvernelis eina į Seimo rinkimus su LVŽS, greičiausiai ves jos kandidatų sąrašą 2

Premjeras Saulius Skvernelis sutiko vėl, kaip ir prieš ketverius metus, dalyvauti Seimo rinkimuose kartu su...

Grupė parlamentarų siūlo Lietuvoje suteikti prieglobstį Honkongo žmonėms

Grupė įvairioms frakcijoms priklausančių parlamentarų siūlo Lietuvoje suteikti prieglobstį „Honkongo žmonėms,...

G. Nausėda tvirtina, kad V. Sutkus jam nedarė spaudimo dėl priimamų sprendimų

Prezidentas Gitanas Nausėda tvirtina, kad stambaus masto kyšininkavimo byloje sulaikytas buvęs Lietuvos...

A. Lukašenka: Astravo AE bus įjungta „per kelias dienas“ 7

Astravo atominės elektrinės pirmasis reaktorius bus įjungtas netrukus. „Pirmasis blokas bus įjungtas tiesiog...

ES „Brexit“ derybininkas: jokio reikšmingo progreso derybose su JK pasiekti nepavyko 1

Po keturių derybų etapų tarp Jungtinės Karalystės (JK) ir Europos Sąjungos (ES) dėl ateities prekybos...

S. Skvernelis: Lenkija kartoja remianti Lietuvą dėl Astravo elektros boikoto

Lenkija pakartojo remianti Lietuvos sprendimą nepirkti Baltarusijoje statomos Astravo atominės elektrinės...

R. Tamašunienė: atvykstant iš nedidelės rizikos trečiųjų šalių nereikėtų liepti izoliuotis

Priėmus sprendimą atverti išorines Europos Sąjungos sienas, izoliacijos reikalavimai atvykstantiesiems iš jų...

S. Skvernelis: kitą savaitę atkuriamas laisvas judėjimas tarp Lenkijos ir Baltijos šalių

Kitą savaitę bus atkurtas laisvas judėjimas tarp Lenkijos ir Baltijos šalių, penktadienį pranešė premjeras...

V. Vasiliauskas: juodžiausio scenarijaus pavyks išvengti 4

Lietuvos bankas (LB) pagal atnaujintą bazinį, labiausiai tikėtiną, scenarijų prognozuoja, kad Lietuvos BVP...

Finansai
13:13
Taupioji Vokietija pandemijos akivaizdoje plačiai atvėrė piniginę Premium

Ilgus metus fiskalinės drausmės besilaikiusi Vokietija galiausiai tapo pirmąja didžiąja Europos ekonomika...

Londonas ir Briuselis įsivėlė į ginčą dėl britų dalies kovos su pandemija fonde

Londonas ir Briuselis įsivėlė į dar vieną diskusiją dėl iki 300 mln. Eur galinčio siekti Jungtinės Karalystės...

Tarp „socialdarbiečių“ kandidatų į Seimą – buvę kariuomenės vadas ir VRK pirmininkas 2

Lietuvos socialdemokratų darbo partija (LSDDP) patvirtino dalį kandidatų į Seimą, tarp jų – esami ir buvę...

Aktyvistai pateikė ieškinį D. Trumpui dėl policijos veiksmų šalia Baltųjų rūmų

JAV pilietinių teisių grupės ketvirtadienį iškėlė bylą prezidentui Donaldui Trumpui, kai saugumo pajėgos...

Politologai: pandemijos paraštėse liko ir rinkimai, ir klimato kaita Premium

Pandemija perrašė įprastą gyvenimo tvarkaraštį ir iškėlė įvairiausių klausimų – pradedant tuo, kaip ją...

Laisvalaikis
11:08
Per 160 politikų, menininkų, mokslininkų ragina G. Nausėdą ES kelti Astravo klausimą 1

Šią savaitę Lietuvoje kilus diskusijoms dėl bendro Baltijos šalių susitarimo prekiaujant elektra su...

Pramonė
11:02
Pasaulinė ICC organizacija gilinasi į kaltinimus V. Sutkui 3

Paryžiuje įsikūrę Tarptautiniai prekybos rūmai (International Chamber of Commerce, ICC) teigia, kad jų...

Rinkos
10:26
Per parą Lietuvoje patvirtinti 7 nauji koronaviruso atvejai

Per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti septyni nauji koronaviruso atvejai, bendras skaičius siekia 1.694,...

LBA narių įmokos lenkia LVK įnašus

2019 metais, skirtingai nei anksčiau, Lietuvos bankų asociacija (LBA) neapsiribojo tradiciniu narių mokesčio...

LSDP sąrašo į Seimą lyderiai – G. Paluckas, R. Budbergytė, M. Sinkevičius 2

Opozicinės Lietuvos socialdemokratų partijos prezidiumas ketvirtadienio vakarą aptarė preliminarų kandidatų į...

V. Sutkaus byloje STT į apklausas vieną po kito kviečia Seimo narius 1

Teisėsaugai atliekant tyrimą dėl galimo neteisėto poveikio teisėkūrai, Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) į...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus