Prezidentas neskyrė L. Savicko ministru, premjeras dėl to apgailestauja 

Publikuota: 2020-02-12
Prezidentas Gitanas Nausėda praėjusį penktadienį susitiko su premjero pateiktu kandidatu į ekonomikos ministrus Luku Savicku. Žygimanto Gedvilos (15min.lt/Scanpix) nuotr.
svg svg
Prezidentas Gitanas Nausėda praėjusį penktadienį susitiko su premjero pateiktu kandidatu į ekonomikos ministrus Luku Savicku. Žygimanto Gedvilos (15min.lt/Scanpix) nuotr.

Prezidentas Gitanas Nausėda nesutiko su premjero Sauliaus Skvernelio teikimu naujuoju ekonomikos ir inovacijų ministru skirti Vyriausybės vadovo patarėją Luką Savicką. Premjeras pareiškė apgailestaująs dėl tokio prezidento sprendimo ir tikina dar svarstysiąs, ar ieškoti naujo kandidato. Neatmetama, kad jo nebebus iki pat naujojo Seimo rinkimų rudenį.

Apie tai, kad L. Savickas nebus skiriamas ministru, trečiadienį pranešė Antanas Bubnelis, prezidento atstovas spaudai. „Kartu su komanda prezidentas įvertino pateiktąjį kandidatą ir nusprendė neskirti jo ministru“, – teigė A. Bubnelis. 

„Nėra įrodęs, kad įgyvendins pokyčius“

Anot prezidento atstovo, naujajam ministerijos vadovui lieka dirbti tik kiek daugiau nei pusmetis: „Per labai trumpą laiką naujasis ministras turi sugebėti ne tik identifikuoti svarbiausius šios institucijos veiklos prioritetus, bet ir įgyvendinti pokyčius. Tai kelia ypatingų reikalavimų kandidatams į ministro postą.“

„Teigiamai vertinu L. Savicko asmeninį apsisprendimą savo karjerą sieti su viešąja politika, tai yra perspektyvus kandidatas ateityje eiti svarbias pareigas viešajame sektoriuje. Tačiau jis dar nėra įrodęs, kad galės greitai įgyvendinti reikšmingus pokyčius“, – trečiadienį išplatintame pranešime spaudai cituojamas prezidentas.

Pasak šalies vadovo, naujasis ekonomikos ir inovacijų ministras turėtų būti pasiryžęs sutelkti visą dėmesį į ministerijos veiklą ir nepaisyti artėjančių Seimo rinkimų.

Prezidento vertinimu, Lietuvoje yra pakankamai patyrusių asmenų, kurie galėtų pasiekti konkrečių rezultatų Ekonomikos ir inovacijų ministerijoje per likusius darbo mėnesius.

Nesiūlo jokio savojo pretendento

„Šalies vadovas ir toliau laikosi principinės nuostatos, kad visos valstybės institucijos privalo turėti paskirtus vadovus. Tik taip gali būti užtikrinamas sklandus institucijų darbas“, – pranešė prezidentūra.

Todėl G. Nausėda tikisi, kad premjeras pateiks naują kandidatą į ekonomikos ministrus. „Iki Seimo eilinės pavasario sesijos, kuri prasidės kovo 10 d., ir kurioje galės prisiekti naujasis ministras, dar yra keturios savaitės. Tad yra pakankamai laiko ir prezidentas lauks kito kandidato. Lietuvoje tikrai yra patyrusių asmenų, galinčių užimti šias pareigas“, – sakė A. Bubnelis.

Pasak jo, prezidentas nesiūlo premjerui jokių kandidatų, nes jų parinkimas yra Vyriausybės vadovo prerogatyva. Anksčiau būta neoficialių žinių, kad G. Nausėda ekonomikos ministro poste matytų ir kurį nors iš dabartinių viceministrų.

Sprendimą pavadino nuviliančiu

„Nuviliantis sprendimas, nėra ko slėpti, nes buvo pasiūlytas stipriausias galimas kandidatas, kuris nekėlė jokių abejonių, ne kartą su prezidentu aptartas“, – trečiadienį žurnalistams Vyriausybėje sakė S. Skvernelis.

„Tenka apgailestauti, kad toks sprendimas buvo priimtas. Kita vertus, jis buvo nuspėjamas, nes tris savaites buvo vilkinamas sprendimo priėmimas“, – pridūrė premjeras.

Jis neatmetė, kad toks valstybės vadovo apsisprendimas galėtų būti siejamas ir su prezidento neigiama pozicija dėl susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus, kuris valdančiosios koalicijos buvo paliktas poste: „Iki istorijos su susisiekimo ministru L. Savicko kandidatūra buvo tinkama, kai apie ją kalbėjome su prezidentu pernai vasarą svarstydami atnaujintos Vyriausybės sudėtį.“

Tuo metu trečiadienį paklaustas, ar G. Nausėda sieja L. Savicko nepaskyrimą su J. Narkevičiaus likimu, A. Bubnelis atsakė: „Šiuo atveju yra kalbama tik apie kandidatūrą į ekonomikos ministrus ir vertinamas tik teikiamas kandidatas.“

Premjeras savo ruožtu pranešė, kad L. Savickas lieka jo patarėju, atsakingu už ekonomiką ir inovacijas.

„Neabejoju, kad ministerijai likus be vadovo darbai nesustos. Bet gali būti ir neigiamų pasekmių įgyvendinant strateginius sprendimus, taip pat investicinei aplinkai“, – kalbėjo S. Skvernelis.

Paklaustas, ar teiks naują kandidatą, Vyriausybės vadovas atkreipė dėmesį į prezidentūros pareiškimą, kad „lieka labai mažai laiko“. „Todėl apsvarstysiu visas aplinkybes ir priimsiu sprendimą“, – tepasakė premjeras.

Neatmeta, kad kito kandidato nebebus

Ramūnas Karbauskis, valdančiosios Valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis, sutiko su premjeru, kad prezidento sprendimas neskirti L. Savicko ministru yra atsakas dėl J. Narkevičiaus.

„Dabar mes taip įdomiai turim jaustis. Jausmas dabar toks, kad tarytum atsakyta valdančiajai koalicijai į tą J. Narkevičiaus temą“, – BNS sakė valdančiųjų lyderis.

Jis taip pat teigė, kad šalies vadovas galėjo iškart pasakyti premjerui, kad neskirs pateikto kandidato į ministrus: „Reikėjo sakyt premjerui, kad nebūtų iš viso teikiamas kandidatas, jeigu laikotarpis per trumpas prezidentui atrodo. Dabar gavosi, kad kandidatas pristatinėjamas, jo atžvilgiu nėra jokių argumentų, bet jis neskiriamas.“

„Ne neigiamai vertinu, aš visiškai suprantu, tai yra argumentas. Aš tik sureaguoju į tai, kam tada reikėjo svarstyti. Reikėjo iškart pasakyti, kad laikas per trumpas“, – pridūrė jis.

R. Karbauskis taip pat teigė, kad greičiausiai valdantieji nesvarstys siūlyti kito kandidato į ministrus.

„Kaip gali būti kitas kandidatas, jeigu šitam kandidatui jokios pastabos nėra“, – stebėjosi jis.

Jungs ministerijas?

Valdančiosios Socialdemokratų darbo partijos atstovas Rimantas Sinkevičius neneigia, kad dėl tokio prezidento sprendimo greičiausiai teks imtis Ekonomikos ir inovacijų bei Energetikos ministerijų sujungimo.

„Nepatvirtino, tai nepatvirtino, prezidentas tokią teisę turi, tai nekvestionuotina. Yra variantas B. O variantas B – atgal sujungti abi ministerijas į vieną“, – BNS sakė jis.

Anot R. Sinkevičiaus, sujungti ministerijų iki kadencijos pabaigos galbūt ir nepavyks, bet galima pradėti procesą.

Prezidento ir valdančiosios daugumos santykius po šio G. Nausėdos žingsnio Seimo narys pavadino šaltuku: „Toks tarpinstitucinis šaltukas tarp prezidento, Vyriausybės, valdančiosios daugumos tikrai bendram labui nepadeda.“

R. Sinkevičius irgi sakė nematąs prasmės siūlyti naują kandidatą į ekonomikos ministrus.

Tikėjosi, kad atsakė į klausimus

Su prieš daugiau kaip dvi savaites premjero oficialiai pateiktu kandidatu į ekonomikos ministrus prezidentas susitiko praėjusį penktadienį. Tuomet pranešta, kad „išsamaus susitikimo metu“ aptarti galimi kandidato prioritetai, jeigu jis būtų paskirtas ministru.

Pats L. Savickas tuomet pareiškė tikįs, kad atsakė į visus prezidentui kilusius klausimus.

Prezidentas be kita ko teiravosi premjero patarėju dirbančio L. Savicko dėl galimo dalyvavimo artėjančiuose Seimo rinkimuose. „Jokių pasiūlymų dalyvauti rinkimuose nesu gavęs ir juose dalyvauti neplanuoju“, – tvirtino kandidatas į ministrus žurnalistams.

Ekonomikos ir inovacijų ministro pareigos laisvos nuo pernai gruodžio, kai buvęs ministras Virginijus Sinkevičius pradėjo eiti Lietuvos deleguoto eurokomisaro pareigas. Šiuo metu Ekonomikos ministerijos vadovo pareigas laikinai eina energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Pagal Konstituciją, ministrus premjero teikimu skiria ir atleidžia prezidentas.

29-erių L. Savickas premjero patarėju ekonomikos ir strateginių pokyčių valdymo klausimais dirba nuo S. Skvernelio Vyriausybės darbo pradžios 2016 m. gruodį. Pernai jis su Valstiečių ir žaliųjų sąjungos sąrašu buvo išrinktas Vilniaus miesto savivaldybės tarybos nariu, tačiau šiai partijai nepriklauso.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Valstybės apdovanojimai – buvusiam Pentagono vadui, archeologams, dirigentams

Valstybės atkūrimo dienos proga sekmadienį prezidentas Gitanas Nausėda už nuopelnus Lietuvai ordinais ir...

Verslo aplinka
2020.02.16
G. Nausėda: privalome užtikrinti vienodai prieinamą švietimą visiems Lietuvos vaikams 2

Minint valstybės atkūrimo 102-ąsias metines, prezidentas Gitanas Nausėda šventinėje kalboje trijų Baltijos...

Verslo aplinka
2020.02.16
Dalis prancūzų ketina nubausti E. Macroną, iš to išloš M. Le Pen ir žalieji Premium 1

Prancūzijoje artėjant vietos rinkimams, valdančiąją prezidento Emmanuelio Macrono partiją „Respublika,...

Verslo aplinka
2020.02.16
Sąjūdis prieš Astravo AE laišku kreipsis į A. Lukašenką

Sąjūdis prieš Astravo atominę elektrinę šeštadienį suvažiavime Seime nutarė laišku kreiptis į Baltarusijos...

Verslo aplinka
2020.02.15
M. Pompeo: Vakarai laimi ir laimėsime visi kartu

JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo pranešė, kad Vašingtonas žada skirti iki milijardo USD energetikos...

Verslo aplinka
2020.02.15
Prancūzijoje dėl koronaviruso mirė turistas iš Kinijos

Prancūzijoje mirė Kinijos turistas, kuris buvo užsikrėtęs koronavirusu COVID-19. Tai pirmoji naujojo...

Verslo aplinka
2020.02.15
Svetlana Aleksijevič: žmonija nepasimokė iš Černobylio

Nobelio premijos laureatė Svetlana Aleksijevič teigia, kad žmonija nepasimokė iš Černobylio.

Verslo aplinka
2020.02.15
JAV pareigūnas atskleidė susitarimo su Talibanu detalių

JAV ir Talibano sutartis dėl savaitės trukmės smurto mažinimo režimo galios visame Afganistane, penktadienį...

Verslo aplinka
2020.02.15
G. Nausėda Miunchene pristatė investavimo Lietuvoje galimybes

Miuncheno saugumo konferencijoje dalyvaujantis prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį investuotojams...

Verslo aplinka
2020.02.15
Europos politinė padangė – margesnė Premium

Europos politinė padangė keičiasi. Europa po truputį atsisveikina su dvipartine sistema. Ekspertai pastebi,...

Verslo aplinka
2020.02.15
Naujausias ES biudžeto variantas – ir vėl nedosnus  Premium

Europos Sąjungos Vadovų tarybos (EVT) pirmininkas Charle‘is Michelis pasiūlė, anot jo paties, „kompromisinį“...

Verslo aplinka
2020.02.14
G. Nausėda: be JAV ir sąjungininkų negalėtume atgrasyti Rusijos

Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį Miuncheno saugumo konferencijoje Vokietijoje pabrėžė, jog JAV ir kitų...

2020.02.14
Lukašenka spaudžia Putiną piginti paskolą už Astravo AE

Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka pareiškė pasiūlęs Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui du...

Verslo aplinka
2020.02.14
ES pinigai vėluos, nepriklausomai, ar Europos Parlamentas vetuos Bendrijos biudžetą Premium

Europos Parlamentas (EP) siekia, kad 2021–2027 m. ES biudžete atsirastų 240 mlrd. Eur papildomų lėšų...

Finansai
2020.02.14
Premjerui atostogaujant ministras Ž. Vaičiūnas „neš“ tris portfelius 

Premjeras Saulius Skvernelis šį savaitgalį pradeda iki vasario pabaigos užtruksiančias atostogas, kurių dalį...

Verslo aplinka
2020.02.14
Kinijoje koronaviruso aukų skaičius artėja prie 1.400

Kinijoje mirusių per naujo koronaviruso epidemiją skaičius penktadienį priartėjo prie 1.400, o Jungtinės...

Verslo aplinka
2020.02.14
Teks susimesti ir „europinėms reikmėms“ 1

Briuselyje sklando naujų mokesčių idėjos – galvojama apie visoms šalims privalomus mokesčius, kurie papildytų...

Verslo aplinka
2020.02.14
Rado, kaip apmokestinti „Google“, bet realiai taikosi į lietuvių pelną Premium 3

Sausio pabaigoje pasiektas reikšmingas kompromisas tarp 137 pasaulio valstybių dėl principų, kaip pakeisti...

Finansai
2020.02.14
Laukia esminiai pelno apmokestinimo pokyčiai, juos lydi snaiperių karai Premium 2

Artimiausiais metais dalį įmonių pelno numatoma apmokestinti toje šalyje, kurioje prekės ar paslaugos buvo...

Finansai
2020.02.14
Aukščiausiųjų vadovų bendravime – šalna, bet ne amžinas įšalas  Premium

Dar iki šio Seimo kadencijos pabaigos prezidentui, Vyriausybei ir valdančiajai daugumai teks derinti ne vieną...

Verslo aplinka
2020.02.14

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus