D. Trumpas laimėjo svarbų mūšį, bet dar ne pergalę

Publikuota: 2020-02-10
Atstovų Rūmų pirmininkė Nancy Pelosi suplėšė prezidento metinio pranešimo tekstą, bet faktas lieka toks: praėjusią savaitę žlugo oponentų viltys, kad Donaldas Trumpas praranda populiarumą Respublikonų partijoje.  Mandel Ngan (AFP/“Scanpix“) nuotr.
svg svg
Atstovų Rūmų pirmininkė Nancy Pelosi suplėšė prezidento metinio pranešimo tekstą, bet faktas lieka toks: praėjusią savaitę žlugo oponentų viltys, kad Donaldas Trumpas praranda populiarumą Respublikonų partijoje. Mandel Ngan (AFP/“Scanpix“) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Pasibaigusi JAV prezidento apkalta paliko pėdsaką pačios Amerikos, bet ir viso pasaulio politikoje: nušalinimo išvengusio Donaldo Trumpo pozicijos sustiprėjo. Bent jau trumpuoju laikotarpiu.

Dėl to sutaria daugelis politikos apžvalgininkų. Kaip ir dėl to, kad susilpnėjo Jungtinių Valstijų, kaip šalies su nepalenkiama demokratijos vertybių viršenybės sistema, įvaizdis. Trečioji, ir pati skaudžiausioji, pasekmė bus, jeigu D. Trumpas padarytų išvadą, kad jis gali būti nepakaltinamas ne tik JAV Senate, tačiau ir didžiojoje pasaulio politinių veiksmų arenoje.

Praėjusi savaitė buvo labai palanki D. Trumpui savo įtakai ir galioms stiprinti. Apkaltos išvakarėse prezidentas surengė tikrą politinį šou, metiniame pranešime girdamas savo vadovavimą, atvedusį Ameriką prie neregėtų pasiekimų. Ekonomistų ir, žinoma, oponentų anaiptol nežavintys ekonomikos rodikliai, pačiam prezidentui labai pasitarnauja jo puoselėjamai „America first“ politikai liaupsinti.

Štai, Amerika džiaugiasi, kad pernai sumažėjo JAV prekybos deficitas – pirmą kartą nuo 2013 m., o Kinija nusirito į trečią vietą svarbiausių Amerikos prekybos partnerių sąraše. Tai prekybos karo su Kinija pasekmė. Tačiau vertinant prekybos santykius su Kinija kitu požiūriu, galima pamatyti, kad JAV BVP augimo rodiklis smuktelėjo nuo 2,8% 2018 m. iki 2,3% pernai.

Pati svarbiausioji skaičių analizė buvo ne metiniame pranešime, o kitą dieną Senate vykusiame balsavime dėl prezidento apkaltos. Jau iš anksto prognozuota, kad demokratų pastangos surinkti reikiamus 67 balsus (tai sudaro du trečdalius Senato narių) bus bevaisės. Demokratai, vis dėlto ilgą laiką tikėjo, kad jiems pavyks įkalbėti bent keturis respublikonus paremti apkaltą ir tokiu būdu pasiekti, kad nors formali Senato dauguma balsuotų už apkaltą. Galiausiai, vienintelis respublikonas Mittas Romney, senai žinomas D. Trumpo kritikas, palaikė kaltinimą prezidentui dėl piktnaudžiavimo įgaliojimais.

Demokratų lyderė, Atstovų Rūmų pirmininkė Nancy Pelosi demonstratyviai suplėšė prezidento metinio pranešimo tekstą. Gali būti, kad kai kurie senatoriai, balsuodami prieš apkaltą, laikė suspaudę špygą kišenėje. Faktas lieka toks: praėjusią savaitę žlugo bet kokios oponentų viltys, kad D. Trumpas praranda populiarumą Respublikonų partijoje. Priešingai, jo populiarumas partijoje dabar toks aukštas, kad, anot analitikų, kurio nors respublikono politiko mėginimas kritikuoti D. Trumpą partijoje būtų tolygus kritiko politinei savižudybei.

Įvertinant tai, kad demokratų stovykloje vidinius rinkimus lydi chaosas ir apskritai neaišku, kas taps tuo lyderiu, kuris mes pirštinę dabartiniam prezidentui, D. Trumpas šiuo metu laikytinas ryškiu būsimų rinkimų favoritu. Tačiau, neverta skubėti su išvada, kad jis jau joja ant balto žirgo į savo antrąją kadenciją. Kelias dar ilgas, žirgas gali pavargti, suklupti, o oponentų ristūnai gali pasirodyti ne prastesni.

Amerikos susiskaldymas į dvi priešiškas stovyklas yra labai ryškus. VŽ rašė, kad, „Gallup“ apklausa rodo, jog D. Trumpo populiarumas tarp rinkėjų perkopė 49%. Tačiau, maždaug pusė amerikiečių norėjo ir to, kad jis būtų nušalintas per apkaltą. Todėl rinkimuose, kaip ir 2016 m., galutinę pergalę įtvirtins labai nedidelė persvara.

2018 m. vykę Kongreso vidurio kadencijos rinkimai parodė, kad respublikonų kandidatai pralaimėjo kai kuriose D. Trumpo perrinkimui svarbiose valstijose. Tačiau tuomet D. Trumpo populiarumas, pagal „Gallup“ apklausą, buvo nusiritęs iki 40%.

Tai kas D. Trumpą kaip lyderį stiprina, gali tapti jo Achilo kulnu rinkimų tiesiojoje. Kaip joks kitas jo pirmtakas, prezidentas keičia aukščiausio lygio pareigūnus dažnai, įskaitant ir pačius svarbiausius jį supančius valstybės asmenis. Pavyzdžiui, savo nacionalinio saugumo patarėją jis pakeitė bent penkis kartus (neskaičiuojant vieno laikino vadovo), o bene prieštaringiausias atstatydinimas įvyko pernai rudenį, kai Johną Boltoną pakeitė dabartinis patarėjas Robertas O’Brienas. Baltųjų Rūmų administracijos vadovą jis pakeitė 3 kartus, tiek pat kartų (neskaičiuojant vieno laikino sekretoriaus) keitėsi gynybos sekretoriai, o valstybės sekretorius Mike’as Pompeo taip pat tarnauja šiose pareigose nepilnus dvejus metus, 2018 m. kovą pakeitęs Rexą Tillsersoną.

Susiformavo savotiškas vadovavimo stilius, kai prezidentas pasitiki tik savo jėgomis ir yra stiprus lyderis. Tačiau prezidento kritikams tai primena savotišką „asmenybės kultą“, tegu ir su dviejų kadencijų apribojimu.

Galiausiai, lengvo perrinkimo D. Trumpui negarantuoja paini Amerikos rinkimų sistema. Nacionaliniu mastu pirmaujantis kandidatas nebūtinai laimės, nes pergalę JAV prezidento rinkimuose, kai persvara tokia trapi, lemia ne nacionalinis reitingas, o rinkėjų parama konkrečiose valstijose.

Todėl, VŽ požiūriu, nors prezidento D. Trumpo pozicijos dabar atrodo labai stiprios, lapkričio mėnesį vyksiančių prezidento rinkimų rezultatą lems daugybė įvairiausių dalykų. Nors šiuo metu atrodytų yra didelė tikimybė, kad „America first“ tiek vidaus, tiek užsienio politikoje bus pratęsta dar ketveriems metams, skaičiuojant nuo 2021-ųjų.

Be Amerikos vadovaujančio vaidmens šiandien pasaulyje neapsieina jokie didieji įvykiai – nei įtampos ir konfliktai Vidurio Rytuose, nei karas Ukrainoje ir santykiai su Rusija, nei pasauliniai prekybos karai...

Lietuvai, kaip ES narei, svarbi yra JAV ir ES prekybos susitarimo perspektyva, įvertinant, kad ES santykiai su JAV artimiausiu metu nebus idealūs. Nedidelė, tačiau labai svarbi detalė – akivaizdžiai išsiskyręs JAV ir ES drauge su Jungtine Karalyste požiūris dėl Kinijos technologijų milžinės „Huawei“.

Europos laukia sunkūs derybiniai metai. Teks derėtis su JAV dėl prekybos sutarties, su Jungtine Karalyste dėl santykių po „Brexit“, o pačioms bendrijos narėms – susitarti dėl būsimosios finansinės perspektyvos. Europos Komisijai teks spręsti painų galvosūkį kaip suderinti bendrijos vidaus nesutarimus net ir fundamentaliais požiūrio į bendrąsias Europos vertybes klausimais. Ką jau kalbėti apie migraciją, gynybos politiką, socialinės atskirties mažinimą, žemės ūkio išmokas, ambicijas dėl Europos žaliojo kurso ir t. t.

Ar su D. Trumpu ar be jo Amerika liks artimiausia ES sąjungininke, nors su D. Trumpu, tikriausiai pažers daugiau staigmenų ir iššūkių, ypač „Twiter“ socialiniame tinkle. Jų nereikia dramatizuoti. Tačiau jiems reikia ruoštis ir jie turėtų skatinti Europą susitelkti.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
JAV: Rusija įgyvendina plačios apimties dezinformacijos dėl koronaviruso kampaniją 6

Tūkstančiai su Rusija susijusių socialinės žiniasklaidos paskyrų ėmėsi koordinuotų veiksmų skleisti paniką...

Verslo aplinka
2020.02.22
TVF blogina pasaulio ekonomikos prognozę, bet tiki antru ketvirčiu

Kristalina Georgieva, Tarptautinio valiutos fondo (TVF) generalinė direktorė pareiškė tikinti, kad...

Verslo aplinka
2020.02.22
D. Grybauskaitė: penktadienį derybos Briuselyje žlugo

Kadenciją baigusi Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė teigia, kad negalima kalbėti apie šalies laimėjimus...

Verslo aplinka
2020.02.22
Trumpiausios pasaulio politinės karjeros istorijoje Premium

Politinis žemės drebėjimas Vokietijos Tiuringijos žemėje ne tik supurtė šalies politinę padangę, bet ir...

Verslo aplinka
2020.02.22
Italijoje mirė antras koronavirusu užsikrėtęs žmogus

Italijoje mirė antras žmogus mirė nuo komplikacijų, susijusių su naujojo koronaviruso infekcija, šeštadienį...

Verslo aplinka
2020.02.22
Koronaviruso poveikis verslui gali pasijusti pavasarį 1

Verslininkai įsitikinę, kad tikrasis koronaviruso poveikis  pasijus pavasarį, kai baigsis detalių ir produktų...

Pramonė
2020.02.22
Viešieji pirkimai: kuo sudėtingiau – tuo brangiau 1

Diskusijos apie viešųjų pirkimų sistemos spragas ir su jomis susijusius valstybės praradimus paprastai tampa...

Verslo aplinka
2020.02.22
Senstanti 8 mlrd. pasaulio visuomenė diktuoja naujus iššūkius valstybėms Premium

Gyventojų skaičius per penkerius metus planetoje išaugs 500 mln. ir 2024 m. pabaigoje perkops 8 mlrd. Tai...

Finansai
2020.02.22
B. Sandersas patarė Rusijai „nekišti nagų prie Amerikos rinkimų“

Galimas demokratų kandidatas Bernie Sandersas pareiškė, kad jo nejaudina ką Rusijos prezidentas Vladimiras...

Verslo aplinka
2020.02.22
Tvyrant įtampai su prezidentu, premjero populiarumas smuktelėjo

Tęsiantis įtampai tarp prezidento Gitano Nausėdos ir premjero Sauliaus Skvernelio, pastarojo reitingai dar...

Verslo aplinka
2020.02.22
Opoziciniai socialdemokratai toliau vejasi „valstiečius“, rodo apklausa

Opozicinė Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) sustiprino savo pozicijas visuomenės palankumo reitinge,...

Verslo aplinka
2020.02.22
G. Nausėda: 200 mln. eurų ES kompensacija Lietuvai dėl emigracijos – tvirtas laimėjimas 9

Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad Europos Sąjungos (ES) biudžeto projekte Lietuvai numatyta beveik 200...

Verslo aplinka
2020.02.22
Nerezultatyvios pirmosios derybos dėl ES pinigų – labiau taisyklė negu išimtis 

ES biudžetų sudarymo istorija kas kartą kartojasi. Iki šiol dar niekada nepavyko dėl ES biudžeto susitarti iš...

Finansai
2020.02.22
ES vadovams nepavyko susitarti dėl biudžeto, G. Nausėda sprendimo tikisi per mėnesį

Europos Sąjungos (ES) šalių vadovams nepavyko susitarti dėl 2021–2027 metų bendrijos biudžeto, išsiskyrus...

Verslo aplinka
2020.02.21
Grįžusiems iš Kinijos sveikatos specialistai siūlo vengti kontakto su žmonėmis

Grįžusiems iš naujojo COVID-19 koronaviruso židiniu laikomos Kinijos Nacionalinis visuomenės sveikatos...

Verslo aplinka
2020.02.21
Vilniaus rajonas laimina planą toliau asfaltuoti su premjeru siejamą keliuką

Vilniaus rajono politikai penktadienį patvirtino  2020–2022 m. strateginį veiklos planą, kuriame, be kitų...

Verslo aplinka
2020.02.21
Mūšis dėl ES daugiamečio biudžeto tęsiasi, tačiau viltys greitai susitarti blėsta

Europos Sąjungos (ES) lyderiai penktadienį tęsia derybas Briuselyje dėl Bendrijos naujo septynerių metų...

Verslo aplinka
2020.02.21
Uzbekistanas pasuko rinkos keliu, lietuviai – į Uzbekistaną Premium

Netikėta kryptis – Lietuvos verslas atranda Uzbekistaną, Centrinės Azijos šalį, kuri po ilgų izoliacijos ir...

Verslo aplinka
2020.02.21
Azijos oro linijų bendrovėms gresia milžiniški nuostoliai 1

Azijos ir Ramiojo vandenyno regione veikiančios oro linijų bendrovės dėl koronaviruso protrūkio sukeltos...

Pasaulis ieško efektyvių vaistų prieš koronavirusą

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) praneša besitikinti po trijų savaičių gauti klinikinių bandymų su...

Verslo aplinka
2020.02.21

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus