Premjeras: „Nuo šiol suvalgytas kotletas traktuojamas kaip dovana“

Publikuota: 2020-01-22
Saulius Skvernelis, ministras pirmininkas Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Saulius Skvernelis, ministras pirmininkas Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) nustatytą interesų derinimo reikalavimų pažeidimą, kai susisiekimo ministras pietavo jam pavaldžių įmonių sąskaita, Jaroslavas Narkevičius vadina mažareikšmiu ir kartoja neketinantis atsistatydinti. Valdančiųjų lyderis irgi teigė manąs, kad ministras gali dirbti toliau. Premjeras pareiškė nuostabą dėl „naujai reglamentuotos teisinės situacijos, kai suvalgytas kotletas traktuojamas kaip dovana“. Tuo metu opozicija žada grįžti prie interpeliacijos J. Narkevičiui galimybės.   

Trečiadienį, po to, kai VTEK nusprendė, kad pavaldžių įstaigų sąskaitą ne kartą pietavęs susisiekimo ministras pažeidė įstatymu nustatytus interesų derinimo reikalavimus, J. Narkevičius žurnalistams pareiškė nematąs reikalo trauktis iš užimamo posto.

„Manau, kad nustatytasis pažeidimas nėra tokio masto, kad būčiau apsisprendęs kitaip“, – teigė J. Narkevičius.

 „Esu absoliučiai nepaperkamas“

Ministras, anot BNS, laikosi pozicijos, kad pietūs su pavaldžių įstaigų ar įmonių vadovais buvo darbiniai susitikimai, o apmokėta sąskaita nesiekta pelnyti jo palankumą. „Turbūt neina kalba apie tai, kad su 10 ar 70 Eur yra galimybė mane papirkti. Aš esu absoliučiai nepaperkamas“, – tikino J. Narkevičius.

Jis priminė, kad kiek anksčiau žiniasklaida yra pranešusi, jog ir buvęs Susisiekimo ministerijos vadovas Rokas Masiulis pernai yra dukart pietavęs susisiekimo sektoriuje veikiančių valstybės valdomų įmonių sąskaita.

J. Narkevičius tikino, kad svarstys, ar skųsti VTEK priimtą sprendimą teismui. 

Komisija konstatavo, kad susisiekimo ministras pernai „priėmė interesų konfliktą keliančią dovaną, leisdamas, kad jo maitinimosi išlaidas dviejose komandiruotėse apmokėtų Susisiekimo ministerijos kontroliuojamos įstaigos –  Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija ir Lietuvos automobilių kelių direkcija“.

Prezidento atstovas: „Ministras yra tarsi inkaras“ 

Prezidentas Gitanas Nausėda jau prieš du mėnesius yra pareiškęs nepasitikėjimą ministru.

„Prezidentas savo poziciją išsakė, ministras ir premjeras ją gerai žino: politikams turi būti keliami aukščiausi etikos, moralės ir skaidrumo standartai. Apie juos prezidentas jau kalba keletą mėnesių. Todėl VTEK sprendimas yra svarbus. Tačiau dar svarbiau tai, kad visa susiklosčiusi situacija neleidžia spręsti valstybei svarbių klausimų susisiekimo srityse“, – trečiadienį BNS teigė Antanas Bubnelis, šiuo metu Davose besilankančio prezidento atstovas spaudai.

„Ministras turėtų būti tarsi variklis, telkiantis proveržiui šioms visai šalies ekonomikai svarbioms sritims. Deja, jau keletą mėnesių jis yra tarsi inkaras“, – pridūrė jis.

Susisiekimo ministrą užstojo valdančioji koalicija. Prezidentas po tokio valdančiųjų sprendimo yra pabrėžęs, kad premjeras Saulius Skvernelis ir koalicija prisiėmė politinę atsakomybę už J. Narkevičių.

Neatmetama, kad prezidentas su premjeru apie susisiekimo ministrą kalbės susitikę šį penktadienį, kai G. Nausėda bus grįžęs į Vilnių. 

Koreguos reprezentacinių lėšų panaudojimą

Premjeras tikina kol kas nematęs VTEK priimto sprendimo, detaliai su juo nesusipažinęs, todėl esą negalįs jo komentuoti.

„Kai gausiu, paskaitysiu ir įvertinsiu, padarysiu sprendimus artimiausiu metu“, – trečiadienį vakarop žurnalistams sakė S. Skvernelis.

„O iš tos informacijos, kurią apie šį VTEK sprendimą jau viešojoje erdvėje mačiau, darau išvadą, kad, matyt, reikės formuoti darbo grupę ir detaliau reglamentuoti reprezentacines lėšas ir kaip jos naudojamos, nes iki šiol tokių detalių nebuvo pateikta“, – kalbėjo premjeras.

„Nes, panašu, pagal priimtąjį Komisijos sprendimą kotletas ar arbatos puodelis staiga tapo dovana. Mes turime naują situaciją ir naują praktiką po šio VTEK sprendimo, nes dabar bet koks kavos puodelis, sumuštinis ar kitoks pavaišinimas gali būti traktuojamas kaip dovana prezidentui, ministrui, Seimo nariui, merui ir t. t. Reikia pasižiūrėti, kaip dabar derėtų reglamentuoti šiuos dalykus, kad tai nebūtų traktuojama kaip įstatymo dėl interesų derinimo pažeidimas“, – pridūrė jis.

Vyriausybės vadovas pastebėjo, kad „tai labai rimtas klausimas, be jokios ironijos, todėl Finansų ir Vidaus reikalų ministerijoms, tikriausiai, teks pasvarstyti, kaip tuos klausimus reglamentuoti naujomis teisinėmis sąlygomis“.

Valdančiųjų lyderis Ramūnas Karbauskis pabrėžė, kad ministras „be abejonių“ turėtų toliau tęsti darbą. 

Valstiečių ir žaliųjų sąjungos vadovas 15min.lt tikino, kad pietauti pavaldžių įstaigų lėšomis buvo įprasta praktika ir taip esą elgėsi ne vienas ministras, tik, pvz., dėl buvusio susisiekimo ministro R. Masiulio elgesio į VTEK, kaip pabrėžė Seimo narys, niekas nesikreipė: „Šitas sprendimas yra geras todėl, kad jis galbūt pakeis praktiką. Bet praktiką įvedė ne J.Narkevičius. Praktika formavosi labai daug metų. Visą laiką taip buvo pietaujama. Visą laiką R. Masiulis taip pietaudavo už įmonių pinigus ir niekam tai nekliuvo. Ir staiga tapus ministru J.Narkevičiui, tai tapo problema ir įstatymo pažeidimu.“ 

Svarstys, ar grįžti prie interpeliacijos

Opozicinės Socialdemokratų partijos frakcijos Seime seniūnė Rasa Budbergytė teigė, kad neatstatydinus susisiekimo ministro bus svarstoma, ar grįžti prie idėjos teikti jam interpeliaciją.

„Opozicija, matyt, šią ir kitą savaitę vyksiančios Seimo neeilinės sesijos metu susirinks ir svarstys, kaip elgtis toliau. Galbūt ir bus apsispręsta atnaujinti interpeliacijos rengimą ir teikimą“, – VŽ teigė politikė.

Kartu ji pridūrė mananti, kad interpeliaciją „galėtų ir kiek palaukti, bent jau iki VTEK priims sprendimą dėl vadinamojo premjero kelio asfaltavimo aplinkybių“. Be to, pasak R. Budbergytės, neatmetama, kad premjerui ir prezidentui artimiausiu metu pavyks susitarti dėl susisiekimo ministro atleidimo iš pareigų „arba jis pats suvoks, kad šioje situacijoje derėtų pasitraukti“.

Praėjusių metų rudenį keli opozicijos atstovai paskelbė apie iniciatyvą teikti interpeliaciją skandaluose skendinčiam J. Narkevičiui. Tačiau jos teikimo planai buvo atidėti opozicijai nesusitarus dėl pakankamos paramos šiai iniciatyvai. Mat dalis opozicinių frakcijų pasisakė už tai, jog dera ne tik sulaukti tarnybinės etikos sargų išvadų dėl J. Narkevičiaus, bet ir paties premjero arba valdančiosios koalicijos galutinio apsisprendimo šio ministro klausimu.

Įžvelgia ir priesaikos sulaužymą

„VTEK aiškiai pasakė – ministras pažeidė įstatymą, supainiojo interesus. Juk ministras davė priesaiką – laikytis įstatymų. Tad jeigu J. Narkevičius jų nesilaikė, asmeninius interesus iškėlė aukščiau – privalo trauktis, antraip liks dar ir sulaužęs duotą priesaiką“, – pridūrė R. Budbergytė. 

„Žinoma, kad ministras turi teisę skųsti VTEK sprendimą. Taip elgiasi ne jis vienas. Taip būdavo ir kitų pažeidimus padariusių ministrų atvejais. Bet tuomet jie teisybės ieškodavo jau atsistatydinę. Taip pasielgė ir ministrė Birutė Vėsaitė, ir ministras Algis Žvaliauskas, pagaliau ir ministras Dainius Kreivys. Jeigu Komisija pripažino ministrus pažeidus įstatymą, vadinasi, jie negalėjo toliau eiti tų pareigų. Ligi šiol tokios nuostatos buvo laikomasi“, – trečiadienį sakė socialdemokratas Algimantas Salamakinas.

J. Narkevičių į susisiekimo ministro pareigas delegavo Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga, pernai po prezidento rinkimų prisijungusi prie valdančiosios koalicijos.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Komisija siūlo dėl koronaviruso skelbti ekstremalią situaciją valstybės lygiu

Vyriausybės ekstremalių situacijų komisija (VESK) dėl koronaviruso grėsmės Vyriausybei siūlo skelbti...

Italijoje nuo koronaviruso mirė penktas žmogus

Italija pirmadienį pranešė apie penktą mirties nuo naujojo koronaviruso atvejį, dar labiau išaugus šia...

Keliaujant į Italiją URM rekomenduoja imtis atsargos priemonių, nevykti į 12 savivaldybių

Užsienio reikalų ministerija vykstantiesiems į Italiją rekomenduoja imtis atsargos priemonių, nepataria vykti...

Koronavirusui plintant Italijoje, Lietuva imasi papildomų saugumo priemonių

Koronavirusui plintant Šiaurės Italijoje, Lietuva imasi griežčiau tikrinti iš šios šalies atvykstančius...

Kinijoje plintant COVID-19 atšaukta parlamento sesija 5

Kinijoje mirusiųjų nuo naujojo koronoviruso infekcijos pirmadienį padaugėjo iki 2.592, Nacionalinei sveikatos...

Konkurencijos taryba turės iš naujo spręsti dėl baudų „City Service“ įmonėms

Konkurencijos taryba turės iš naujo spręsti, kokias baudas skirti pastatų priežiūros grupės „City Service“...

Paslaugos
10:28
Oro uostai su sveikatos specialistais aptars veiksmus dėl situacijos Italijoje

Italijoje koronavirusą diagnozavus 152-iem pacientams, Lietuvos oro uostų atstovai pirmadienį susitinka su...

Svarstoma naikinti 19 prokuratūrų regionuose  2

Prokuratūros vadovybė svarsto naikinti devyniolikos nedidelių prokuratūrų darbo vietas regionuose, o...

Moralė, paklota po asfaltu

Iš atostogų sugrįžusio premjero Sauliaus Skvernelio lauks ausiai miela staigmena – visoje Lietuvoje...

Reveransas eksporto partneriams – uždirbtų pinigų sutinka laukti ilgiau Premium

Siekdamos išsilaikyti lėtėjančiose eksporto rinkose, šalies įmonės užsienio partneriams už prekes ar...

Teismas atmetė Architektų rūmų pretenzijas dėl pastato Gedimino prospekte įstiklinimo 1

Vilniaus apygardos teismas atmetė Architektų rūmų pretenzijas dėl dalies saugotino pastato Gedimino prospekte...

Statyba ir NT
2020.02.23
Dėl koronaviruso Italija stabdo Venecijos karnavalo renginius 

Italijos pareigūnai sekmadienį pranešė, kad nutraukiami žymiojo Venecijos karnavalo renginiai, siekiant...

Laisvalaikis
2020.02.23
Koronavirusas: Pietų Korėjoje – maksimalus pavojaus lygis, Italija izoliuoja miestus 6

Pietų Korėja sekmadienį pranešė apie staigų užsikrėtimo naujuoju koronavirusu atvejų šuolį, o Italija ir...

Verslo aplinka
2020.02.23
Ugniagesiai gelbėtojai beveik 90 kartų vyko šalinti vėtros padarinių

Ugniagesiai gelbėtojai pastarąją parą apie 90 kartų vyko šalinti stipraus vėjo išverstų medžių, BNS informavo...

Paslaugos
2020.02.23
Startuoliai stokoja finansavimo, bet ar kamuolys visuomet investuotojų pusėje?

42 % startuolių stinga finansavimo, parodė vasario viduryje „Startup Lithuania“ paskelbta apklausa. Ar tai...

Finansai
2020.02.23
JAV: Rusija įgyvendina plačios apimties dezinformacijos dėl koronaviruso kampaniją 10

Tūkstančiai su Rusija susijusių socialinės žiniasklaidos paskyrų ėmėsi koordinuotų veiksmų skleisti paniką...

Verslo aplinka
2020.02.22
TVF blogina pasaulio ekonomikos prognozę, bet tiki antru ketvirčiu

Kristalina Georgieva, Tarptautinio valiutos fondo (TVF) generalinė direktorė pareiškė tikinti, kad...

Verslo aplinka
2020.02.22
D. Grybauskaitė: penktadienį derybos Briuselyje žlugo

Kadenciją baigusi Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė teigia, kad negalima kalbėti apie šalies laimėjimus...

Verslo aplinka
2020.02.22
Trumpiausios pasaulio politinės karjeros istorijoje Premium

Politinis žemės drebėjimas Vokietijos Tiuringijos žemėje ne tik supurtė šalies politinę padangę, bet ir...

Verslo aplinka
2020.02.22
Italijoje mirė antras koronavirusu užsikrėtęs žmogus

Italijoje mirė antras žmogus mirė nuo komplikacijų, susijusių su naujojo koronaviruso infekcija, šeštadienį...

Verslo aplinka
2020.02.22

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau