Pokyčių pradžia – atsistatydina Rusijos vyriausybė

Publikuota: 2020-01-15
Dmitry Astakhov (AFP/„Scanpix“) nuotr.
svg svg
Dmitry Astakhov (AFP/„Scanpix“) nuotr.

Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui trečiadienį paskelbus apie virtinę konstitucinių reformų, apie atsistatydinimą pranešė Dmitrijus Medvedevas ir jo vyriausybė. Ekspertai tikina, kad tai yra pirmasis žingsnis spręsti V. Putino 2024 m. problemą, kuomet jis nebegalės eiti dar vienos prezidento kadencijos. Tiesa, kol kas koks tiksliai V. Putino vaidmuo bus ateityje, spręsti dar sudėtinga.

Per vyriausybės narių susitikimą su V. Putinu, kuris buvo transliuojamas per televiziją, D. Medvedevas pareiškė, kad prezidento pasiūlymai smarkiai pakeis vykdomosios, įstatymų leidžiamosios ir teisminės valdžių balansą šalyje. V. Putinas pasiūlė rengti referendumą dėl Rusijos konstitucijos pataisų, kuriomis būtų sustiprinti parlamento įgaliojimai.

„Šiame kontekste akivaizdu, kad mes, kaip vyriausybė, privalome suteikti savo šalies prezidentui galimybę priimti visus tam būtinus sprendimus. Susiklosčius tokioms sąlygoms, manau, būtų teisinga, kad, remiantis Rusijos Federacijos konstitucijos 117 straipsniu, dabartinės sudėties RF vyriausybė atsistatydintų“, – pareiškė D. Medvedevas.

Tad D. Medvedevas įteikė atsistatydinimo prašymą prezidentui.

Rusijos prezidentas priimdamas D. Medvedevo atsistatydinimą padėkojo jam ir jo vyriausybei už darbą, tačiau pridūrė, kad „vyriausybei pavyko įgyvendinti ne viską“.

Vėliau pranešta, kad V. Putinas į D. Medvedevo vietą siūlo 53 metų valstybinės mokesčių tarnybos vadovą Michailą Mišustiną, kuris tarnyboje dirba 10 metų. Galutinis sprendimas dėl naujo premjero paskyrimo žadamas ketvirtadienį. Kol kas vyriausybei laikinai vadovauja D. Medvedevas.

nuotrauka::1

Konstitucijos pakeitimai

Apie D. Medvedevo atsistatydinimą pranešta iškart po Vladimiro Putino, Rusijos prezidento, metinio kreipimosi į tautą. Savo kalbos metu V. Putinas pasiūlė virtinę konstitucijos pakeitimų, kurie turėtų įtvirtinti didesnes šalies premjero ir parlamento galias ir silpninti prezidento įgaliojimus. Po pakeitimų vyriausybė taptų atskaitinga ne prezidentui, o parlamentui. Rusijos parlamentas, remiantis naujais pakeitimais skirtų premjerą ir jo kabinetą, pagal dabartinę tvarką tai daro šalies prezidentas. Prezidento institucija tokiu atveju, Rusijoje silpnėtų.

„Iš prezidentinės valstybės būtų pereinama į modelį, kuriame daug didesnį vaidmenį atliktų parlamentas, tai renkant ir ministrą pirmininką ir formuojant visą vyriausybę. Iš principo suteikiant politinę galią formuoti visus svarbiausius sprendimus ir tokiu atveju, aišku, atsivertų klausimas, ar premjeras netampa svarbiausia šalies politine figūra, priešingai negu yra dabar. Nes dabar tai sutelkta į prezidento institucijos rankas. Tai būtų galima traktuoti kaip vieną iš kelių, kuriais naudodamasis V. Putinas galėtų išlikti valdžioje ir po 2024 m.“, – situaciją VŽ komentaro Linas Kojala, Rytų Europos studijų centro direktorius.

VŽ primena, kad 2024 m. baigiasi V. Putino dar viena kaip prezidento kadencija, Rusijos konstitucija riboja daugiau nei dvi prezidento kadencijas iš eilės. V. Putinas anksčiau šį konstitucijos ribojimą jau yra sprendęs. 2008 m. Rusijos prezidentu tapo Dmitrijus Medvedevas, kuris pakeitė V. Putiną vieną kadenciją prezidento poste. Tuomet V. Putinas pats tapo šalies premjeru.

Vaidmuo neaiškus

Kol kas sunku pasakyti, koks V. Putino vaidmuo galėtų būti ateityje, tačiau darosi akivaizdu, kad po 2024 m. V. Putinas prezidento poste likti neketina. Tačiau dėl Rusijos valdžios pasidalijimo ateityje yra ir daugiau klaustukų.

„Lieka klausimas, kas kontroliuotų saugumo struktūras. Kol kas panašu iš tų pirminių pasiūlymų, kad tai vis dar liktų prezidento rankose. O tai ar V. Putinas ateityje, pasibaigus jo kadencijai, galėtų būti premjeru, ar Dūmos pirmininku, ar netgi apskritai kokios nors trečiosios institucijos vadovu kol kas pasakyti sunku“, – įsitikinęs L. Kojala.

Politologas pastebi, kad pokyčių imtasi anksti.

„Tai tikrai yra pirmas žingsnis ir jis daromas gana anksti. Ko gero, nedaug kas tikėjosi, kad pokyčiai bus pradėti likus dar ketveriems metams iki V. Putino kadencijos pabaigos. Čia galima spėlioti, kodėl tai yra daroma dabar, tačiau Rusijos sistema yra juodoji dėžė ir tą reikia konstatuoti. Sunkiai suprantama jos vidinė logika, o svarbios naujienos būna netikėtos“, — VŽ sakė L. Kojala.

Remiantis naujausiomis apklausomis, V. Putiną palaiko 68–70% elektorato: šis rodiklis yra keliais procentiniais punktais aukštesnis nei prieš metus. Vis tik visuomenė labiausiai palaikė valstybės vadovą prieš 2018-ųjų prezidento rinkimus, kuomet jo populiarumas viršijo 80 procentų.

Vakarams paskelbus Maskvai sankcijas dėl 2014 metais jos įvykdytos Krymo aneksijos, Rusijos ekonomika sustingo, daugelis rusų pastebėjo, kad sumažėjo jų pajamos.

Visuomenėje tvyrantis nusivylimas šią vasarą paskatino tūkstančius žmonių išeiti į Maskvos gatves protestuoti prieš merijos sprendimą neleisti opozicijos kandidatams užsiregistruoti vietos valdžios rinkimams. Tuomet buvo areštuoti dešimtys žmonių, o kai kuriems demonstrantams buvo skirtos griežtos laisvės atėmimo bausmės.

D. Medvedevo pozicija

V. Putinas taip pat paskelbė, kad ketina sukurti RF Saugumo tarybos pirmininko pavaduotojo pareigybę ir pasiūlyti ją D. Medvedevui.

D. Medvedevas, artimas V. Putino bendražygis, nuo 2012 metų vadovavo Rusijos vyriausybei. 2008–2012 metais jis dirbo prezidento poste – tuo metu V. Putinui teko perimti ministro pirmininko pareigas dėl konstitucijoje numatytų apribojimų valstybės vadovo kadencijoms.

D. Medvedevas paklusniai pasitraukė po vienos kadencijos prezidento poste ir leido V. Putinui vėl eiti įtakingiausias pareigas šalyje. Daugelis laikė tokį apsikeitimą cinišku politiniu manevru – taigi, Maskvoje kilo virtinė masinių protestų.

Pasak opozicinės radijo stoties „Exo Moskvy“ vyriausiojo redaktoriaus Aleksejaus Venediktovo, D. Medvedevas gavo neformalų viceprezidento postą.  

„D. Medvedevo perkeliamas iš antro žmogaus valstybėje – premjero – posto į postą, kuris iki šios dienos neegzistavo – jis bus pirmasis ir vienintelis Saugumo tarybos pirmininko pavaduotojas. Tai V. Putino pavaduotojas. Nes Saugumo tarybos pirmininkas yra prezidentas“, – sakė A. Venediktovas.

Jo aiškinimu, Saugumo taryba yra šiuolaikinis „politbiuras“: „Ten ne tik „silovikai“, kaip paprastai kalbame, bet ir Maskvos, Peterburgo merai, užsienio reikalų ministras, nepaprastųjų reikalų ministras ir kt. (...). Tai aukščiausias kolektyvinis valdžios organas Rusijos Federacijoje, kur priimami patys svarbiausi sprendimai. Tai patys patikimiausi, patys artimiausi politine prasme žmonės“.

A.Venediktovas sako, kad naujo posto sukūrimas ir D. Medvedevo perkėlimas jam primena kažkada buvusį D. Medvedevo perkėlimą iš prezidento administracijos vadovo į Vyriausybės pirmininko pavaduotojus, iš kur jis peršoko į Rusijos prezidentus.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
PSO koronaviruso protrūkio Kinijoje kol kas nelaiko tarptautine ekstremalia padėtimi

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ketvirtadienį paskelbė, kad naujo koronaviruso protrūkis Kinijoje, per...

Verslo aplinka
2020.01.23
S. Krėpšta: Japonija domisi „Rail Baltica“, sinchronizacijos projektų finansavimu

Japonijos tarptautinio bendradarbiavimo bankas domisi galimybe finansuoti „Rail Baltica“ geležinkelių...

Verslo aplinka
2020.01.23
Plastiko dalelių nuotekose aptikta dar vienoje sostinės vietoje 3

„Vilniaus vandenys“ ketvirtadienį galimą taršą plastiko dalelėmis aptiko dar vienoje sostinės vietoje.

Verslo aplinka
2020.01.23
Aplinkos apsaugos agentūra: Kuršių marių vanduo nėra toksiškas

Kuršių marių vanduo nėra toksiškas, trečiadienį pranešė tyrimą atlikusi Aplinkos apsaugos agentūra.

Verslo aplinka
2020.01.23
Didžiosios Britanijos karalienė patvirtino „Brexit“ sutarties įstatymą

Didžiosios Britanijos karalienė Elizabeth II ketvirtadienį oficialiai patvirtino „Brexit“ susitarimą...

Verslo aplinka
2020.01.23
Kinijoje dėl naujos ligos protrūkio susisiekimas ribojamas dar dviejuose miestuose

Kinija stabdo viešajį susisiekimą ir uždaro greitkelių mokesčių rinkimo punktus dar dviejuose centrinės...

Verslo aplinka
2020.01.23
Davosas 2020: Pasaulinio verslo galiūnės teiks informaciją apie aplinkai daromą poveikį 1

Didysis pasaulinis finansų ir audito įmonių ketvertas bei dešimtys stambiausių tarptautinių kompanijų...

Verslo aplinka
2020.01.23
B. Le Maire: Prancūzija ir JAV susitarė siekti „bendro pasaulinio skaitmeninio mokesčio“

Prancūzija ir JAV susitarė siekti bendro skaitmeninio mokesčio, mėgindamos užbaigti ginčą dėl JAV...

Verslo aplinka
2020.01.23
Stabdydama naujo viruso plitimą Kinija uždarė du miestus

Kinija ketvirtadienį uždarė du didelius miestus centrinėje Hubėjaus provincijoje, kuri atsidūrė mirtinai...

Verslo aplinka
2020.01.23
Lietuviai gaudo JAV ir Kinijos prekybos karo paliaubų naudą Premium

Donaldui Trumpui, JAV prezidentui, ir Pekinui sausio viduryje pasiekus pradinį dvišalės prekybos susitarimą,...

Finansai
2020.01.23
Vienas Seimo narys išėjo iš R. Karbauskio frakcijos, trys papildė socialdarbiečius

Parlamentaras Virgilijus Poderys išėjo iš valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS)...

Verslo aplinka
2020.01.23
„Lietuva be šešėlio“: pernai šalyje atsirado 200 nelegalių tabako „taškų“

Pernai Lietuvoje atsirado 204 nauji nelegalūs tabako pardavimo taškai – jų skaičius per metus išaugo...

2020.01.23
„Ambersail 2“ lenktynėse aplink pasaulį planuoja tapti kovos su plastiko tarša vėliava

Lietuvos jachta „Ambersail 2“ dviejų metų trukmės lenktynėse aplink pasaulį „The Ocean Race“ planuoja tapti...

Verslo aplinka
2020.01.23
Korupcijos suvokimo indekse Lietuva pakilo į 35 vietą 3

Korupcijos suvokimo indekse (KSI) Lietuva per 2019 metus pakilo trimis vietomis – šaliai teko 60 balų iš 100...

Verslo aplinka
2020.01.23
Britanijos parlamentas galutinai pritarė „Brexit“ sutarčiai 1

Įstatymas, atveriantis Jungtinei Karalystei kelią šio mėnesio pabaigoje išstoti iš Europos Sąjungos,...

Verslo aplinka
2020.01.23
Vieno figos lapelio neužteks 14

Kad ir kiek premjeras Saulius Skvernelis ir Kultūros komiteto pirmininkas Ramūnas Karbauskis mėgino...

Verslo aplinka
2020.01.23
JAV ir ES galandasi nagus prekybos susitarimui Premium

JAV ir Europos Sąjunga (ES) ruošiasi dar kartą sėsti prie prekybos susitarimo derybų stalo. Tiesa, kol kas...

Verslo aplinka
2020.01.23
Po neigiamai įvertinto ministro dabar taikiklyje – pats premjeras Premium

Tarnybinės etikos sargų išvada apie susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus pietus pavaldžių įmonių...

Verslo aplinka
2020.01.23
Premjeras: L. Savickas – šiuo metu geriausias kandidatas į ekonomikos ministrus

Premjeras Saulius Skvernelis sako, kad jo patarėjas Lukas Savickas šiuo metu yra geriausias kandidatas į...

Verslo aplinka
2020.01.22
S. Skvernelis neigia, kad į ekonomikos ministrus bus teikiamas viceministras

Premjeras Saulius Skvernelis tvirtina ketinąs prezidentui Gitanui Nausėdai oficialiai teikti savo patarėjo...

Verslo aplinka
2020.01.22

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau