Verslo organizacijos pasitraukė iš trišalio Nacionalinio susitarimo 

Publikuota: 2020-01-10
Vyriausybės, penkių darbdavių organizacijų ir dviejų profsąjungų atstovai trišalį susitarimą pasirašė 2017-ųjų rudenį. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Vyriausybės, penkių darbdavių organizacijų ir dviejų profsąjungų atstovai trišalį susitarimą pasirašė 2017-ųjų rudenį. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Verslo asocijuotos struktūros pranešė pasitraukiančios iš prieš kelerius metus pasirašytojo trišalio Nacionalinio susitarimo dėl ekonominių reformų. Darbdavių atstovai tokį sprendimą priėmė, nes nėra patenkinti pastaraisiais valdžios veiksmais svarstant ir priimant sprendimus dėl mokesčių pakeitimų. Vyriausybės vadovas apgailestavo dėl tokio verslo organizacijų veiksmo.

Danas Arlauskas, Darbdavių konfederacijos prezidentas, VŽ penktadienį patvirtino, kad visos penkios verslo organizacijos šią savaitę sutarė išeiti iš 2017 m. su Vyriausybe ir profsąjungomis pasirašytojo Nacionalinio susitarimo. Be Darbdavių konfederacijos tai Lietuvos pramonininkų konfederacija, „Investuotojų forumas“, Verslo konfederacija bei Pramonės, prekybos ir amatų rūmai.

Apie tokius savo ketinimus šių organizacijų vadovai užsiminė dar praėjusių metų pabaigoje. Svarstyta galimybė sausio 22 d. surengti bendrą pasitarimą, į kurį žadėta pakviesti ir Vyriausybės atstovus. Šioje konferencijoje turėjo būti diskutuojama, kaip verslui sekasi bendradarbiauti su Vyriausybe, taip pat kaip vykdomas Nacionalinis susitarimas.

nuotrauka::1 left

„Tačiau šią savaitę buvome susirinkę ir pasikalbėję. Apsisprendėme, kad nėra ko laukti tos datos ir tos konferencijos, nes visi argumentai jau išsakyti. Todėl priimtas sprendimas ir sudėti visų penkių organizacijų parašai, kad nutraukiame dalyvavimą Nacionaliniame susitarime“, – teigė D. Arlauskas.

Parašė laišką premjerui ir Seimui

Apie priimtą sprendimą trauktis iš Susitarimo penktadienį oficialiai pranešta premjerui Sauliui Skverneliui ir Seimo vadovybei.

„Pasitraukti iš Susitarimo verslo organizacijos yra priverstos todėl, kad pastarojo laikotarpio valdančiųjų atstovų pasisakymais ir sprendimais yra paminami pasirašyti susitarimai, demonstruojama nepagarba socialiniams partneriams ir prisiimtiems įsipareigojimams, demonstruojamas nenoras veikti kartu, ieškant subalansuotų sprendimų visoms valstybės pažangai reikalingoms reformoms“, – pranešė verslo organizacijos.

Nors pabrėžta, kad Vyriausybė įgyvendino dalį reformų, reikalingų šalies ekonomikos augimui, tačiau neįvykdytos struktūrinės reformos viešajame sektoriuje – švietimo, aukštojo mokslo, sveikatos apsaugos srityse. „Nueita lengviausiu keliu – didinami mokesčiai. Mūsų nuomone, tokia politika yra trumparegiška ir vedanti klaidingu keliu. 2019 m. pabaigoje teisėkūros procesuose įsivyravo neprognozuojamumas, kuris buvo padiktuotas trumpalaikės politinės darbotvarkės, bet ne tvarios ilgalaikės strategijos“, – rašoma verslo asocijuotų struktūrų laiške premjerui ir Seimui.

Jame apgailestauta, kad nueita nuo dialogo ir prie jo nebuvo sugrįžta: „Skubos tvarka siūlomi pakeitimai iš esmės nebuvo derinami su socialiniais partneriais. Sprendimai, kurie tiesiogiai susiję su verslu, buvo priimti skubos tvarka, neįvertinus jų ilgalaikių padarinių investicijų pritraukimui, ekonomikos augimui, mokesčių surinkimui ir nesitariant su verslu. Nuo 2020 m. įsigalioja daugiau kaip 30 mokestinių pakeitimų.“

Pabrėžta, kad „skubos tvarka priimami mokesčių pakeitimai pažeidžia verslo ir dirbančių žmonių lūkesčius dėl mokesčių sistemos stabilumo ir su darbo pajamomis susijusios mokesčių naštos mažinimo, esmingai mažina įmonių konkurencingumą ir šalies patrauklumą naujiems investuotojams“.

Konstatuota, kad „iš esmės buvo nueita nuo tų labai svarbių struktūrinių reformų, dėl kurių įgyvendinimo verslas buvo pasirengęs veikti kartu su Vyriausybe ir kitais socialiniais partneriais“.

„Politikai, artėjant rinkimams, ir toliau vadovaujasi tik  trumpalaikės politinės darbotvarkės, bet ne tvarios ilgalaikės strategijos padiktuotais siekiais: nėra jokių pastangų optimizuoti valstybės išlaidas, mūsų valstybėje ir toliau netaikomi kaštų ir naudos analizės principai, neatsižvelgiama į Valstybės kontrolės teikiamas išvadas ir siūlymus dėl viešojo sektoriaus vykdomų projektų ir veiklos, nededama jokių pastangų efektyvinti valstybės valdymą“, – nurodoma laiške.

Nesutiko „trankyti durimis“

Tačiau ne visos verslininkus vienijančios organizacijos parėmė tokį radikalų žingsnį kaip pasitraukimas iš Nacionalinio susitarimo.

„Pasirašydamas Susitarimą, verslas prisiėmė įsipareigojimus visuomenei ir turi jų laikytis, nepaisydamas to, kad trečioji šalis – Vyriausybė – negalėjo ar nepakankamai norėjo galėti susitarimo laikytis. Ar verta šiandien verslui ultimatumais trankytis durimis ir palikti Nacionalinį susitarimą, kuriame, beje, išreikštas valdžios įsipareigojimas gerbti susitarimą pasirašiusius partnerius? Likime. Įgyvendinkime duotus pažadus darbuotojams, profsąjungoms, visuomenei“, – pareiškė Sigitas Leonavičius, Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas.

„Likus 9 mėn. iki rinkimų verslui lengviausia būtų trenkti durimis, jau dabar nurašyti šių metų tris ketvirčius į nuostolius ir laukti naujos valdžios. Arba galime kalbėtis ir toliau su visais socialiniais partneriais, kartu siekti tvaraus šalies ekonomikos augimo, konkurencingumo didinimo ir plataus socialinio dialogo. Gal Vyriausybei ir politikams Seime šis verslo bendruomenių pavyzdys laikytis žodžio suteiks daugiau drąsos įgyvendinti verslui, darbuotojams ir kitiems socialiniams partneriams duotus pažadus“, – pridūrė jis. 

Inga Ruginienė, Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos vadovė, VŽ tikino, kad profsąjungos neturi planų trauktis iš Nacionalinio susitarimo: „Nežadame trankyti durimis.“

Kartu ji pripažino, kad Nacionalinis susitarimas „gal ir nepilna apimtimi veikė, tačiau bent jau sudarė galimybes socialiniams partneriams kas ketvirtį tarpusavyje padiskutuoti dėl šaliai būtinų pokyčių įvairiose srityse ir pasiderinti dėl žingsnių“.

S. Skvernelis apgailestavo 

Verslo atstovų pretenzijas dėl nevykdomo susitarimo premjeras atmeta. Jis penktadienį kritikavo verslo organizacijų apsisprendimą.

„Mes įvykdėm visus susitarimus. Labai norėčiau išgirsti nors vieną punktą, kur mes ką sulaužėm. Deja, tokia yra realybė ir toks mūsų socialinių partnerių požiūris – kaip suprantu, noras turėti vien tik naudą be jokios atsakomybės yra beribis. Gaila, kad taip elgiamasi. Bet mes tikrai rasime su kuo šakinėse organizacijose diskutuoti dėl tolimesnio šio susitarimo nuostatų vykdymo“, – teigė Vyriausybės vadovas.

 „Tikrai nepripažįstu to, kad Nacionalinis susitarimas yra sulaužytas. Jame nėra labai aiškiai apibrėžta, per kokį laikotarpį turime viską padaryti. Tiesiog dažnai verslas pasilieka savo poziciją, kuri yra išsakoma pakankamai griežtai, neargumentuotai, stojama į poziciją, o po to bandoma pradėti kalbėtis“, – dar gruodį yra sakęs S. Skvernelis.

2017 m. spalio 16 d. Vyriausybė su septynių darbdavių ir darbuotojų organizacijų atstovais pasirašė Nacionalinį susitarimą dėl šalies pažangos.

Dokumente nurodyta, kad socialiniai partneriai „ketina siekti mokesčių sistemos suderinamumo ir stabilumo, aukšto šalies konkurencingumo“, „mažinti darbo jėgos apmokestinimą, perkeliant mokestinę naštą mažiau ekonomikos augimui žalingiems mokesčiams“, „nedidinti bendros mokestinės naštos verslui ir vadovautis principu, kad vieni mokesčiai būtų didinami mažinant kitus“.

Susitarimu taip žadėta „visus siūlomus mokestinius pakeitimus iš anksto aptarti su socialiniais partneriais“, „atsižvelgiant į ekonomikos augimą, įsipareigojama didinti darbuotojų darbo užmokestį, sukurti efektyvų bendrojo ugdymo mokyklų, profesinio mokymo ir aukštojo mokslo įstaigų tinklą“, „didinti viešojo sektoriaus efektyvumą, optimizuoti darbuotojų skaičių ir gerinti teikiamų  paslaugų kokybę“.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Sraigtasparnio avarijoje žuvo krepšininkas K. Bryantas

Sraigtasparnio avarijoje Kalabase, Kalifornijoje, žuvo karjerą baigusi krepšinio žvaigždė Kobe Bryantas.

Verslo aplinka
2020.01.26
Būsimos „Tesla“ gamyklos vietoje Vokietijoje sunaikintos septynios karo laikų bombos

Vokietijos policija sekmadienį pranešė, kad specialistai saugiai sunaikino septynias Antrojo pasaulinio karo...

Pramonė
2020.01.26
Vokietijos Žaliųjų partija surėmė pečius su verslo lyderiais Premium

Vokietijos Žaliųjų partija sulaukia vis didesnio visuomenės pasitikėjimo ir pastaraisiais metais sustiprėjo.

Verslo aplinka
2020.01.26
Skaičiai: Kas antras vartotojas jaučiasi priklausomas nuo socialinių tinklų Premium

„Facebook“ išlieka populiariausias socialinis tinklas. Jaunimo gretose pastebimas „Twitter“ populiarėjimas.

Verslo klasė
2020.01.26
Dviejuose Italijos regionuose vyksta vietos valdžios rinkimai

Dviejuose Italijos regionuose sekmadienį vykstant vietos valdžios rinkimams, dešiniojo sparno opozicijos...

Verslo aplinka
2020.01.26
Verslui neapsimoka „sandėliuoti“ skolų

Tiesa tokia, kad beveik visos didelės organizacijos, ypač veikiančios paslaugų rinkoje, nuolat susiduria su...

Finansai
2020.01.26
Viruso aukų Kinijoje padaugėjo iki 56, užfiksuota beveik 2.000 ligos atvejų

Naujo koronaviruso aukų Kinijoje padaugėjo iki 56, užfiksuoti 1.975 užsikrėtimo atvejai, sekmadienį pranešė...

Verslo aplinka
2020.01.26
Kaip gabų vaiką išmokyti bendrystės? Premium

Gerus pažymius gaunantys vaikai dažnai vadinami „geriausiais“, „pirmūnais“, „gabiais“. Mokytojai neretai...

Verslo klasė
2020.01.25
Kinijos prezidentas: virusas plinta „vis sparčiau“,  padėtis šalyje – „sunki“

Kinijos prezidentas Xi Jinpingas įspėjo, kad dėl „vis sparčiau plintančio“  viruso, palietusio jau beveik...

Verslo aplinka
2020.01.25
Vartotojai savo teises gina aktyviau, ypač – dėl nekokybiškų batų 1

Pirkėjai, manantys, kad jų interesai buvo pažeisti, pernai aktyviau nei ankstesniais metais gynė savo teises...

Verslo aplinka
2020.01.25
Turkijoje žemės drebėjimo padaugėjo iki 22, tūkstantis sužeisti

Rytų Turkiją sukrėtęs galingas žemės drebėjimas pareikalavo mažiausiai 22 žmonių gyvybių, o per tūkstantį...

Verslo aplinka
2020.01.25
V. Putino padėjėjas V. Surkovas paliko valstybės tarnybą

Rusijos prezidento Vladimiro Putino padėjėjas Vladislavas Surkovas, laikomas įtakingu Kremliaus ideologu,...

Verslo aplinka
2020.01.25
Australijoje patvirtinti pirmieji užsikrėtimo koronavirusu atvejai 

Australija šeštadienį patvirtino pirmuosius keturis užsikrėtimo nauju koronavirusu, Kinijoje jau...

Verslo aplinka
2020.01.25
Dėl koronaviruso grėsmės Lietuvos oro uostuose budi sveikatos specialistai 

Dėl iš Kinijos plintančio koronaviruso, nuo šeštadienio visuose trijuose Lietuvos oro uostuose budi...

Verslo aplinka
2020.01.25
Rusijos kelionių organizatoriai sustabdė kelionių į Kiniją pardavimą

Rusijos kelionių organizatoriai nutraukė prekybą kelialapiais į Kiniją po to, kai už turizmą atsakinga šalies...

Paslaugos
2020.01.25
Prancūzijoje patvirtinti pirmieji užsikrėtimo nauju koronavirusu atvejai Europoje 1

Prancūzijoje patvirtinti trys užsikrėtimo nauju koronavirusu, pirmiausiai išplitusiu Kinijoje, atvejai, kurie...

Paslaugos
2020.01.25
Kinijos valdžia nurodė nutraukti organizuotų kelionių į užsienį pardavimą 2

Kinijos kultūros ir turizmo ministerija nurodė šalies kelionių agentūroms ir kelionių organizatoriams nuo...

Paslaugos
2020.01.25
Apklausa: premjero ir prezidento kovą pralaimi S. Skvernelis 

Sauliaus Skvernelio ir Gitano Nausėdos kovą dėl susisiekimo ministro viešoje erdvėje pralaimi Vyriausybės...

Verslo aplinka
2020.01.25
Premjeras B. Johnsonas pasirašė „Brexito“ susitarimą

Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas pasirašė susitarimą dėl šalies išstojimo iš...

Verslo aplinka
2020.01.24
Apeliacinis teismas: VLRD konkursas turėjo būti viešas

„Lietuvos geležinkelių“ antrinė įmonė Vilniaus lokomotyvų remonto depas (VLRD) prekinių vagonų atsarginių...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau