SAM: nauja tvarka pacientams leis paprasčiau gauti kompensacijas už žalą

Publikuota: 2020-01-10
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Nuo sausio įsigaliojus „žalos be kaltės“ modeliui, žmonės galės greičiau ir paprasčiau gauti kompensaciją už jų sveikatai gydymo įstaigose padarytą žalą, teigia Sveikatos apsaugos ministerija.

„Anksčiau galiojusi tvarka buvo tokia, kad nutikus žalai, reikėdavo įrodinėti kaltę (medikų – BNS), neužtekdavo, kad ta žala įvyko, todėl pati sveikatos sistema, medikai buvo suinteresuoti tą žalą slėpti“, – per spaudos konferenciją penktadienį teigė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Prašymai Pacientų sveikatai padarytos žalos nustatymo komisijai galės būti pateikiami tiesiogiai, atvykus į ministeriją, arba per atstumą, pavyzdžiui, registruotu paštu, per kurjerį ar kitais būdais, leidžiančiais nustatyti žmogaus tapatybę.

Anksčiau nukentėjusysis pirmiausia turėjo kreiptis į klaidą padariusią gydymo įstaigą. Nepavykus pasiekti sutarimo su ja – į Komisiją, kuriai gydytojo kaltę turėjo įrodyti jis pats. Nuo sausio, įsigaliojus Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo pataisoms, tokio reikalavimo nebeliko.

Pacientai, kurie mano, jog gydydamiesi patyrė žalą, prašyme Komisijai turės ją įvardinti, nurodyti prašomos kompensacijos dydį bei aplinkybes, kurios pagrindžia tiek pačią žalą, tiek jos dydį.

Ministerijos teigimu, nesudėtingais atvejais, kai nereikės ekspertų išvadų ir kitų duomenų bei paaiškinimų, Komisija sprendimus priims ne vėliau kaip per du mėnesius, o sudėtingais atvejais sprendimas gali užtrukti ir iki trijų mėnesių. Kompensacijos bus išmokamos per mėnesį nuo sprendimo paskelbimo dienos. 

Anot ministerijos, vadinamasis „žalos be kaltės“ modelis numato, kad siekdamas gauti kompensaciją pacientas į Komisiją turi kreiptis ne vėliau kaip per 3 metus nuo tada, kai patyrė žalą.

Komisija sprendimą atlyginti žalą priims nevertindama gydymo įstaigos ir ją padariusio gydytojo kaltės.

Pacientai, nepatenkinti Komisijos, sprendimu ir toliau galės kreiptis į teismą.

Žalos dydis bus vertinamas balais

Žalą patyrusiems pacientams bus atlyginamos jų patirtos išlaidos vaistams, gydymui, taip pat kitos su paciento priežiūra susijusios pagrįstos bei būtinos išlaidos. Taip pat bus kompensuojama ir patirta neturtinė žala, kuri bus vertinama pagal nustatytus kriterijus.

„Viena kriterijų grupė yra, ar pacientas, kuriam buvo padaryta žala, patyrė tam tikrą neįgalumą arba prarado (darbingumą – BNS) ir turi tam tikrą nedarbingumo laipsnį, ar dėl padarytos žalos sveikatai patyrė psichines sveikatos sutrikimo pasekmių, ar dėl tų sveikatai padarytų pasekmių reikalingi papildomi poreikiai“, – teigė sveikatos apsaugos ministro patarėja Vilma Srogė.

Neturtinės žalos dydis bus nustatomas, numatant balų skaičiavimo sistemą, kas leis žmonėms patiems iš anksto įsivertinti savo teisėtus lūkesčius į neturtinės žalos atlyginimą. Vieno balo vertė – 100 Eur.

Gydymo įstaigoms nebereikės draustis

Įstatymo pataisos numato, kad gydymo įstaigos nebeprivalės draustis civilinės atsakomybės draudimu, tačiau turės mokėti įmokas į Valstybinės ligonių kasos administruojamą sąskaitą. Pasak SAM, įstaigų sumokėtos sumos bus skiriamos pacientų žalai kompensuoti, kai iki šiol didelė įmokų dalis likdavo draudimo bendrovėms.

Lietuvos banko duomenimis, nuo 2012 iki 2018 vidurio vidutinė metinė gydymo įstaigų draudimo įmokų suma draudimo bendrovėms siekė 1,4 mln. Eur, kai išmokos siekė 103.000 Eur.

Vidutinė vienos išmokos už patirtą žalą pacientui suma – 3.287 Eur. Pernai, pasak ministro patarėjos I. Srogės, buvo gauta apie 200–300 prašymų dėl žalos atlyginimo, maždaug pusė jų buvo patenkinti.

Ministras sako, kad tiek, kiek buvo surenkama pinigų, panašiai tikimasi surinkti ir ateityje.

„Tos lėšos niekur nedings, skirtingai nei būdavo draudžiantis privačioje draudimo bendrovėje. Jei matysim, kad sėkmingai fondas valdomas, bus galima galvoti apie didesnes išmokas“, – teigė ministras.

Numatoma, kad mažosios gydymo įstaigos – teikiančios šeimos medicinos, palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugas – turės mokėti 0,1% sieksiančias įmokas, skaičiuojant nuo praėjusių kalendorinių metų įstaigos pajamų už paslaugų teikimą. Visos kitos, pavyzdžiui, ligoninės, – 0,2%.

Numatyta, kad įmokos turės būti mokamos dalimis kas ketvirtį.

Sveikatos apsaugos ministerija ketvirtadienį patvirtino naujai sudarytą Pacientų sveikatai padarytos žalos nustatymo komisiją, kuri vertins pacientams padarytą žalą pagal naująjį „žalos be kaltės“ modelį.

Komisiją sudarys Lietuvos gydytojų sąjungos tarybos narė Daiva Brogienė, Lietuvos hematologų draugijos narė Rita Čekauskienė, Lietuvos asociacijos „Gyvastis“ narys Martynas Davidonis, Lietuvos pacientų forumo pirmininkė Ieva Drėgvienė, Valstybinės ligonių kasos Ekonomikos departamento Statistikos ir analizės skyriaus vedėja Jūratė Sabalienė, Inga Skutkevičiūtė, SAM Teisės skyriaus vyriausioji specialistė bei Ginčų komisijos narė Vitalija Šumauskienė.

Medikai įžvelgia ir rizikų, ir privalumų

Naująjį „žalos be kaltės“ modelį gydytojų atstovai vertina kaip žingsnį į priekį, tačiau baiminasi, kad žmonės gali juo piktnaudžiauti.

Lietuvos medikų sąjūdžio vadovė Živilė Gudlevičienė sako, kad nuo sausio įsigaliojusioje naujoje tvarkoje nėra numatyta saugiklių, kurie nustatytų, kaip Komisija turi elgtis, jei pacientas bandytų pasipelnyti – dėl tos pačios situacijos prašytų skirtingu metu atlyginti skirtingas žalas.

„Pavyzdžiui, įvyko chirurginė operacija ir toliau įvyko kažkokia tai komplikacija. Tai galbūt jis vieną kartą kreipsis dėl chirurgo veiksmų, toliau, gavęs kompensaciją, galbūt jis sugalvos, kad galbūt ir anesteziologo kažkokie buvo veiksmai, kurie galėjo sukurti vieną ar kitą sąlygą komplikacijoms“, – BNS teigė Ž. Gudlevičienė.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga teigia nenorįs tikėti, kad tokių piktnaudžiavimo atvejų bus, be to, ne visos žalos paaiškėja iš karto.

„Žmogus turi neturėti ką veikti, kad užsiimtų tokiais dalykais. Bus gal vienas ar du atvejai, kurie bandys sistema piktnaudžiauti“, – BNS sakė A. Veryga.

„Supraskim, yra toks niuansas, kad žala juk gali išaiškėti ir vėliau. Kai ką pacientas iš tikrųjų gali pamatyti iš karto, o kai kurios žalos gali paaiškėti ne iš karto. Tai pacientas turi teisę kreiptis dėl tokios žalos atlyginimo, kuri buvo anksčiau nežinoma“, – pridūrė jis.

Jaunųjų gydytojų asociacijos atstovė Gabrielė Mickutė tikisi, kad „žalos be kaltės“ modelis leis medikams jaustis drąsiau, atliekant sudėtingas procedūras, o dėl to pacientai greičiau sulauks gydymo.

„Kai buvo ankstesnis įstatymas, kuomet grėsė kaltė, licencijų praradimai, gydytojai galbūt per dažnai kreipdavosi į kolegas, siųsdavo pacientus bereikalingai (antrai nuomonei gauti – BNS), nes galbūt galvodavo, kad jei kažkas pacientui atsitiks, tai grės jam teismai“, – BNS teigė G. Mickutė.

Lietuvos pacientų organizacijų atstovė Vida Augustinienė teigia, kad pokyčiai buvo reikalingi, tačiau galutiniai naująją tvarką bus galima įvertini tik po kurio laiko.

„Jis (modelis – BNS) pradės veikti, tai tik tada bus galima įvertinti, ar pasiteisino tie lūkesčiai, ar ne, dabar sunku pasakyti“, – BNS sakė V. Augustinienė.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Susisiekimo viceministru paskirtas V. Klimantavičius

Susisiekimo ministerijoje viceministro pareigas antradienį pradėjo eiti Valdas Klimantavičius.

Seimas nustatė baudas už dalį plastikinių maišelių 1

Seimas antradienį neeilinėje sesijoje nustatė administracinę atsakomybę už nemokamą didesnių plastikinių...

Europos Sąjunga plečia prekybos partnerių akiratį Premium

Europos Sąjunga (ES) didina savo apetitą ekspansyviai prekybos politikai. Praėjusios savaitės pradžioje ES...

Dar vienas Seimo narys papildė valdančiųjų gretas 

Buvęs Tvarkos ir teisingumo partijos (TTP) atstovas Seime Algimantas Dumbrava papildė valdančiąją Lietuvos...

Užsienio bendrovės įsuko algų spiralę: dirbantys ten gauna pastebimai daugiau už kitus Premium

VŽ analizė parodė, kad aštuonios didžiausias algas mokėjusios kompanijos iš dešimties 2019 m. buvo užsienio...

Finansai
09:04
Kinijoje naujojo koronaviruso aukų skaičius perkopė 100

Kinijoje naujo koronaviruso aukų pagausėjus iki 106, o patvirtintų užsikrėtimo atvejų skaičiui padidėjus iki...

„Domus Lumina“ per dvejus metus planuoja tris kartus padidinti gamybos pajėgumus Verslo tribūna

Langų uždengimų gamintoja „Domus Lumina“ ne tik modernizuoja gamybinę bazę Kauno rajone, Karkazuose, bet ir...

Verslo saugumas labiau rūpi patyrusiems Verslo tribūna

„Kiekvienas turime rūpintis savo verslu ir ne paslaptis, kad bet kurį darbą geriausiai atlieka tos srities...

Finansai
06:00
Takoskyra ar tiltas? 1

Lietuvoje daugeliui politikų jau tapo kone norma demonizuoti verslą, nesilaikyti susitarimų ir laužyti duotus...

Europos biudžeto parama Lietuvai gali sumažėti net ketvirtadaliu Premium

Europos Sąjungos (ES) šalys pradeda intensyviausią ir bene nervingiausią derybų dėl 2021–2027 m. Bendrijos...

ES ilgametis biudžetas jau vėluoja Premium

Europos Sąjungos (ES) vadovams įprastai tenka bent porąsyk panaktinėti derybose, kad pasiektų susitarimą dėl...

Aušvico išlaisvinimo minėjimas – Kremliaus istorijos revizijos fone Premium 2

Pirmadienį Aušvice, Lenkijoje, Lietuvos ir Ukrainos prezidentai drauge su kitų šalių atstovais minėjo...

Tarptautinė komanda aiškinasi situaciją upelį teršusiame Kėdainių „Nordic Sugar“ fabrike 1

Pasirodžius informacijai, kad bendrovė „Nordic sugar Kėdainiai“ nevalytomis nuotekomis iš nelegalaus...

Verslo aplinka
2020.01.27
Lietuvos delegacija siekia blokuoti Rusijos atstovų įgaliojimus Europos Tarybos PA

Lietuvos delegacija pirmadienį pateikė siūlymą blokuoti Rusijos atstovų įgaliojimus Europos Tarybos...

Verslo aplinka
2020.01.27
Vokietija smulkiesiems skirs 555 mln. Eur

Smulkusis verslas yra net stambiausios ekonomikos vienas iš variklių – tai pripažįsta Vokietijos vyriausybė. 

Gazelė
2020.01.27
S. Skvernelis: patentų biuras atsisakė registruoti pavadinimą „Tėvynės labui“

Premjeras Saulius Skvernelis pranešė, kad Valstybinis patentų biuras atmetė jo prašymą registruoti pavadinimą...

Verslo aplinka
2020.01.27
G. Nausėda Aušvice pagerbė Holokausto aukas 3

Prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį pagerbė Holokausto aukas Aušvice, kur vyko čia buvusios nacių...

Verslo aplinka
2020.01.27
Turizmo rūmai: Lietuvos turizmo verslas pristabdė kelionių paketų į Kiniją pardavimą

Užsienio reikalų ministerijai (URM) rekomenduojant Lietuvos piliečiams laikinai nevykti į Kiniją, kur plinta...

Paslaugos
2020.01.27
Dėl viruso iš Kinijos pasieniečių ketinama prašyti stebėti atvykstančius automobilius

Dėl naujojo koronaviruso protrūkio Kinijoje Lietuvos sveikatos apsaugos ministerija (SAM) nori stebėti į šalį...

Verslo aplinka
2020.01.27
Atsistatydino Slovėnijos premjeras M. Šarecas 1

Slovėnijos premjeras Marjanas Šarecas pirmadienį paskelbė atsistatydinantis ir paragino surengti pirmalaikius...

Verslo aplinka
2020.01.27

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau