Norisi stabilumo ir ramybės

Šiemet bene daugiausia aistrų sukėlę kadriniai pasikeitimai Vyriausybėje, kuriuos iššaukė nauji valdančiosios koalicijos partneriai, iki švenčių taip ir nenurimo Vyriausybės krize gresiantis chaosas keliasi į 2020-uosius.
Jo užuomazgos radosi pavasarį: didžiausiems koalicijos partneriams valstiečiams ėmus žvalgytis, kuo papildžius byrančią daugumą, prasidėjo politiniai reveransai į visas puses. Į valdančiųjų daugumos stovyklą skubiai atkako nuo socialdemokratų atskilusi grupelė Socialdemokratų darbo partija, kiek ilgiau laužėsi Lietuvos lenkų rinkimų akcija (LLRA). Prisijungti pastaruosius parlamentarus buvo išskirtinis valstiečių vedlio Ramūno Karbauskio siekis. Lenkams atstovaujantys Seimo nariai pasirodė nepėsti: jei ranka ranką plauna, tai ir atlygis turi būti adekvatus ministrų portfeliai. Buvo užsimota net į Krašto apsaugos vadovo kėdę ir, tik kilus šurmuliui visuomenėje bei sulaukus prezidento Gitano Nausėdos ryžtingo ne, LLRA deleguoti atstovai nutūpė vidaus reikalų ir susisiekimo ministrų kėdėse.
Pirmoji delegatė Rita Tamašunienė gana prastokai išlaikė gaisro Alytuje egzaminą, o Susisiekimo ministeriją vairuoti apsiėmęs Jaroslavas Narkevičius visiškai susimovė. Visuomenė per keturis jo valdymo mėnesius tiesiog pavargo nuo vieno po kito į viešumą iškylančių skandalų, susijusių su šiuo politiku. Susisiekimo ministras sulaukė kritikos dėl Lietuvos pašto valdybos atleidimo, gyvenimo Seimo viešbutyje aplinkybių, elgesio per komandiruotę užsienyje, lėšų skirstymo asfaltuoti keliams. Papildomų pinigų keliams sulaukė J. Narkevičiaus rinkimų apygarda ir gatvė, kurioje gyvena premjeras Saulius Skvernelis.
Galiausiai neištvėrė ir prezidentas, ne tik pareiškęs, kad prarado pasitikėjimą J. Narkevičiumi, bet ir užsiminęs, kad tikrojo susisiekimo ministro pavardė visiškai kita kaip aliuzija į Valdemarą Tomaševskį, LLRA lyderį, kurio nurodymus esą ir vykdo nominalus ministras. Tačiau valdantiesiems prezidento žodis prašvilpė pro ausis ir Kultūros komiteto pirmininkas, ir premjeras įnirtingai tikino pasitikintys susisiekimo ministru, geru specialistu. O Ramūnas Karbauskis net ėmė skleisti įvairias teorijas kad niekuo dėtą J. Narkevičių persekioja nupirkta (kieno?) žiniasklaida. Čia jau randasi ir manijos, ir susireikšminimo kvapas.
Visa tai sukosi bendrame chaotiško elgesio katile, kuriame kunkuliavo ir toks pats biudžeto projektas. Valdantieji aiškino, kad, pajudinus susisiekimo ministrą, gali subyrėti visa Vyriausybė, gali būti nepriimtas biudžetas, grasino šaliai kone Armagedonu. Galiausiai S. Skvernelis pažadėjo prezidentui, kad skandalingojo ministro klausimas bus vis dėlto sprendžiamas, tiesa, terminai ir datos nuolat atidėliojami. Guma buvo tempiama tol, kol jos galas nutįso į ateinančius metus dabar pareikšta, kad sausio viduryje, 14 dieną, planuojama išplėstinė valdančiosios koalicijos taryba, kurioje žadama spręsti J. Narkevičiaus likimą.
Atrodo, kad G. Nausėdos kantrybė pagaliau išseko penktadienį jis kategoriškai pareiškė, kad minėtas sausio vidurys paskutinė riba. Daugiau nukėlimų nebus, tikrai noriu sulaukti šito sprendimo. Tikrai nemanau, kad bus galimybė pasislėpti dar už kokių nors aplinkybių, nes tai bus aukščiausio valdančiosios koalicijos organo sprendimas, naujienų portalo delfi.lt laidoje Dėmesio centre sakė prezidentas.
Jeigu tas sprendimas bus labai neįtikinamas arba su kreivais argumentais, tada atsisuksiu veidu į ministrą pirmininką. Klausimas, kas toliau? teigė jis. G. Nausėda neatmetė galimybės, kad J. Narkevičiaus klausimas gali išprovokuoti ir paties premjero atsistatydinimą.
Tą atsistatydinimą gali išprovokuoti paprasčiausi dalykai ir tas nelemtas klausimas dėl ministro, kuris valdančiosios koalicijos norais nėra sprendžiamas. Mes šio klausimo nepaliksime, kalbėjo prezidentas. Tačiau matant, kokiomis pastangomis stengiamasi išlaikyti būtent šį ministrą, manyčiau, kad galimi ir kiti scenarijai: kad ši partija tiesiog traukiasi iš koalicijos, gali trauktis ir pats premjeras, svarstė prezidentas ir pridūrė, kad kol kas niekas negali atsakyti, koks kelias bus pasirinktas.
Atrodo, kad piliečiai, šiemet susėdę prieš šventinio stalo, neišvengiamai kalbėsis apie vaizduotę audrinantį valdančiųjų politikų elgesį. Gaila, kad metai baigiasi tuo, kas slopina viltį artimiausioje ateityje sulaukti stabilumo ir ramybės, nauji mokestiniai pakeitimai parodė, kad iš šios valdžios to sulaukti vilties nėra.
VŽ nori visiems palinkėti, kad džiaugsmingas šventes švenčiančios šeimos bent kelioms dienoms pamirštų visa tai, ką išdarinėja valdžią gavę pasenusio mąstymo politikai.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti