„Gazprom“ moka Ukrainai 2,9 mlrd. USD ir įsipareigoja dėl dujų tranzito 5 metams

Rusijos energetikos milžinė Gazprom sutiko sumokėti 2,9 mlrd. USD Ukrainos dujų įmonei Naftogaz, kad užbaigtų seniai besitęsiantį ginčą dėl dujų tranzito į Europą įkainių. Šalys susitarė dėl rusiškų dujų tranzito per Ukrainą penkeriems metams.
Dabartinė Gazprom ir Naftogaz sutartis dėl dujų tranzito baigs galioti šių metų pabaigoje, pastebi AFP-BNS. Maskva ir Kijevas pasirašė preliminarų susitarimą dėl rusiškų dujų tranzito į Ukrainą po kelis mėnesius trukusių sunkių derybų ir artėjant galutiniam terminui sausio 1 d.
Gazprom vadovas Aleksejus Mileris pareiškė, kad mainais į beveik 3 mlrd. USD sumą, kuri turi būti sumokėta iki metų pabaigos, Naftogaz sutiko atsisakyti visų kitų teisinių veiksmų. Šią informaciją patvirtino per spaudos konferenciją Kijeve Ukrainos energetikos aplinkos apsaugos ministras Oleksiy Orzhelas.
Susitarimas buvo pasiektas per ketvirtadienį ir penktadienį vykusias trišales derybas tarp Kijevo, Maskvos ir Europos Sąjungos atstovų. Jurijus Vitrenko, kompanijos Naftogaz vykdomasis direktorius susitarimą su Gazprom pavadino sunkiu visų šalių pasiektu kompromisu.
Jis pabrėžia, kad susitarta dėl 3 mlrd. USD išmokos piniginėmis lėšomis ir pinigai bus sumokėti iki šių metų pabaigos. Tokiu būdu bus pilnai įgyvendintas Stokholmo arbitražo sprendimas dėl dujų tranzito.
Tai visiška pergalė, rašo J. Vitrenko savo paskyroje Facebook.
Apimtys aiškios, kaina laikoma paslaptyje
Pasak A. Orzhelo, dujų tranzito sutartis bus vykdoma penkerius metus, o minimalus garantuojamas tiekiamų dujų kiekis bus 65 mlrd. kubinių m pirmaisiais metais ir 40 mlrd. kub. m vėlesnius ketverius metus. J. Vitrenko nuomone, tranzito apimtys gali būti padidintos, rašo agentūra UNIAN.
Numatytos tranzito apimtys penkeriems metams, už kurias Gazprom įsipareigojo sumokėti. Tačiau tranzito apimtys gali ir išaugti, tiesiog dujas reikės iš anksto užsakyti ir mokėti jau pagal didesnį tarifą metams, ketvirčiui, pusmečiui ar parai į priekį, teigia J. Vitrenko.
Anot jo, Ukraina siekė, kad Gazprom įsipareigotų 10 metų, o Rusija vieneriems. Taigi susitarta per vidurį, pastebi Naftogaz vykdomasis direktorius.
Jis taip pat pabrėžia, kad Gazprom įpareigotas pasirašyti su Naftogaz sutartį dėl dujų tranzito per Ukrainą penkeriems metams ir ši sutartis bus sudaryta pagal tarptautinės teisės ir tarptautinio arbitražo normas ir visiškai atitiks Europos teisės normas.
Tuo tarpu Rusijos vicepremjeras Dmitrijus Kozakas teigia, kad susitarimas iš esmės neišsprendė skaidrumo problemos, rašo Interfax.
Anot jo, dujų tranzito mechanizmo esmė, kad nebelieka Rusijos santykių dėl tarifų ir reguliavimo su Ukraina. Nuo šiol yra kompanija, kuri teikia rusiškų dujų Europos vartotojams paslaugą per Ukrainą. Tai Naftogaz. Visos rizikos, susijusios su tarifais, teisiniu reguliavimu ir to, kaip funkcionuos Ukrainos dujų transportavimo sistema dabar yra kompanijos Naftogaz ir Ukrainos valstybės santykių reikalas, kalbėjo D. Kozakas.
Anot jo, tarifą iki šių metų pabaigos nustatys Ukraina, pagal šalies įstatymus, kurie dabar jau atitinka Europos teisę.
Mums nuo šiol tai neaktualu. Dabar tai Naftogaz problema. Mes tik pasakėme Naftogaz, kiek mokėsime už šią jų paslaugą, tačiau dujų tarifas mūsų nebedomina, pabrėžia Rusijos vicepremjeras. Kokio dydžio kompensaciją Rusija mokės Ukrainai už dujų tranzitą jis neatskleidė, pareiškęs, kad tai komercinė paslaptis.
Rusijos ir Ukrainos derybų protokole teigiama, kad tarifas už dujų transportavimą privalo būti konkurencingas ir atitikti dujų transportavimo tarifus, kurie taiko Vidurio ir Vakarų Europos šalyse.
O. Orzhelas užsiminė, kad tarifas šiek tiek išaugs.
Tranzito apimtys bus mažesnės
Agentūra Interfax skaičiuoja, kad rusiškų dujų tranzito apimtys per Ukrainą bus mažesnės, nes jau aišku, kad nuo Naujųjų metų paleidžiamas dujotiekis TurkSream, o netrukus turėtų pradėti veikti ir Nord Stream 2.
Nors pastarojo tiesėjai vėl turi rūpesčių, kai JAV paskelbė sankcijas bendrovėms, tiesiančioms šį antrąjį Rusijos dujų eksporto į Vokietiją vamzdį Baltijos jūros dugnu. JAV įstatymų leidėjai perspėjo, kad dujotiekis sudarys sąlygas toliau lobti Vašingtonui priešiškai Rusijos vyriausybei ir smarkiai padidins prezidento Vladimiro Putino įtaką Europoje. Sankcijas pasirašė prezidentas D. Trumpas. Kaip jau minėta, numatyta, kad kitąmet Gazprom dujų tranzitas per Naftogaz į Europą, jeigu nebus prašoma papildomų apimčių, sudarys 65 mlrd. kub. m dujų, o per vėlesnius ketverius metus po 40 mlrd. kub. dujų.
Palyginti, 2018 m. Gazprom per Ukrainą į Europą perpumpavo 82 mlrd., o 2019 m. 90 mlrd. kub. m dujų.
Nord Stream 2 projektinis metinis pralaidumas yra 55 mlrd. kub. m, o TurkSream 31,54 mlrd. kub. m.
Rusijos ir Ukrainos susitarime numatyta galimybė vėliau vėl tęsti tranzito sutartis penkerių metų laikotarpiams. Protokole įrašyta, kad šalys ateityje tarsis dėl galimybės tęsti dujų tranzito sutartį analogiškomis sąlygomis nuo 2025 iki 2034 m.
Istorinė santykių problema
Rusiškų dujų tranzito problemos kilo suirus Sovietų Sąjungai ir nepriklausomai Ukraina perėmus vamzdynų infrastruktūros kontrolę.
Vėliau įvyko kelios tiekimo krizės: 1992 m., 1993 m. ir 1994 m. Rusija panaudojo dujas kaip ginklą prieš Ukrainą, ne kartą nutraukdama jų tiekimą.
Dabartinė Rusijos ir Ukrainos sutartis buvo pasirašyta po vėliausios krizės 2010 metais, kuomet buvo sutrikdytas tiekimas Europai.
Maskvos ir Kijevo santykiai yra įtempti nuo 2014 m., Rusijai aneksavus Krymą ir pradėjus remti separatistų sukilimą Rytų Ukrainoje.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti