Siūloma pedagogų algas auginti ir nedidinamų vaiko pinigų sąskaita

Publikuota: 2019-12-02
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Vyriausybė pakoregavo 2020 m. biudžetą ir grąžina jį Seimui svarstyti bei priimti. Tikinama, kad atnaujintame biudžete atsižvelgiama į dalies visuomenės grupių, įskaitant švietimo darbuotojų, interesus gauti didesnį finansavimą. Bet Vyriausybė siūlo nuo Naujųjų metų nedidinti vaiko pinigų, o juos paauginti tik nuo metų vidurio. Be to, nepritarta Seimo pareikštai pozicijai dėl neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD) skaičiavimo formulės pakeitimo.  

Priėmimas numatytas gruodžio 17 d.

Pirmadienio posėdyje Vyriausybė svarstė atnaujinamus 2020 m. valstybės ir savivaldybių, taip pat „Sodros“ ir Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžetus.

Dabar jie keliauja į Seimą galutiniam svarstymui ir priėmimui. „Sodros“ ir PSDF pakoreguotų biudžetų projektų pateikimas numatomas šį antradienį, valstybės biudžeto antrasis svarstymas – gruodžio 5 d., priėmimas – gruodžio 17 d.

„Biudžetas išlieka realistinis, nukreiptas į skurdo mažinimą. Įsiklausome į daugelio visuomenės grupių, įskaitant ir Seimo bei prezidentūros, nuomones ir pasiūlymus dėl biudžeto. Tačiau jis išlieka subalansuotas ir nuosaikus, kompromisinis“, – Vyriausybės posėdyje pirmadienį sakė Vilius Šapoka, finansų ministras.

Anot jo, pakoreguotame biudžete išlaikomas teigiamas viešųjų finansų balansas – perteklius turėtų siekti 0,2% bendrojo vidaus produkto (BVP).

Vyriausybė kitų metų valstybės pajamas, palyginti su spalį patvirtintu projektu, siūlo didinti 0,1% (13,873 mln. Eur) iki 11,559 mlrd. Eur, išlaidas – 0,4% (55,246 mln. Eur) iki 12,705 mlrd. Eur. Kitų metų valstybės biudžeto deficitas siektų 1,146 mlrd. Eur – 3,7% (41,375 mln. Eur) daugiau nei pirminiame projekte.

„Biudžetas balansuojamas bendra apimtimi“

Finansų ministras informavo, kad švietimo ir kultūros sričiai kitąmet bus papildomai paskirta apie 47 mln. Eur, kurie bus skirti pedagogų, mokslininkų ir kultūros darbuotojų atlyginimams kelti.

Bet kartu, pasak V. Šapokos, siūloma vaiko pinigų nuo kitų metų pradžios nedidinti ir palikti 50 Eur lygyje, o nuo liepos 1 d. pakelti iki 60 Eur. Neįgalius vaikus auginančioms ir daugiavaikėms šeimoms vaiko pinigai nuo metų pradžios padidėtų iki 90 Eur, nuo liepos – iki 100 Eur.

Seimas po svarstymo yra pritaręs pasiūlymui kitąmet vaiko pinigus didinti iki 70 Eur. Anksčiau Vyriausybė teikė siūlymą „bazinį“ vaiko pinigų dydį nuo Naujųjų metų pakelti iki 60 Eur, bet dabar koreguoja pasiūlymą, nes pasirašius atnaujintą kolektyvinę sutartį su švietimo profesinėmis sąjungomis, tenka ieškoti papildomų lėšų pedagogų algoms kelti.

Premjeras Saulius Skvernelis sako, kad toks sprendimas priimtas balansuojant biudžetą, nes didinamos išlaidos kitoms sritims: „Dėl to, kad šiandien yra tokia realybė. O realybė tokia, kad visoms sritims trūksta. Susikoncentravome į tai, kas svarbiausia: vieniši tėvai, auginantys vaikus, ir nepasiturinčios šeimos.“

Vyriausybės vadovas taip pat neigė, kad pedagogų algų kėlimui pinigų rasta dėl vaiko pinigų didinimo atidėjimo. „Biudžetas balansuojamas bendra apimtimi, o ne permetant iš vienos kišenės į kitą“, – tikino jis.

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis pabrėžė, kad koreguodama poziciją dėl vaiko pinigų Vyriausybė nusprendė orientuotis į labiausiai socialiai pažeidžiamus asmenis. 

Tikisi, kad koalicija nesusvyruos

Vyriausybė nepritarė Seime pakoreguotai NPD skaičiavimo formulei ir siūlo kitąmet šį dydį kelti iki 350 Eur, kaip ir buvo pateikta pirminiame biudžeto projekte. Praėjusią savaitę Seimas pritarė ekspremjero Algirdo Butkevičiaus pasiūlymui NPD didinti nuo dabartinių 300 iki 400 Eur, bet kartu numatyti aukštesnę NPD taikymo kartelę. Anot V. Šapokos, Vyriausybė siūlo Seimui grįžti prie jos pirminio NPD skaičiavimo varianto.  

Yra korekcijų ir formuojant krašto apsaugos biudžetą, tačiau planuojama, kad kitąmet šiai sričiai atiteks ne mažiau kaip 2,01% BVP. Pasak premjero, bus siekiama užtikrinti augimą ir galbūt paskyrimą iki 2,05% BVP. Bet galutinis skaičius priklausys nuo paties BVP augimo kitąmet.

„Įvertinome visus pasiūlymus ir Seimui teikiame realistinį ir subalansuotą biudžetą. Valstybės finansinės galimybės yra ribotos, tad atsižvelgėme tik į dalį jų, pakoreguodami biudžetą taip, kad jis ir toliau atitiktų fiskalinę drausmę, ir, kiek įmanoma pagal ekonomines prognozes, – visuomenės lūkesčius“, – BNS sakė finansų viceministras Darius Sadeckas.

Vyriausybės posėdyje pirmadienį premjeras pareikalavo, kad visi ministrai balsuotų dėl pakoreguotojo biudžeto įstatymo grąžinimo Seimui. Nei vienas ministras, net ir priklausantis koalicijos partneriams socialdarbiečiams ar Lenkų rinkimų akcijai, nebalsavo prieš šį projektą.

Tačiau galutinai apsispręsti dėl biudžeto, vaiko pinigų, NPD ir kitų išlaidų dar turės Seimas.

S. Skvernelis viliasi, kad valdančioji koalicija dėl siūlymo lėčiau didinti vaiko pinigus neturėtų susvyruoti, o patys sprendimai esą dar gali keistis Seime priėmus įstatymų pakeitimus, kurie leistų didinti pajamas. „Negrius koalicija, jei bus priimti pajamas gausinantys įstatymų projektai. Tos sumos ir datos gali keistis“, – teigė premjeras.

L. Kukuraitis irgi atkreipė dėmesį, kad diskusijos Seime dėl kitų metų biudžeto, dėl mokestinių korekcijų ir socialinių išmokų dar tęsiasi, todėl esą dar gali būti priimti įvairūs projektinių pokyčių variantai.

Bankų ir prekybos mokesčiai — nuo liepos

Kartu su pakoreguotaisiais biudžetų projektais Seimui siūloma priimti tam tikrus mokestinius pasiūlymus, tarp jų – pataisytus pelno ir gyventojų pajamų mokesčio surinkimo planus.

„Norime visus su biudžetu susijusius projektus priimti, o tada jau eiti į biudžeto priėmimą. Po antrojo svarstymo visada paliekamas protingas laikas, nes Seimo nariai per antrąjį svarstymą gali nubalsuoti už vieną ar kitą papildomai registruotą pasiūlymą, ir jeigu nubalsuoja 71 narys „už“, tada reikia laiko projektą sužiūrėti, sureguliuoti“, – BNS sakė Rima Baškienė, Seimo pirmoji vicepirmininkė. 

Biudžeto ir finansų komiteto duomenimis, Seimo komitetai papildomai prašė rasti 284,6 mln. Eur, atskiri parlamentarai – dar 368,7 mln. Eur. Vyriausybė patenkino tik mažiau kaip dešimtadalį šių pasiūlymų — už beveik 59 mln. Eur.

Valdantieji siūlo įvesti prekybos apyvartos, automobilių taršos ir bankų turto mokesčius bei sumažinti ribą, nuo kurios būtų mokamas nekilnojamojo turto mokestis. Stambiųjų prekybos tinklų apyvartos bei bankų turto mokesčiai gali įsigalioti ne anksčiau kaip nuo kitų metų vidurio, nuo liepos gali įsigalioti ir taršių automobilių mokestis.

Pataisytame biudžeto projekte Vyriausybė įrašė ir pakoreguotuosius skaičius, kiek planuojama gauti pajamų iš šių naujų mokesčių. Pvz., iš prekybos ir bankų mokesčių numatoma gauti nebe 90 mln. Eur, bet perpus mažiau — apie 45 mln. Eur. Taigi, Vyriausybė dabar jau planuoja, kad naujieji mokesčiai gali įsigalioti nuo liepos.

Komentuodamas tokią galimybę, S. Skvernelis pastebėjo, kad sprendimas dėl bankų ir prekybos mokesčių įvedimo priklauso nuo Seimo apsisprendimo. „Signalų visokių yra, mes kalbamės. Tai yra Seimo narių projektai, tai viskas Seimo rankose“, – sakė jis.

Sutinka su prezidento iniciatyva dėl pensijų

Tuo tarpu gyventojų nekilnojamojo turto (NT) apmokestinimo kartelę nuo 220.000 nuleisti iki 150.000 Eur siūloma nuo kitų metų sausio, tai leistų kitąmet į biudžetą papildomai surinkti apie 2,5 mln. Eur.

Seimas po svarstymo yra pritaręs prezidento iniciatyvoms dėl pensijų didinimo, jas kiek pakoregavęs. Tai leistų pensijas nuo kitų metų padidinti ne 30, kaip numato dabartinė indeksavimo tvarka, o vidutiniškai 33 Eur. Prezidentūra skaičiuoja, kad 2020–2021-aisiais papildomam pensijų didinimui biudžete reikėtų numatyti po 32 mln. Eur.

Kitąmet nuo 555 iki 607 Eur bus pakelta minimali mėnesio alga, numatoma didinti darbo užmokestį valdžios sektoriaus darbuotojams, nes didinamas pareiginės algos bazinis dydis ir numatyti kiti vienkartiniai atlyginimų kėlimai.

Valstybės kontrolė ir Lietuvos bankas perspėjo, kad valdžios sektorius kitąmet vėl gali būti deficitinis, nors Finansų ministerija planuoja išlaikyti viešųjų finansų perteklių.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
S. Skvernelio vardu pateikta paraiška registruoti prekės ženklą „Tėvynės labui“

Lietuvos prekių ženklų duomenų bazėje oficialiai skelbiama, kad gruodžio 2 dieną gauta paraiška registruoti...

Seimas neprieštarauja bankų pelno papildomam apmokestinimui 

Seimo daugumai patinka pasiūlymas nuo 15 iki 20% padidinti bankų pelno mokestį. Šio tarifo pakėlimui jau nuo...

Finansai
17:29
J. Narkevičiaus buvimas ministru diskredituoja Vyriausybę, sako prezidentas

Prezidentas Gitanas Nausėda teigia, kad Jaroslavo Narkevičiaus buvimas susisiekimo ministro pareigose...

„Amazon“ įtaria D. Trumpą piktnaudžiavus valdžia

„Amazon“ teigia, kad JAV prezidentas Donaldas Trumpas piktnaudžiavo savo administracijos galia, kad JAV...

Paslaugos
16:46
Atstovų rūmų demokratai paskelbė du apkaltos straipsnius D. Trumpui

JAV demokratai antradienį paskelbė, kad Donaldui Trumpui, JAV prezidentui, bus inicijuojama apkalta remiantis...

Seimas: individualiai dirbantys įmokas „Sodrai“ gali mokėti nuo 60% pajamų 

Seime skinasi kelią LVŽS inicijuotos pataisos, kuriomis siūloma suvienodinti visų individualiai dirbančių...

G. Nausėda užsimena, kad bankų pelno mokestis galėtų būtų įvestas nedelsiant 1

Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad didesnis bankų pelno mokestis galėtų būtų įvestas nedelsiant, tačiau...

V. Kantauskas grįžo vadovauti „Biovelos“ valdytojai  2

Verslininkas Virginijus Kantauskas grįžo vadovauti mėsos perdirbimo įmonės „Biovela“ valdytojai „Biovela...

Pramonė
14:52
„Morgan Stanley“ ruošiasi neramiems 2020 m.: atleis darbuotojų

JAV investicinis bankas „Morgan Stanley“ planuoja panaikinti 1.500 darbo vietų visame pasaulyje. Tokio...

Urėdijų reforma patvirtinta pagal Konstitucinio Teismo reikalavimus 

Antradienį Seimas pakartotinai priėmė Miškų įstatymą, kaip tai padaryti įpareigojo Konstitucinis Teismas...

M. Bartuškos interviu: apie įmonės pertvarką, planus ir politinį palaikymą Premium 2

Reorganizaciją baigusios ir veiklas į atskiras įmones išskaidžiusios bendrovės „Lietuvos geležinkeliai“...

Lietuvos eksportas šiemet augo 5,8%, importas – 4 %

Lietuvos eksportas šių metų sausio–spalio mėnesiais siekė 24,726 mlrd. Eur, importas – 26,731 mlrd. Eur, arba...

Valdantiesiems pavyko prastumti Seimo rinkimų kartelės nuleidimą

Valdančiajai koalicijai pavyko surinkti pakankamą kvorumą, kad būtų priimta iniciatyva nuo 5% iki 3%...

Jungtinės Karalystės ekonomika stagnuoja

Jungtinės Karalystės (JK) ekonomika rugpjūčio–spalio laikotarpiu neaugo, „Brexit“ keliamo neapibrėžtumo fone...

Rinkos
12:31
Mirė buvęs Maskvos meras J. Lužkovas

Eidamas 84 metus mirė buvęs Maskvos meras Jurijus Lužkovas, antradienį pranešė šaltinis iš jo aplinkos.

Pareigūnų profesinė sąjunga Seimo nariams įteikė naudotų batų ir pirštinių 1

Nacionalinis pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimas antradienį prie Seimo surengė įspėjamąją protesto...

Biudžeto priėmimas Seime – kitą antradienį

Vyriausybė tikisi, kad su Seimo politikais bus rastas sutarimas dėl pakoreguoto 2020 m. biudžeto priėmimo.

Būta, kad ministrai dirbo ir be prezidento paramos Premium

Prezidento Gitano Nausėdos pasitikėjimą praradusio susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus likimas...

„Normandijos ketverto“ susitikime sutarta įgyvendinti paliaubas iki šių metų pabaigos

Per svarbų viršūnių susitikimą Paryžiuje pirmadienį buvo susitarta dėl pilnų paliaubų įgyvendinimo iki šių...

Pensijų kaupimo programa įmonėse: patirtimi dalinasi „Jotron“ ir „Baltnetos komunikacijos“ Verslo tribūna

Pensijų kaupimą savo darbuotojams siūlančios įmonės atskleidžia, kad pradžioje tenka susidurti su skeptišku...

Finansai
06:00

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau