Prezidentas dėl J. Narkevičiaus laukia principingo premjero sprendimo

Publikuota: 2019-11-28
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Prezidentas Gitanas Nausėda ragina premjerą Saulių Skvernelį „priimti principingą“ sprendimą ir atleisti susisiekimo ministrą Jaroslavą Narkevičių.

Ragina atstatydinti

Povilas Mačiulis, prezidento vyr. patarėjas vidaus politikos klausimais, ketvirtadienį surengtoje spaudos konferencijoje sakė, kad „prezidentas nebegali pasitikėti šiuo ministru ir mano, kad jis turi trauktis iš užimamų pareigų“.

„Prezidentas laukia principingo premjero sprendimo. Jis mano, kad koalicijos partneriai gali pasiūlyti kitą kandidatūrą ir tikisi, kad koalicijai užteks sveiko proto, kad valstybė netaptų vieno ministro įkaite“, – teigė P. Mačiulis, pažymėdamas, kad skandalai yra jau ne tik asmeninės ministro problemos, bet jie trukdo sklandžiam visos Vyriausybės darbui.

nuotrauka::1 right

„Pasak šalies vadovo, ministro elgesys neatitinka jo pareigoms keliamų reikalavimų, trikdo valdžios grandžių darbą ir kelia piliečių nepasitikėjimą valstybe. J. Narkevičius neišnaudojo jam suteiktos galimybės konstruktyviai išspręsti problemas“, – nurodo prezidentūra. 

Valdantieji stoja mūru

Bet valdančiosios koalicijos partneriai tvirtina, kad neleis „skriausti“ ministro, nes esą juo pasitiki premjeras Saulius Skvernelis.  

Ketvirtadienį Ramūnas Karbauskis, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas, žurnalistams Seime komentavo situaciją su į skandalus grimztančiu susisiekimo ministru.

„Jei kalbėtume apie tai, kas inkriminuojama J. Narkevičui, galėtume rasti labai daug pavyzdžių tų žmonių, kurie inkriminuoja, ir padarė daug didesnius etikos pažeidimus ir taip toliau“, – teigė LVŽS lyderis.

Jo vertinimu, prieš J. Narkevičių į Vyriausybę delegavusią Lietuvos lenkų rinkimų akciją-Krikščioniškų šeimų sąjungą (LLRA-KŠS) „vyksta organizuotas sistemiškas puolimas“, bet pabrėžė, kad „valdantieji neleis griauti koalicijos“.

„Ministras ėmėsi tokių labai svarbių sričių, kaip „Lietuvos paštas“, „Lietuvos geležinkeliai“, kelių tvarkymo klausimai, pajudinti labai dideli interesai. Prieš Lenkų rinkimų akciją, akivaizdu, kad vyksta organizuotas sistemiškas puolimas“, – kalbėjo R. Karbauskis.

„Tai suplanuota akcija, kuria siekiama sužlugdyti LLRA-KŠS, kuri yra viena iš koalicijos partnerių, kad mes kaip koalicija nebegalėtumėm priimti sprendimų. Šitoje situacijoje teigiu, kad mes bet kokiu atveju ruošiamės priiminėti biudžetą, kuris bus socialiai orientuotas ir neleisime griauti koalicijos“, – pridūrė valdančiųjų lyderis.

Premjero vertinimo dar laukiama

Savo deleguotą ministrą gina ir LLRA-KŠS vadovas Valdemaras Tomaševskis. Jis pareiškė, kad J. Narkevičius neatsistatydins, nes yra esą „nepagrįstai puolamas“.

Ir pats J. Narkevičius tvirtina, kad opozicija ir žiniasklaida jo atžvilgiu vykdo „sistemingą puolimą“, todėl pareiškė nematąs priežasties atsistatydinti. Kita vertus, jis pabrėžė esąs pasirengęs atsakyti į opozicijos inicijuojamoje interpeliacijoje užduotus klausimus.

Premjeras S. Skvernelis šiuo metu gydosi, bet penktadienį jau turėtų grįžti į darbą. Tad tądien ir gali būti pagarsinta Vyriausybės vadovo pozicija dėl susisiekimo ministro.

V. Tomaševskis tikina, kad susisiekimo ministras esą tebeturi premjero pasitikėjimą, bet ministro pirmininko atstovai to nei patvirtina, nei paneigia.

Pagal Konstituciją, ministrus skiria ir atleidžia prezidentas premjero teikimu.

Interpeliaciją kol kas pasirašo vangiai

Tuo metu interpeliaciją susisiekimo ministrui siekiantys surengti opozicijos atstovai jo ketina klausti dėl komandiruotės į Abu Dabį, paleistos „Lietuvos pašto“ valdybos, buto Seimo viešbutyje bei 300.000 Eur skyrimo gatvei prie premjero namų tvarkyti.

Interpeliaciją ministrui, prašydami paaiškinti priimtų sprendimų motyvus, gali pateikti ne mažiau kaip 29 Seimo nariai. Parašai pradėti rinkti ketvirtadienį plenariniame posėdyje, BNS patvirtino viena interpeliacijos iniciatorių Laisvės partijos vadovė Aušrinė Armonaitė.

„Ministrą nuolat lydi skandalai, primenantys gilias nomenklatūrines tradicijas, o jis neprisiima atsakomybės ir rimtai neatsako į visuomenei kylančius klausimus. Todėl siūlome kuo greičiau išspręsti šią problemą ir nelaikyti Lietuvos žmonių J. Narkevičiaus pažeidžiamumo įkaitais“, – BNS sakė A. Armonaitė.

Vėliau ji pripažino, kad iniciatyva stringa – po teikimu kol kas tėra devyni parašai, nes dokumento nepasirašo ir opozicijos atstovai. Opozicinių konservatorių ir liberalų vadovai laikosi pozicijos, kad J. Narkevičius turi trauktis pats arba patrauktas premjero sprendimu, bet pati interpeliacijos kaip klausimų-atsakymų procedūra jau esą nebeturi prasmės. Be to, baiminamasi, kad valdantieji balsuodami apsaugotų ministrą.

Interpeliacijos dokumentą yra pasirašęs opozicijos lyderis socialdemokratas Julius Sabatauskas bei keli kiti socialdemokratų ir Mišrios Seimo narių grupės atstovai.

Nemato prasmės

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų lyderis Gabrielius Landsbergis sako, kad J. Narkevičius „yra vakar diena“, ir jo politinė karjera jau pasibaigusi: „Interpeliacija yra klausimų-atsakymų žanras, kai ministrui užduodami klausimai ir jis atsako į juos iš Seimo tribūnos. Mes nematome, ko jo klausti. Dar kartą apie šeichą paklausinėti? Nėra apie ką klausinėt, ačiū, viso gero, taškas padėtas.“

Tuo metu Liberalų sąjūdžio vadovė Viktorija Čmilytė-Nielsen sako, kad interpeliacijos procesas yra per ilgas, o J. Narkevičiaus atveju reikia greitesnių sprendimų. „Mes laikomės tos pačios nuomonės, kad J. Narkevičius turi trauktis, bet nenorime inicijuoti ilgo ir gremėzdiško interpeliacijos proceso, kuris bet kuriuo metu valdančiųjų balsais gali pasibaigti Seime. Mes manome, kad reikia kur kas greitesnių ir ryžtingesnių sprendimų“, – BNS sakė V. Čmilytė-Nielsen.

Bet A. Armonaitės įsitikinimu, kadangi valdantieji sieks išsaugoti J. Narkevičių poste, todėl interpeliacija lieka vienintelis kelias bandyti jį atleisti iš pareigų.

„Valdančiųjų lyderiai nemato ministro veikloje klaidų. Jiems tinka nomenklatūrinis veikimas. Aš manau, tai apgailėtina. Nesitikiu, kad S. Skvernelis paprašys ministrą išeiti. Akivaizdu, kad interpeliacija Seime yra vienintelis perspektyvus kelias išspręsti šią situaciją“, – BNS sakė politikė.

Gavęs interpeliaciją Vyriausybės narys privalo ne vėliau kaip per dvi savaites atsakyti raštu. Interpeliacija svarstoma Seimo posėdyje, dėl jos priimamas nutarimas. Jei siūloma ministro atsakymą pripažinti nepatenkinamu ir jam pareikšti nepasitikėjimą, toks nutarimas priimamas slaptu balsavimu ne mažiau kaip pusės Seimo narų, t. y. 71, balsais.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Europa bites gelbės mažindama pesticidų naudojimą 1

Bičių populiacijos išsaugojimu susirūpinęs Europos Parlamentas pesticidų naudojimą bendrijos žemės ūkyje...

Verslo aplinka
2019.12.14
Kokie iššūkiai laukia NT investicijų rinkos 2020-aisias?

Nekilnojamasis turtas (NT) ir toliau išlieka viena populiariausių investicijų lietuviams, tačiau kas laukia...

Statyba ir NT
2019.12.14
„Spinter“: Lietuvoje taupo beveik visi

Absoliuti dauguma žmonių Lietuvoje stengiasi sutaupyti ir ieško akcijų, mažų kainų ar naudoja kitus taupymo...

Prekyba
2019.12.14
Darbo jėgos paklausa lapkritį mažėjo dešimtadaliu 

Pasak Užimtumo tarybos, paklausa paprastai mažėja baigiantis rudens darbų sezonui.

Verslo aplinka
2019.12.14
Šiaurės Korėja atliko dar vieną „ypač svarbų“ bandymą kosminių raketų komplekse 

Šiaurės Korėja atliko naują „ypač svarbų“ bandymą Sohė palydovų leidimo komplekse, šeštadienį paskelbė...

Verslo aplinka
2019.12.14
Daugiausia verslo liudijimų – kirpėjams ir kosmetologams 

Daugiausia verslo liudijimų lapkritį išduota kirpyklų, kosmetikos salonų, soliariumų veiklai, statybos...

Paslaugos
2019.12.14
J. Narkevičius – nepopuliariausias politikas  2

Susisiekimo ministras, Lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos atstovas Jaroslavas Narkevičius po...

Verslo aplinka
2019.12.14
Seimo Ekonomikos komitetas pritarė NIB paskolos garantijai

Seimo Ekonomikos komitetas penktadienį pritarė siūlymui suteikti iki 295,5 mln. Eur valstybės garantijas...

Verslo aplinka
2019.12.13
JAV naujų mokesčių Kinijai neįves

JAV sutiko palaipsniui mažinti tarifus prekėms iš Kinijos, abi šalys sutarė dėl pirmosios prekybos susitarimo...

Verslo aplinka
2019.12.13
JAV Atstovų Rūmų komitetas nubalsavo už D. Trumpo apkaltos straipsnius

JAV Atstovų Rūmų teismų komitetas penktadienį balsavimu patvirtino abu prezidento Donaldo Trumpo apkaltos...

Verslo aplinka
2019.12.13
G. Nausėda prašys svarios ES finansinės paramos įgyvendinti klimato tikslams

Briuselyje viešintis prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį pareiškė, kad sieks užsitikrinti svarią Europos...

Verslo aplinka
2019.12.13
V. Šapoka: galutinis biudžeto projekto variantas paaiškės antradienį

Finansų ministras Vilius Šapoka sako, kad Vyriausybė galutinį biudžetą, dėl kurio bus balsuojama Seime,...

Verslo aplinka
2019.12.13
V. Šapoka: didesnis bankų pelno mokestis – dėl jų išskirtinumo

Finansų ministras Vilius Šapoka sako, kad bankų sektorius yra išskirtinis, nes jis vienintelis gali į...

Finansai
2019.12.13
B. Johnsono lošimas dėl rinkimų pasiteisino: kas toliau? Premium

Boriso Johnsono, dabartinio Jungtinės Karalystės (JK) premjero, lošimas dėl pirmalaikių rinkimų pasiteisino.

Verslo aplinka
2019.12.13
Savivaldybių vidaus sandoriai: mastas ne mažėja, o auga Premium

2011–2017 m. savivaldybės vidaus sandorių sudarė už 431,3 mln. Eur, o vien 2018 m. jų vidaus sandorių vertė...

Verslo aplinka
2019.12.13
Reikšmingas gerovės rodiklis: išlaidų maistui dalis mažėja Premium

Lietuvoje išlaidų maisto produktams dalis bendrame vartojimo krepšelyje per dešimtmetį mažėjo labiausiai,...

Prekyba
2019.12.13
Alytaus gaisro byloje – įtarimai „Ekologistikos“ vadovui ir dar vienam įmonės darbuotojui

Generalinė prokuratūra penktadienį pranešė, kad byloje dėl gaisro Alytaus padangų perdirbimo įmonėje...

Verslo aplinka
2019.12.13
JAV Kongresas oficialiai pripažino armėnų genocidą

JAV Kongresas ketvirtadienį oficialiai pripažino genocidu 1915–1917 metais iki 1,5 mln. armėnų gyvybių...

Verslo aplinka
2019.12.13
Klaidžiojant chaose tikslo nematyt 1

Lietuvos piliečių, tarp jų – verslininkų, ekonomistų, apžvalgininkų – vertinimai yra tas veidrodis, į kurį...

Verslo aplinka
2019.12.13
ES, išskyrus Lenkiją, sutarė iki 2050 m. pereiti prie klimatui neutralios ekonomikos

Europos Sąjungos (ES) šalių, išskyrus Lenkiją, lyderiai po intensyvių derybų Briuselyje penktadienio naktį...

Verslo aplinka
2019.12.13

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau