Opozicija galanda interpeliacijos kirvį J. Narkevičiui

Seimo opozicija teiks interpeliaciją į skandalus įklimpusiam susisiekimo ministrui Jaroslavui Narkevičiui. Parlamentarų balsavimas dėl nepasitikėjimo šiuo Vyriausybės nariu gali įvykti gruodžio viduryje, jeigu iki to laiko jis neatsistatydins pats arba nebus atleistas iš pareigų valdančiųjų iniciatyva. Jau ne kartą kritikavęs ministrą prezidentas Gitanas Nausėda žada pačiu artimiausiu metu dar kartą jį įvertinti.
Priekaištai byra lyg iš gausybės rago
Apie tai, kad J. Narkevičius turi trauktis pats arba jam Seime bus surengta interpeliacija trečiadienį paskelbė bent keli opozicijos atstovai.
Išvaikyta nepriklausoma Lietuvos pašto valdyba, fiasko ir gėda komandiruotėje Abu Dabyje, vakarienės už pavaldžių įmonių pinigus, piktnaudžiavimas Seimo viešbučiu, o ir dar galimas brakonieriavimas tai visiškas dugnas, kurį pasiekęs ministras turi būti patrauktas, savo pranešime spaudai teigia Aušrinė Armonaitė, Laisvės partijos lyderė.
Anot jos, Seimo nariai turi susitelkti ir parodyti, kad nomenklatūrinis veikimo būdas netoleruotinas: Kviečiu visus pirmiausiai opozicijos, bet ir valdančiosios daugumos Seimo narius prisidėti rengiant interpeliaciją, ir atleisti J. Narkevičių iš susisiekimo ministro posto, kol nesulaukėme naujų jo išsišokimų.
Opozicijos lyderis, socialdemokratas Julius Sabatauskas informavo, kad jo atstovaujama frakcija jau antradienį vakare aptarė situaciją su J. Narkevičiumi ir nusprendė prisidėti prie iniciatyvos rengti interpeliaciją šiam ministrui. J. Sabatauskas tikisi, kad interpeliacijos tekstas atsiras ir bus pakankamo kiekio parlamentarų pasirašytas dar iki šios savaitės pabaigos.
Kreipėsi į prezidentą
Opozicinės Liberalų frakcijos seniūnė Viktorija Čmilytė-Nielsen paragino prezidentą G. Nausėdą nebeatidėlioti pribrendusio sprendimo dėl ministro tinkamumo eiti savo pareigas. Liberalai irgi žada prisidėti prie interpeliacijos.
Didžiausia opozicinė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcija Seime taip pat kritikuoja J. Narkevičių, bet dar nėra priėmusi jokių formalių sprendimų dėl prisidėjimo prie nepasitikėjimo iniciatyvų. Šį klausimą TS-LKD prezidiumas svarstys trečiadienio vakare rengiamame posėdyje.
Jame konservatorių vadovybė ketina priimti ir sprendimus dėl premjero Sauliaus Skvernelio politinės atsakomybės dėl jo paskirtojo susisiekimo ministro veiksmų. Žadama ir aptarti priekaištus Vyriausybės vadovui dėl priimtų sprendimų iš Kelių fondo rezervo finansuoti kelio į jo sodybą finansavimo.
Atstatydinimui reikia bent 71 balso
Pagal Seimo statutą, inicijuoti interpeliaciją ministrui gali ne mažiau kaip penktadalis, tai yra ne mažiau kaip 29 parlamentarai. Tačiau atleisti ministrą iš pareigų galima ne mažiau kaip 71 Seimo nario pritarimu.
Valdantieji šiuo metu formaliai turi 75 balsus Seime, be to, neformalią bent dalies nefrakcionuotų parlamentarų paramą. Oficialioje opozicijoje 55 Seimo nariai.
Jeigu interpeliacija susisiekimo ministrui atsiras dar iki šios savaitės pabaigos, ji galėtų būti J. Narkevičiui perduota kitą savaitę. Tuomet bent dešimt dienų būtų laukiama ministro atsakymų į interpeliacijoje išdėstytus priekaištus. Interpeliacijos svarstymas galėtų Seime įvykti ne anksčiau kaip gruodžio 17-ąją, t. y. tądien, kai parlamentarai turėtų balsuoti dėl 2020 m. biudžeto priėmimo.
Ministras praėjusį trečiadienį po susitikimo su Seimo opozicija teigė kol kas nesvarstantis apie savo pamainą, tačiau pridūrė, kad yra asmenų, norinčių jo atsistatydinimo.
J. Narkevičių į ministrus delegavo Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga, prie valdančiosios koalicijos prisidėjusi po prezidento rinkimų praėjusią vasarą.
Prezidentas: Gal nesuprato, ką pasakėm?
Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis pabrėžia, kad parlamentarai turi konstitucinę ir statutinę teisę pateikti interpeliaciją susisiekimo ministrui: Žanras nėra naujas, Seimo nariai turi teisę reikšti tokias iniciatyvas.
V. Pranckietis priminė, kad dabartinės kadencijos Seime buvo jau trys tokios opozicijos inicijuotos procedūros. Visos trys baigėsi pasitikėjimo ministrais pareiškimu.
Seimo vadovas neragina J. Narkevičiaus atsistatydinti, tikina, kad ministras turėtų atsakyti į visus jam keliamus klausimus ir sulaukti visų parlamentarų įvertinimo.
Tuo metu prezidentas pasiuntė dar vieną žinią Susisiekimo ministerijos vadovui. Kol kas (jo veiksmai) nenuteikia optimistiškai, eina į priešingą pusę, gal nesuprato, ką pasakėm?, LRT televizijai trečiadienį komentavo G. Nausėda.
Vėliau spaudos konferencijoje prezidentas pažadėjo pačiu artimiausiu metu dar sykį įvertinti ministrą ir jo veiklą. Sakydamas pačiu artimiausiu metu turiu galvoje tikrai ne dviejų savaičių terminą, pridūrė valstybės vadovas.
Dar prieš savaitę prezidentas jis sakė suteikiantis susisiekimo ministrui laiko ištaisyti padarytus sprendimus, kitu atveju prezidentas žadėjo kalbėtis su S. Skverneliu.
Ministras ir pietumis, ir kitokia veikla sukėlė tokį jovalą, kad dabar tą patį jovalą turėtų ir išvalyti. Aš kol kas suteikiu tam tikrą pasitikėjimo kreditą, kad jis mėgintų susitvarkyti, ką yra pridirbęs. Jeigu per artimiausias savaites to nepavyks padaryti, tada sėsime su premjeru ir kalbėsimės iš esmės, žurnalistams yra sakęs G. Nausėda.
Tikiuosi, kad ir premjeras pateiks savo vertinimą. To dabar labai stinga, pridūrė prezidentas.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti