Kitos valdžios neploja prezidento pasiūlymams dėl biudžeto

Publikuota: 2019-11-13
Prezidentas Gitanas Nausėda pažėrė pasiūlymų kitų metų biudžetui, bet Vyriausybė ir Seimas neskuba jiems pritarti. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Prezidentas Gitanas Nausėda pažėrė pasiūlymų kitų metų biudžetui, bet Vyriausybė ir Seimas neskuba jiems pritarti. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Vyriausybė ir Seimas atsargiai vertina prezidento Gitano Nausėdos pateiktus pasiūlymus labiau apmokestinti kai kurias gyventojų gaunamas pajamas ir labiau didinti lengvatinį akcizą žemdirbių dyzelinui. Taip pat tik su išlygomis pritariama valstybės vadovo iniciatyvai jau kitąmet truputį kilstelėti bazines senatvės pensijas.

Vyriausybė trečiadienio posėdyje svarstė spalį prezidento Seimui pateiktus Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) įstatymo pakeitimus, numatančius platesnę šio mokesčio taikymo bazę kai kurioms individualioms pajamoms.

Ministrų kabineto nuomone, šioms pataisoms „iš esmės galima pritarti“, tačiau kartu paberiama daug pastabų ir pasiūlymų.

Be to, siūloma dėl G. Nausėdos pateiktų GPM pakeitimų surengti diskusijas su ekspertais bei socialiniais partneriais: „Papildomai organizuoti konsultacijas dėl pasiūlytų mokestinių priemonių poveikio.“ Tokių konsultacijų organizavimas reikštų, kad prezidento siūlomų mokestinių pasiūlymų nebūtų spėta įtraukti į 2020 m. biudžetą, tad GPM pasikeitimų įsigaliojimas būtų nukeltas anksčiausiai iki kitų metų liepos.

Prezidentas reiškė viltį, kad jo mokestiniai siūlymai bus priimti kartu su kitų metų biudžetu ir įsigalios jau nuo 2020 m. pradžios. Bet kol kas Vyriausybė neskuba valstybės vadovo iniciatyvų įtraukti į vadinamąjį „biudžetinį paketą“. 

Ragina atkreipti dėmesį į neatitikimus

Pasak Vyriausybės išvados, Seimas, svarstydamas prezidento pataisas, siūlančias labiau apmokestinti kai kurias pajamas, tarp jų ir dividendus, turėtų atsižvelgti į tai, kad „šiuo metu taikomo 15% GPM tarifo didinimas iki 20% padidintų šio mokesčio naštą mažesnes nei 120 vidutinių darbo užmokesčių (VDU) dydžio per metus pajamas ne iš darbo santykių gaunantiems gyventojams“.

„Bendra nominali mokesčių našta gyventojų pajamoms, gautoms iš investicijų į nuosavą kapitalą, jau dabar yra didesnė nei gyventojo pajamoms iš kitų investicijų (pvz., palūkanoms, turto vertės padidėjimo, nuomos pajamoms) tenkantis apmokestinimas. Dėl to kyla rizika, kad dividendų apmokestinimo didinimas sumažintų neutralų mokesčių poveikį investiciniams sprendimams ir galėtų paskatinti gyventojus rinktis alternatyvias investicijų kryptis“, – taip pat atkreipia dėmesį ministrų kabinetas.

Anot išvados, 2009–2013 m. patirtis, kai dividendai buvo apmokestinti 20% tarifu, rodo, kad „dividendai yra elastingos pajamos ir jautriai reaguoja į jiems taikomo gyventojų pajamų mokesčio tarifo pasikeitimus“.

Pabrėžiama, kad „individualios veiklos pajamų apmokestinimo pokyčiai turėtų būti vertinami kompleksiškai su „Sodros“ biudžeto nuostatomis, kuriomis siūloma padidinti maksimalią individualią veiklą vykdančių asmenų socialinio draudimo įmokų bazę nuo 43 VDU sumos iki 60 VDU“.

Įregistravo alternatyvas

Seimo nariai taip pat nėra sužavėti prezidento pateiktomis pataisomis dėl GPM pakeitimo. Jas atsargiai vertina ne tik valdantieji, bet ir opozicija.

Antai konservatorius Mykolas Majauskas įregistravo siūlymą nedidinti apmokestinimo dirbantiems pagal autorines sutartis bei gaunantiems honorarus. Jo nuomone, valstybės vadovo iniciatyva nėra socialiai teisinga: „Valstybinės mokesčių inspekcijos pateiktais duomenimis, vidutinės metinės pajamos iš šių veiklų yra atitinkamai 1.200 Eur ir 944 Eur. Pagal veiklų rūšis, tokias pajamas gavo rašytojai, muzikos atlikėjai, vertėjai, radijo ir televizijos laidų kūrėjai, kiti išsilavinimo, vaizduotės ir inovatyvumo reikalaujančių profesijų atstovai. Akivaizdu, kad tokias pajamas gaunantys asmenys niekaip nepatenka į aukštas pajamas gaunančių ar iš pasyvių pajamų gyvenančių asmenų apibrėžimą, ir didesnis jų apmokestinimas labai menkai, jei išvis, prisidės prie deklaruojamos gerovės valstybės kūrimo.“

Todėl politikas siūlo likti prie tokios apmokestinimo sistemos ir netaikyti visiems vienodo 20% tarifo.

Panašius argumentus M. Majauskas dėstė ir vertindamas kitus prezidento pasiūlymus dėl didesnio GPM tarifo taikymo dividendams, nekilnojamojo turto nuomai ir kt.

Aistros dėl „žaliojo dyzelino“

Vyriausybės trečiadienio posėdyje priimtame nutarime dėl požiūrio į prezidento pasiūlymus nurodoma, kad nėra tikslinga dar labiau mažinti lengvatos vadinamajam „žaliajam dyzelinui“, nes Seimui jau yra pateikta iniciatyva „nuosaikiai didinti akcizus gazoliams, skirtiems naudoti žemės ūkio veikloje“.

Prezidentas siūlo šį lengvatinį akcizą didinti daugiau kaip dvigubai – nuo 56 iki 146 Eur už 1.000 litrų dyzelino. Vyriausybės siūlymas – jį didinti 25 Eur iki 81 Eur.   

Tuo metu Seimo Biudžeto ir finansų komitetas (BFK) trečiadienį nepritarė nei Vyriausybės, nei prezidento pasiūlymams mažinti akcizų lengvatą žemdirbių naudojamam dyzelinui, bet balsavo už Kaimo reikalų komiteto siūlymą šį akcizą didinti tik simboliškai – vos keturiais eurais: nuo 56 iki 60 Eur už 1.000 litrų.

Pasak žemės ūkio ministro socialdarbiečio Andriaus Palionio, jeigu Seimas tam pritars, akcizas didės 7,2%.

Be to, anot Valiaus Ąžuolo, BFK pirmininko, su Žemės ūkio ministerija jau sutarta 15% sumažinti žemdirbiams skirto pigesnio dyzelino normas. 

Abejonės dėl bazinės pensijos kilstelėjimo

Vyriausybės posėdyje trečiadienį pateikta išvada ir G. Nausėdos idėjai kitąmet papildomai kilstelėti mažiausias pensijas. Prezidentas pasiūlė kitąmet keliais procentais padidinti bazinę pensiją, kas nulemtų, kad kiekvienas pensininkas kas mėnesį gautų papildomai po tris eurus.

Anot Lino Kukuraičio, socialinės apsaugos ir darbo ministro, „siūloma iš esmės pritarti tokiam prezidento projektui“, tačiau Seimas paragintas „jį tobulinti“.

„Turi būti patikslintos teisiškai neapibrėžtos formuluotės. Kadangi pensijų indeksavimas yra neatsiejamas nuo valstybės ir „Sodros“ biudžetų galimybių, o paskutinis ekonominės raidos scenarijus yra skelbiamas kiekvienų metų rugsėjį, Vyriausybė turėtų būti įpareigota kartu su 2021 m. biudžetų projektais pateikti ir socialinio draudimo pensijų indeksavimo pakeitimus“, – sakė L. Kukuraitis.

Ministras taip pat atkreipė dėmesį, kad jeigu būtų Seime apsispręsta priimti prezidento pasiūlymus dėl pensijų papildomo kilstelėjimo jau nuo 2020 m. sausio 1 d., „dėl būtinybės palikti laiko tinkamai įgyvendinti šį pakeitimą, nauja tvarka indeksuotas pensijas gali būti išmokamos ne vėliau kaip iki birželio 30-osios“.

„Be to, pabrėžtina, kad vien bazinės pensijos padidinimas neužtikrintų konstitucinio solidarumo principo įgyvendinimo ir sumenkintų pensijų dydžių sąsają su įmokomis, nes bazinės pensijos dydis nulemia bendrosios pensijos dalies, kuri priklauso nuo asmens įgyto stažo trukmės, dydį. Stažas apskaičiuojamas nuo minimaliosios mėnesinės algos (MMA), o pensijų apskaitos vienetai – nuo VDU, todėl papildomai didinant vien bazinės pensijos dydį, asmenų, sumokėjusių įmokas nuo didesnės nei MMA sumos, pensijos didėtų santykinai mažiau“, – kalbėjo L. Kukuraitis.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
LB: bankų pelno mokestis – geresnė alternatyva turto mokesčiui

Seimo dalies valdančiųjų siūlymas nuo 15% iki 20% padidinti bankų pelno mokestį yra geresnė alternatyva iki...

Verslo aplinka
2019.12.06
Po naujo turkų pareiškimo L. Linkevičius sako, kad gynybos planams politinių kliūčių nėra

Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sako, kad NATO parengtam atnaujintam Baltijos šalių ir...

Verslo aplinka
2019.12.06
Prancūzijoje antrą dieną vykstantis streikas paralyžiavo susisiekimą

Prancūzijoje penktadienį profesinėms sąjungoms tęsiant beveik milijoną žmonių į gatves išvedusį streiką,...

Verslo aplinka
2019.12.06
Pasieniečių vadu siūloma skirti VRM tarnautoją R. Liubajevą

Vidaus reikalų ministerija (VRM) siūlo pasieniečių vadu skirti VRM Viešojo saugumo politikos grupės vadovą...

Verslo aplinka
2019.12.06
Tiesioginės užsienio investicijos: kuo vilioja Lietuva? Premium 1

„Investuok Lietuvoje“, parengusi šalies gamybos apžvalgą potencialiems užsienio investuotojams, skaičiuoja,...

Pramonė
2019.12.06
Advokatūra ir ministras sutarė dėl valstybės teikiamos teisinės pagalbos reformos vizijos 1

Lietuvos advokatūra ir teisingumo ministras Elvinas Jankevičius sutarė dėl valstybės garantuojamos teisinės...

Paslaugos
2019.12.06
Vilniečiai į darbą keliauja be automobilio – kaip ir kodėl keičiasi įpročiai? Verslo tribūna

Vilnius juda. Ir kasmet juda  vis darniau. Sostinės gyventojai po truputį keičia įpročius: vietoje kelionių...

Verslo aplinka
2019.12.06
Interpeliacijos kirvį opozicija kabina ant Kalėdų eglutės

Opozicija tikina nepamirštanti iniciatyvos paskelbti interpeliacijos į skandalus įsivėlusiam susisiekimo...

Verslo aplinka
2019.12.06
Ekonomikos komitetui nesusirinkus, automobilių ir prekybos mokesčiai liko nesvarstyti

Seimo Ekonomikos komitetas trečią kartą iš eilės neapsvarstė taršių automobilių bei prekybos mokesčius...

Investicijos – tarsi iš gausybės rago 2

Kai prieš dešimt metų į Lietuvą koją įkėlė Jungtinės Karalystės bankas „Barclays“, įkūręs čia operacijų...

Pramonė
2019.12.06
JAV persekioja su Rusijos valdžia siejamus kibernetinius nusikaltėlius

Jungtinės Valstijos paskelbė persekiojančios Rusijos kibernetinių nusikaltėlių grupuotę, kurios...

Verslo aplinka
2019.12.06
Prezidento ir valdančiųjų medaus mėnuo baigėsi Premium

Politikai ir politologai pastebi, kad griežtėja prezidento Gitano Nausėdos užimta pozicija valdančiosios...

Verslo aplinka
2019.12.06
Autonominių fabrikų dar teks palaukti – 5G diegimas Lietuvoje prasidės 2021 m. Premium 3

Gigabitinę spartą, nejuntamą vėlinimą ir kitus pranašumus žadantis 5G ryšys Lietuvoje bus pradėtas diegti po...

Paslaugos
2019.12.06
NATO susitikimas šįkart be durų trankymo Premium

Retorika prieš NATO lyderių susitikimą žadėjo, jog jis ne tik kad nebus lengvas, bet galbūt ir pakartos 2018...

Verslo aplinka
2019.12.06
Japonija skirs 120 mlrd. USD ekonomikai stimuliuoti

Japonijos ministras pirmininkas Shinzo Abe ketvirtadienį pristatė 120 mlrd. USD vertės ekonomikos skatinamųjų...

Verslo aplinka
2019.12.05
Prancūziją apėmė masinis streikas

Dėl Prancūzijoje ketvirtadienį prasidėjusio transporto sektoriaus ir mokytojų streiko sustojo viešasis...

Verslo aplinka
2019.12.05
Kinija: prekybos susitarimas įmanomas tik atšaukus dalį tarifų

Kinija ketvirtadienį patvirtino savo poziciją, jog tam, kad būtų sudarytas JAV ir Kinijos prekybos pirminis...

Verslo aplinka
2019.12.05
VPT: statybos viešuosiuose pirkimuose – teigiamas pokytis 1

Statybos viešuosiuose pirkimuose didėja konkurencija, todėl paslaugas pradėjo teikti daugiau įmonių. Nors...

Statyba ir NT
2019.12.05
Pirmos išorinės bankų mokesčio poveikio analizės išvada neigiama  4

Pirmoji išorinė banko mokesčio poveikio analizės parodė, kad įvedus tokį mokestį pastarasis būtų perkeltas ne...

Finansai
2019.12.05
Seime stringa pataisa dėl rinkimų kartelės nuleidimo 2

Opozicija bent kol kas geba blokuoti valdančiųjų iniciatyvą nuo 5% iki 3% sumažinti Seimo rinkimų kartelę.

Verslo aplinka
2019.12.05

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau