Kitos valdžios neploja prezidento pasiūlymams dėl biudžeto

Publikuota: 2019-11-13
Prezidentas Gitanas Nausėda pažėrė pasiūlymų kitų metų biudžetui, bet Vyriausybė ir Seimas neskuba jiems pritarti. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Prezidentas Gitanas Nausėda pažėrė pasiūlymų kitų metų biudžetui, bet Vyriausybė ir Seimas neskuba jiems pritarti. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Vyriausybė ir Seimas atsargiai vertina prezidento Gitano Nausėdos pateiktus pasiūlymus labiau apmokestinti kai kurias gyventojų gaunamas pajamas ir labiau didinti lengvatinį akcizą žemdirbių dyzelinui. Taip pat tik su išlygomis pritariama valstybės vadovo iniciatyvai jau kitąmet truputį kilstelėti bazines senatvės pensijas.

Vyriausybė trečiadienio posėdyje svarstė spalį prezidento Seimui pateiktus Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) įstatymo pakeitimus, numatančius platesnę šio mokesčio taikymo bazę kai kurioms individualioms pajamoms.

Ministrų kabineto nuomone, šioms pataisoms „iš esmės galima pritarti“, tačiau kartu paberiama daug pastabų ir pasiūlymų.

Be to, siūloma dėl G. Nausėdos pateiktų GPM pakeitimų surengti diskusijas su ekspertais bei socialiniais partneriais: „Papildomai organizuoti konsultacijas dėl pasiūlytų mokestinių priemonių poveikio.“ Tokių konsultacijų organizavimas reikštų, kad prezidento siūlomų mokestinių pasiūlymų nebūtų spėta įtraukti į 2020 m. biudžetą, tad GPM pasikeitimų įsigaliojimas būtų nukeltas anksčiausiai iki kitų metų liepos.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Prezidentas reiškė viltį, kad jo mokestiniai siūlymai bus priimti kartu su kitų metų biudžetu ir įsigalios jau nuo 2020 m. pradžios. Bet kol kas Vyriausybė neskuba valstybės vadovo iniciatyvų įtraukti į vadinamąjį „biudžetinį paketą“. 

Ragina atkreipti dėmesį į neatitikimus

Pasak Vyriausybės išvados, Seimas, svarstydamas prezidento pataisas, siūlančias labiau apmokestinti kai kurias pajamas, tarp jų ir dividendus, turėtų atsižvelgti į tai, kad „šiuo metu taikomo 15% GPM tarifo didinimas iki 20% padidintų šio mokesčio naštą mažesnes nei 120 vidutinių darbo užmokesčių (VDU) dydžio per metus pajamas ne iš darbo santykių gaunantiems gyventojams“.

„Bendra nominali mokesčių našta gyventojų pajamoms, gautoms iš investicijų į nuosavą kapitalą, jau dabar yra didesnė nei gyventojo pajamoms iš kitų investicijų (pvz., palūkanoms, turto vertės padidėjimo, nuomos pajamoms) tenkantis apmokestinimas. Dėl to kyla rizika, kad dividendų apmokestinimo didinimas sumažintų neutralų mokesčių poveikį investiciniams sprendimams ir galėtų paskatinti gyventojus rinktis alternatyvias investicijų kryptis“, – taip pat atkreipia dėmesį ministrų kabinetas.

Anot išvados, 2009–2013 m. patirtis, kai dividendai buvo apmokestinti 20% tarifu, rodo, kad „dividendai yra elastingos pajamos ir jautriai reaguoja į jiems taikomo gyventojų pajamų mokesčio tarifo pasikeitimus“.

Pabrėžiama, kad „individualios veiklos pajamų apmokestinimo pokyčiai turėtų būti vertinami kompleksiškai su „Sodros“ biudžeto nuostatomis, kuriomis siūloma padidinti maksimalią individualią veiklą vykdančių asmenų socialinio draudimo įmokų bazę nuo 43 VDU sumos iki 60 VDU“.

Įregistravo alternatyvas

Seimo nariai taip pat nėra sužavėti prezidento pateiktomis pataisomis dėl GPM pakeitimo. Jas atsargiai vertina ne tik valdantieji, bet ir opozicija.

Antai konservatorius Mykolas Majauskas įregistravo siūlymą nedidinti apmokestinimo dirbantiems pagal autorines sutartis bei gaunantiems honorarus. Jo nuomone, valstybės vadovo iniciatyva nėra socialiai teisinga: „Valstybinės mokesčių inspekcijos pateiktais duomenimis, vidutinės metinės pajamos iš šių veiklų yra atitinkamai 1.200 Eur ir 944 Eur. Pagal veiklų rūšis, tokias pajamas gavo rašytojai, muzikos atlikėjai, vertėjai, radijo ir televizijos laidų kūrėjai, kiti išsilavinimo, vaizduotės ir inovatyvumo reikalaujančių profesijų atstovai. Akivaizdu, kad tokias pajamas gaunantys asmenys niekaip nepatenka į aukštas pajamas gaunančių ar iš pasyvių pajamų gyvenančių asmenų apibrėžimą, ir didesnis jų apmokestinimas labai menkai, jei išvis, prisidės prie deklaruojamos gerovės valstybės kūrimo.“

Todėl politikas siūlo likti prie tokios apmokestinimo sistemos ir netaikyti visiems vienodo 20% tarifo.

Panašius argumentus M. Majauskas dėstė ir vertindamas kitus prezidento pasiūlymus dėl didesnio GPM tarifo taikymo dividendams, nekilnojamojo turto nuomai ir kt.

Aistros dėl „žaliojo dyzelino“

Vyriausybės trečiadienio posėdyje priimtame nutarime dėl požiūrio į prezidento pasiūlymus nurodoma, kad nėra tikslinga dar labiau mažinti lengvatos vadinamajam „žaliajam dyzelinui“, nes Seimui jau yra pateikta iniciatyva „nuosaikiai didinti akcizus gazoliams, skirtiems naudoti žemės ūkio veikloje“.

Prezidentas siūlo šį lengvatinį akcizą didinti daugiau kaip dvigubai – nuo 56 iki 146 Eur už 1.000 litrų dyzelino. Vyriausybės siūlymas – jį didinti 25 Eur iki 81 Eur.   

Tuo metu Seimo Biudžeto ir finansų komitetas (BFK) trečiadienį nepritarė nei Vyriausybės, nei prezidento pasiūlymams mažinti akcizų lengvatą žemdirbių naudojamam dyzelinui, bet balsavo už Kaimo reikalų komiteto siūlymą šį akcizą didinti tik simboliškai – vos keturiais eurais: nuo 56 iki 60 Eur už 1.000 litrų.

Pasak žemės ūkio ministro socialdarbiečio Andriaus Palionio, jeigu Seimas tam pritars, akcizas didės 7,2%.

Be to, anot Valiaus Ąžuolo, BFK pirmininko, su Žemės ūkio ministerija jau sutarta 15% sumažinti žemdirbiams skirto pigesnio dyzelino normas. 

Abejonės dėl bazinės pensijos kilstelėjimo

Vyriausybės posėdyje trečiadienį pateikta išvada ir G. Nausėdos idėjai kitąmet papildomai kilstelėti mažiausias pensijas. Prezidentas pasiūlė kitąmet keliais procentais padidinti bazinę pensiją, kas nulemtų, kad kiekvienas pensininkas kas mėnesį gautų papildomai po tris eurus.

Anot Lino Kukuraičio, socialinės apsaugos ir darbo ministro, „siūloma iš esmės pritarti tokiam prezidento projektui“, tačiau Seimas paragintas „jį tobulinti“.

„Turi būti patikslintos teisiškai neapibrėžtos formuluotės. Kadangi pensijų indeksavimas yra neatsiejamas nuo valstybės ir „Sodros“ biudžetų galimybių, o paskutinis ekonominės raidos scenarijus yra skelbiamas kiekvienų metų rugsėjį, Vyriausybė turėtų būti įpareigota kartu su 2021 m. biudžetų projektais pateikti ir socialinio draudimo pensijų indeksavimo pakeitimus“, – sakė L. Kukuraitis.

Ministras taip pat atkreipė dėmesį, kad jeigu būtų Seime apsispręsta priimti prezidento pasiūlymus dėl pensijų papildomo kilstelėjimo jau nuo 2020 m. sausio 1 d., „dėl būtinybės palikti laiko tinkamai įgyvendinti šį pakeitimą, nauja tvarka indeksuotas pensijas gali būti išmokamos ne vėliau kaip iki birželio 30-osios“.

„Be to, pabrėžtina, kad vien bazinės pensijos padidinimas neužtikrintų konstitucinio solidarumo principo įgyvendinimo ir sumenkintų pensijų dydžių sąsają su įmokomis, nes bazinės pensijos dydis nulemia bendrosios pensijos dalies, kuri priklauso nuo asmens įgyto stažo trukmės, dydį. Stažas apskaičiuojamas nuo minimaliosios mėnesinės algos (MMA), o pensijų apskaitos vienetai – nuo VDU, todėl papildomai didinant vien bazinės pensijos dydį, asmenų, sumokėjusių įmokas nuo didesnės nei MMA sumos, pensijos didėtų santykinai mažiau“, – kalbėjo L. Kukuraitis.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Vokietijoje prasideda G-7 viršūnių susitikimas

Didžiojo septyneto (G-7) šalių lyderiai sekmadienį pradeda susitikimą, kurio metu tarsis dėl strategijų, kaip...

Sekmadienį baigiasi laikas pasirinkti nepriklausomą tiekėją

Sekmadienį baigiasi terminas, kai antrojo elektros rinkos liberalizavimo etapo vartotojai turi pasirinkti...

Infliacija pasauliui smogė ne vienodai – kai kurios šalys patiria mažesnį spaudimą Premium

Vakarų lyderiai dažnai pabrėžia, kad pastaruoju metu fiksuojamas kainų šuolis yra pasaulinis reiškinys,...

R. Meilutytė – pasaulio čempionė 5

Pasaulio plaukimo čempionate Budapešte Rūta Meilutytė iškovojo aukso medalį.

Verslo aplinka
2022.06.25
R.T. Erdoganas paragino Stokholmą imtis veiksmų išsklaidyti Turkijos būgštavimus dėl narystės NATO 1

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas šeštadienį leido suprasti, kad kol kas nepasiekta pažangos...

Verslo aplinka
2022.06.25
Kauno savivaldybė Kėdainių tilto konkursą planuoja skelbti liepą 1

Kauno savivaldybė vadinamojo Kėdainių tilto per Nemuną konkursą rengiasi skelbti jau liepos mėnesį.

Statyba ir NT
2022.06.25
Vokietijoje besirenkančius G-7 lyderius pasitinka protestai

Dešimtys tūkstančių protestuotojų šeštadienį turėtų susirinkti Miunchene, Didžiojo septyneto (G-7) lyderiams...

Verslo aplinka
2022.06.25
VŽ infografika: kur Europoje nepageidaujamas „Huawei“ Premium

Kinijos telekomunikacijų milžinė „Huawei“ praėjusio dešimtmečio pradžioje tapo pasauliniu savo sektoriaus...

Inovacijos
2022.06.25
J. Borrellis: branduolinės derybos su Iranu bus atnaujintos artimiausiomis dienomis

Prieš tris mėnesius įstrigusios derybos dėl Irano branduolinės sutarties atgaivinimo bus atnaujintos...

Verslo aplinka
2022.06.25
Eksporto rinkų paieškos: 400 įmonių, 250 renginių

Įmonių naujų užsienio rinkų paieškai ir esamų eksporto rinkų plėtrai pagal priemonę „Naujos galimybės LT“,...

Gazelė
2022.06.25
Vytį bus galima naudoti ant transporto priemonių numerių

Kiek daugiau nei po metų ant motorinių transporto priemonių ir jų priekabų valstybinio registracijos numerio...

Logistika
2022.06.25
Ukrainos kariuomenė: apšaudymas susijęs su Kremliaus pastangomis įtraukti Baltarusiją į karą

Ukrainos šiaurinės ir šiaurės rytinės sritys šeštadienį ryte patyrė Rusijos „masinį bombardavimą raketomis“,...

Verslo aplinka
2022.06.25
JAV Kongresas priėmė pirmąjį per kelis dešimtmečius svarbų ginklų kontrolės įstatymą 1

JAV įstatymų leidėjai penktadienį nutraukė beveik tris dešimtmečius trukusį teisėkūros paralyžių šaunamųjų...

Verslo aplinka
2022.06.25
Atliks tyrimą, kokia paskiepytųjų dalis persirgo koronavirusu

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siekia išsiaiškinti, kokia paskiepytųjų nuo koronaviruso dalis persirgo...

Verslo aplinka
2022.06.25
G. Nausėda: Vyriausybė turi skubiai konsultuotis su EK dėl sankcijų Kaliningrado tranzitui 8

Vyriausybė turi skubiai pradėti konsultacijas su Europos Komisija (EK) dėl sankcijų Kaliningrado tranzitui...

Verslo aplinka
2022.06.25
Berlyne prieš G-7 susitikimą ministrai pasmerkė Rusijos „grūdų karą“

Vokietija penktadienį apkaltino Rusiją paėmus pasaulį „įkaitu“ savo vykdomu „grūdų karu“, Berlyne įvykus...

Verslo aplinka
2022.06.25
P. Jacunskij. Kainų didėjimo priežastys ir „ką gali padaryti Konkurencijos taryba?“

Lietuvoje šoktelėjus infliacijos rodikliams kaskart viešojoje erdvėje pasigirsta klausimų, kokių veiksmų gali...

Nuomonės
2022.06.25
Penktadienį nustatyti 38 nauji COVID-19 atvejai

Per praėjusią parą nustatyti 38 nauji COVID-19 atvejai, fiksuota viena mirtis, rodo šeštadienį paskelbti...

Verslo aplinka
2022.06.25
Norvegijos policija išpuolį Osle laiko teroristine ataka

Norvegijos policija šeštadienį paskelbė, kad praėjusią naktį dviejų žmonių gyvybių pareikalavusios šaudynės...

Verslo aplinka
2022.06.25
Pagrindiniame Amsterdamo oro uoste bus sumažinta skrydžių

Nyderlandai penktadienį paskelbė apribosiantys Amsterdamo Šipholio oro uosto naudojimą iki 440.000 skrydžių...

Logistika
2022.06.25