Viešas laiškas nuo akcinės bendrovės Lietuvos pašto nepriklausomų buvusios valdybos narių

Publikuota: 2019-11-11
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Lietuvos pašto valdybos pirmininkas

Pranešame, kad šiandien, lapkričio 11 d., AB Lietuvos pašto nepriklausomi buvusios Valdybos nariai informavo susitikime dalyvavusius LR Susisiekimo ministerijos atstovus – LR Susisiekimo ministrą Jaroslav Narkevič ir viceministrus, — kad Valdyba nesutinka tęsti darbo Valdyboje, nes Ministerijos reikalaujami priimti sprendimai būtų žalingi bendrovės veiklai bei kone 5000-iams Lietuvos pašto darbuotojų. Valdybos nariai yra atsakingi už sėkmingą bendrovės veiklą ir negali priimti LR Susisiekimo ministerijos reikalaujamų bendrovės veiklai ir plėtrai žalingų sprendimų.

Ši valdyba darbą Bendrovėje pradėjo 2017 metų pabaigoje. Per tą laikotarpį, net ir keičiantis ministerijos vadovybei, nesulaukėme jokių esminių pastabų ar priekaištų dėl netinkamai vykdomos veiklos.

2017 m. Lietuvos paštą radome pakrikusį, be aukščiausio lygio vadovų, nustekentą, neefektyvų, patiriantį nepagrįstą finansinę naštą dėl nesėkmingų verslo sprendimų, įsitraukusį į abejotinos vertės veiklas. Per nepilnus dvejus metus pilnai pertvarkėme Bendrovės veiklą ir padarėme ją pelninga:

Suformuota puikiai dirbanti ir motyvuota naują profesionalių vadovų komanda;

Sparčiai gerinamos darbo sąlygos ir jau 3 kartus didintas atlyginimas tūkstančiams mažiausiai uždirbančių Lietuvos pašto darbuotojams;

Pasiekti susitarimai su darbuotojus atstovaujančiomis profesinėmis sąjungomis;

Atgaivintas, pakoreguotas ir sėkmingai įgyvendinamas Mobiliojo laiškininko projektas, suteikiantis patogesnes paslaugas pašto klientams bei šiuolaikines darbo sąlygas ir geresnį darbo atlygį Lietuvos pašto darbuotojams;

Investuojame į paslaugų kokybę bei darbuotojų darbo sąlygas naujindami IT sprendimus bei suteikdami paštininkams mobilumo priemones (planšetės, elektriniai dviračiai, automobiliai);

Sudarytos sutartys dėl investicijų į centrinį automatizuotą siuntų ir laiškų skirstymą bei atitinkamo Vilniaus logistikos centro statybas;

Siekiant efektyvinti veiklą bei bendrovės administravimą dukterinė bendrovė UAB Baltic post buvo prijungta prie AB Lietuvos Paštas;

Vykdoma automatinių pašto terminalų („paštomatų“) tinklo plėtra – tai yra labiausiai augantis pašto paslaugų segmentas;

Nutrauktos bendrovei nenaudingos sutartys ir veiklos, kai kuriais atvejais pradėti tyrimai, siekiant skaidrumo ir atsakomybės;

Atnaujinamas ir modernizuojamas pašto tinklas visoje Lietuvoje, atsižvelgiant į klientų srautus ir poreikius, tuo pačiu gerinant ir darbo sąlygas darbuotojams.

Bendrovei dirbant pelningai ir aktyviai vykdant naujus projektus, staigus LR Susisiekimo ministro sprendimas atšaukti valdybą buvo daugiau nei netikėtas ir visiškai nesuprantamas. Juolab, kad nei ministras, nei kiti ministerijos darbuotojai nebuvo išreiškę priekaištų ir valdyba iš naujų ministerijos atstovų nebuvo gavusi pasikeitusio Akcininko Lūkesčių laiško.

Pasikeitus ministerijos Vadovybei, Lietuvos pašto valdyba laukė, kada ministras pakvies aptarti strateginius bendrovės projektus ir išsakys savo požiūrį į juos. Nesulaukus pakvietimo, Valdyba pati iniciavo pirmą susitikimą. Jis įvyko 2019 m. spalio 24 d. Jame dalyvavo visa Lietuvos pašto Valdyba, LR Susisiekimo ministras ir kiti ministerijos vadovybės atstovai. Tuo metu jau buvo paskelbti kelių centrinių

paštų pardavimo aukcionai. Taip pat dar iki susitikimo su ministerijos atstovais buvo derinamas bendrovės pranešimas spaudai apie centrinių paštų aukcionus.

Susitikime nebuvo išsakyta jokių esminių pastabų dėl Valdybos veiklos ar vykdomų Lietuvos pašto strateginių projektų. Išgirdome tik rekomendaciją galbūt inicijuoti diskusiją su bendruomenėmis (ypač Klaipėdoje) dėl galimybių „įveiklinti“ centrinius pašto pastatus tam, kad būtų labiau suvaldyta komunikacija. Apie centrinių pastatų aukcionų stabdymą nebuvo nė užsiminta.

2019 spalio 31 d. į LR Susiekimo ministerija buvo staiga iškviestas Lietuvos pašto Valdybos pirmininkas Nerijus Datkūnas. Jis LR Susisiekimo ministerijos viceministro G. Mažeikos ir ministro patarėjos Joana Sokolnik metu buvo informuotas, kad LR Susisiekimo ministras Jaroslav Narkevič reikalauja nedelsiant nutraukti Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos centrinių pašto pastatų pardavimo aukcionus bei nedelsiant atleisti Lietuvos pašto generalinę direktorę Astą Sungailienę. Valdybos pirmininkui atsakius, kad tokie klausimai turi būti sprendžiami bendrovės Valdyboje, o vadovo atleidimas turi turėti aiškų pagrindą, tos pačios dienos vakare visi valdybos nariai gavo raštus dėl valdybos atšaukimo tą pačią dieną, t.y. 2019.10.31.

Centriniai paštai (ne tik didžiųjų miestų, bet ir visų rajono centrų) šiais laikais atlieka įprasto pašto skyriaus funkcijas, t.y. aptarnauja pašto klientus. Jokios kitos funkcijos buvusiuose centriniuose paštuose nebeatliekamos ir patalpos yra tuščios. Lietuvos žmonės mieliau renkasi pašto skyrius prekybos centruose ir kituose patogiose vietose, kai tuo tarpu žmonių srautai į centrinius paštus yra sumenkę.

Centrinių pašto pastatų rekonstrukcija ir pritaikymas visuomenės reikmėms kainuotų milijonus eurų, kurių Lietuvos paštas neturi. Ieškojome įvairiausių sprendimų centrinių paštų pastatų „įveiklinimui“ ir tai truko beveik metus, nuo pat 2018 m. pradžios. Į diskusijas buvo įtrauktos miestų savivaldybes, LR Kultūros ministerija, Kultūros paveldo departamentas, LR Vyriausybė. Buvo siūloma pastatus įsigyti atitinkamoms savivaldybėms bei VĮ „Turto bankui“. Dar daugiau, Kauno centriniam pašto pastatui Lietuvos pašto iniciatyva buvo suteiktas kultūros paminklo statusas. Tokiu būdu LR Vyriausybė bet kada jį galėjo paimti savo žinion, bendrovei sąžiningai atlyginant. Deja, to nebuvo padaryta ir Lietuvos paštas yra gavęs iš LR Vyriausybės laišką, kad ji neprieštarauja Kauno centrinio pašto pastatui pardavimui.

Nei vienai institucijai nepareiškus jokio noro įsigyti pastatus, pritaikyti juos kitiems visuomenės poreikiams, juos prižiūrėti ir rūpintis, Valdyba priėmė sprendimą pastatus parduoti. Toks sprendimas atitiko Valdybos turėtą Lūkesčių laišką iš LR Susisiekimo ministerijos bei bendrovės strategiją.

Svarbu pažymėti, kad pastatų pardavimas niekaip neįtakoja savininko pareigos išsaugoti pastatų vertingąsias ir kultūrines savybes. Veiklos centriniuose pašto pastatuose apribojimai, nustatyti pagal kultūros paveldo reikalavimus, galioja visiems teisėtiems šių pastatų savininkams, ne tik Lietuvos paštui, todėl bet kuris naujas savininkas privalėtų juos tinkamai užtikrinti.

Būtina pabrėžti, kad nei buvusieji, nei dabartiniai akcininko atstovai niekada nereikalavo išsaugoti centrinių paštų pastatų Lietuvos pašto nuosavybėje.

Lėšos iš centrinių pašto pastatų pardavimo yra būtinos vykdyti pašto modernizavimo darbus, vykdomų projektų finansavimą, užtikrinti gerą ir sklandų paslaugų teikimą visiems Lietuvos gyventojams, garantuoti įmonės veiklos stabilumą bei kelti Lietuvos pašto darbuotojų atlyginimus. Perteklinio turto išlaikymas neišvengiamai reikštų pašto ir visų kitų bendrovės teikiamų paslaugų kainų didinimą Lietuvos gyventojams.

Vienareikšmiškai manome, kad centrinių paštų pastatų pardavimo aukcionų nutraukimas būtų itin žalingas bendrovei. Vietoj to, kad būtų investuojama į Lietuvos pašto darbuotojų darbo sąlygų gerinimą, lėšos būtų skirtos nenaudojamų pastatų išlaikymui.

Mūsų turimu teisiniu vertinimu, Lietuvos pašto Valdyba yra atšaukta nuo 2019.10.31. Aiškumo tikslais akcentuojame, kad Valdyba veiklos nevykdo ir netęsia.

Reiškiame susirūpinimą, kad LR Susisiekimo ministerijos pasirinkta ir įvykdyta Valdybos atšaukimo forma ir būdas bei naujos Valdybos suformavimas vien tik iš priklausomų ministerijos darbuotojų visiškai neatitinka depolitizuotų valstybės valdomų įmonių valdymo standartų ir gerųjų praktikų bei daro neigiamą įtaką valstybės valdomų įmonių prestižui.

Nerijus Datkūnas

Danielius Merkinas

Gražvydas Jukna

Jūratė Stanišauskienė

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
LB: bankų pelno mokestis – geresnė alternatyva turto mokesčiui

Seimo dalies valdančiųjų siūlymas nuo 15% iki 20% padidinti bankų pelno mokestį yra geresnė alternatyva iki...

Verslo aplinka
2019.12.06
Po naujo turkų pareiškimo L. Linkevičius sako, kad gynybos planams politinių kliūčių nėra

Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sako, kad NATO parengtam atnaujintam Baltijos šalių ir...

Verslo aplinka
2019.12.06
Prancūzijoje antrą dieną vykstantis streikas paralyžiavo susisiekimą

Prancūzijoje penktadienį profesinėms sąjungoms tęsiant beveik milijoną žmonių į gatves išvedusį streiką,...

Verslo aplinka
2019.12.06
Pasieniečių vadu siūloma skirti VRM tarnautoją R. Liubajevą

Vidaus reikalų ministerija (VRM) siūlo pasieniečių vadu skirti VRM Viešojo saugumo politikos grupės vadovą...

Verslo aplinka
2019.12.06
Tiesioginės užsienio investicijos: kuo vilioja Lietuva? Premium 1

„Investuok Lietuvoje“, parengusi šalies gamybos apžvalgą potencialiems užsienio investuotojams, skaičiuoja,...

Pramonė
2019.12.06
Advokatūra ir ministras sutarė dėl valstybės teikiamos teisinės pagalbos reformos vizijos 1

Lietuvos advokatūra ir teisingumo ministras Elvinas Jankevičius sutarė dėl valstybės garantuojamos teisinės...

Paslaugos
2019.12.06
Vilniečiai į darbą keliauja be automobilio – kaip ir kodėl keičiasi įpročiai? Verslo tribūna

Vilnius juda. Ir kasmet juda  vis darniau. Sostinės gyventojai po truputį keičia įpročius: vietoje kelionių...

Verslo aplinka
2019.12.06
Interpeliacijos kirvį opozicija kabina ant Kalėdų eglutės

Opozicija tikina nepamirštanti iniciatyvos paskelbti interpeliacijos į skandalus įsivėlusiam susisiekimo...

Verslo aplinka
2019.12.06
Ekonomikos komitetui nesusirinkus, automobilių ir prekybos mokesčiai liko nesvarstyti

Seimo Ekonomikos komitetas trečią kartą iš eilės neapsvarstė taršių automobilių bei prekybos mokesčius...

Investicijos – tarsi iš gausybės rago 2

Kai prieš dešimt metų į Lietuvą koją įkėlė Jungtinės Karalystės bankas „Barclays“, įkūręs čia operacijų...

Pramonė
2019.12.06
JAV persekioja su Rusijos valdžia siejamus kibernetinius nusikaltėlius

Jungtinės Valstijos paskelbė persekiojančios Rusijos kibernetinių nusikaltėlių grupuotę, kurios...

Verslo aplinka
2019.12.06
Prezidento ir valdančiųjų medaus mėnuo baigėsi Premium

Politikai ir politologai pastebi, kad griežtėja prezidento Gitano Nausėdos užimta pozicija valdančiosios...

Verslo aplinka
2019.12.06
Autonominių fabrikų dar teks palaukti – 5G diegimas Lietuvoje prasidės 2021 m. Premium 3

Gigabitinę spartą, nejuntamą vėlinimą ir kitus pranašumus žadantis 5G ryšys Lietuvoje bus pradėtas diegti po...

Paslaugos
2019.12.06
NATO susitikimas šįkart be durų trankymo Premium

Retorika prieš NATO lyderių susitikimą žadėjo, jog jis ne tik kad nebus lengvas, bet galbūt ir pakartos 2018...

Verslo aplinka
2019.12.06
Japonija skirs 120 mlrd. USD ekonomikai stimuliuoti

Japonijos ministras pirmininkas Shinzo Abe ketvirtadienį pristatė 120 mlrd. USD vertės ekonomikos skatinamųjų...

Verslo aplinka
2019.12.05
Prancūziją apėmė masinis streikas

Dėl Prancūzijoje ketvirtadienį prasidėjusio transporto sektoriaus ir mokytojų streiko sustojo viešasis...

Verslo aplinka
2019.12.05
Kinija: prekybos susitarimas įmanomas tik atšaukus dalį tarifų

Kinija ketvirtadienį patvirtino savo poziciją, jog tam, kad būtų sudarytas JAV ir Kinijos prekybos pirminis...

Verslo aplinka
2019.12.05
VPT: statybos viešuosiuose pirkimuose – teigiamas pokytis 1

Statybos viešuosiuose pirkimuose didėja konkurencija, todėl paslaugas pradėjo teikti daugiau įmonių. Nors...

Statyba ir NT
2019.12.05
Pirmos išorinės bankų mokesčio poveikio analizės išvada neigiama  4

Pirmoji išorinė banko mokesčio poveikio analizės parodė, kad įvedus tokį mokestį pastarasis būtų perkeltas ne...

Finansai
2019.12.05
Seime stringa pataisa dėl rinkimų kartelės nuleidimo 2

Opozicija bent kol kas geba blokuoti valdančiųjų iniciatyvą nuo 5% iki 3% sumažinti Seimo rinkimų kartelę.

Verslo aplinka
2019.12.05

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau