ESTT priėmė Lenkijai nepalankų sprendimą

Lenkija pažeidė Europos Sąjungos (ES) teisę, kai 2017 m. pabandė sumažinti teisėjų pensinį amžių ir nustatė skirtingą pensinio amžiaus ribą moterims ir vyrams, dirbantiems tą patį darbą. Tokią išvadą antradienį paskelbė Europos Sąjungos Teisingumo Teismas (ESTT).
Toks sprendimas yra nepalankus Lenkijos nacionalistinei vyriausybei, kuri dėl teismų reformos ne kartą sulaukė Europos Komisijos (EK) kritikos, kad Varšuva pažeidžia teisės viršenybės principą, neužtikrindama teismų nepriklausomybės.
Lenkijos valdančioji Teisės ir teisingumo (PiS) partija 2017 m. priėmė įstatymą, kuriuo ketinta sumažinti teisėjų, dirbančių Lenkijos teismuose amžių, taip pat į pensiją anksčiau išleisti ketinta Aukščiausiojo Teismo teisėjus moteris, sulaukusias 60 metų, o vyrus sulaukusius 65 metus. Anksčiau abiem lytims buvo taikomas 67 metų amžiaus ribojimas.
Vyriausybė savo ruožtu tvirtino, kad reforma, kuri paskatino tūkstančius lenkų protestuoti, yra reikalinga, siekiant reformuoti Aukščiausiąjį Teismą ir neva iš postų pašalinti teisėjus, kurie ten dirba dar nuo komunistinių laikų.
Taip pat Lenkijos teisingumo ministrui, kuris yra valdančiosios partijos politikas, buvo suteikta teisė prailginti pensinį amžių teismuose dirbantiems teisėjams, jeigu jam pasirodytų, kad tai yra reikalinga.
Europos Komisija (EK) išaiškino, kad tokie Lenkijos valdančiųjų sprendimai prieštarauja ES teisei ir padavė šalį į ES Teisingumo Teismą.
Visų pirma, Lenkija nesugebėjo įgyvendinti savo įsipareigojimų ES teisei, nustatydama skirtingą pensinio amžiaus laiką moterims ir vyrams. Antra, Lenkija nevykdė savo įsipareigojimų ES sumažinusi teisėjų pensinį amžių, tačiau suteikusi teisę teisingumo ministrui pratęsti teisėjų darbingą laikotarpį, teigiama ESTT išvadoje.
VŽ primena, kad EK tvirtino, jog Lenkijos įstatymas dėl Aukščiausiojo Teismo nesuderinamas su Europos Sąjungos (ES) teise ir pažeidžia teismų nepriklausomumo principą, įskaitant teisėjų nenušalinamumo principą, taigi Lenkija nevykdo įsipareigojimų pagal ES sutarties 19 straipsnio 1 dalį kartu su ES pagrindinių teisių chartijos 47 straipsniu.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti