R. Karbauskis pasiskaičiuos, ar tebeturi valdančiąją daugumą 

Publikuota: 2019-10-22
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Po to, kai Seime pritrūko balsų atleisti iš pareigų parlamento vadovą Viktorą Pranckietį, nepasitikėjimą juo inicijavęs Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis Ramūnas Karbauskis pripažįsta pralaimėjimą ir žada su koalicijos partneriais pasiskaičiuoti, ar tebeturima valdančioji dauguma ir ar pakaks balsų patvirtinti kitų metų biudžetą.

R. Karbauskis taip pat neatmeta, kad per artimiausius mėnesius gali būti pakartotas bandymas atstatydinti Seimo vadovą.

Opozicijos atstovai irgi mano, kad LVŽS lyderis nenurims ir kitų metų pavasarį eilinėje Seimo sesijoje, arba anksčiau surengtoje neeilinėje sesijoje, vėl gali kelti klausimą dėl V. Pranckiečio pakeitimo.

Tuo metu pats parlamento pirmininkas tikina, kad „pozityvi dauguma Seime yra“, bet jis pridūrė, jog neprieštarautų opozicijos siūlymui kitų metų pavasarį surengti pirmalaikius naujojo Seimo rinkimus. 

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Laimėjo aštuonių balsų persvara

Antradienį Seime surengtas slaptas balsavimas dėl nepasitikėjimo V. Pranckiečiu. Jį Seimo vadovas laimėjo aštuonių balsų persvara – už atstatydinimą balsavo 63 Seimo nariai, prieš buvo 5 parlamentarai, rasti 11 sugadintų biuletenių.

Kadangi Seimo pirmininko atstatydinimui reikėjo mažiausiai 71 balso „už“, konstatuota, kad V. Pranckietis išsaugojo postą.

embedgallery::https://foto.vz.lt/embed/166?placement=

Opozicijos lyderis Julius Sabatauskas tai pavadino „neabejotinu R. Karbauskio pralaimėjimu“.

„Valdančioji koalicija nesugebėjo įrodyti esanti vieninga, ji neturi formalios daugumos. Manau, kad R. Karbauskis turėtų atsistatydinti iš partijos pirmininkų“, – sakė jis.

Kartu J. Sabatauskas nepaneigė, kad LVŽS pirmininkas ir jo šalininkai iš valdančiosios koalicijos gali bandyti artimiausiais mėnesiais dar kartą kelti V. Pranckiečio atstatydinimo klausimą. Tai esą galėtų būti padaryta arba kitų metų kovo 10 d. prasidedančioje eilinėje Seimo pavasario sesijoje, arba kitų metų sausį arba vasarį surengtoje neeilinėje sesijoje.

Šiuo metu vykstančioje ir gruodžio 23-ąją pasibaigsiančioje eilinėje rudens sesijoje pagal Statutą nebebus galimybės pakartotinai kelti pasitikėjimo V. Pranckiečiu klausimo. 

Paanalizuos, kas atsitiko

R. Karbauskis, komentuodamas antradienio įvykius Seime, žurnalistams pripažino, kad tai yra koalicijos pralaimėjimas: „Seimo pirmininkas gavo palaikymą, nors ir ne tokį didelį. Nesurinkom daugumos, kad išspręstume šį klausimą, tad kaip kitaip vertinti? Tai, aišku, yra pralaimėjimas.“

LVŽS vadovas pažadėjo, kad išanalizuos slaptame balsavime dėl V. Pranckiečio dalyvavusiųjų Seimo narių sąrašus ir su valdančiosios koalicijos partneriais pabandys pasiaiškinti bei pasiskaičiuoti, ar tebėra formali dauguma, reikalinga svarbiems sprendimams priimti. Tarp tokių jis paminėjo kitų metų biudžetą.

„Jeigu neturime daugumos, gali balsų neužtekti biudžetui priimti. Todėl manau, kad reikės su koalicijos partneriais susėsti ir pasikalbėti, išsiaiškinti, kiek turime palaikančiųjų balsų“, – tvirtino LVŽS lyderis.

R. Karbauskis mano, kad kažkurie iš koalicijos partnerių galėjo nedalyvauti balsavime ir tokiu būdu neužtikrino daugumos balsų, nors balsavimo procesą stebėję žurnalistai matė, jog į balsavimą atėjo visų keturių valdančiąją koaliciją sudarančių frakcijų atstovai, tiesa, iš Lenkų rinkimų akcijos, Socialdemokratų darbo partijos ir „Lietuvos gerovės“ dalyvavo vos po kelis parlamentarus. 

R. Karbauskis įsitikinęs, kad visi beveik 50 LVŽS frakcijos narių, dalyvavusių balsavime, buvo prieš V. Pranckietį.

„Todėl nematau, kad frakcija skiltų. Ir nematau būtinybės trauktis iš partijos pirmininkų, nes manimi partija pareiškė pasitikėjimą“, – sakė jis.

Gal kels dar sykį tą patį klausimą

R. Karbauskis taip pat žada toliau išlikti frakcijos seniūnu, nes artimiausiu metu, matyt, nebus keliamas klausimas dėl jo delegavimo į Seimo vadovybę.

Kita vertus LVŽS lyderis nepaneigė, kad opozicijos atstovai gali būti teisūs, kai kalba apie tai, jog gali būti artimiausiais mėnesiais bandoma pakartotinai kelti V. Pranckiečio atstatydinimo klausimą. Tiesa, tai, anot R. Karbauskio, bus daroma tik tuo atveju, jeigu parlamentinis tyrimas dėl galimai neteisėtos Seimo narės Irinos Rozovos veiklos parodys ir Seimo vadovo kaltę slepiant nacionaliniam saugumui užtikrinti reikšmingą informaciją. Priešingu atveju R. Karbauskis tikino, kad „daugiau iniciatyvų kelti klausimą dėl Seimo vadovo nebebus“. 

„Bet dar kartą noriu atsiprašyti Lietuvos žmonių, kad prieš trejus metus pasiūliau į Seimo pirmininkus žmogų, kuris taip įsikibęs laikosi valdžios“, – pridūrė LVŽS vadovas.

Dar kartą apie susidariusią politinę situaciją Seime gali būti kalbama šį ketvirtadienį rengiamame neeiliniame plenariniame posėdyje.

„Įrodyta, kad LVŽS frakcija nėra vieninga“

Pats V. Pranckietis džiaugėsi balsavimo rezultatais.

„Kadangi įrodyta, kad Seime egzistuoja valdančioji dauguma pozityviems dalykams, toliau bandysime svarstyti ir priimti kitų metų biudžetą“, – teigė parlamento vadovas.

V. Pranckietis „pozityvia dauguma“ vadina ne tik remiančią jį, bet ir Vyriausybės programą.

Paklaustas, ką dabar Seime atstovauja – valdančiuosius ar opoziciją – V. Pranckietis atsakė: „Gal palikim vieną kartą ramybėje tokius klausimus. Atstovauju Seimą, kaip ir atstovavau iki šiol.“

Jo nuomone, balsavimas parodė, kad didžiausia Seime LVŽS frakcija jau nebėra vieninga, todėl nepaneigė, kad artimiausiu metu gali būti pokyčių jos sudėtyje.

V. Pranckietis iš esmės teigiamai atsiliepė apie opozicinių liberalų pasiūlymą ne vėliau kaip kitų metų pavasarį surengti pirmalaikius Seimo rinkimus.

„Galima ir mane pridėti prie šio klausimo iniciatorių, nes pasirašiau atitinkamą teikimą artimiausiame eiliniame Seimo posėdyje lapkričio 7 d. pateikti tokį nutarimą“, – kalbėjo Seimo vadovas.

Norint paskelbti pirmalaikius Seimo rinkimus, reikia, kad už tai balsuotų ne mažiau kaip 85 Seimo nariai.

Eiliniai Seimo rinkimai įvyks 2020 m. spalio 11 d.

Politologai abejoja ar yra dauguma biudžetui patvirtinti

„Tikėtina, kad po šio balsavimo gali suaktyvėti ir diskusijos frakcijos viduje dėl tinkamiausios elgsenos galvojant apie artėjančius Seimo rinkimus, ar tie žmonės, ypač kurie nepriklauso partijai, norės po jos vėliava eiti į kitus Seimo rinkimus “, – BNS teigė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorius Ramūnas Vilpišauskas.

Anot jo, antradienio balsavimas rodo tai, jog „frakcijos ir partijos vadovas nebepajėgus užtikrinti disciplinos“, o tai, ar iš tiesų yra dauguma, turėtų parodyti ne V. Pranckiečio klausimas, bet laukiantis balsavimas dėl biudžeto.

Gali būti, kad dalis LVŽS politikų kituose rinkimuose ketina dalyvauti su kuria nors kita politine jėga, svarsto R. Vilpišauskas.

„Pirmoji bloga žinia, kad valdančioji dauguma yra labai netvari ir 71 balsas yra bent jau kol kas misija neįmanoma. Ir tai kelia nerimą dėl ateityje priimamų sprendimų, kuriems to 71 balso dar gali reikėti. Tai yra ne tik V. Pranckiečio klausimas, yra biudžeto svarstymai, mokesčių keitimai. Kyla valdančiosios koalicijos trapumo klausimas ir apskritai, klausimas, ar ji dar yra “, – pastebi Mykolo Romerio universiteto politologė Rima Urbonaitė.

Ji BNS sakė, kad V. Pranckiečio atstatydinime nedalyvavusi opozicija atvirai neišsako ir paramos jam, tad neturėdamas tvirto palaikymo, parlamento vadovas yra „pakabinamas ore“.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

R. T. Erdoganas perspėja, kad Turkija dar gali blokuoti Šiaurės šalių stojimą į NATO

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas ketvirtadienį perspėjo Švediją ir Suomiją, kad dar gali...

Verslo aplinka
2022.06.30
Lietuvai – nepalankus ES teismo sprendimas dėl migrantų 4

Europos Sąjungos Teisingumo Teismas (ESTT) paskelbė, kad Lietuvos teisės normos neteisėtų migrantų atžvilgiu...

Verslo aplinka
2022.06.30
ES ir Naujoji Zelandija pasiekė laisvosios prekybos susitarimą

Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen ketvirtadienį pranešė, kad Europos Sąjunga ir Naujoji Zelandija...

Verslo aplinka
2022.06.30
Įsiteisėjus nuosprendžiui Seimas turės balsuoti dėl apkaltos P. Gražuliui

Apeliaciniam teismui patvirtinus Seimo nario Petro Gražulio kaltę parlamentas turės balsuoti dėl apkaltos jam...

Verslo aplinka
2022.06.30
JAV prezidentas: remsime Ukrainą tiek ilgai, kiek reikės

JAV prezidentas Joe Bidenas ketvirtadienį pareiškė, kad Jungtinės Valstijos ir jų sąjungininkės rems Ukrainą...

Verslo aplinka
2022.06.30
J. Bidenas: JAV turėtų parduoti naikintuvų F-16 Turkijai 1

JAV prezidentas Joe Bidenas ketvirtadienį pareiškė, kad Jungtinės Valstijos turėtų parduoti karo lėktuvų F-16...

Verslo aplinka
2022.06.30
Seimas patvirtino sveikatos reformą: norima, kad daugiau paslaugų būtų teikiama prie namų

Seimas ketvirtadienį patvirtino sveikatos priežiūros sistemos reformą: ją įgyvendinus tikimasi teikti daugiau...

Verslo aplinka
2022.06.30
O. Scholzas: V. Putino teiginiai apie NATO imperines ambicijas – absurdiški

Vokietijos kancleris Olafas Scholzas ketvirtadienį atmetė absurdiškus Rusijos prezidento Vladimiro Putino...

Verslo aplinka
2022.06.30
Izraelyje per mažiau nei ketverius metus vyks penkti parlamento rinkimai

Izraelio įstatymų leidėjai ketvirtadienį nubalsavo, kad Knesetas būtų paleistas, tokiu būdu atverdami kelią...

Verslo aplinka
2022.06.30
Pekinas lieja kritiką NATO: Kinijos grėsmės pūtimas yra beprasmiškas

Pekinas ketvirtadienį piktai sukritikavo NATO dėl „visiškai beprasmiškos“ nuostatos – pirmą kartą įtrauktos į...

Verslo aplinka
2022.06.30
K. Gečas. Dvi realybės: spąstai, į kuriuos nuolat papuola politikai ir verslo vadovai

Stebiu su tranzito į Kaliningrado sritį ribojimu susijusią komunikaciją ir darausi išvadą: eilinį kartą...

Nuomonės
2022.06.30
Lietuvoje viešintys Vokietijos atstovai vertino naujos brigados štabo steigimo sąlygas

Ketvirtadienį Į Lietuvą atvykusi Vokietijos kariuomenės atstovų delegacija vertino naujos brigados štabo...

Verslo aplinka
2022.06.30
J. Stoltenbergas: NATO susitikimas buvo transformuojantis

Jensas Stoltenbergas, NATO generalinis sekretorius, ketvirtadienį užbaigdamas dvi dienas trukusį Aljanso...

Verslo aplinka
2022.06.30
Čekija perima pirmininkavimą ES

Čekija penktadienį pusmečiui perims pirmininkavimą Europos Sąjungai, visų dėmesiui nukrypus į Ukrainą, nuo...

Verslo aplinka
2022.06.30
Sankcijų spaudžiama Kaliningrado sritis pergrupuoja tiekimo grandines Premium

Nuo Vakarų importo priklausantis Rusijos eksklavas ieško būdų užsitikrinti ekonomikai reikiamą 20 mln. t per...

Logistika
2022.06.30
Po kitų metų savivaldos rinkimų merai turės kitokius įgaliojimus

Po to, kai kitąmet pavasarį bus išrinktos naujos kadencijos savivaldybių tarybos, kartu su jomis tiesiogiai...

Verslo aplinka
2022.06.30
J. Šiugždinienė: priimtos įstatymo pataisos stiprins studijas

Švietimo ministrė Jurgita Šiugždinienė sako, kad ketvirtadienį Seime priimtos įstatymų pataisos leis didinti...

Vadyba
2022.06.30
Rusijos BVP nuosmukis spartėja 1

Rusijos BVP gegužę, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, mažėjo 4,3%, skaičiuoja šalies Ekonomikos...

Verslo aplinka
2022.06.30
Seimas pripažino V. Landsbergį pirmuoju atkurtos Lietuvos valstybės vadovu 17

Seimas ketvirtadienį patvirtino, kad Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas nuo 1990-ųjų kovo...

Verslo aplinka
2022.06.30
Švedijos centrinis bankas padidino bazinę palūkanų normą puse proc. punkto

Švedijos centrinis bankas, arba Riksbankas, padidino bazinę palūkanų normą puse procentinio punkto nuo 0,25%...

Rinkos
2022.06.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku