R. Karbauskis pasiskaičiuos, ar tebeturi valdančiąją daugumą 

Publikuota: 2019-10-22
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Po to, kai Seime pritrūko balsų atleisti iš pareigų parlamento vadovą Viktorą Pranckietį, nepasitikėjimą juo inicijavęs Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis Ramūnas Karbauskis pripažįsta pralaimėjimą ir žada su koalicijos partneriais pasiskaičiuoti, ar tebeturima valdančioji dauguma ir ar pakaks balsų patvirtinti kitų metų biudžetą.

R. Karbauskis taip pat neatmeta, kad per artimiausius mėnesius gali būti pakartotas bandymas atstatydinti Seimo vadovą.

Opozicijos atstovai irgi mano, kad LVŽS lyderis nenurims ir kitų metų pavasarį eilinėje Seimo sesijoje, arba anksčiau surengtoje neeilinėje sesijoje, vėl gali kelti klausimą dėl V. Pranckiečio pakeitimo.

Tuo metu pats parlamento pirmininkas tikina, kad „pozityvi dauguma Seime yra“, bet jis pridūrė, jog neprieštarautų opozicijos siūlymui kitų metų pavasarį surengti pirmalaikius naujojo Seimo rinkimus. 

Laimėjo aštuonių balsų persvara

Antradienį Seime surengtas slaptas balsavimas dėl nepasitikėjimo V. Pranckiečiu. Jį Seimo vadovas laimėjo aštuonių balsų persvara – už atstatydinimą balsavo 63 Seimo nariai, prieš buvo 5 parlamentarai, rasti 11 sugadintų biuletenių.

Kadangi Seimo pirmininko atstatydinimui reikėjo mažiausiai 71 balso „už“, konstatuota, kad V. Pranckietis išsaugojo postą.

embedgallery::https://foto.vz.lt/embed/166?placement=

Opozicijos lyderis Julius Sabatauskas tai pavadino „neabejotinu R. Karbauskio pralaimėjimu“.

„Valdančioji koalicija nesugebėjo įrodyti esanti vieninga, ji neturi formalios daugumos. Manau, kad R. Karbauskis turėtų atsistatydinti iš partijos pirmininkų“, – sakė jis.

Kartu J. Sabatauskas nepaneigė, kad LVŽS pirmininkas ir jo šalininkai iš valdančiosios koalicijos gali bandyti artimiausiais mėnesiais dar kartą kelti V. Pranckiečio atstatydinimo klausimą. Tai esą galėtų būti padaryta arba kitų metų kovo 10 d. prasidedančioje eilinėje Seimo pavasario sesijoje, arba kitų metų sausį arba vasarį surengtoje neeilinėje sesijoje.

Šiuo metu vykstančioje ir gruodžio 23-ąją pasibaigsiančioje eilinėje rudens sesijoje pagal Statutą nebebus galimybės pakartotinai kelti pasitikėjimo V. Pranckiečiu klausimo. 

Paanalizuos, kas atsitiko

R. Karbauskis, komentuodamas antradienio įvykius Seime, žurnalistams pripažino, kad tai yra koalicijos pralaimėjimas: „Seimo pirmininkas gavo palaikymą, nors ir ne tokį didelį. Nesurinkom daugumos, kad išspręstume šį klausimą, tad kaip kitaip vertinti? Tai, aišku, yra pralaimėjimas.“

LVŽS vadovas pažadėjo, kad išanalizuos slaptame balsavime dėl V. Pranckiečio dalyvavusiųjų Seimo narių sąrašus ir su valdančiosios koalicijos partneriais pabandys pasiaiškinti bei pasiskaičiuoti, ar tebėra formali dauguma, reikalinga svarbiems sprendimams priimti. Tarp tokių jis paminėjo kitų metų biudžetą.

„Jeigu neturime daugumos, gali balsų neužtekti biudžetui priimti. Todėl manau, kad reikės su koalicijos partneriais susėsti ir pasikalbėti, išsiaiškinti, kiek turime palaikančiųjų balsų“, – tvirtino LVŽS lyderis.

R. Karbauskis mano, kad kažkurie iš koalicijos partnerių galėjo nedalyvauti balsavime ir tokiu būdu neužtikrino daugumos balsų, nors balsavimo procesą stebėję žurnalistai matė, jog į balsavimą atėjo visų keturių valdančiąją koaliciją sudarančių frakcijų atstovai, tiesa, iš Lenkų rinkimų akcijos, Socialdemokratų darbo partijos ir „Lietuvos gerovės“ dalyvavo vos po kelis parlamentarus. 

R. Karbauskis įsitikinęs, kad visi beveik 50 LVŽS frakcijos narių, dalyvavusių balsavime, buvo prieš V. Pranckietį.

„Todėl nematau, kad frakcija skiltų. Ir nematau būtinybės trauktis iš partijos pirmininkų, nes manimi partija pareiškė pasitikėjimą“, – sakė jis.

Gal kels dar sykį tą patį klausimą

R. Karbauskis taip pat žada toliau išlikti frakcijos seniūnu, nes artimiausiu metu, matyt, nebus keliamas klausimas dėl jo delegavimo į Seimo vadovybę.

Kita vertus LVŽS lyderis nepaneigė, kad opozicijos atstovai gali būti teisūs, kai kalba apie tai, jog gali būti artimiausiais mėnesiais bandoma pakartotinai kelti V. Pranckiečio atstatydinimo klausimą. Tiesa, tai, anot R. Karbauskio, bus daroma tik tuo atveju, jeigu parlamentinis tyrimas dėl galimai neteisėtos Seimo narės Irinos Rozovos veiklos parodys ir Seimo vadovo kaltę slepiant nacionaliniam saugumui užtikrinti reikšmingą informaciją. Priešingu atveju R. Karbauskis tikino, kad „daugiau iniciatyvų kelti klausimą dėl Seimo vadovo nebebus“. 

„Bet dar kartą noriu atsiprašyti Lietuvos žmonių, kad prieš trejus metus pasiūliau į Seimo pirmininkus žmogų, kuris taip įsikibęs laikosi valdžios“, – pridūrė LVŽS vadovas.

Dar kartą apie susidariusią politinę situaciją Seime gali būti kalbama šį ketvirtadienį rengiamame neeiliniame plenariniame posėdyje.

„Įrodyta, kad LVŽS frakcija nėra vieninga“

Pats V. Pranckietis džiaugėsi balsavimo rezultatais.

„Kadangi įrodyta, kad Seime egzistuoja valdančioji dauguma pozityviems dalykams, toliau bandysime svarstyti ir priimti kitų metų biudžetą“, – teigė parlamento vadovas.

V. Pranckietis „pozityvia dauguma“ vadina ne tik remiančią jį, bet ir Vyriausybės programą.

Paklaustas, ką dabar Seime atstovauja – valdančiuosius ar opoziciją – V. Pranckietis atsakė: „Gal palikim vieną kartą ramybėje tokius klausimus. Atstovauju Seimą, kaip ir atstovavau iki šiol.“

Jo nuomone, balsavimas parodė, kad didžiausia Seime LVŽS frakcija jau nebėra vieninga, todėl nepaneigė, kad artimiausiu metu gali būti pokyčių jos sudėtyje.

V. Pranckietis iš esmės teigiamai atsiliepė apie opozicinių liberalų pasiūlymą ne vėliau kaip kitų metų pavasarį surengti pirmalaikius Seimo rinkimus.

„Galima ir mane pridėti prie šio klausimo iniciatorių, nes pasirašiau atitinkamą teikimą artimiausiame eiliniame Seimo posėdyje lapkričio 7 d. pateikti tokį nutarimą“, – kalbėjo Seimo vadovas.

Norint paskelbti pirmalaikius Seimo rinkimus, reikia, kad už tai balsuotų ne mažiau kaip 85 Seimo nariai.

Eiliniai Seimo rinkimai įvyks 2020 m. spalio 11 d.

Politologai abejoja ar yra dauguma biudžetui patvirtinti

„Tikėtina, kad po šio balsavimo gali suaktyvėti ir diskusijos frakcijos viduje dėl tinkamiausios elgsenos galvojant apie artėjančius Seimo rinkimus, ar tie žmonės, ypač kurie nepriklauso partijai, norės po jos vėliava eiti į kitus Seimo rinkimus “, – BNS teigė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorius Ramūnas Vilpišauskas.

Anot jo, antradienio balsavimas rodo tai, jog „frakcijos ir partijos vadovas nebepajėgus užtikrinti disciplinos“, o tai, ar iš tiesų yra dauguma, turėtų parodyti ne V. Pranckiečio klausimas, bet laukiantis balsavimas dėl biudžeto.

Gali būti, kad dalis LVŽS politikų kituose rinkimuose ketina dalyvauti su kuria nors kita politine jėga, svarsto R. Vilpišauskas.

„Pirmoji bloga žinia, kad valdančioji dauguma yra labai netvari ir 71 balsas yra bent jau kol kas misija neįmanoma. Ir tai kelia nerimą dėl ateityje priimamų sprendimų, kuriems to 71 balso dar gali reikėti. Tai yra ne tik V. Pranckiečio klausimas, yra biudžeto svarstymai, mokesčių keitimai. Kyla valdančiosios koalicijos trapumo klausimas ir apskritai, klausimas, ar ji dar yra “, – pastebi Mykolo Romerio universiteto politologė Rima Urbonaitė.

Ji BNS sakė, kad V. Pranckiečio atstatydinime nedalyvavusi opozicija atvirai neišsako ir paramos jam, tad neturėdamas tvirto palaikymo, parlamento vadovas yra „pakabinamas ore“.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Verslas Lietuvoje mato mažiau korupcijos Premium

Tarp Lietuvos gyventojams aktualių problemų korupcija užima 4-ą vietą po mažų atlyginimų, kylančių kainų,...

Atsistatydino Ukrainos premjeras

Penktadienį atsistatydino Ukrainos premjeras Oleksijus Hončarukas. Apie savo sprendimą Ukrainos premjeras...

Sulėtėjusios Kinijos ekonomikos atsigavimo ženklai

Kinijos ekonomikos augimas pernai buvo lėčiausias per paskutiniuosius tris dešimtmečius. Tačiau metų pabaiga...

Ne režimo permainos, o politinis manevras

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas suformulavo šalies konstitucines reformas ir pasiuntė atsistatydinti...

Ankstyvi V. Putino valdžios manevrai Premium

Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas, žengė pokyčių link: perstumdė vyriausybę ir iš esmės pakeitė valdžių...

LB patvirtino pirmosios pasaulyje skaitmeninės kolekcinės monetos etaloną

Lietuvos banko (LB) valdyba patvirtino būsimos kolekcinės skaitmeninės monetos LBCOIN fizinio analogo, arba...

Verslo aplinka
2020.01.16
„Google“ sugalvojo, kaip įvykdyti EK reikalavimus ir iš to dar uždirbti Premium

„Google“, kuriai Europos Komisija (EK) 2018 m. skyrė beveik 5 mlrd. USD baudą (4,3 mlrd. Eur), rado būdą,...

Technologijos
2020.01.16
Prezidentas susitiks su R. Karbauskiu aptarti bendradarbiavimo su valdančiaisiais

Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį susitiks su „valstiečių“ lyderiu Ramūnu Karbauskiu aptarti...

Verslo aplinka
2020.01.16
Naujuoju Rusijos premjeru patvirtintas M. Mišustinas

Rusijos įstatymų leidėjai ketvirtadienį patvirtino naują šalies premjerą. Juo Vladimiro Putino, Rusijos...

Verslo aplinka
2020.01.16
EP įspėja apie blogėjančią teisės viršenybės padėtį Lenkijoje ir Vengrijoje

Europos Parlamentas (EP) ketvirtadienį įspėjo, kad teisės viršenybės padėtis Lenkijoje ir Vengrijoje toliau...

Verslo aplinka
2020.01.16
Vokietija atveria piniginę Premium

Vokietija jau kurį laiką kritikuojama ne tik šalies viduje, bet ir euro zonoje dėl to, kad 2019 m. sukaupusi...

Verslo aplinka
2020.01.16
„Telia“ pradeda tiekti siaurajuostį daiktų interneto ryšį 1

Bendrovė „Telia Lietuva“ pradeda tiekti siaurajuostį daiktų internetą. Ši technologija, užtikrinanti ryšį su...

Technologijos
2020.01.16
Europos investicijų bankas Vilniuje atidaro atstovybę Baltijos šalims

Europos investicijų banko grupė Vilniuje nuo vasario 1 d. steigia regioninę atstovybę Baltijos šalims.

Finansai
2020.01.16
Prezidentas: požiūrį į premjerą nulems išvados dėl kelio asfaltavimo  

Prezidentas Gitanas Nausėda kol kas vengia atsakyti, ar tebepasitiki premjeru Sauliumi Skverneliu,...

Verslo aplinka
2020.01.16
Šaltiniai: EK Lietuvai siūlo 97 mln. eurų padėti kurti klimatui neutralią ekonomiką

Europos Komisija siūlo Lietuvai skirti 97 mln. Eur padėti pertvarkyti ekonomiką siekiant klimato kaitos...

Verslo aplinka
2020.01.16
Kariuomenė kviečia tekstilės įmones: ruošiasi apsipirkti už 38 mln. Eur

Gynybos resursų agentūra prie Krašto apsaugos ministerijos organizuoja rinkos konsultaciją dėl aprangos ir...

Pramonė
2020.01.16
VMI: dirbančiųjų savarankiškai Lietuvoje daugėja, populiarėja veikla pagal pažymą  

Šiemet individualią veiklą (toliau — IDV) su verslo liudijimu pradėjo per 36.000 gyventojų, o IDV pagal...

Verslo aplinka
2020.01.16
D. Trumpo apkaltos straipsniai perduoti Senatui

Du Donaldo Trumpo apkaltos straipsniai, kuriais prezidentas kaltinamas piktnaudžiavimu įgaliojimais ir...

Verslo aplinka
2020.01.16
Rusijos parlamentas svarstys V. Putino pasiūlytą kandidatūrą į premjerus  2

Rusijos įstatymų leidėjai ketvirtadienį pradės svarstyti Vladimiro Putino pasiūlytą mažai žinomą kandidatūrą...

Verslo aplinka
2020.01.16
Pridususių valdančiųjų pasispardymai 1

Valdantieji antradienį praleido daug lemiantį įvartį į savo vartus – desperatiškas siekis padėti rudenį...

Verslo aplinka
2020.01.16

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau