R. Karbauskis pasiskaičiuos, ar tebeturi valdančiąją daugumą 

Publikuota: 2019-10-22
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Po to, kai Seime pritrūko balsų atleisti iš pareigų parlamento vadovą Viktorą Pranckietį, nepasitikėjimą juo inicijavęs Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis Ramūnas Karbauskis pripažįsta pralaimėjimą ir žada su koalicijos partneriais pasiskaičiuoti, ar tebeturima valdančioji dauguma ir ar pakaks balsų patvirtinti kitų metų biudžetą.

R. Karbauskis taip pat neatmeta, kad per artimiausius mėnesius gali būti pakartotas bandymas atstatydinti Seimo vadovą.

Opozicijos atstovai irgi mano, kad LVŽS lyderis nenurims ir kitų metų pavasarį eilinėje Seimo sesijoje, arba anksčiau surengtoje neeilinėje sesijoje, vėl gali kelti klausimą dėl V. Pranckiečio pakeitimo.

Tuo metu pats parlamento pirmininkas tikina, kad „pozityvi dauguma Seime yra“, bet jis pridūrė, jog neprieštarautų opozicijos siūlymui kitų metų pavasarį surengti pirmalaikius naujojo Seimo rinkimus. 

Laimėjo aštuonių balsų persvara

Antradienį Seime surengtas slaptas balsavimas dėl nepasitikėjimo V. Pranckiečiu. Jį Seimo vadovas laimėjo aštuonių balsų persvara – už atstatydinimą balsavo 63 Seimo nariai, prieš buvo 5 parlamentarai, rasti 11 sugadintų biuletenių.

Kadangi Seimo pirmininko atstatydinimui reikėjo mažiausiai 71 balso „už“, konstatuota, kad V. Pranckietis išsaugojo postą.

embedgallery::https://foto.vz.lt/embed/166?placement=

Opozicijos lyderis Julius Sabatauskas tai pavadino „neabejotinu R. Karbauskio pralaimėjimu“.

„Valdančioji koalicija nesugebėjo įrodyti esanti vieninga, ji neturi formalios daugumos. Manau, kad R. Karbauskis turėtų atsistatydinti iš partijos pirmininkų“, – sakė jis.

Kartu J. Sabatauskas nepaneigė, kad LVŽS pirmininkas ir jo šalininkai iš valdančiosios koalicijos gali bandyti artimiausiais mėnesiais dar kartą kelti V. Pranckiečio atstatydinimo klausimą. Tai esą galėtų būti padaryta arba kitų metų kovo 10 d. prasidedančioje eilinėje Seimo pavasario sesijoje, arba kitų metų sausį arba vasarį surengtoje neeilinėje sesijoje.

Šiuo metu vykstančioje ir gruodžio 23-ąją pasibaigsiančioje eilinėje rudens sesijoje pagal Statutą nebebus galimybės pakartotinai kelti pasitikėjimo V. Pranckiečiu klausimo. 

Paanalizuos, kas atsitiko

R. Karbauskis, komentuodamas antradienio įvykius Seime, žurnalistams pripažino, kad tai yra koalicijos pralaimėjimas: „Seimo pirmininkas gavo palaikymą, nors ir ne tokį didelį. Nesurinkom daugumos, kad išspręstume šį klausimą, tad kaip kitaip vertinti? Tai, aišku, yra pralaimėjimas.“

LVŽS vadovas pažadėjo, kad išanalizuos slaptame balsavime dėl V. Pranckiečio dalyvavusiųjų Seimo narių sąrašus ir su valdančiosios koalicijos partneriais pabandys pasiaiškinti bei pasiskaičiuoti, ar tebėra formali dauguma, reikalinga svarbiems sprendimams priimti. Tarp tokių jis paminėjo kitų metų biudžetą.

„Jeigu neturime daugumos, gali balsų neužtekti biudžetui priimti. Todėl manau, kad reikės su koalicijos partneriais susėsti ir pasikalbėti, išsiaiškinti, kiek turime palaikančiųjų balsų“, – tvirtino LVŽS lyderis.

R. Karbauskis mano, kad kažkurie iš koalicijos partnerių galėjo nedalyvauti balsavime ir tokiu būdu neužtikrino daugumos balsų, nors balsavimo procesą stebėję žurnalistai matė, jog į balsavimą atėjo visų keturių valdančiąją koaliciją sudarančių frakcijų atstovai, tiesa, iš Lenkų rinkimų akcijos, Socialdemokratų darbo partijos ir „Lietuvos gerovės“ dalyvavo vos po kelis parlamentarus. 

R. Karbauskis įsitikinęs, kad visi beveik 50 LVŽS frakcijos narių, dalyvavusių balsavime, buvo prieš V. Pranckietį.

„Todėl nematau, kad frakcija skiltų. Ir nematau būtinybės trauktis iš partijos pirmininkų, nes manimi partija pareiškė pasitikėjimą“, – sakė jis.

Gal kels dar sykį tą patį klausimą

R. Karbauskis taip pat žada toliau išlikti frakcijos seniūnu, nes artimiausiu metu, matyt, nebus keliamas klausimas dėl jo delegavimo į Seimo vadovybę.

Kita vertus LVŽS lyderis nepaneigė, kad opozicijos atstovai gali būti teisūs, kai kalba apie tai, jog gali būti artimiausiais mėnesiais bandoma pakartotinai kelti V. Pranckiečio atstatydinimo klausimą. Tiesa, tai, anot R. Karbauskio, bus daroma tik tuo atveju, jeigu parlamentinis tyrimas dėl galimai neteisėtos Seimo narės Irinos Rozovos veiklos parodys ir Seimo vadovo kaltę slepiant nacionaliniam saugumui užtikrinti reikšmingą informaciją. Priešingu atveju R. Karbauskis tikino, kad „daugiau iniciatyvų kelti klausimą dėl Seimo vadovo nebebus“. 

„Bet dar kartą noriu atsiprašyti Lietuvos žmonių, kad prieš trejus metus pasiūliau į Seimo pirmininkus žmogų, kuris taip įsikibęs laikosi valdžios“, – pridūrė LVŽS vadovas.

Dar kartą apie susidariusią politinę situaciją Seime gali būti kalbama šį ketvirtadienį rengiamame neeiliniame plenariniame posėdyje.

„Įrodyta, kad LVŽS frakcija nėra vieninga“

Pats V. Pranckietis džiaugėsi balsavimo rezultatais.

„Kadangi įrodyta, kad Seime egzistuoja valdančioji dauguma pozityviems dalykams, toliau bandysime svarstyti ir priimti kitų metų biudžetą“, – teigė parlamento vadovas.

V. Pranckietis „pozityvia dauguma“ vadina ne tik remiančią jį, bet ir Vyriausybės programą.

Paklaustas, ką dabar Seime atstovauja – valdančiuosius ar opoziciją – V. Pranckietis atsakė: „Gal palikim vieną kartą ramybėje tokius klausimus. Atstovauju Seimą, kaip ir atstovavau iki šiol.“

Jo nuomone, balsavimas parodė, kad didžiausia Seime LVŽS frakcija jau nebėra vieninga, todėl nepaneigė, kad artimiausiu metu gali būti pokyčių jos sudėtyje.

V. Pranckietis iš esmės teigiamai atsiliepė apie opozicinių liberalų pasiūlymą ne vėliau kaip kitų metų pavasarį surengti pirmalaikius Seimo rinkimus.

„Galima ir mane pridėti prie šio klausimo iniciatorių, nes pasirašiau atitinkamą teikimą artimiausiame eiliniame Seimo posėdyje lapkričio 7 d. pateikti tokį nutarimą“, – kalbėjo Seimo vadovas.

Norint paskelbti pirmalaikius Seimo rinkimus, reikia, kad už tai balsuotų ne mažiau kaip 85 Seimo nariai.

Eiliniai Seimo rinkimai įvyks 2020 m. spalio 11 d.

Politologai abejoja ar yra dauguma biudžetui patvirtinti

„Tikėtina, kad po šio balsavimo gali suaktyvėti ir diskusijos frakcijos viduje dėl tinkamiausios elgsenos galvojant apie artėjančius Seimo rinkimus, ar tie žmonės, ypač kurie nepriklauso partijai, norės po jos vėliava eiti į kitus Seimo rinkimus “, – BNS teigė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorius Ramūnas Vilpišauskas.

Anot jo, antradienio balsavimas rodo tai, jog „frakcijos ir partijos vadovas nebepajėgus užtikrinti disciplinos“, o tai, ar iš tiesų yra dauguma, turėtų parodyti ne V. Pranckiečio klausimas, bet laukiantis balsavimas dėl biudžeto.

Gali būti, kad dalis LVŽS politikų kituose rinkimuose ketina dalyvauti su kuria nors kita politine jėga, svarsto R. Vilpišauskas.

„Pirmoji bloga žinia, kad valdančioji dauguma yra labai netvari ir 71 balsas yra bent jau kol kas misija neįmanoma. Ir tai kelia nerimą dėl ateityje priimamų sprendimų, kuriems to 71 balso dar gali reikėti. Tai yra ne tik V. Pranckiečio klausimas, yra biudžeto svarstymai, mokesčių keitimai. Kyla valdančiosios koalicijos trapumo klausimas ir apskritai, klausimas, ar ji dar yra “, – pastebi Mykolo Romerio universiteto politologė Rima Urbonaitė.

Ji BNS sakė, kad V. Pranckiečio atstatydinime nedalyvavusi opozicija atvirai neišsako ir paramos jam, tad neturėdamas tvirto palaikymo, parlamento vadovas yra „pakabinamas ore“.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Kinijos tikslas – pralenkti Holivudą

JAV mažėjant pajamoms už Holivudo filmus – dėl piratavimo ir tokių turinio platformų kaip „Netflix“ arba...

Laisvalaikis
2019.11.11
Miškų urėdijos direktoriumi paskirtas V. Kaubrė

Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika Valstybinių miškų urėdijos direktoriumi paskyrė beveik prieš mėnesį...

Verslo aplinka
2019.11.11
G. Nausėda pasirašė „šnipų mainų“ įstatymą

Prezidentas Gitanas Nausėda pasirašė Seimo praėjusią savaitę patvirtintą Baudžiamojo kodekso pataisą, kuri...

Verslo aplinka
2019.11.11
Viešas laiškas nuo akcinės bendrovės Lietuvos pašto nepriklausomų buvusios valdybos narių 1

Pranešame, kad šiandien, lapkričio 11 d., AB Lietuvos pašto nepriklausomi buvusios Valdybos nariai informavo...

Verslo aplinka
2019.11.11
Darbo tęsti nesutinkanti Lietuvos pašto valdyba: reikalaujami sprendimai būtų žalingi 7

Jaroslavo Narkevičiaus, susisiekimo ministro, atleisti Lietuvos pašto valdybos nariai nesutinka tęsti darbo,...

„Sodra“ savarankiškai dirbančius ragina susimokėti skolas, nesumokėjus ketina išieškoti

„Sodra“ išsiuntė raginimus sumokėti įmokas 16.000 gyventojų, kurie 2018 m. vykdė savarankišką veiklą,...

Verslo aplinka
2019.11.11
Šūviai Honkonge ženklina didesnės įtampos etapo pradžią

Lapkričio 11 d. policijos pareigūnas Honkonge šovė į protestuotoją ir jį sunkiai sužeidė. Protesto akcijos...

2019.11.11
Siūlomas bankų mokestis diskriminacinis ir prieštarauja Konstitucijai 1

Seimo praėjusią savaitę priimtas svarstyti valdančiųjų siūlymas nuo kitų metų apmokestinti didesnį kaip 300...

Finansai
2019.11.11
Teisme liudijęs „MG Baltic“ teisininkas: R. Kurlianskis nebuvo viceprezidentas

Koncerno „MG Baltic“ teisininkas ir buvęs valdybos narys Romanas Raulynaitis pirmadienį teisme liudijo, kad...

Verslo aplinka
2019.11.11
Valdantieji po truputį atsitraukia dėl NT mokesčio  2

Valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis Ramūnas Karbauskis bando ieškoti Seimo...

Verslo aplinka
2019.11.11
VRM ir PAGD už 16,6 mln. Eur perka automobilius su gelbėjimo įranga

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD) ir Vidaus reikalų ministerija (VRM) už 16,6 mln.

Verslo aplinka
2019.11.11
Ispanijos rinkimų rezultatai išeities iš politinės aklavietės nežada

Valdančioji Socialistų partija laimėjo Ispanijos parlamento rinkimus, bet negavo pakankamai mandatų, kad...

Verslo aplinka
2019.11.11
„Jaguar“: po nauju žvėries kailiu plaka ta pati širdis Verslo tribūna

Miesto visureigis – toks yra naujasis „jaguaro“ pavidalas. Tiems, kas mano, kad kartu su elegantiško sedano...

Verslo aplinka
2019.11.11
„Brexit“ kampanija atvėrė Pandoros skrynią – kas laukia Lietuvos rinkėjų 1

2016 m. Jungtinėje Karalystėje vykęs „Brexit“ referendumas paliko net ne pėdsaką, o gilų randą Europos bei...

Verslo aplinka
2019.11.11
Nors kreditai kainuoja juokingai mažai, skolos didinti negalime  Premium

Lietuvos valstybės skola siekia apie trečdalį bendrojo vidaus produkto (BVP) ir pastaraisiais metais po...

Verslo aplinka
2019.11.11
Nusilpus kronai, norvegų partneriai spaudžia dėl mažesnių kainų Premium

Susilpnėjusi Norvegijos krona kol kas nepakirto Lietuvos eksporto į šią rinką. Tačiau verslininkai sako, kad...

Verslo aplinka
2019.11.11
Vilniuje buvo evakuotas „Impuls“ sporto klubas

Sekmadienį buvo evakuotas Vilniuje, Kareivių g., esantis sporto klubas „Impuls“.

Verslo aplinka
2019.11.10
Graikijos masalas investuotojams – mokesčių rojus

Graikija, bandydama išbristi iš užsitęsusios ekonominės krizės, meta iššūkį Londonui, Monakui ir...

Laisvalaikis
2019.11.10
Apsispręskime, kiek atliekų mums reikia: daugiau ar mažiau 2

Šių metų rudenį pavadinčiau simptomišku ne tik elektronikos įrangos gamintojams ir importuotojams, bet ir...

Verslo aplinka
2019.11.10
Rengiamasi rekonstruoti „Via Baltica“ ruožą iki Lenkijos sienos 3

Kelių direkcija rengiasi maždaug 300 mln. vertės „Via Baltica“ atkarpos nuo Marijampolės iki sienos su...

Verslo aplinka
2019.11.10

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau