JK ir ES: mes pasiekėme „Brexit“ susitarimą

Publikuota: 2019-10-17
Atnaujinta 2019-10-17 20:06
  • ES ir JK susitarė dėl „Brexit“ sutarties teksto;
  • Kad „Brexit“ susitarimas įsigaliotų, jis dar turi būti ratifikuotas tiek Europos, tiek britų parlamentuose;
  • JK vyriausybė kol kas susiduria net su koalicijos sąjungininkų pasipriešinimu dėl susitarimo nuostatų;
  • Šeštadienį rengiamas neeilinis britų parlamento posėdis, kur, tikimasi, bus balsuojama dėl susiderėto „Brexit“ susitarimo;
  • ES lyderiai viršūnių susitikime Briuselyje ketvirtadienį vienbalsiai pritarė „Brexit“ susitarimui.

Borisas Johnsonas, Jungtinės Karalystės (JK) premjeras, likus kelioms valandoms iki ES viršūnių susitikimo, patvirtino, kad pasiekė naują „Brexit“ susitarimą su Europos Sąjunga (ES). Tačiau jį dar turėtų ratifikuoti britų parlamentas, o Konservatorių vyriausybės koalicijos partnerė Šiaurės Airijos Demokratinė junionistų partija (DUP) pareiškė negalinti paremti „Brexit“ plano. Prieštaravimus reiškia ir JK opozicija.

Apie JK ir ES pasiektą „Brexit“ susitarimą pranešė ir Jeanas Claude'as Junckeris, Europos Komisijos pirmininkas.

„Yra vilties, mes turime susitarimą. Tai teisingas ir visas puses atspindintis susitarimas ES ir JK. Tai yra mūsų liudijimas, kad įmanoma rasti susitarimus“,– nurodė EK pirmininkas.

ES lyderiai ketvirtadienį vienbalsiai pritarė „Brexito“ susitarimui. Tai socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbė Europos Vadovų Tarybos pirmininko biuras.  ES vadovai paragino ES institucijas imtis priemonių, kad būtų užtikrinta, jog susitarimas pradėtų galioti lapkričio 1 d., bet pabrėžė norintys „kuo artimesnės partnerystės su Jungtine Karalyste ateityje“. Susitarimą dar turi patirtinti JK ir ES parlamentas.

B. Johnsonui patvirtinus, kad pasiekė susitarimą su ES dėl „Brexit“, svaras sterlingų JAV dolerio atžvilgiu kilo į 5 mėnesių aukštumas.

„Pastarosiomis dienomis vyko sudėtingos diskusijos. Mums pavyko rasti sprendimus, kurie visiškai apsaugo bendrosios rinkos vientisumą. Sukūrėme naują ir teisiškai veiksmingą sprendimą, skirtą išvengti realios sienos ir apsaugoti taiką bei stabilumą Airijos saloje. Tai sprendimas, tinkamas Europos Sąjungai, Jungtinei Karalystei ir Šiaurės Airijos žmonėms bei verslui“ ,– kalbėjo ES vyriausiasis „Brexit“ derybininkas Michelis Barnier.

Kol kas „Brexit“ susitarimo tekstas dar nepaviešintas, tačiau M. Barnier nurodė, kad susitarimas iš principo didžiąja dalimi yra toks pat, koks buvo susiderėtas su buvusios premjerės Theresos May vadovaujama vyriausybe, pokyčiai atnaujintame tekste susiję su Šiaurės Airijos apsidraudžiamąja priemone. Anot ES derybininko, atnaujintam „Brexit“ susitarime, „niekam neturėtų būti surprizų“. VŽ primena, kad daugiausiai diskusijų sukėlęs klausimas, kuris ir trukdė tris kartus buvusiai JK premjerei Theresai May patvirtinti susitarimą buvo taip vadinama „Brexit“ susitarime įtvirtinta Šiaurės Airijos apdraudžiamoji priemonė.

B. Johnsono vyriausybė prašė ES išbraukti Šiaurės Airijos apsidraudžiamąją priemonę kuri buvo numatyta anksčiau ir pakeisti ją nauju susitarimu. B. Johnsonas siūlė, kad  Šiaurės Airija pasitrauktų iš ES muitų sąjungos kartu su likusia Didžiąją Britaniją 2021 m. pradžioje (po pereinamojo laikotarpio), tačiau Šiaurės Airija ir toliau laikytųsi kai kurių ES bendros rinkos taisyklių, susijusių su žemės ūkio ir kita produkcija.

Remiantis anksčiau kol kas viešinamais faktais, prekių muitinės patikros tarp JK ir ES teritorijų būtų „decentralizuotos“, reikalingi dokumentai būtų teikiami elektroniniu būdu, o fizinių patikrų postų „būtų labai mažai“. Šie prekių patikrinimai turėtų būti atliekami toliau nuo pasienio zonos, arba verslininkų patalpose „arba kitose tiekimo grandinės dalyse“, kitaip tariant ne Šiaurės Airijos – Airijos pasienyje. Remiantis M. Barnier, vyriausojo ES „Brexit“ derybininko pateiktomis susitarimo detalėmis, patikros vienokios ar kitokios būtų vykdomos ne tarp Šiaurės Airijos ir Airijos pasienio, bet tarp Šiaurės Airijos ir Didžiosios Britanijos (Airijos jūroje).

Toks susitarimas dėl dviejų reguliavimų JK teritorijoje tęstųsi neribotą laiką arba tiek, kiek norės pati Šiaurės Airija. Po ketverių metų įsialiojus šioms nuostatoms Šiaurės Airijos Asamblėjai bus suteikta teisė balsuoti ir priimti sprendimą, ar ir toliau paklusti ES taisyklėms, ar remtis likusios Didžiosios Britanijos prekybos taisyklėmis. Nes tuo metu JK jau siekia turėti naują prekybos susitarimą su ES.

Tiesa, kol kas neskelbiamas susitarimo tekstas, tokie buvo B. Johnsono pasiūlymai, kol kas VŽ daro prielaidą, kad ES pusė su šiais pasiūlymais sutiko.

Kietojo„Brexit“ šalininkai geriausia JK pasitraukimo iš Bendrijos dalimi visada laikė galimybę po „Brexit“ sudaryti laisvos prekybos susitarimus, tačiau, jeigu įsigaliotų ši atsargos priemonė, tai visa JK teritorija liktų bendroje ES muitų sąjungoje po „Brexit“ ir to padaryti negalėtų. Taigi, B. Johnsonas ėmėsi veiksmų, siekdamas persiderėti su Bendrija būtent šią susitarimo nuostatą ir pateikė savo pasiūlymus.

Po „Brexit“ siekiama išvengti pasienio patikros tarp Šiaurės Airijos, kuri yra JK teritorija, ir Airijos, kuri priklauso ES. Airija įsitikinusi, kad vėl atsiradus pasienio patikroms tarp Airijos ir Šiaurės Airijos būtų sulaužytas taip vadinamas 1998 m. pasirašytas Gerojo Penktadienio susitarimas, kuriuo buvo nutrauktas tris dešimtmečius trukęs religinis ir politinis konfliktas, nusinešęs 3.600 gyvybių.

embedgallery::https://foto.vz.lt/embed/160?placement=

J. Claude‘as Junckeris: džiaugiuosi dėl susitarimo, liūdžiu dėl „Brexit“

Briuselyje susirinkus ES lyderiams į EVT, B. Johnsonas ir J. Claude‘as Junckeris surengė trumpą bendrą spaudos konferenciją.

„Pagaliau mes pasiekėme susitarimą. Susitarimas yra geras tiek ES, tiek Šiaurės Airijai, tiek visai JK“ ,– savo kalbą pradėjo EK pirmininkas.

Jis teigė, kad susitarimas yra sąžiningas ir subalansuotas pridūrė, kad susitarimas yra „ne dėl mūsų, o dėl žmonių“.

B. Johnsonas padėkojo tiek ES, tiek JK „Brexit“ derybininkų komandoms už gerą darbą ir pridūrė, kad jis taip pat mano, kad šis susitarimas visų pirma skirtas apsaugoti žmones. JK premjeras taip pat teigė, kad „mes pasiekėme naują labai gerą „Brexit“ susitarimą“.

JK premjeras taip pat paragino savo parlamentarus palaikyti „Brexit“ susitarimą šeštadienį ir galiausiai įgyvendinti JK skyrybas su ES ir pajudėti prie kitų labai svarbių vidaus politikos klausimų.

J. Claude‘as Junckeris neatsakė į daugybę iškart po bendro JK premjero ir EK pirmininko pranešimo pasipylusių žurnalistų klausimų, o tepasakė: „aš labai džiaugiuosi dėl to, kad mes pasiekėme „Brexit“ susitarimą, tačiau labai liūdžiu dėl to, kad JK išvis nusprendė pasitraukti iš Bendrijos“.

BBC skelbia, kad Briuselio koridoriuose vėliau žurnalistams EK pirmininkas nurodė, kad nėra pagrindo kalbėti apie dar vieną „Brexit“ atidėjimą, kai „ant stalo turime „Brexit“ susitarimą.

Namuose sunkiau

Šiuo metu metu Briuselyje esančiam JK premjerui po varginančių derybų pasiekus susitarimą nuotaika atrodo pakili. Tačiau namuose JK premjerui dėl pasiekto susitarimo su Bendrija nuotaikos kiek niūresnės. Mažesnioji koalicijos partnerė ir toliau tikina, kad susitarimas jos netenkina. Leiboristų atsakas taip pat neįkvepia, opozicija pareiškė, kad susitarimas dar blogesnis negu tas, kurį siūlė Th. May.

Leiboristų partija nurodė, kad sutiktų su „Brexit“ susitarimu B. Johnsono tik tokiu atveju, jeigu būtų rengiamas referendumas, kurio metu būtų klausima, ar visuomenė pritaria tokiam susitarimui. Taigi, jeigu Leiboristų partija šeštadienį balsuoja prieš susitarimą, taip pat jo nepalaiko DUP, JK premjerui parlamento aritmetika labai nepalanki.

„Kol kas negalėtume palaikyti to, kas siūloma susirūpinimą kėlusiais klausimais, taip pat trūksta aiškumo dėl pridėtinės vertės mokesčio“, – teigiama DUP pareiškime.

Kartu DUP teigia, kad toliau dirbs su vyriausybe ir bandys pasiekti „protingą“ susitarimą.   

DUP parama laikoma lemiama, jei JK premjeras nori laiku gauti parlamento pritarimą išstojimo iš ES, numatomo spalio 31 d., susitarimui.

VŽ rašė, kad ES ir JK trečiadienį iki vėlumos tęsė intensyvias paskutinės minutės derybas. 

B. Johnsonas šeštadienį privalo žengti į britų Bendruomenių rūmus. Britų parlamentarai rinksis į neeilinį, „Brexit“ klausimui skirtą posėdį. Daugumą parlamente praradusi britų vyriausybė yra įpareigota spalio 19 d. pateikti balsavimui parlamentui tokį „Brexit“ susitarimą, kuriam pritartų dauguma britų parlamentarų. Jeigu susitarimui nebus pritarta, B. Johnsonas įpareigotas prašyti ES dar kartą atidėti „Brexit“, tuomet būtų rengiamas dar vienas skubus EVT.

„Brexit“ susitarimo tekstui dar turėtų pritarti EVT, o tuomet ne tik britų, bet ir Europos Parlamentas (EP). EVT tai padaryti galėtų dar šįvakar, EK rekomenduoja pritarti „Brexit“ susitarimui. O EP susitarimą ratifikuoti galėtų kitos savaitės prasidėsiančioje EP sesijoje. Teoriškai, jeigu šeštadienį susitarimą ratifikuoja britų parlamentas, o kitą savaitę EP, tai britai pasitrauktų dabar numatyta spalio 31 d. data su susitarimu.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Sunkiai įtikėtini plastiko pakuočių perdirbimo rekordai Premium

Lietuva plastiko pakuočių perdirba daugiausia iš visų ES valstybių, rodo oficiali statistika. Ekspertai šia...

Statistikos grimasų kaina

Oficialioji statistika, išvedusi Lietuvą į ES lyderes pagal plastiko pakuočių perdirbimo rezultatus, gali...

Seimas parlamentarams iš „Telios“ nupirko 180 „prekybos terminalų“ Premium

Beveik tris Seimo kadencijas atlaikiusius posėdžių salės „IBM ThinkPad X60“ kompiuterius „Telia“, kuri...

Paslaugos
05:45
Lietuvos ir Lenkijos prezidentai ragina neskaldyti NATO

Lietuvos ir Lenkijos prezidentai ketvirtadienį pareiškė, kad tiki NATO gyvybingumu, ir paragino neskaldyti...

Verslo aplinka
2019.11.21
„Google“ griežtina politinės reklamos sąlygas Premium

JAV kompanija „Google“ nusprendė įvesti apribojimus tikslinei politinei reklamai – reklamdaviai nebegalės...

Verslo aplinka
2019.11.21
Izraelio teisingumo ministerija: B. Netanyahu pareikšti kaltinimai dėl korupcijos

Izraelio teisingumo ministerija ketvirtadienį pranešė, kad premjerui Benjaminui Netanyahu pareikšti...

Verslo aplinka
2019.11.21
Premjero patarėja žemės ūkio klausimais tapo L. Počikovska 1

Premjero Sauliaus Skvernelio patarėjų komandą trečiadienį papildė buvusi žemės ūkio viceministrė ir ministro...

Verslo aplinka
2019.11.21
Darbo užmokestis III ketvirtį išaugo 9,5%

Vidutinės gyventojų darbo pajamos per metus padidėjo 9,5% ir trečiąjį ketvirtį siekė 1.277 Eur. Tokias ir...

Finansai
2019.11.21
„Sodros“ ir sveikatos sistemos biudžetai grąžinti Vyriausybei taisyti

Seimas grąžino Vyriausybei tobulinti kitų metų „Sodros“ ir Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF)...

Verslo aplinka
2019.11.21
TVF: 2020 m. biudžeto tikslai adekvatūs, tačiau pajamos suplanuotos optimistiškai Premium

Numatyti 2020 m. biudžeto balanso tikslai adekvatūs, tačiau pajamos suplanuotos per optimistiškai, ypač...

Finansai
2019.11.21
EBPO: Lietuvos ekonomika kitąmet augs lėčiau

Lietuvos ekonomika dėl nepalankių pasaulinių tendencijų  2020–2021 metais augs lėčiau, rodo ketvirtadienį...

Verslo aplinka
2019.11.21
TVF misijos Lietuvoje vadovas: bankų mokestis turės padarinių Premium 5

Borja Gracia, Tarptautinio valiutos fondo (TVF) misijos Lietuvoje vadovas, į Seimo sieną atsimušusius...

Finansai
2019.11.21
Rinkimų kartelei ieškoma aukso vidurio 

Seimo dauguma žada nuleisti šiuo metu 5% siekiančią parlamento rinkimų kartelę. Greičiausiai bus pasirinkta...

Verslo aplinka
2019.11.21
Vaiko pinigus planuojama kelti iki 70 Eur, tik neaišku, nuo kada  2

Seimas nusiteikęs vadinamuosius vaiko pinigus, kurie šiuo metu siekia 50 Eur, padidinti iki 70 Eur. Tiesa,...

Verslo aplinka
2019.11.21
Seimas nusiteikęs kelti akcizus degalams, svaigalams ir rūkalams  3

Kitąmet didės akcizai kurui, įskaitant žemdirbiams skirtam vadinamajam žymėtam dyzelinui, taip pat alkoholiui...

Verslo aplinka
2019.11.21
Amerikietiški visureigiai Lietuvai kainuos 145 mln. Eur 

Lietuva ketvirtadienį pasirašė sutartį dėl 200 amerikietiškų šarvuotų visureigių įsigijimo už 145 mln. Eur.

Verslo aplinka
2019.11.21
D. Tuskas tapo Europos liaudies partijos lyderiu

Donaldas Tuskas, buvęs Europos Sąjungos Vadovų Tarybos pirmininkas, išrinktas Europos liaudies partijos (EPP)...

Verslo aplinka
2019.11.21
Diplomatas D. Čekuolis paskirtas užsienio reikalų viceministru

Nuo ketvirtadienio darbą pradeda naujas užsienio reikalų viceministras diplomatas Dalius Čekuolis.

Verslo aplinka
2019.11.21
Pirmasis 2020 m. biudžeto projekto svarstymas – kitą savaitę  1

Seimas šiandien nepradės svarstyti 2020 m. valstybės biudžeto projekto. Parlamentarai pirmojo svarstymo imsis...

Verslo aplinka
2019.11.21
Izraeliui greičiausiai teks rengti trečius rinkimus per vienerius metus

Izraelio opozicinio centristinio bloko lyderis Benny Gantzas trečiadienį informavo prezidentą Reuveną...

Verslo aplinka
2019.11.21

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau