Parlamentarams ignoravus balsavimą, V. Pranckietis išliko Seimo vadovu 

Publikuota: 2019-10-15
Viktoras Pranckietis, Seimo pirmininkas. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Viktoras Pranckietis, Seimo pirmininkas. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Antradienį vakare Seime surengtas nenumatytas plenarinis posėdis, skirtas apsvarstyti iniciatyvą atleisti iš parlamento pirmininko pareigų Viktorą Pranckietį. Bet ši valdančiųjų valstiečių-žaliųjų lyderio Ramūno Karbauskio iniciatyva patyrė fiasko – V. Pranckietis išliko parlamento vadovu, nes slaptame balsavime dalyvavo vos keliolika Seimo narių.

Prie balsadėžės atėjo tik keli Seimo nariai

Antradienio vakarą po neeiliniame Seimo posėdyje surengtos diskusijos dėl valstiečių-žaliųjų lyderio iniciatyvos dėl nepasitikėjimo V. Pranckiečiu surengtas slaptas balsavimas dėl jo atleidimo iš pareigų.

Tačiau į jį susirinko tik 11 Seimo narių, nes nei absoliuti dauguma valdančiųjų, nei opozicijos atstovų prie balsadėžių neatėjo. 3 balsavusieji pasisakė už Seimo pirmininko atleidimą, 7 – prieš, 1 biuletenis buvo negaliojantis.

Todėl net ir balsavimui nepasibaigus tapo aišku, kad parlamento vadovas išliko savo pareigose ir R. Karbauskio iniciatyva žlugo.

Tai reiškia, kad, jeigu antradienio vakarą įvykęs plenarinis posėdis nebus pripažintas neteisėtu, prie iniciatyvos dėl V. Pranckiečio atleidimo iš pareigų Seimas negalės grįžti bent iki šių metų pabaigos.

„Gali atrodyti, kad tai opozicijos pergalė. Bet man taip anaiptol neatrodo. Man tiesiog gėda dėl tos politinį spektaklį primenančios situacijos, į kurią Seimą įsuko valdančiosios koalicijos lyderis. Užuot svarstę ir diskutavę, kaip priimti kuo geresnį biudžetą ir geresnius socialinius įstatymus, mes priversti gaišti laiką štai šitiems visiškai neproduktyviems dalykams“, – sakė Liberalų sąjūdžio lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Susiginčijo dėl procedūrų

Nenumatytą plenarinį posėdį lydėjo Seimo narių ginčai dėl procedūrinių dalykų. Todėl iškart suabejota, kad valdančiajai Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai, inicijavusiai V. Pranckiečio atstatydinimą, pavyks jau antradienio vakarą surinkti bent 71 balsą, reikalingą tokiam sprendimui priimti.

Todėl ieškota įvairių procedūrinių galimybių bent iki ketvirtadienio atidėti ir klausimo svarstymą, ir slaptą balsavimą dėl to.

Pradėjus neeilinį posėdį, kuriam pirmininkavo opozicijos atstovė, Seimo vicepirmininkė Irena Degutienė, registravosi 116 Seimo narių. Tačiau jų tolydžio mažėjo, kol salėje liko faktiškai vien opozicija.

Dėl kelių procedūrinių klausimų, įskaitant ir dėl anksčiau antradienį Seimo valdybos priimtojo sprendimo šaukti neeilinį posėdį, buvo kreiptasi į Etikos ir procedūrų komisiją. Tačiau ji antradienį jau nebegalėjo susirinkti ir apsvarstyti pateiktųjų skundu, todėl Seimo nariai antradienio vakarą po trumpos pertraukos grįžo prie V. Pranckiečio klausimo.

Išėjo iš salės

Tęsiant posėdį valdantieji bandė ieškoti kitų procedūrinių galimybių atidėti posėdį iki ketvirtadienio. Bet nesėkmingai.

Todėl iš Seimo salės išėjo absoliuti dauguma valdančiosios koalicijos atstovų, palikusių tik opoziciją svarstyti pateiktąjį klausimą.

R. Karbauskis pareiškė esąs įsitikinęs, kad šis plenarinis posėdis bus pripažintas neteisėtu: „Šiandien sužinojome, kas remia Seimo pirmininką, sužinojome, kad Seimas turi daugumą Seimo narių, kurie pasiruošę jį pakeisti, bet turime faktą, kad padaryta viskas, kad Seimo dauguma neturėtų progos demokratiniu būdu slaptame balsavime to padaryti. Esu tikras, kad šis posėdis bus pripažintas neteisėtu ir mes grįšime prie procedūrų.“

Tuo metu jau beveik be valdančiųjų tęsiant posėdį, kaip nepasitikėjimo iniciatorių atstovas iš Seimo tribūnos kalbėjo Remigijus Žemaitaitis. Jis tiesiog perskaitė iniciatyvos tekstą, niekaip jo nekomentuodamas.

„Konstatuojama, kad Seimo pirmininkas V. Pranckietis, žinodamas apie Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos, Lietuvos socialdemokratų darbo partijos bei partijos „Tvarka ir teisingumas“ 2019 metų gegužės 30 d. pasirašytą memorandumą, prie kurio pakviesta prisijungti ir Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga, ir jame išreikštą partijų siekį kurti valdančiąją koaliciją, sistemingai veikė prieštaraudamas memorandumo nuostatoms bei kenkdamas partijų koalicijos ir ja pagrįstos valdančiosios daugumos formavimuisi Seime ir dėl to prarado pasitikėjimą“, – teigiama dokumente, pavadintame pareiškimu dėl Seimo pirmininko atšaukimo.

Pareiškimą pasirašė 53 Seimo nariai vien tik iš valdančiosios koalicijos.

„Vyrauja melas ir šantažas“

V. Pranckietis iš Seimo tribūnos tikino, kad su juo bando susidoroti valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis R. Karbauskis. „Ar tenkina tokia situacija, ar tinkama tokia vieno žmogaus vykdoma politika? Melas, šantažas, grasinimai tapo pastarųjų įvykių ašimi. Tikiuosi, tai šiandien nelaimės. Šis slaptas balsavimas bus ne už ar prieš V. Pranckietį. Tai bus balsavimas už demokratiją. O tai, kas čia vyksta, yra cirkas ir farsas“, – tvirtino Seimo vadovas.

Jis patikino išliekąs valdančiosios koalicijos atstovas, remiąs Vyriausybę bei jos programą, o nesutarimų su R. Karbauskiu nesureikšminąs.

V. Pranckietis, atsakydamas į Seimo narių klausimus, pabrėžė, kad ir toliau gebės pakankamai efektyviai atlikti savo pareigas, nors Valstiečių ir žaliųjų sąjunga yra nusprendusi R. Karbauskį deleguoti į Seimo valdybą. Matyt, jis į ją bus skiriamas kaip naujasis parlamento vicepirmininkas. Bet dėl to dar turės apsispręsti ir valdančiosios koalicijos partneriai, ir visas Seimas.

Neparėmė R. Karbauskio iniciatyvos

Po V. Pranckiečio pasisakymo bei atsakymų į klausimus surengta bendroji Seimo narių diskusija dėl nepasitikėjimo parlamento vadovu.

Jos metu kalbėjęs Eugenijus Gentvilas, opozicinio Liberalų sąjūdžio vienas vadovų, priminė, kad V. Pranckietis per pastaruosius trejus metus ne vieną kartą pasisakė ir už R. Karbauskį, ir už „valdančiosios koalicijos priimamus labai abejotinos teisinės vertės sprendimus“. „Todėl aš negaliu traktuoti V. Pranckiečio kaip savo pirmininko. Bet R. Karbauskis padarė įkaitu visą Seimą, todėl šįkart negaliu pasisakyti už jam reiškiamus kaltinimus. Mano tikslas – kad ši koalicija sužlugtų, nes ji veda valstybę į niekur“, – tvirtino E. Gentvilas.

„Dabartinę situaciją pavadinčiau valdančiosios koalicijos krize. Ji akivaizdi“, – kalbėjo Julius Sabatauskas, Seimo opozicijos lyderis.

„Suprantu, kad visi dabar nori kalbėti už Seimo vadovą, bet, manau, buvo padaryta klaida jau nuo pat kadencijos pradžios, kai į šį aukštą postą buvo paskirtas politinės patirties neturintis žmogus. Tai galėtų tapti pamoka ateities Seimams, kad jie skirtų savo vadovais atitinkamą politinę patirtį ir atsakomybę turintį asmenį“, – teigė socialdemokratas Algirdas Sysas.

Po diskusijos surengtas slaptas balsavimas dėl V. Pranckiečio atleidimo, bet į jį atėjo tik keli Seimo nariai, todėl net neskaičiuoti to balsavimo rezultatai.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Rinkimų rezultatai pakoregavo dotacijas: daugiau gauna konservatoriai ir „valstiečiai“

Savivaldybių tarybų bei Europos Parlamento rinkimai pakoregavo partijų dotacijas: jos auga konservatoriams ir...

Verslo aplinka
2019.11.12
Seimas imasi prezidento siūlymų, kaip neįleisti Astravo elektros

Seimas priėmė svarstyti prezidento Gitano Nausėdos siūlymus, kaip į Lietuvą neįleisti Baltarusijos statomoje...

Pramonė
2019.11.12
S. Skvernelis: matau Aplinkos apsaugos departamento neįgalumą  1

Premjeras Saulius Skvernelis sako matantis Aplinkos apsaugos departamento atstovų neįgalumą likviduojant...

Svarstys veto dėl įmonės „Problematika“, bet stengsis jį atmesti 

Seimas sutiko imtis prezidento Gitano Nausėdos veto pataisoms, kuriomis kelių techninės priežiūros ir kokybės...

Verslo aplinka
2019.11.12
R. Žemaitaitis atleistas iš Seimo vicepirmininkų

Tvarkos ir teisingumo partijos (TTP) vadovas Remigijus Žemaitaitis atleistas iš Seimo pirmininko pavaduotojo...

Verslo aplinka
2019.11.12
Juda į priekį peržiūrėto NT mokesčio įvedimas  2

Seimas iš antro karto sutiko imtis svarstyti nekilnojamojo turto (NT) mokesčio bazės plėtrą. Siūloma...

Verslo aplinka
2019.11.12
Seimas imasi taršių automobilių mokesčio įvedimo 

Seimas sutiko pradėti svarstyti su kitų metų biudžetu susijusio taršių automobilių registracijos mokesčio, iš...

Verslo aplinka
2019.11.12
Valstybės kontrolė nėra tikra, kad kitąmet bus biudžeto perteklius Premium

Kitų metų biudžeto projektą įvertinusi Valstybės kontrolė (VK) spėja, kad po kelerius metus trukusio „riebaus...

Verslo aplinka
2019.11.12
Kosminio tinklo pradžia: „SpaceX“ sėkmingai paleido pirmuosius 60 palydovų 1

„Falcon 9“ raketa pakilo iš Kanaveralo kyšulio Kalifornijoje 40 paleidimo aikštelės lapkričio 11 d. 9 val. 56...

Technologijos
2019.11.12
Prieš krepšinio aistras „Žalgirio“ arenoje – naudingos verslo pamokos Verslo tribūna

Ar įmanoma suderinti smagiai praleistą vakarą stebint aukščiausio lygio krepšinį ir naudingą verslo...

Verslo aplinka
2019.11.12
Pramonės transformacija neišvengiama

Pasauliniame pramonės sektoriuje vis dažniau kalbama apie tvarumą, dėmesį aplinkai, vartojimo išsivysčiusiose...

Pramonė
2019.11.12
Europos plieno milžinę nuo bankroto gelbės kinai Premium

Nemokia paskelbtą vieną didžiausių Europoje plieno gamintojų „British Steel“ atgaivinti bandys kinai –...

Pramonė
2019.11.12
Miškų urėdijos direktoriumi skiriamas V. Kaubrė 1

Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika Valstybinių miškų urėdijos (VMU) direktoriumi paskyrė beveik prieš mėnesį...

Verslo aplinka
2019.11.11
Kinijos tikslas – pralenkti Holivudą

JAV mažėjant pajamoms už Holivudo filmus – dėl piratavimo ir tokių turinio platformų kaip „Netflix“ arba...

Laisvalaikis
2019.11.11
G. Nausėda pasirašė „šnipų mainų“ įstatymą

Prezidentas Gitanas Nausėda pasirašė Seimo praėjusią savaitę patvirtintą Baudžiamojo kodekso pataisą, kuri...

Verslo aplinka
2019.11.11
Viešas laiškas nuo akcinės bendrovės Lietuvos pašto nepriklausomų buvusios valdybos narių 2

Pranešame, kad šiandien, lapkričio 11 d., AB Lietuvos pašto nepriklausomi buvusios Valdybos nariai informavo...

Verslo aplinka
2019.11.11
Darbo tęsti nesutinkanti Lietuvos pašto valdyba: reikalaujami sprendimai būtų žalingi 12

Jaroslavo Narkevičiaus, susisiekimo ministro, atleisti Lietuvos pašto valdybos nariai nesutinka tęsti darbo,...

„Sodra“ savarankiškai dirbančius ragina susimokėti skolas, nesumokėjus ketina išieškoti

„Sodra“ išsiuntė raginimus sumokėti įmokas 16.000 gyventojų, kurie 2018 m. vykdė savarankišką veiklą,...

Verslo aplinka
2019.11.11
Šūviai Honkonge ženklina didesnės įtampos etapo pradžią

Lapkričio 11 d. policijos pareigūnas Honkonge šovė į protestuotoją ir jį sunkiai sužeidė. Protesto akcijos...

2019.11.11
Siūlomas bankų mokestis diskriminacinis ir prieštarauja Konstitucijai 1

Seimo praėjusią savaitę priimtas svarstyti valdančiųjų siūlymas nuo kitų metų apmokestinti didesnį kaip 300...

Finansai
2019.11.11

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau