Parlamentarams ignoravus balsavimą, V. Pranckietis išliko Seimo vadovu 

Publikuota: 2019-10-15
Viktoras Pranckietis, Seimo pirmininkas. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Viktoras Pranckietis, Seimo pirmininkas. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Antradienį vakare Seime surengtas nenumatytas plenarinis posėdis, skirtas apsvarstyti iniciatyvą atleisti iš parlamento pirmininko pareigų Viktorą Pranckietį. Bet ši valdančiųjų valstiečių-žaliųjų lyderio Ramūno Karbauskio iniciatyva patyrė fiasko – V. Pranckietis išliko parlamento vadovu, nes slaptame balsavime dalyvavo vos keliolika Seimo narių.

Prie balsadėžės atėjo tik keli Seimo nariai

Antradienio vakarą po neeiliniame Seimo posėdyje surengtos diskusijos dėl valstiečių-žaliųjų lyderio iniciatyvos dėl nepasitikėjimo V. Pranckiečiu surengtas slaptas balsavimas dėl jo atleidimo iš pareigų.

Tačiau į jį susirinko tik 11 Seimo narių, nes nei absoliuti dauguma valdančiųjų, nei opozicijos atstovų prie balsadėžių neatėjo. 3 balsavusieji pasisakė už Seimo pirmininko atleidimą, 7 – prieš, 1 biuletenis buvo negaliojantis.

Todėl net ir balsavimui nepasibaigus tapo aišku, kad parlamento vadovas išliko savo pareigose ir R. Karbauskio iniciatyva žlugo.

Tai reiškia, kad, jeigu antradienio vakarą įvykęs plenarinis posėdis nebus pripažintas neteisėtu, prie iniciatyvos dėl V. Pranckiečio atleidimo iš pareigų Seimas negalės grįžti bent iki šių metų pabaigos.

„Gali atrodyti, kad tai opozicijos pergalė. Bet man taip anaiptol neatrodo. Man tiesiog gėda dėl tos politinį spektaklį primenančios situacijos, į kurią Seimą įsuko valdančiosios koalicijos lyderis. Užuot svarstę ir diskutavę, kaip priimti kuo geresnį biudžetą ir geresnius socialinius įstatymus, mes priversti gaišti laiką štai šitiems visiškai neproduktyviems dalykams“, – sakė Liberalų sąjūdžio lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Susiginčijo dėl procedūrų

Nenumatytą plenarinį posėdį lydėjo Seimo narių ginčai dėl procedūrinių dalykų. Todėl iškart suabejota, kad valdančiajai Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai, inicijavusiai V. Pranckiečio atstatydinimą, pavyks jau antradienio vakarą surinkti bent 71 balsą, reikalingą tokiam sprendimui priimti.

Todėl ieškota įvairių procedūrinių galimybių bent iki ketvirtadienio atidėti ir klausimo svarstymą, ir slaptą balsavimą dėl to.

Pradėjus neeilinį posėdį, kuriam pirmininkavo opozicijos atstovė, Seimo vicepirmininkė Irena Degutienė, registravosi 116 Seimo narių. Tačiau jų tolydžio mažėjo, kol salėje liko faktiškai vien opozicija.

Dėl kelių procedūrinių klausimų, įskaitant ir dėl anksčiau antradienį Seimo valdybos priimtojo sprendimo šaukti neeilinį posėdį, buvo kreiptasi į Etikos ir procedūrų komisiją. Tačiau ji antradienį jau nebegalėjo susirinkti ir apsvarstyti pateiktųjų skundu, todėl Seimo nariai antradienio vakarą po trumpos pertraukos grįžo prie V. Pranckiečio klausimo.

Išėjo iš salės

Tęsiant posėdį valdantieji bandė ieškoti kitų procedūrinių galimybių atidėti posėdį iki ketvirtadienio. Bet nesėkmingai.

Todėl iš Seimo salės išėjo absoliuti dauguma valdančiosios koalicijos atstovų, palikusių tik opoziciją svarstyti pateiktąjį klausimą.

R. Karbauskis pareiškė esąs įsitikinęs, kad šis plenarinis posėdis bus pripažintas neteisėtu: „Šiandien sužinojome, kas remia Seimo pirmininką, sužinojome, kad Seimas turi daugumą Seimo narių, kurie pasiruošę jį pakeisti, bet turime faktą, kad padaryta viskas, kad Seimo dauguma neturėtų progos demokratiniu būdu slaptame balsavime to padaryti. Esu tikras, kad šis posėdis bus pripažintas neteisėtu ir mes grįšime prie procedūrų.“

Tuo metu jau beveik be valdančiųjų tęsiant posėdį, kaip nepasitikėjimo iniciatorių atstovas iš Seimo tribūnos kalbėjo Remigijus Žemaitaitis. Jis tiesiog perskaitė iniciatyvos tekstą, niekaip jo nekomentuodamas.

„Konstatuojama, kad Seimo pirmininkas V. Pranckietis, žinodamas apie Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos, Lietuvos socialdemokratų darbo partijos bei partijos „Tvarka ir teisingumas“ 2019 metų gegužės 30 d. pasirašytą memorandumą, prie kurio pakviesta prisijungti ir Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga, ir jame išreikštą partijų siekį kurti valdančiąją koaliciją, sistemingai veikė prieštaraudamas memorandumo nuostatoms bei kenkdamas partijų koalicijos ir ja pagrįstos valdančiosios daugumos formavimuisi Seime ir dėl to prarado pasitikėjimą“, – teigiama dokumente, pavadintame pareiškimu dėl Seimo pirmininko atšaukimo.

Pareiškimą pasirašė 53 Seimo nariai vien tik iš valdančiosios koalicijos.

„Vyrauja melas ir šantažas“

V. Pranckietis iš Seimo tribūnos tikino, kad su juo bando susidoroti valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis R. Karbauskis. „Ar tenkina tokia situacija, ar tinkama tokia vieno žmogaus vykdoma politika? Melas, šantažas, grasinimai tapo pastarųjų įvykių ašimi. Tikiuosi, tai šiandien nelaimės. Šis slaptas balsavimas bus ne už ar prieš V. Pranckietį. Tai bus balsavimas už demokratiją. O tai, kas čia vyksta, yra cirkas ir farsas“, – tvirtino Seimo vadovas.

Jis patikino išliekąs valdančiosios koalicijos atstovas, remiąs Vyriausybę bei jos programą, o nesutarimų su R. Karbauskiu nesureikšminąs.

V. Pranckietis, atsakydamas į Seimo narių klausimus, pabrėžė, kad ir toliau gebės pakankamai efektyviai atlikti savo pareigas, nors Valstiečių ir žaliųjų sąjunga yra nusprendusi R. Karbauskį deleguoti į Seimo valdybą. Matyt, jis į ją bus skiriamas kaip naujasis parlamento vicepirmininkas. Bet dėl to dar turės apsispręsti ir valdančiosios koalicijos partneriai, ir visas Seimas.

Neparėmė R. Karbauskio iniciatyvos

Po V. Pranckiečio pasisakymo bei atsakymų į klausimus surengta bendroji Seimo narių diskusija dėl nepasitikėjimo parlamento vadovu.

Jos metu kalbėjęs Eugenijus Gentvilas, opozicinio Liberalų sąjūdžio vienas vadovų, priminė, kad V. Pranckietis per pastaruosius trejus metus ne vieną kartą pasisakė ir už R. Karbauskį, ir už „valdančiosios koalicijos priimamus labai abejotinos teisinės vertės sprendimus“. „Todėl aš negaliu traktuoti V. Pranckiečio kaip savo pirmininko. Bet R. Karbauskis padarė įkaitu visą Seimą, todėl šįkart negaliu pasisakyti už jam reiškiamus kaltinimus. Mano tikslas – kad ši koalicija sužlugtų, nes ji veda valstybę į niekur“, – tvirtino E. Gentvilas.

„Dabartinę situaciją pavadinčiau valdančiosios koalicijos krize. Ji akivaizdi“, – kalbėjo Julius Sabatauskas, Seimo opozicijos lyderis.

„Suprantu, kad visi dabar nori kalbėti už Seimo vadovą, bet, manau, buvo padaryta klaida jau nuo pat kadencijos pradžios, kai į šį aukštą postą buvo paskirtas politinės patirties neturintis žmogus. Tai galėtų tapti pamoka ateities Seimams, kad jie skirtų savo vadovais atitinkamą politinę patirtį ir atsakomybę turintį asmenį“, – teigė socialdemokratas Algirdas Sysas.

Po diskusijos surengtas slaptas balsavimas dėl V. Pranckiečio atleidimo, bet į jį atėjo tik keli Seimo nariai, todėl net neskaičiuoti to balsavimo rezultatai.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Statistikos grimasų kaina

Oficialioji statistika, išvedusi Lietuvą į ES lyderes pagal plastiko pakuočių perdirbimo rezultatus, gali...

Seimas parlamentarams iš „Telios“ nupirko 180 „prekybos terminalų“ Premium

Beveik tris Seimo kadencijas atlaikiusius posėdžių salės „IBM ThinkPad X60“ kompiuterius „Telia“, kuri...

Paslaugos
05:45
Lietuvos ir Lenkijos prezidentai ragina neskaldyti NATO

Lietuvos ir Lenkijos prezidentai ketvirtadienį pareiškė, kad tiki NATO gyvybingumu, ir paragino neskaldyti...

Verslo aplinka
2019.11.21
„Google“ griežtina politinės reklamos sąlygas Premium

JAV kompanija „Google“ nusprendė įvesti apribojimus tikslinei politinei reklamai – reklamdaviai nebegalės...

Verslo aplinka
2019.11.21
Izraelio teisingumo ministerija: B. Netanyahu pareikšti kaltinimai dėl korupcijos

Izraelio teisingumo ministerija ketvirtadienį pranešė, kad premjerui Benjaminui Netanyahu pareikšti...

Verslo aplinka
2019.11.21
Premjero patarėja žemės ūkio klausimais tapo L. Počikovska 1

Premjero Sauliaus Skvernelio patarėjų komandą trečiadienį papildė buvusi žemės ūkio viceministrė ir ministro...

Verslo aplinka
2019.11.21
Darbo užmokestis III ketvirtį išaugo 9,5%

Vidutinės gyventojų darbo pajamos per metus padidėjo 9,5% ir trečiąjį ketvirtį siekė 1.277 Eur. Tokias ir...

Finansai
2019.11.21
„Sodros“ ir sveikatos sistemos biudžetai grąžinti Vyriausybei taisyti

Seimas grąžino Vyriausybei tobulinti kitų metų „Sodros“ ir Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF)...

Verslo aplinka
2019.11.21
TVF: 2020 m. biudžeto tikslai adekvatūs, tačiau pajamos suplanuotos optimistiškai Premium

Numatyti 2020 m. biudžeto balanso tikslai adekvatūs, tačiau pajamos suplanuotos per optimistiškai, ypač...

Finansai
2019.11.21
EBPO: Lietuvos ekonomika kitąmet augs lėčiau

Lietuvos ekonomika dėl nepalankių pasaulinių tendencijų  2020–2021 metais augs lėčiau, rodo ketvirtadienį...

Verslo aplinka
2019.11.21
TVF misijos Lietuvoje vadovas: bankų mokestis turės padarinių Premium 5

Borja Gracia, Tarptautinio valiutos fondo (TVF) misijos Lietuvoje vadovas, į Seimo sieną atsimušusius...

Finansai
2019.11.21
Rinkimų kartelei ieškoma aukso vidurio 

Seimo dauguma žada nuleisti šiuo metu 5% siekiančią parlamento rinkimų kartelę. Greičiausiai bus pasirinkta...

Verslo aplinka
2019.11.21
Vaiko pinigus planuojama kelti iki 70 Eur, tik neaišku, nuo kada  2

Seimas nusiteikęs vadinamuosius vaiko pinigus, kurie šiuo metu siekia 50 Eur, padidinti iki 70 Eur. Tiesa,...

Verslo aplinka
2019.11.21
Seimas nusiteikęs kelti akcizus degalams, svaigalams ir rūkalams  3

Kitąmet didės akcizai kurui, įskaitant žemdirbiams skirtam vadinamajam žymėtam dyzelinui, taip pat alkoholiui...

Verslo aplinka
2019.11.21
Amerikietiški visureigiai Lietuvai kainuos 145 mln. Eur 

Lietuva ketvirtadienį pasirašė sutartį dėl 200 amerikietiškų šarvuotų visureigių įsigijimo už 145 mln. Eur.

Verslo aplinka
2019.11.21
D. Tuskas tapo Europos liaudies partijos lyderiu

Donaldas Tuskas, buvęs Europos Sąjungos Vadovų Tarybos pirmininkas, išrinktas Europos liaudies partijos (EPP)...

Verslo aplinka
2019.11.21
Diplomatas D. Čekuolis paskirtas užsienio reikalų viceministru

Nuo ketvirtadienio darbą pradeda naujas užsienio reikalų viceministras diplomatas Dalius Čekuolis.

Verslo aplinka
2019.11.21
Pirmasis 2020 m. biudžeto projekto svarstymas – kitą savaitę  1

Seimas šiandien nepradės svarstyti 2020 m. valstybės biudžeto projekto. Parlamentarai pirmojo svarstymo imsis...

Verslo aplinka
2019.11.21
Izraeliui greičiausiai teks rengti trečius rinkimus per vienerius metus

Izraelio opozicinio centristinio bloko lyderis Benny Gantzas trečiadienį informavo prezidentą Reuveną...

Verslo aplinka
2019.11.21
Antras biudžetas chaoso skalėje 6

Šiandien Seime turėjo būti didžioji metų diena – pradėtas svarstyti svarbiausias šalies įstatymas – kitų metų...

Verslo aplinka
2019.11.21

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau