Valstybės kontrolė: Valstybinė darbo inspekcija nepakankamai efektyvi

Valstybės kontrolės auditas atskleidė, kad Valstybinės darbo inspekcijos rizikos vertinimo sistema turėtų būti tobulinama, o prevencinėms priemonėms reikėtų skirti daugiau dėmesio.
Auditas Kaip Valstybinė darbo inspekcija (VDI) užtikrina saugų ir legalų dalyvavimą darbo rinkoje, kurį atliko Lietuvos aukščiausioji audito institucija, parodė, kad VDI atliekama prevencija ir kontrolė galėtų būti rezultatyvesnė nors VDI atlieka daug patikrinimų, jų rezultatyvumas siekė 28,6%. Praėjusiais metais VDI patikrino beveik 9.500 subjektų ir objektų, iš jų 80% nelegalaus darbo srityje.
Pavyzdžiui, analogiškos Belgijos institucijos informacinė sistema atrenka 5% rizikingiausių subjektų, o nelegalaus darbo patikrinimų rezultatyvumas siekia 90%, pranešime spaudai lygina Valstybės kontrolė.
Anot auditorių, VDI informacinė sistema planiniams bendriniams saugos ir sveikatos srities patikrinimams atrenka kur kas daugiau subjektų nei turi išteklių jiems atlikti. Todėl teritorinių skyrių vedėjai arba inspektoriai patys sprendžia, kur atlikti patikrinimus, o dėl to kyla viešųjų ir privačių interesų konflikto rizika.
Siekiant užkirsti kelią nelaimingiems atsitikimams darbe ir legalizuoti darbo santykius, daugiau dėmesio reikėtų skirti bendrajai prevencijai, kad būtų keičiamas visuomenės požiūris ir skatinama netolerancija nesaugiam ir nelegaliam darbui. Kitaip mūsų šalies rodikliai šiose srityse negerės, pranešime cituojama Rasa Kudžmienė, Valstybės kontrolės Visuomenės gerovės audito departamento direktorė.
Audito rezultatai rodo, kad VDI vykdė pokyčius ir ėmėsi priemonių įvairesniais būdais konsultuoti visuomenę darbuotojų saugos ir sveikatos bei legalaus darbo klausimais, tačiau jai rekomenduota vertinti taikomų prevencijos priemonių poveikį, pasirinkti veiksmingiausias. Auditorių nuomone, pradėjus matuoti kontrolės ir prevencijos priemonių poveikį, VDI gaus tokią informaciją, kuri reikalinga ištekliams sutelkti ten, kur jie būtų panaudojami geriausiai.
Didesnis dėmesys prevencijai prisidės prie mažėjančio pažeidimų skaičiaus, duomenimis grįstas rizikos vertinimas leis atsirinkti mažiau subjektų patikrinimams, o pastarieji bus taiklesni, teigia auditoriai.
Jie pabrėžia, kad nelegalus darbas iškreipia darbo rinką, neužtikrina dirbantiesiems socialinių garantijų, pajamų senatvėje.
Pernai VDI nustatė 2.100 nelegaliai dirbusių asmenų. Darbdaviams neužtikrinant saugių darbo sąlygų, didėja nelaimingų atsitikimų ir mirtinų atvejų darbe rizika. Pagal mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe skaičių, tenkantį 100.000 dirbančiųjų, naujausiais duomenimis, Lietuva užėmė priešpaskutinę vietą Europos Sąjungoje. 2018 m. buvo užfiksuoti 126 sunkūs ir 37 mirtini nelaimingi atsitikimai, įvykę darbo vietoje.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti